glhPUROL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN fvujjd VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 36e Jaargang Woensdag 1 Juni 1927 Nummer 3231 Ingezonden Mededeeling Provinciale Stoombootdiensten. Binnenland. Oorlog en liefde. Buitenland Quick Qua ker BRËSKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNoe.'t breskens p°W° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-; GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood mm gld. bij verlies pa gld- bij ver- ia gld. bij ver- mm gld. bij ver- Ja gld. bij verlies voor de abonné's tegen vim lange ongeschikt- door /h van een hN lies van een 411 lies van een /Q lies van een lij van eiken ongelukken voor: MUU heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. waarbij de meeste der (weinig talrijke) organisaties op dit gebied zijn aangesloten, beoogt studie, voorlichting medewerking, steun aan alle werk op dit veld. Zij streef' naar uitbreiding van de gelegenheden tot behandeling, oprichting van consulatie-bu- reaux, inrichting in ziekenhuizen van kortdurende orthopaedische behandeling, waarna dan voor langduriger opneming de be staande instellingen het hare kunnen doen Als naaste doel wordt genoemd een orthopae- disehe kliniek, voor welker stich ting reeds geld, doch niet genoeg geld, bijeen is. De Secretaris der Centrale Vereeniging, Jhr Mr van Asch van Wijck, Prins Hendrik 7, te Arnhem zal aan ieder, die hem dit vraagt, het geschriftje doen toekomen. 0oos30-G0.Tube80ct.Bii Apoth en Drogisten Van de Commissie van Toe zicht op de stoombootdiensten van de provincie Zeeland ont vingen wij het volgende schrijven: Het zou ons aangenaam zijn, indien U het volgende als bericht in Uw blad zoudt willen opne men Wij vernemen, dat velerlei col leges, welke direct of indirect belang hebben bij den Provin cialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde en de daarop aansluiting gevende vervoermid delen, het volgende schrijven van de Commissie van toezicht op de Provinciale Stoomboot diensten hebben ontvangen ,Het is U bekend, dat de lo- caalspoorweg van Goes over 's Heer Arendskerke, Borsselen en Hoedekenskerke naar Goes enz. op 19 Mei jl. in exploitatie is gebracht en dat in den loop van dit jaar de thans in aanbouw zijnde z g Ferryboot voor den Provincia'en Stoombootdienst tus schen Breskens en Vlissingen in dienst zal worden gesteld. Verder bestaan er plam en om een tramweg aan te leggen van Pyramide (Biervliet) over Hoofd plaat naar Breskens. Ook zal het steeds toenemend autobus- en vrachtautoverkeer ongetwijfeld meer invloed op de verschillende verkeerstoestanden gaan uitoefenen. Dienaangaande kenbaar ge maakte wenschen zullen wij gaar ne in ernstige overweging nemen. Wij vertrouwen, dat gij in het belang van deze aangelegenheid daaraan we Uwe aandacht zult willen schenken. Wij zulien gaarne vóór 1 Juli a. s. van U vernemen, welke wenschen door U ten opzichte van de exploitatie van den Pro vincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde worden gekoes terd. „Wij vernamen verder, dat ook anderen dan zij, die den brief ontvingen, hunne verlangens be treffende de exploitatie van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde aan het adres van de Commissie van toezicht op de Provinciale Stoomboot diensten te Middelburg vóór 1 Juli a s. kunnen kenbaar maken". LICHAMELIJK GEBREKKIGEN IN NEDERLAND. Het Bestuur der Centrale Ver eeniging voor Lichamelijk Ge- brekkigen in Nederland heeft een geïllustreerd geschriftje het licht doen zien, dat zij als een „oproep tot steun" op ruime schaal verspreidt. Daarin wordt allereerst betoogd, hoezeer het gemis, dat de lichamelijk gebrek kige lijdt, hem bij anderen achterstelt. Op de vraag hoeveel lichamelijk gebrekkigen er in Nederland zijn, luidt het ant woord, dat de belangstelling in deze zaak ten onzent zoo gering is, dat men zich nooit de moeite getroost heeft, het aantal te bepalen; naar gissing telt ons land ruim 38 000 misvormde kinderen onder het 15de jaar; bijna de helft dier gevallen is te wijten aan verlammingen, Ontstaan door aandoeningen van het zenuwstelsel. Maar in zeer vele van zulke gevallen zijn door geschikte behandeling merkwaar dige resultaten te bereiken en ook meermalen bereikt. In Neder land nu wordt bitter weinig daartoe gedaan; uit cijfers blijkt, dat hier is een beschamende nationale achterstand, te bedroe vender, omdat het zoo vaak mogelijk is den lichamelijk gebrekkige, die op steun van anderen aangewezen is een zelf standig bestaan te doen winnen. Wat hier noodig is? Medische