Plaatse! Nieuws. ■rioofdpijn-/ abletterr Jeugddiensten. I oorrechten en uw pogingen om Re. te mengen in de binnenlandsche ;;r2 angelegenheden van mijn land. i.IE r is, zooals ik schreef, in mijn ota van 23 Febr. I.I., een eind fcljjan het geduld van de Brilsche p igeering en de Britsche open- nt are meening, en de grenzen van at geduld zijn thans bereikt. OK FRANKRIJK TEGEN HET COMMUNISME. ,gr De Fransche Kamer heeft over ,1e communistische interpellatie eraadslaagd. De minister van .^.'innenlandsche zaken, Sarraut, eij erklaarde, dat zijn te Constantine ,;houden rede geen plotselingen "".inval op het communisme in leid. Ik heb, zoo betoogde hij, aeleer te lang getalmd De com- unistische doeleinden vernieti in Frankrijk; zij zijn niet een ',-Herschil in opvatting, doch een isdaad. Ik moet de eerbied oor de wet handhaven. iva Vervolgens verklaarde Sarraut, z, aarbij door Poincaré onder- j eund, dat het geheele kabinet !^et thans gevoerde debat goed- eKeurt en hij voegde eraan toe, vcat zijn overtuiging in de onder- ;avige kwesties dagelijks groeit, rttdien Poincaré de macht uit t. anden zou moeten geven, zou it een ramp beteekenen. Ten slotte legde de minister nr den nadruk op, dat het com- mnisme niet iets nieuws is. 'os.ieuw daaraan is slechts zijn .b'uidig gedrag door het toepas- rifen der oude Russische im- pr.erialistische en tsaristische met- v.odes. De Russische communis- ,:n willen de wereldrevolutie -benutten in het belang van n)usland en zij zijn voornemens 2 e dictatuur aan Frankrijk op te 2 rggen door bloedvergieten en ^urgeroorlog. Het is Moskou, dat 0-e anti-militairistische en anti- -r' oloniale actie leidt. 'ingezonden Mededeeling. buisjes 6j0en 30ct,en^ s 60en30ct.Bij Apoth.en Drogisten, ichool- en Kerknieuws i. ei g 61 i.ï Het nummer van 24 Mei van |2 it blad bevatte de mededeeling, ,éat de Kerkeraad der Ned. Herv. liemeente besloten had jeugd diensten te laten houden. Sinds 'unkele jaren worden in ons n'ind in alle groote en in tal van leinere plaatsen z. g. jeugd diensten gehouden. „Waarom !eioet men dit, 'ken wat gebeurt i'aar precies', zal men vragen. '6 Op geestelijk gebied is er de ijaatste 20 jaar groote verandering ,j ekomen. In 1907 schreef de I ekende, zeer vrijzinnige, Doops ezinde predikant H. Bakels zijn rferoemd geworden Bouquetje Dogmatiek, waarin hij als devies irjette. lik kan niet hebben, dat wij, :.ie in God gelooven, door schoolmeesters, hoogerburger- icholieren, artsen, en bestuurders :an liberale kiesvereenigingen jehouden worden voor een soort ian tamme idioten". De tijden fijn zoo veranderd, dat hij dit i u niet meer zou kunnen schrij- 'en. Meende men voor 30 jaar in wetenschappelijke kringen i.iikwijls, dat de wetenschap Vijandig stond tegenover het "évangelie, thans zien wij vaak vet omgekeerde. 1 Een geleerde als de hoog leraar in de natuurkunde, Prof 'Cohnstamm te Amsterdam verde digt het Christendom op weten schappelijke gronden. De voor inkele jaren gestorven wereld- leroemde Prof. v. d. Waals, die e Nobelprijs voor natuurkunde ,;ekregen had, was een vroom, Rechtzinnig Christen. Het ma- jSrialisme heeft in wetenschappe- ,ijke kringen vrijwel afgedaan. 