ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Waarvoor strijdt China? Pailementaii Overzicht. MER [EL. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r Ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon HBP^KFNt Postgiro No. 21 tJKEOftLNa 70I79 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 Ij k :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Woensdag 15 Juni *,927 Nummer 3234 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood as gld. bij verlies si gld. bij ver- /i gld. bij ver- air gld. bij ver- za gld. bij verlies voor de abonné's tegen 200 Ian8e ongeschikt- 100 door iD van een DU 'ies van een 4U lies van een UÜ Iies V£m een 10 van elken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Door Frits Wirtz. Dr. h c. (Mandarijn van den Dubbelen Draak van China) o INLEIDING. Ik laat hier een artikel over China volgen, waarvan het mate riaal mij van bevriende Chi- neesche zijde werd verstrekt. Er zullen passages in voorko men, waarin verschillende Chi- neesche opvattingen, zuiver vertaald, worden weergegeven. De lezer leide echter daaruit niet af, dat het de persoonlijke opvatting of zienswijze van schrijver dezes zou zijn. De oplossing van het Chi- neesche vraagstuk is voor landen met Indisch koloniaal bezit, een buitengewoon belangrijk pro bleem. Wij, Nederlanders kunnen en mogen daartegenover niet onwe tend blijven staan, omdat dit ingewikkeld Aziatisch vraagstuk later zal blijken nauw verband te houden met ons Indonesisch probleem. Het leven stelt ons in dezen tijd van kentering voor groote vraagstukken. Niemand zal mij willen betwisten, dat het Chi- neesche vraagstuk het grootste vraagstuk dezer tijden zal gaan worden, en h t is juist daarom noodzakelijk, dat de Westerling wete, hoe de Oosterling dit vraagstuk beziet. VOORGESCHIEDENIS. Clemenceau heeft op een be spreking te Parijs met Paderewski, toen Polen verzocht in den Volkenbond te mogen worden opgenomen, het navolgende gezegd: ,De kleine Staten, welke na den grooten oorlog in het kader der Europeesche Staten werden opgenomen, en die landen, welke door diezelfde gebeurtenis uit breiding van grondgebied ver- Als ik hem redden wou, moest ik er iets op bedenken. Ik was op het punt om Purling te raad plegen, toen juist onverwacht mijn vriend Deriycot kwam. Derrycot was een man van de wereld en bovendien advocaat; hij kende Vanfrey evengoed als mij en ik vond hem den rechten persoon om mij te helpen. „Derycot", begon ik, „hoe kan men 't best voorkomen dat men verliefd wordt?" „Je meent toch niet", vroeg hij verbaasd, „dat jij gevaar loopt „Neep, ik niet, maar Vanfrey; en ik wou 't graag bij tijds be letten, als ik kan". ,'k Wensch je succes; ik zou ef me voor niets ter wereld mede bemoeien, tenzij 't ambtshalve was. Vanfrey heeft een kop als een ezel en zou zich in geen geval laten radenals 't nu trouwen was". „Wat dan?" „Dan behoeft men maar een eierverzamelaar te wezen zooals jij, of een advocaat zonder cli ënten zooals ikik heb 't eens aan mijn waschvrouw gevraagd". kregen, mogen niet over het hoofd zien, dat zij dit aan de Geallieerde en Geassocieerde machten te danken hebben. Wij hebben vele grenzen op de landkaart van Europa moeten veranderen om den volkeren, welke een onderdrukkingsperiode hebben moeten doorstaan, de gelegenheid te geven hun na tionale aspiraties te zien ver wezenlijken. De doorvoering van de grens wijzigingen was echter niet mogelijk, zonder dat daardoor weer andere volken van nationa liteit moesten veranderen. Tegenover deze nieuw ontstane minderheidsgroepen hebben wij de moreele verplichting op ons genomen haar cuilureelen en economischen toestand te verze keren. Daarom kunnen wij die nieuwe Staten niet tot den Volkenbond laten toetreden, alsvo-ens zij met hun minderheden een min derheidsverdrag gesloten zullen hebben." Tot zoover Clemenceau Hierdoor ontstond dus het minderheidsverdrag, het thans acute minderheidsprobleem. Negen Staten sloten mei de Geallieerde en Geassocieerde machten deze verdragen af Zes dezer verdragen werden door den Volkenbond gegarandeerd. Zooals bij de stichting der Republieken Tsjecho-Slowakije, Polen en de Baltische landen de „pushing-kracht" totde verwezen lijking der nationale aspiraties en ideën uitging van een nationale vereeniging zoo zien wij datzelfde streven in China voordoen SUN YAT SEN was de leider en de ziel der nationale bewe ging in China. De Chinees zag den plotselin- gen afloop der wereldoorlog. Geweldig werd te Parijs en te Versailles geïntrigeerd door die nationaliteiten, welke haar volkeren een nieuwen Staat wenschten te