behandeling, orthopaedische hulp, onderwijs, steun bij het zoeken van arbeidsgelegenheid. Het geschriftje geeft treffende voor beelden van gebrekkige kinderen, die langs dezen weg in hun eigen onderhoud hebben leeren voorzien. De Centrale Vereeniging 48. Slot. Zoo wil na weken de dag van het aficheid aangebroken. Op de Rodebergerhoeve waren allen bij elkaar gekomen Koenraad Werner met zijn vrouw en de kinderen, de oude school- meester, en dominee Lindner met zijn vrouw om den vertrek kende voor het laatst nog eens de hand te drukken. Alle po gingen, die ze in het werk ge steld hadden om hem te doen blijven, waren mislukt. Om degenen, die hij liefhad, weer een onvergald levensgeluk te bezorgen, verliet hij het vaderland, verliet hij zijn geliefd kind en ging als een eenzame man in den vreemde. Met rui- tigen ernst ordergirg hij zijn lot zonder een enkele klacht. Na de vele slagen, die hem getroffen hadden, scheen hij het als vanzelfsprekei d te beschou wen, dat het lot onophoudelijk een vreeselijk spel met hem speelde en hij scheen zich tevre den te stellen met de gedachte, dat hij, wlen alles op aarde ontnomen is die niets meer te verliezen heeft, ook niets meer heeft te vreezen. Toen nam Hendrik aficheid van alle aanwezigen. Hij kon zich nauwelijks losrukken uit de Armen van Hansjorg en de kl-ine Lieibeth steeds weer bedekte hij het gezicht van het kind met kusien en hij beloofde, dat hij over zeven jaar als ze aan genomen werd, naar Duitschland zou komen. Toen trad hij op Anne Margreet toe en reikte haar met een droef lachje de hand Voor het laatst rustten zijn blauwe oogen met een on eindig weemoedige uitdrukking op de jonge vrouw, die eerst zachtjes schreiend voor hem stond en toen, aan een plotselinge opwelling gevolg gevend, haar armen om den hals vsn den eens zoo vurig geliefden man sloeg en hem innig kuste. „Vaarwel, Hendrik snikte ze. „Vaarwel en wordt gelukkig, daarvoor zal ik ieder uur van den dag tot onzen lieven Heer bidden!" De vertrekkende had iedere begeleiding afgeslagen. Zooals hij gekomen was, zoo wilde hij weggaan alleen, denzelfden weg. Na hen nogmaals allen vaarwel gezegd te hebben, ging hij heen in den Novembermor gen, in de richting van den Gaigenkop. De nevels, die boven hrt veld zweefden, hadden hem Spoedig aan het gezicht ont trokkenmaar plotseling schoot een heldere straal van de door brekende zon tusschen de gol vende netels; die belichtte een oogenblik den boschbrard vsn den Gaigenkop en de mannen- gestalte in de wijde mantel die daarboven stond en nogmaals met zijn hand groette. Toen trokken er weer grijze mistsluiers uit het westen aan en Hendrik Schilling verd.veen achter den heuvel. „Het bewustzijn van zijn edele zelfopoffering zal onzen vriend op zijn verderen levensweg ster- ker., het zal hem troosten en de zielerust schenken, waarnaar wij allen hongeren I" zei domir.ee Lindner langzaam tegen de aanwezigen en hij vouwde zijn handen tot gebed. Wij waren in de nabijheid van de woonplaats van mijn me'gezel aangekomen, toen hij zijn verhaal geëindigd had en we traden uit het prachtige beukenbosch in 't open veld waar we een heerlijk vergezicht hadden over de schilderachtige streek. Een rus tieke bank, die aan den rand van het bosch stond, noodde tot rustenwe namen plaats en genoten van het vriendelijke landschap met zija betooverende kleuren in het avondlicht, De zonneschijf naderde steeds meer naar den breeden rug van den „Grauwen Kop", waarvan de hoogste dennen in brand scl enen te staan, terwijl de westelijke horizon in alle kleurschakeerin- gen van diep violet tot 2acht prijkte. In de diepe dalen lag de grauwe schemer, waaruit zich telkens nevelsluiers omhoog werkten, die boven de bosschen in den avondwind uiteenscheurt den. Welluidend klonk't avond klokje uit het dal en schiep met ENGELSCH-RUSS1SCHE BETREKKINGEN OFFICIEEL VERBROKEN. Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Russischen zaakgelastigde Rosen golz een nota doen overhandigen, waarin meedegedeeld wordt, dat de Britsche regeering de betrek kingen met Sovjet-Rusland Vrij- dagmiddag te twaalf uur als geëindigd beschouwt, zoodat zij thans officieel verbroken zijn. Verder deelde de Britsche regeering mede, dat zij den leden der Russische legatie en van de Arcos tien dagen gelegenheid geeft het land te verlaten Zij die na dien tijd nog in Engeland verblijven, zullen worden gede porteerd. De Britsche vertegenwoor digers te Moskou zijn tegelijker tijd teruggeroepen. De Britsche nota luidt aldus: Het jongste onderzoek der politie van het gebouw van