'an de ongeveer duizend leden Ier Ned. Chr. Studentenvereeni- -;ing studeeren ongeveer een jijfde voor predikant; de anderen ijn a s. advocaten, doktoren, natuurkundigen, enz. Buiten de wetenschappelijke kringen werkt het materialisme nog door, al begint ook daar de verandering reeds merkbaar te worden. De jeugd, op vele plaat sen van de kerk vervreemd, wordt op nieuwe manieren gezocht: als het getij verloopt, verzet men de bakens en zij wordt gezocht met succes. Het gebouw, voor de jonge menschen, dat er op dit oogenblik in Amsterdam gebouwd wordt door de (christelijke) Amsterdamsche Maatschappij voor jonge mannen en dat voor de Olympische spelen klaar moet zijn, wordt het grootste gebouw van ons land, naar men zegt. De jeugd in onze dagen heeft haar eigen organisaties, even zeer op het terrein van de sport, als op politiek of godsdienstig gebied. Christelijke jeugdver- eenigingen bestaan er al lang. De jeugd vraagt ook om haar eigen godsdienstoefeningen, waarbij zij zelf (onder toezicht) het bestuur heeft, waar predikanten, die de gave hebben de jeugd te trekken, voor hen spreken. En tot nog toe zijn deze jeugddiensten in geen enkele plaats in ons land, voor zoover ons bekend is mislukt. „De kerk en de Chr. jongeman- nenvereeniging(jongelingsvereeni ging) moeten zijn als de zee, het strand, het bosch en het veld, waar de jeugd vanzelf heen trekt en gaarne vertoeft" sprak verle denjaar een bekend jeugdpredi- ker. Maar dan moeten de gods dienstnefening en de vereeniging zoo zijn, dat zij de jeugd lokken. Dr. Den Hertog uit Den Haag schreef dezer dagen: ln Schiedam leidde ik een jeugddienst op een Zondagavond half zes, ter wijl het mooie ijs een machtige concurent was. Op mijn reis er heen zag ik overal vroolijk schaat sen rijden. Mijn vrees, dat de opkomst in den jeugddienst hieronder te lijden zou hebben, werd volkomen beschaamd. De Luthersche Kerk was meer dan vol, op een uur, waarop vroeger in Schiedam jonge menschen er niet aan dachten, naar de kerk te gaan Thans worden de jeugddiensten daar in de Ned. Herv. Kerk gehouden en zijn in het kerkelijk verband opgeno men." In zulke jeugddiensten gaat het in menig opzicht anders toe dan in gewone godsdienstoefe ningen. Hoe, dat zullen we in een volgend artikel vertellen. De eerste jeugddienst te Breskens is bepaald op 26 Juni, des avonds half zes. Breskens De heer J de Koene, vroeger alhier, thans Kantoorhouder te Kloetinge, is met ingang van 1 Juni verplaatst als zoodanig naar Bruinisse. In zijn plaats is benoemd de heer H. J. Boogert uit Vlissingen. Breskens Op 3Juni mid dernacht zal op de 'eede van Vlissingen een Cunard vloot ar- riveeren bestaande uit de passa giersstoomschepen „Carinthia", „Samaria", Transylvania", „Caro- nia", „Carmania" en „Lancastria" Op deze stoomers bevinden zich meer den 3000 afgevaardigden voor de Rotary Clubs Convention te Oslende. De stoomschepen „Carinthia" „Samaria", en Transylvania" zullen naar Antwerpen opstoomen vanwaar de passagiers met spe ciale treinen naar Ostende wor den vervoerd. De passagiers van het s s. „Caronia" „Carmania" en „Lan castria" worden te Vlissingen ontscheept, om van daar met kanaalbooten naar Ostende te worden overgebracht. Dit is de grootste vloot van passagiersstoomschepen, welke ooit de Atlantische Oceaan is overgestoken, met het grootste aantal passagiers door een stoom vaart lijn ooit vervoerd. Vergadering van den Raad der Gemeente Breskens op Vrijdag 27 Mei 1927. Na voorlezing en vaststelling der notulen, werden behandeld de volgende INGEKOMEN STUKKEN: 1 Dankbetuiging van H K. H Prinses Juliana voor de toege zonden foto der muziektent „Juliana". 