doen stichten. „Zoover heb ik 't nog nooit gebracht", viel ik hem in de rede, „maar alt jij je gedachte niet bij 't onderwerp in kwestie bepalen kunt, zooals nu, dan verwondert 't me niet dat je niets te doen hebt". „Zooals alle leeken heb jij niet 't minste begrip van ons beroep wij moeten niet op het zelfde punt blijven staan maar ik zal je nu niet als advocaat, maar als vriend raden, dat het eenige wat je te doen staat is, hem buiten bereik van den ver- derfelijken invloed te brengen". „Ik heb wel eens gehoord dat afwezigheid juist „Nonsens", hervatte Derrycot, „dat hield steek toen wij nog poëtisch waren, de Kruisvaarders waren misschien die meening toegedaan, als zij bij Joppa of daar ergens aan het vechten waren, en er geen vrouw in de buurt was aan wie zij een stukje van hun hart konden geven maar in onze dagen houden wij van verscheidenheid. Ik ken iemand die Vrijdags smoorlijk verliefd op een meisje in Londen was en zich den volgenden dag in Brighton met een ander ver loofde. Probeer eens wat zoo'n afwezigheid op Vanfrey uitwerkt, en als dat niet helpt, schiet dan zelf onder zijn duiven misschien vindt zij wèl dat iemand die Waarom zou China daaruit geen leering trekken om eenzelfde organisatie tot stand te brengen? Voorwaar, niemand zal willen bestrijden, dat de Chinees zich zelf in zijn eigen land als min derheid beschouwt. De tijden hebben geleerd, dat de Westerling, zoowel tijdens als na den grooten oorlog, de eene fout na de andere beweging, waardoor geheel Europa gedé- construeerd werd. Dit alles kon den blik van den sluwen Aziaat niet ontgaan. Weliswaar begreep hij, dat hij uit beschavingsoogpunt niet kon worden gelijkgesteld met den Westerling, maar toch was het prestige van den Westerling in zijn oogen gedaald. De Chinees achtte den Westerling niet meer competent om bij hem de lakens uit te deelen. Het was Sun Yat Sen, die in China Europa met zijn eigen wapenen zou gaan bestrijden. Hij stichtte en organiseerde een nationale vereeniging, in navol ging der vereenigingen in de nieuw gestichte Staten van Europa Deze vereeniging droeg den naam van Kuo Min Tang, kortweg K. M. T. en dit werd het uitgangspunt der nationale beweging in China. Na zijn dood vond men in zijn testament den wensch, om zijne leer, het Sun YatSenismus geheeten, te doen verbreiden. Zijn leer zou de illusie van het Chineesche volk: „China voor China" doen verwezenlijken. Het was de K M. T welke de uitvoe ring van deze laatste wilsbeschik king op zich nam. (Slot volgt o— Een algemeen gunstige ont vangst heeft het ontwerp betref fende de samenvoeging der beide militaire departementen zoo'n vriend heeft al» jij, de moeite niet waard is I" „Zij zou ook kunnen denken dat iemand zoo'n vriend heeft als Vanfrey „O 1 ik bedoel niet dat ze je jou in zijn plaats moet nemen, maar zij zou misichien weggaan en een ander zoeken". Na deze laatste ontboezeming vertrok Derrycot en liet m.j aan mijn lot over om een on: j t wijs heid te «chiften uit het pond nocsers, dat hij mij had toege diend. Ik moet bekennen dat het denkbeeld om Vanfrey in een andere omgeving over te planten mij niet kwaad toe scheen en alhoewel ik vreesde dat hij mijn meaning niet zou deelen, stelde ik hem nog den zelfden dag voor om een paar weken met mij naar buiten te gaan". „Wil je me op die manier onschadelijk maken lachte hij. „Nonsens I Je weet dat je schrijven moet en dat kan je hier niet doen en ik wcu wat eieren zien op te sporen voor mijn verzameling Purling kan met ons meegaan hij vindt het niet naar om voor de verande ring eens naar buiten te gaan". „Ik geloof niet dat hij ooit iets naar vindt, behalve als hij zijn hand in het nest van een arend steekt", zei Vanfrey. zeker niet gevonden. Maar men moge bezwaren tegen deze mi litaire hervorming koesteren, niet beweerd kan worden, dat hier over één nacht ijs wordt gegaan. Immers, bij Koninklijk besluit van September 1920 zijn de Departementen van Oorlog en van Marine opgeheven en is het Departement van Defensie ingesteld. Tegelijk werd een wetsontwerp ingediend om de wettelijke verlichtingen en bevoegdheden van de Ministers van Oorlog en Marine naar den nieuwen Minister van Defensie over te brengen. Zeven jaren bleef dit ontwerp rusten, tot dat Minister Lambooy, aanvankelijk zelf geen voorstander van èén Departement, door den Kabinets formateur van 1925 overtuigd werd van de mogelijkheid en wenschelijkheid van de samen smelting. Het gaat bij dit wetsontwerp uitsluitend om de samenvoeging van Oorlog en Marine men mag er, gelijk deregeeringuitdrukkelijk verzekert, geen voorbode van een