Arcos en vande Russische handelsdele gatie heeft afdoend aan het licht gebracht, dat zoowel militaire spionnage als opruiende acties in het geheele Britsche rijk van die gebouwen uit werden ge voerd en geleid. Er werden geen duidelijke verschillen waarge nomen tusschen de vertrekken en de werkzaamheden van de leden der handelsdelegatie en van de employé s van de Arcos en liet is duidelijk gebleken, dat deze beide organisaties gewikkeld zijn geweest inanti-Britschespionnage en propaganda. Doch dat is niet alles. Uw regeering en gijzelt zullen de juistheid erkennen van de mede- deelingen, Dinsdag in het Lager huis gedaan. Ik zou u er aan willen herinneren, dat uw eigen telegram, waarin gij materiaal de geheele omgeving in onze harten een plechtige «temming, onder den indruk waarvan we een langen tijd zwijgend neer zaten. „Daar ginds ligt Dornschiedl" begon de oude man eindelijk weer en hij wee» met zijn vinger in de richting van den „Grau wen Kop", waar een «piti torentje boven de heuvels uitstak. „Op het kerkhof liggen ze nu alle drie naast elkaar begraven Koenraad, Hendrik en Anne Margreet, zoo wilden ze het hebben 1" ,En is Hendrik nog wel eens overgekomen uit Amerika vroeg ik. „Dat wil ik gelooven I" was het antwoord van den ouden man en een lachje vloog over zijn intelligent gezicht. ,De eerste keer is hij gekomen toen Liesje aangenomen werd 1 De tweede keer voor Liesjes bruiloftzij is getrouwd met een kleinzoon van dominee Lindner en die is nu dominee van het dorp. En voo- de derde keer! Ja, dat was twintig jaar geleden. Koenraad Werner was al een paar jaar dood hij is trouwens nog oud geworden toen is op een goeden dag Hendrik Schilling teruggekomen en voor altijd ge bleven. Hij was een rijk man geworden, want de oude Euler in Amerika had hem zijn geheele vermogen nagelaten. Nu, het end van het liedje was dat hij en Anne Margreet op hun ouden dag nog eens getrouwd VLUOKOKESUy-ffAVERMOUT dg^spys; voor jong en oud. verzoekt om u in staat te stellen een politieke campagne te voeren in dit land tegen de Engelsche regeering, verzonden werd eenige weken na de waarschuwing, die de Britsche regeering aan uw regeering gaf met haar nota van 23 Febr. 1.1waarin bepaalde voorbeelden van anti-Britsche propaganda werden genoemd en beëindiging daatvan werd ver langd. De Britsche regeering hoopte, dat de Sovjet regeering gebruik zou maken van die gelegenheid, haar gegeven in overeenstemming met art. 13 van de handelsover eenkomst, om een verklaring hiervan te geven of haar leed wezen hierover te betuigen. Zij deed dit echter niet. Integendeel, de vijandige houding derSovjet- re&eering, zoowel als de tegen Engeland gerichte propaganda door de bij haar aangesloten organisaties, de Russische com munistische partij en de Derde Internationale in Groot-Brittanië en in de Britsche overzeesche gebieden duurden voort. Het toppunt werd bereikt bij het misbruiken van de diploinaiieke JUÊÊj^ A.s. Vrijdag begint de nieuwe boeiende feuilleton „Merciel'welke even als Oorlog en Liefde zeker met aandacht zal gevolgd worden. zijn en dat z- uit oude gi hecht heid de herberg ,in den Grau wen Kop" weer hebben waar genomen, waar ze bijna vijftig jaar geleden in hun eerste huwe lijk hadden gewoond. Als ik naar L'ornschied ging, liep ik altijd de heiberg binnen en dan had ik altijd schik in de twe e oude luidjes. Hendrik is pas vijf jaar geleden gestorven. Met deze woorden stond de oude man op, schudde mij har telijk de hand ten aficheid en liep met groote passen langzaam bergwaarts af naar zijn dorpje, ik richtte mijn ichreden naar den kerktoren die halverwege den „Grauwen Kop" te zien was en na een half uur liep ,ik het dorpje binnen, waarin zich de merkwaardige geschiedenis had afgespeeld. De poort van het kerkhof stond nog open. Ik liep tusBchen de graven door naar de achter muur waar 'n versche grafheuvel de plaats aanwees, waar Anne Margreet lunchen Hendrik Schil ling en Koenraad Werner rustte. De maan was opgekomen en overgoot met haar zilveren schijn het kerkhof en de withouten kruisen, die elk de woorden „Hier rust" verkondigden. Wilde rozen groeiden over de graven van de beide brave mannen en strekten hun ranken reeds uit naar den middelsten heuvel zooals de harten van hen, die hier rustten, elkaar in hef leven eens hadden gevonden, Zou ook hun stof in de bloeiende ranken op hun graven vereeoigen, Ik legde de veldbloemen, die ik onderweg geplukt had, op de gewijde plaatsen, ontblootte mijn hoofd en sprak 'n kort gebed Uit

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1