25 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 10 MERtEL. Tteesi z0nLuuda3&tim BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. pest f 1,40 Advertentieprijs vun 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK TNo.'2? BRESKENS Postgiro 70179 Abonnemenis-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot altertijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e jaargang Zaterdag 11 Juni !§27 Nuiiuner 3233 GRATIS verzekering gulden bij levens- jam gld. bij dood mp gld. bij verlies gld. bij ver- ii gld. bij ver voor de abonné's tegen vNI] lange ongeschikt- door /h van een hy lies van een t+M lies van een ongelukken voor: WWW heid tot werken, lay een ongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum' gld. bij ver lies van een wijsvinger, te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. De herleving der oppositie in Rusland. De Russische medewerker aan het Handelsbl. geeft het volgende typische overzicht van de her leving der oppositie in Rusland. Het was voor iedereen, die de Russische toestanden kent, duidelijk, dat de oppositie, on danks de verpletterende neder laag, die Stalin haar heeft toe gediend en de vernederende kniebuiging, welke de leiders van de oppositie (Trotsky, Zinowjew c. s voo den onge- kroonden heerscher van de Sovjet-Unie hebben moeten ma ken, toch binnen afzienbaren tijd weer zou opleven. Dit is nu gebeurd. De mis lukking van alle .ondernemingen van de Sovjet-regeering in het binnen en buitenland, de ineen storting in China, de steeds stijgende prijzen, dat alles heeft de regeering van Stalin gedwon gen wat toeschietelijker te zijn tegenover de oppositie. Boven dien begreep Stalin, dat de eenige man, die op de conferentie te Genève een aannemelijke figuur zou zijn, de oppositie-man Sokolnikow is De oppositie voel', dat de wind gedraaid is en zij wordt steeds driester. Het is zoo ver gekomen, dat de oppositie, die tot nu toe niet in staat was ergens haar meeningen uiteen te zetten, omdat de bladen bevel hebben gekregen schrifturen van de oppositie-mannen niet op te nemen, met een paar gedegen aanvallen in het tijd schrift .Bolsjewiek" is opgetre den. De stukken zijn door Preobrazjensky en smilga geschre ven, twee mannen, wier namen tot nu toe niet gehoord mochten worden. De twee oppositie-mannen bespotten den „economischen dictator" Mikojan en den tegen- woordigen theoreticus van de Comintern, Boecharin. Deze twee paladijnen van Stalin hebben de oppositie op het vorige con gres van de communistische Ik geloof ook niet dat hij in het bijzijn van een vreemde zoo gesproken zou hebben, als hij niet gevonden had dat ik lomp, of althans niet heel toeschietelijk was geweest, zooals werkelijk het geval was. Maar dat was nog 't ergste niet. Zoodra de trein in beweging was, vroeg Vanfrey mij hardop, of ik ook wist waar goede appartementen te vinden zouden zijn, waar mrs Helsington een paar weken in Londen zou kunnen vertoeven. Ik dacht even na in welke buurt, ver genoeg van mijn woning in Kensington, ik kamers zou kunnen recommandeeren, waar zij ons niet in den weg zou zitten, toen Purling onge vraagd tuischen beide kwam met de bewering, dat er nog kamers vacant waren in ons pension. „Dat zou verrukkelijk we zen 1" riep mrs Helsington uit. Zij had juist gehoord dat Van frey, zooals hij altijd deed wanneer hij in Londen was, bij mij zou logeeren. Ik trachtte Purling een wenk te geven, ,!k partij er van beschuldigd, dat zij er naar streefde de prijzen te verhoogen en een kloof te schep pen tusschen het