2. Verzoek van den heer R. Hindrichs, om een der lokalen der O. L. S. voor de zangschool in gebruik te mogen nemen. Dit wordt toegestaan, onder voor waarde, dal het schoonmaken voor iekening der vereeniging komt, en dat net vei zoek door net binnen korten tijd te benoe men bestuur zal worden overge nomen. 3. Bericht van den Heer Keij- mei, dat hij zijn benoeming als lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. 4. Beredeneerd verslag van de commissie inzake volksnuisves- ting. in de gemeente zijn in 1926 gebouwd 15 nieuwe woningen, terwijl 3 herbouwd zijn. 5 Mededeeling door den voor zitter van den uitslag der gehou den verkiezing. 6 De heer S. de Smit wilde graag zijn jongere broertjes uit Neerbosch naar Breskens halen. Daarom heeft hij verzocht, of de Raad hieraan wil medewerken. Voor de gemeente zal het geen meerdere kosten meebrengen. Mochten zich grootere uitgaven voordoen, dan stelt de heer de Smit zich voor het meerdere garant Na indiening van het verzoek is er in zooverre wijziging gekomen, dat verzoeker naar Indië zal ver trekken. Hij heeft nu eenige heeren uilgenoodigd een com missie van toezicht te voimen. De beide wethouders zijn tegen inwilliging van het verzoek. In Neerbosch zijn de kinderen goed. Komen ze nu naar Breskens, hoe zal het dan gaan bij ziekten of ongevallen Dan moet de ge meente weer direct bijspringen. De voorzitter herinnert eraan, dat de heer De Smit zich garant stelt, dus dat de gemeente er finantieel geen schade bij heeft. Of Neerbosch meer of minder goed is, wil hij buiten bespreking laten. Maar de beste opleiding is toch zeker de gezinsopvoeding. Daarom moet verzoeker in zijn pogen, zijn familie vooruit te brengen, gesteund worden. Wethouder Van de Sande is er tegen, juist in het belang der kinderen. De heer Van Luijck steunt den voorzitter Nee. bosch brengt allen gelijk en tegelijk op en zendt ze daarna de wereld in. Wel vindt hij de inrichting heel mooi. maar als er een streven is, iemand vooruit te brengen, moet dit ge steund worden. Ook de heer De Hullu is er voor. De heer De Smit heeft steeds getoond vooruit te willen. Daarom moet hij geholpen wor den. De voorz. deelt nog mede, dat requestrant zijn jongste broer naar den Klokkenberg zou willen zenden, om tot onderwijzer te worden opgeleid. Ook dit zou meerdere kosten meebrengen, maar niet voor de gemeente. De heer Cappon oordeelt, dat hst zwaartepuni gelegen is in de huisvesting. Zal Neerbosch terug nemen, als de poging mislukt Dit is den voorzitter onbekend, maar om iets te winnen, moet iets gewaagd worden. Doet zich een moeilijkheid voor, dan moet de commissie een uitweg trachten te vinden. Op de vraag van den heer Luteijn, of de voogd met het verzoek accoord gaat, daar zich anders moeilijkheden zullen voor doen, deelt de voorzitter mede, deze belangrijke kwestie alsnog te zullen regelen. Met de stemmen der beide wethouders tegen wordt hierna het verzoek ingewilligd 7. In verband met een ziekte geval wordt hierop besloten, de kermis dit jaar geen plaats op de Markt te verleenen, maar de Boulevard als standplaats aan te wijzen. De nadere regeling wordt aan B en W overgelaten. GEMEENTE-ONTVANGER. Naar aanleiding van de het vorig jaar gedane toezegging dienen B. en W. de volgende voordracht in 1 J. Eekhout 2 H. J. Weijkman. Met algemeene stemmen wordt de heer Eekhout benoemd, die, aanwezig zijnde, daarna in handen van den voor zitter den eed aflegt. LEERKRACHT SCHOOL 11. Van de bewoners te Nieuwe Sluis is een verzoek ingekomen om een tweede leerkracht aan te