z. g. splitsing der Marine voor Nederland en voor Indiëin zien. Bezuiniging op de militaire de partementen moge een welkom gevolg van de fusie zijn, zij is niet het hoofddoel; op den voor grond staat het verkrijgen van een „stevigen waarborg vooreen doeltreffend economisch beheer der weermacht", een „doelmati ger en eenvoudiger organisatie van de weermacht als één ge heel". Intusschen zou een groot deel der oppositie achterwege zijn gebleven, indien de Regee ring dé queastie van de even- tueele splitsing aanstonds minder zwevend had gelaten. In het Re- geeringsprogram van Maart 1926 heette het nog „nadere overwe ging van het vraagstuk van de splitsing der marine"; later werd de splitsing steeds verder naar achteren geschoven, en thans is zij geheel losgelaten. Ja, zelfs gaf de Minister aan Hij doelde op een voorval in Noorwegen toen Purling voor mij, langs den rotswand, naar het nest van een geelgekluifden arend was geklommen om er een ei uit te halen, en door het woed:nde dier vreeselijk was toegetakeld de arend had het op zijn achterhoofd, juist zijn teerste punt, voorzien, en Purling schreef sedert aan dien aanval toe, dat hij kaal was vóór zijn tijd. „Maar hoe denk jij er nu over, zeg" vroeg ik. „Ik zal wel meegaan, we zullen samen de vlucht nemen", „Meen je 't Hij knikte. „Ik zou 't liefst naar 't westen van Engeland gaan, of ergens op de grens van Wales", vervolgde ik. „Maar 't is mij toch eigenlijk hetzelfde; ik zal de advertenties eens na zien". „Best", zei Vanfrey kortaf. „Dan moet»n we maar zoo gauw mogelijk gaan, hè" Een edelmoedig man zou met zijn overwinning tevreden zijn geweest, zonder zoo wreed te zijn om er in zijn vuistj e over te lachen. Maar ik ben niet edel moedig en heb die tout gemeen met heel veel groote en kleine mannen in de geschiedenis, klein van gestalte, maar die het werk van natitjn vernietigd en reuzen het slot der debatten de posi tieve verzekering, dat zelfs als het niet gelukt de verwachte gunstige resultaten van dit ont werp te bereiken, dit niet later toch tot de splitsing zal leiden,om- dat het Kabinet geheel afstand doet van de splitsing van de marine. Ware deze verklaring aanstonds afgelegd veel opposi tie en misverstand zou achter wege zijn gebleven en daarmede wellicht het geheele stekelige debat, dat deze week heeft plaats gevondenl Vondelingentehuizen in Spanje. Spanje behoort tot die landen, waar men nog toestanden en gebruiken vindt, volkomen gelijk aan die welke eeuwen geleden reeds in zwang waren. Als bewijs van deze stelling kunnen de „Tehuizen voor Von delingen dienen, „Inclusa" hee- ten ze in de landstaal, waar zoo vertelt het Handelsblad, pas geboren kinderen zonder eenigen vorm van proces worden opge nomen. Aan de deur is een draaibare bak aangebracht, waar door het kind naar binnen kan worden geschoven. Niemand vraagt waar het vandaan komt, noch hoe het heet. Het vonde lingenhuis in Madrid werd in 1572 door Philips den Tweede opgericht. Sinds eenigen tijd is men bezig deze inrichting te reorganiseerenin hoofdzaak omdat de beide doktoren, die met de leiding belast zijn, den medici bekend maakten, dat van de honderd kinderen die in de Inclusa worden opgenomen, ge middeld slechts vijftig in leven blijven. De meeste kinderen worden niet door de draaideur afgegeven, maar komen uit het in de buurt gelegen moederhuis, waar ze het eerste levenslicht aanschouwden en zoo spoedig mogelijk door de moeder gevoed moeten worden. Reeds in 1918 trok het hooge overwonnen hebben, om slechts te spreken van Frederik den Groote, Napoleon en Alexander van Macedonië. De meeste men- schen worden door hun tempe rament geregeerd in plaats dat zij hun temperament regeeren, en in dat geval was het minder gebrek aan edelmoedigheid dan gebrek aan zelfbeheersching, dat ik aan den dag leg. Den volgenden dag dejeu neerden wij met mrs Helsington. Ik was zön ingetogen met ons plan dat ik den heelen morgen de advertenties bestudeerde en vergat dat Vanfrey nog niet in veiligheid was integendeel was hij op het punt van onveilig gezet en dat nog wel doormijn schuld. Maar hij heeft er mij nooit een verwijt van gemaakt. Om duidelijk te zijnik had moeten begrijpen dat, als mrs Helsington het doel voor oogen had waarvan ik haar verdacht, het allesbehalve voorzichtig was om haar met ons plan bekend te maken, Ed dat deed ik heel onvoorzichtig liet ik mij aan het dejeuner ontvallen dat Vanfrey en ik besloten hadden voor een maand naar buiten te gaan. Zij was zichtbaar teleurgesteld. „Naar buiten herhaalde zij „u en mr Vanfrey?" (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1