platteland en de steden. Mikojan beloofde toen, dat hij de prijzen zou drukken, dat hij een einde zou maken aan den waren-honger enz. Wat is van al die beloften terecht ge komen? En de oppositie antwoordt op deze vraag door een beeld te geven van de gevolgen van de politiek van den „economischen dictator" Mikojan. In het kort komen de uiteenzettingen van P,eobrazjensky en Smilga op het volgende neer Mikojan heeft den waren- honger „oveiwonnen" op de volge de wijze. Hij heett de landbouwbelasiing aanzienlijk verhoogd en tegelijkertijd de prijzen, die de agenten van de regeerings-instelhngen, belast met den aankoop van graan, betalen, aanzienlijk verlaagd. Daar hij tegelijkertijd den parti culieren handel geheel van de markt wist te verdrijven, waren de boeren genoodzaakt hun graan aan de regeeringsbureaux tegen de te lage inkoopsprijzen te verkoopen. Het resultaat was, dat de koopkracht van de boeren sterk gedaald is, zoodat naar evenredigheid de vraag naar fabrikaten gedaald is. In plaats van een waren-honger is er op deze wijze een teveel aan goede ren ontstaan. Maar deze „over productieis slechts schijn, want de boeren hebben toch geen katoentjes, geen spijkers, geen gereedschappen, enz. Heeft Mi kojan daardoor ten minste den stedeling een dienst bewezen? Neen, ook dat is niet gebeu d. Integendeel, de detail prijzen van brood zijn nu veel hooger dan in 1925. Het verschil in den graanprijs tusschen de streken, waar graan geproduceerd wordt en de streken, waar graan gecon sumeerd wordt, bedraagt 70 kopeken per poed rogge Boven dien heeft Mikojan vergeten, dat de stedelingen geen graan maar gebakken brood gebruiken. Voor geloof, dat je 't mis hebt". .Neen mijnheer, ik weet 't zeker; Porter heeft mij juist vanochtend gezegd dat ze weer te huur zijn". „Maar ze verhuren ze niet voor zoo'o korten tijd I" „Dat zou me verwonderen; ze zijn blij als ze bezet zijn". ,'t Zou wel kunnen zijn dat ik langer dan twee weken in Londen bleef", bracht mrs Hel sington in 't midden. ,Dan ben je gered 1" eindigde Vanfrey. Ik kan gerust verklaren dat, lang eer de trein Londen bereikte mijn antipathie voor mrs Hel sington nog grooter was gewor den, Als ik had kunnen voor zien waa-heen die moest lijden, zou ik misschien geaarzeld heb ben verder te gaan; maar 't is ook mogelijk dat ik toch tot het einde zou zijn meegesleept ai had ik geaarzeld. II. „Als je gelezen wilt worden, dan moet je dadelijk in't heetst van je verhaal beginnen" heeft een letterkundig vriend me eens geradenmaar dat is mij niet mogelijkik zou niet kunren zeggen wat 't brandpunt van dit verhaal i». Het begin, dat weet ik, is mijn ontmoeting met mrs Helsington en het vooroordeel de stedelingen is dus van belang niet de prijs van graan maar die van meel. De prijs van dit laatste product is echter intusschen aanzienlijk gestegen, zoodat de arbeiders geen voordeel hebben van de uitbuiting van de boeren. De sovjet regeering heeft ge weldige drukte gemaakt over haar politiek van prijsverminde ring en van bezuiniging. Wie de sovjet-pers volgt, weet, dat telkens mededeelingen geplaatst worden over de verlaging van de prijzen. Er wordt telkens geschreven, dat de prijzen ver laagd worden en telkens leest ge, dat de prijzen weer gestegen zijn. Wie eenigzins bedreven is in het ontcijferen van de bolsje wistische mededeelingen, wist allang, dat al die beweringen over prijsverlagingen alleen voor de galerij bestemd waren. Nu staat dit in de .Bolsjewiek". De detail-index is gestegen van 239 op 1 Januaii 1925 tot 270 op 1 Januari 