stellen, daar het aantal voor één leerkracht te groot is. B. en W. hebben de kwestie uitvoerig besproken. Gaarna wil len zij goed onderwijs, maar tevens moet zorg gedragen wor den, dat de gemeente-huishou ding zoo zuinig mogelijk gevoerd wordt. De groote moeilijkheid zit in het feit, dat aan de Chr. School een gelijke vergoeding zal moeten worden uitgekeerd, zoodat een salaris van f 1000,— een uitgaaf van f 2000. - mee brengt. Daarom kwamen B. en W. achtereenvolgens tot het volgende a. om de toestand zoo te laten. b. om de school op te heffen en de kinderen per autobus naar Breskens te laten brengen. De kosten loopen echter zoo hoog, dat ook daarvan moet worden afgezien. Zoodoende kunnen B. en W. met geen vast omlijnd voorstel komen. De heer Luteijn informeert, of er kans bestaat op toename van het aantal leerlingen en of de invoering van het 7e leerjaar in 1930 misschien verbetering zou brengen. De voorzitter meent, dat voor 1930 geen verandering te wach ten is, zoodat nu op de een of andere wijze geholpen dient te worden. De heer de Hullu stelt voor een oproeping te doen voor assis tent en een vooi handwerk- onderwijs en voor beide functies éen onderwijzeres te benoemen. Dan behoeft aan de Chr. school alleen ook de vergoeding voor assistent uitgekeerd te worden. Hij meent dan met een totale vergoeding vftn f 600 te kunnen volstaan. Dit voorstel wordtaangenomen in dien zin, dat B. en W. wor ded gemachtigd de dubbele op roeping te doen, terwijl de uit gaaf wordt gelimiteerd tot f600. RECLAMES. Op de aanslagen schoolgeld zijn twee reclames ingekomen. Ie van J. Moggré. Daar de heifing geschiedt volgens de In komstenbelasting is hieraan niets te doen, 2e- van Cuypers, Huliustraat Aan de hand van verstrekte belastingadviezen kan hierop gunstig worden beschikt. VERGUNNINGSRECHT. Verzoek van A. de Munck om zijn vergunningsrecht ie verla gen, daar het verbruik dien hoo gen aanslag niet wettigt, B. en W. hebben de heer Cats- man en een der kommiezen tot schatters benoemd en volgens de verstrekte gegevens stellen zij voor, het recht te verminderen tot f 37 50. Dit wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. Slot volgt. Qispwliet. Uitslag raads verkiezing: uitgebracht 1004 geldige stemmen, waarvan uit gebracht werden op lijst 1 (V. B269 stemmen, gekozen W. P. Verplanke Wz. (attr.) en A J. Anthonisse (aftr); op lijst 2 iC H) 181 stemmen gekozen J. P. Pladdet (aftr); op lijst 3 (R. K.) 310 stemmen, gekozen Ch. L. Hamelijnck en F. A Cuelenaere (aftr). op lijst 4 (S D A Pj 244 st-, ge kozen L. M. de Kok (aftr.) en P. C. Michielsen. De oude bestaat uit 3 vrijzin nigen, 2 R. K., 1 S. D. A. P. en 1 C. H. IJzendijke. In de Zaterdag morgen gehouden Raadsverga dering zijn benoemd tot schatters der Inkomstenbelasting de heeren: Em. Groosman, P. v. d. Weijde, lz. Schijve en Ed. de Bruijckere. Schoondij «e, ln 's Lands Welvaren had de jaarvergadering plaats van de maatschappij tot bevordering van ooft en fruitteelt in deze streek. De vergadering was drukbezocht. De secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen jaar dat getuigde van een opgewekt leven in de vereeniging Mededeelingen werden gedaan over de wijze van verkoop van fruit te Vlissingen en te Rotter dam, waaruit bleek, dat er voor uitgang komt in de fruitteelt en het fruit uit deze streek een goeden naam heeft. De jaarverslagen der onderaf- deelingen Schoondijke, Oostburg en Breskens werden voor kennis geving