1927. Zoo zijn de oificieele cijfersin werkelijkheid is de toestand nog ongunstiger. De stijging van de prijzen zoowel van landbouw- ais van industrie producten heeft tengevolge een stijging van den kostprijs van de fabrikaten, waardoor ook de engros-prijzen moesten stijgen. De onmogelijkheid de detail prijzen te veriagen wordt door de oppositiemannen verklaard (en volkomen terecht) door de vol gende twee feitenten eerste de „eigenaardigheden" van het handelsapparaat van de sovjet- regeering en de zeer hooge on kosten van dat apparaat (de schrijvers zeggen over deze „on kosten" van de bolsjewistische kooplieden het volgendein vergelijking met de onkosten in de kapitalistische landen van Europa, waar de handel goed georganiseerd is, zijn de onkosten bij ons sprookjesachtig of juister, meer dan schandalig)2e de te hooge opvoering van de indirecte belastingen en accijnzen, waar door de sovjet regeering, naar de typische uitdrukking van de op dat ik tegen haar had het ver volg, dat dit vooroordeel ons in 't midden van het drama stortte, dat in Morte Manor werd af gespeeld. Intusschen was Vanfrey in mijn pension in Kensirgton ge ïnstalleerd, waar het mrs Hel sington gelukt was, ook kamers te huren, zoodat wij elkaar dik wijls tegen 't lijf liepen. Zij was heel alleen in Londen, waarom begreep ik niet, maar zij liet in haar gesprekken doorichemeren, dat zij, na haar ballingschap, weer eens van de genoegens van de wereldstad genieten wou. Vanfrey wist niets van haar af dan dat zij weduwe was, en dat haar echtgenoot een betrekkir g in Buenos Ayres had gehad. „Waar heb je haar 't eerst ontmoet vroeg ik „In een hotel te Rio". ,Wat moet ze daar doen?" „Op de boot wachten", ,Op de boot Nergens anders op „Waar zou zij anders op wachten „Op een tweeden man", ant woordde ik, verbaasd over zijn kortzichtigheid, zij is immers weduwe". Vanfrey brulde van 't lachen, „Mijn wijze Mentor, wat haal je in je hoofd Wou je dat ik positie, „met één hand de prijzen vermindert en met de andere hand tegelijkertijd verhoogt". Ook de campagne voor „het regime van economie" is opeen mislukking uitgeloopen. De ver ontwaardiging onder de breede lagen van de bevolking over het bedrog met dat „regime van economie" moet zeer groot zijn Smilga wijst er op, dat de toe stand zich ontwikkelt in een richting, die veel overeenkomst met den toestand van 1923 ver toont. Toen had deze ontwik keling ten gevolge een uitbarsting van ontevredenheid onder de boeren en de ontwaking van den oppositiegeest in de regeerende partij die de leiders angstig maakte (sommige leiders„dachten toen, dat hetsovjet-regime-maar een korten tijd aan den drhpg weerstand zou kunnen bieden)> De leiders van de regeerende partij vreezen nu een herhaling van de crisis van 1923 en willen die cisis vooikomen door bijtijds concessies aan de rechtsche oppositie te doen. Deze conces sies zullen waarschijnlijk hierin bestaan, dat sommige program- ma-punten van Sokolnikow door de regeering zuilen overgenomen worden. Wij hebben trouwens reeds bij een andere gelegenheid geschreven, dat de sovjet-regee ring vroeger of later het program van Sokolnikow zal moeten aanvaarden. Ingezonden Mededeeling. kalmeeren Uen houden Uwjeest Mder Buisje 75ct. Bij Apoth. en Drogisten. een liefdesverklaring aan haar deed. „Integendeel; dat isnietnoo- dig", antwoordde ik bits. „Laat dat maar aan haar overik zie niet in Een tweede uit barsting dwong mij te zwijgen „dat je moet brullen als een hyppopotair.us. Je moet niet vergeten dat wij hier niet in de woestijn zitten; er wonen men- schen boven en onder ons. Mr. Hope Jenkinron is een zenuw patiënt, die geen leven velen kar, je moet je buren ontzien. Houd je gemak" barstte ik los, toen ik merkte dat mijn rede neering hoe langer hoe meer op zijn lachspiereo werkte. „Je behoeft niet bang te zijn dat ik er mij verder mee bemoeien zal; ik mrrk wel dat er niets meer aan te doen is, en zal er in moeten beiusten dat een vriend schap van tien jaren niet opweegt tegen de kennismaking van éen maand met een .„charmante vrouw I" vulde Vanfrey aan, „Ga je gangl" eindigde ik, teleurgesteld dat ik er nog niet achter was gekomen, of hij evens eel belangstelling in de dame koesterde als de dame in hem want onder al zijn lucht hartigheid meende ik toch een zekere achterhoudendheid te bespeuren, om welke te over- Organisatie der Hulp verleening uit Zeeland. In verband met de ernstige lamp, die dezer dagen weder enkele gedeelten van ons land trof, richtte de Commissaris der Koningin in Zeeland onder dag- teekenmg van 3 dezer eene cir culaire tot de Burgemeesteis in dit gewest van den volgenden inhoud ,Uit de bladen zal U zijn gebleken, dat een zeer ernstige stormramp dezer dagen enkele streken van ons lano heeft ge troffen In Augustus 1925, toen Borculo en omgeving door een dergelijke ramp werd geteisterd, hebben de Zeeuwen hunne mild dadigheid getoond en ik ver trouw, dat zij daarin thans niet zullen achterblijven. ik acht het daarom noodig, ook thans weder een beroep te doen op Uwe medewerking, op dat in Uwe gemeente (voor zoo ver zulks Dog niet mocht zijn geschied) eene inzameling ten oate der slachtoffers worde ge houden. Aan Uw beleid meen ik te moeten overlaten de wijze, waarop dit het best zal kunnen geschieden. lx verzoek U, de ingezamelde gelden over te maken aan het adres van den penningmeester van het Provinciaal Watersnood- Comité in Zeeland, Mr J. F. van Deinse, Balans, Middelburg, die zal zorg dragen voor doorzending der gelden aan het Nationaal Steuncomité, dat ook thans we der (.evenals in 1925) is opge treden. Aan dit aatste wordt verzocht, bij de vaststelling der schadevergoeding rekening te houden met stormschade, welke ingezetenen van dit gewest (ik denk hierbij aan Oostelijk Z. Vlaanderen, voornamelijk Axel en Westdorpe) mocht hebben ge troffen". Vertrouwd wordt, dat de Zeeuwsche bevolking ook thans weder naar krachten zal bijdragen winnen meer tact noodig was dan ik bij mrs Helsington zocht; ik vergeleek haar bi] een spin, die meer dan é;n web weeft om een dikke vlieg, die haar lui en argeloos van uit een hoek be spiedt, te vangen. Ik was bang dat Vanfrey, om bij mijn ver gelijking te blijven, tegen w il en dank in het web zou vliegen dat voor hem geiponntn was; niet zoozeer omdat de spin hem bekoorde, maar omdat hij mede lijden had dat er zoo vergeefs gewerkt werd, en hij daarom een enkele schrede voorwaarts wou doen om de webbe van nabij te bekijken. Hij liet zich al dadelijk over halen om diie maai, in de eerste week, bij haar fe komen thee drinken. Den eersten keer werd ik mede geïnviteerd maar ik vergeef het mrs Helsington graag, dat zij mij een tweeden keer thuis liet, Mijn conversatie is niet veel waard, behalve wan neer men over vogels en eieren spreekt, en daar stellen vrouwen geen belang in ;,ik heb nog nooit een vrouw gehoord die daarvan een studie maakte. Bovendien had ik haar van den beginne af getoond dat ik niet met haar ophad; ik had Vanfrey gewaar schuwd, maar hij sloeg mijn waarschuwing in den wind, (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1