aangenomen. De rekening over het afgeloopen dienstjaar wees aan in ontvangsten f 1360,61, in uitgaven f 865,39. De begrooting werd vastgesteld op een totaal van f1110 25. Naar aanleiding van een verzoek van Schoondijke om een subsidie voor een te houden floralia- tentoonsteliing stelde het Hoofd bestuur voor een andere wijze van subsidieering. Waar ook meerdere afdeelingen een floralia gaan organiseeren er zijn er nu reeds vier Schoondijke, Oost burg, Breskens en Biervliet, zou uit de kas een te groot bedrag moeten worden genomen. De afdeelingen krijgen reeds f0 50 per lid terug van de betaalde contributie. Na langdurige dis cussie, ook over de waarde en het nut van floralia, en waa'aan verschillende personen deelna men, werd ten slotte aangenomen dat geen subsidie zal worden verstrekt, als er geen te kort is. De heer J. A. Risseeuw lz. werd bij acclamatie als bestuuis- lid herkozen. Nu de cursussen in klein fruitteelt te Oostburg en te Eede zijn geëindigd, zal getracht wor den wederom nieuwe cursussen in te richten, waarvoor belang stellenden zullen worden op geroepen Deze cursussen be doelen nu niet meer het afleveren van snoeiers, maar een algeheele ontwikkeling te geven om later in het klein fruitteeltbedrijf te kunnen werkzaam zijn Hierna werd de vergadering gesloten. Aardenburg. In verband met het vermoeden van gepleeg de fraude bij de gemeenteraads verkiezingen alhier kwam Zater dag 1. I. de Officier van Just tie uit Middelburg thans vergezeld van den Kapitein der Mare- chausseé en een paar Wacht meesters andermaal naar Aarden burg, teneinde een onderzoek in te stellen. Verschillende personen legden een verklaring af. wie zij gestemd hadden. Zoo hebben 6 of 7 per sonen verklaard alleen het hokje voor H. Corthals rood te hebben gemaakt en niets meer op het biljet te hebben aangebracht. Deze 6 of 7 menschen zijn o. a. de candidaat zelf met zijn vrouw, met de broer en de zuster van den candidaat. Deze broer en zuster leven in de beste ver standhouding met den candidaat H. Corthals Die broer en zuster hadden dus niet de minste reden om hun stembiljet, nadat het hokje voor den naam van den candidaat Corthals keurig netjes rood gemaakt was, ongeldig te maken door het aanbrengen van een ruwe korte roode streep. Op den candidaat H. Corthals moesten bij den uitslag in stern- district 11 6 of 7 stemmen uit gebracht geworden zijn en hij verkreeg er maar 2 geldige st. Geeft dit niet te denken? Verschillende personen, die bij de opening der stembus in district II tegenwoordig geweest waren, werden door de politie in verhoor genomen, ook een viertal, dat de rust op onhebbelijke wijze ver stoorde. Alle leden van het stembureau benevens den Gemeente-secre taris, die er behulpzaam bij was, werden door den Officier van Justitie in verhoor ger.omen. Men tast nog in het duister. Zondag 29 Mei had een mee ting plaats op de weide van den heer G. H. Blondeel in de Be- wester Eede-straat. Hemelvaartsdag waren daartoe de strooibiljetten verspreid bij den uitgang der R. K. kerk te Aarden burg, Sluis en Oostburg. Te 3 uur vormde zich de stoet. Voorafgegaan door het kerkelijk muziek uit Maldeghem: „De Dikgatten" en het kerkelijk mu ziek uit Middelburg in Vlaande ren benevens de grenszangers uit Eede ging men ln optocht naar het terrein. Het bezoek was matig. De heer Noliet alhier, hoofd der R. K. school te Heille open de de meeting. Andersdenkenden werden niet toegelaten. Gedragen door den wind werden eenige woorden opgevangen, waaruit op te maken viel, dat er angst bestaan moet hebbea, dat de Katholieken bij den stembus strijd verliezen zouden. Ook hoorde men de* heer Noliet duidelijk zeggen, dat in stemiistrict 2 een dertigtal Ka tholieke stemmen minder op lijst 1 uitgebracht waren dan er vol gens de kiezerslijst hadden uit gebracht kunnen zijn Dat mocht niet meer gebeuren. Jammer was wel, dat hij niet giste naar de vermoedelijke oor zaak daarvan. De samenstelling van lijst 1 schijnt nu juist niet aller goed keuring weg te dragen. Na den heer Noilet trad als spreker op, zooals het strooibiljet aangaf: een der wijd en zijd bekende sprekers van het „Gilde der klare Waarheid" te Amster dam. Van diens woorden viel niets op te vangen. De redevoeringen werden af gewisseld door muziek en zang. Aan het slot werd een motie aangenomen, waarvan de juiste bewoordingen niet bekenü 'zijn, maar waarin besloten werd, dat men zich wenden zou tot den Minister van Justitie, den heer Jhr Ruys de Berenbroeck en Mr Van Schaick om op te komen voor het recht. De meeting werd door den heer Noliet gesloten, die de aan wezigen aanspoorde kalm naar huis te gaan. De politie was aanmerkelijk versterkt. De orde werd geenszins verstoord Andersdenkenden wa ren er weinig in de omgeving van het terrein. Spoedeischende Raadsvergadering te Aardenburg. Vrijdagmiddag 4 uur kwam de raad in voltallige zitting vo»r een spoedeischende kwestie bijeen. Het ging om het vonnis, dat 7 Maart geveld is door de recht bank te Middelburg ovir de rangschikking van het Gtcttiuis onder de gemeentelijke atmen- instellingen door de meerderheid in het gemeentebestuur en waar bij de gemeente niet ontvankelijk werd verklaard en veroordeeld we'd in de kosten. Na voorlezing der notulen die met 4 tegen 3 stemmen werden goedgekeurd, las de secretaris in vlug tempo een paar brieven voor; de eene was een advies van Mr. Cavadina, om in hooger beroep te gaan, en de andere een schrij ven van Mr. Blaupot ten Cate, die een geval aanhaalde ergens uit Gelderland, dat overeenkomst vertoonde met het geval te Aar denburg De burgemeester deelde mede dat B. en W. voorstelden, om in hooger beroep te gaan tegen het vonnis hiervoren vermeld, en alle kosten te doen dragen door de gemeente Mevr. Van den Broecke vond het vreemd, dat de leden van den raad niet officieel met het vonnis in kennis te zijn gesteld, waar dit toch reeds 7 Maart was ge vallen. Dezen toch moeten alleen afgaan op wat in de kranten ver meld is. De burgemeester zegt dj dit een zaak is van B en W. f Mevr. Van den Broecke i het hiermede niet eens De leden van den Raad hebben nu toch te be slissen, of er in hooger beroep gegaan zal worden. Ze meent, dat geen der leden, na die vlugge voorlezing, capabel is om zijn meening te vestigen, over de al of niet wenscheh eid, om in hooger beroep te f n. De burgemeester meei i dat ook al was er niets voorg zen, er geen der leden capabel ziu zijn om een oordeel te vellen. Mevr. Van den Broecke begrijpt niet waarom ze er nu dstf over moet beslissen, ze vindt hit een zaak van té veel belang en er zijn té veel hooge kosten mede gemoeid voor de gemeente, dat men in 3 uur tijds (de convocatie was om 1 uur bezorgd! over zoo'n kwestie kan beslissel. Ook de heer Lannoije is het met spreekster eens, dat dt tijd te kort is geweest, en zeurwat meer tijd willen De burgemeester zegt, daj

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2