ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 10 Pufot-blf-doerzittcn en stuklaerpeirtler Huid. )E AANSTAANDE VERKIEZINGEN .Hjn- letten Oorlog en liefde. SRESKENSCHE COURANi VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Ad verten 11 ep r y s van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Postgiro 70179 2? BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r lij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Woensdag 11 Mei 1927 Nummer 3225 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood ja» gld. bij verlies s* gld. bij ver- tl gld. bij ver- as gld. bij ver voor de abonné's tegen [J lange ongeschikt- Inn door /h van een hM lies van een t+M lies van een /n lies van een ongelukken voor: heid tot werken. ÉWW een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Ingez. Med. Deze overeenkomsten zijn goedgekeurd door Ged. Staten. Reeds krachtens deze over eenkomst moeten zij dus de daarin genoemde gelden, zoodra het daarvoor den tijd is, storten Zij zijn dat ook verplicht krachtens de bepalingen der statuten, dewijl zij op de aan- deelen moeten storten en in het reservefonds. Deze bedragen kloppen mei die in de overeenkomsten ver meld. Nu moet de maatschappij zorgen voor betaling van rente en aflossing dezer leeningen. Daarom gaf zij haar zorg en bemiddeling om een gemeen schappelijke leening te sluiten bij de Rijksverzekeringsbank voor 4'■'Is pCt van al het geld wat noodig is. Voor het, ingevolge den opzet van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, schier niet denkbaar geval, dat het reserve fonds uitgeput raakt, om die rente en aflossing uit te voldoen, hebben de provincie en het Rijk de garantie gegeven, deze te betalen tot het bedrag van f 500.000.- Deze opzet is herhaaldelijk betoogd en aan die voorwaarde is nu voldaan. Wat nu aan de Raden is gevraagd, is dus eenvoudig een gevolg van waartoe zij vroeger besloten en het zijn van aan deelhoudster der gemeente. Hoe zouden deze anders aan haar verplichting tot storting kunnen voldoen? Aangenomen dat een gemeente hiertoe niet wilde medewerken, dan moest zij zelf apart het bedrag gaan ieenen en het is wel zeker dat zij voor dit doel, dat niet of niet dan onder veel ongunstiger voorwaarden, met name ook wat de rente betreft, zou kunnen, terwijl zij dan niet profiteert van de voordeelen thans geboden en derhalvezeer tegen haar belang handelen zou. Het is dan ook onbegrijpelijk, hoe sommige menschen- al zijn zij zeit tegenstander van de wa terleiding - in den betrokken gemeente-raad tegen kunnen stemmen. Al spoedig immers zou een civielrechterlijk vonnis de gemeente veroordeelen tot stor ting en dan moest men toch leenen op eigen gelegenheid en bovendien nog kans loopen schadevergoeding te moeten betalen voor de schade die zij aan de vennootschap en de an dere gemeenten door het opont houd dat haar weigering ver oorzaakt, doet lijden. Thans loopt het eenvoudig over nakoming van contractueele en statuaire verplichtii gen. En het spreekt wel van zelf, dat men zich daaraan niet door een raads besluit, hetwelk teniet doet wat vroeger besloten is, kan onttrek ken. De Raad van Toezicht kan er niet ernstig genoeg op wijzen dat thans gunstige rentebepaling is verkregen, die, wanneer niet spoedig beslist is en de zaak voor elkander komt, gevaar loopt te stijgen. Waarborg voor een en ander vinden de raden nog in de goedkeuring op hun besluiten door Ged. Staten en in de goed keuring der leening door den Minister van Arbeid Handel en Nijverheid en van Binnenlandsche zaken en Finantiën. De Raad van Toezicht der Z.-Vl. Waterleiding Mij. 1 buisjes 60en30ct,en it's eveneens 60 en30ct. Bij Apotb en Drogisten Hoe Omtrent het bovenstaande heerschen zoovele verkeerde meeningen, dat het niet ondien stig lijkt, aan de hand van een voorbeeld de kieswet toe te pas sen. Daartoe nemen we aan, dat in een gemeente 5 lijsten zijn inge diend en dat in totaal 1150 gel dige stemmen zijn uitgebracht. De kiesdeeler bedraagt nu 1150: 7 is 1642/,. Stel, dat de lijsten de volgen de aantallen stemmen hebben I 190 II 400 III 100 IV 110 V 350 De toekenning der zetels ge schiedt nu achtereenvolgens door: a. den kiesdeeler. b. de grootste overschotten. c. de grootste gemiddelden. a De kiesdeeler. Het aantal op een lijst uitge brachte stemmen wordt door den kiesdeeler gedeeld, als volgt I 190 is 1 x 1642/7) plus 257 II 400 is 2xplus 713/7 III 100 is (Ox)plus 100 IV 110 is 0 xjplus 110 V 350 is (2 xjplus 21s/, Toegewezen worden dus aan I 1 zetel, aan II en V 2 zetels, terwijl III en IV niet vol doende halen. De twee zetels, die nog te ver- deelen zijn, worden hierna be paald door: b.De grootste overschotten. Hierbij moet de bepaling wor den toegepast, dat bij toewijzing van een zetel iedere candidaat gemiddeld 75 pCt. van den kies deeler moet halen, Dit is 3U x 1642/, is 1233/i4- We krijgen dan Lijst IV, rest 110, gemiddelde 110: (0 lj is 110 Lijst 111, rest 100, gemiddelde 100 :(0 1) is 100 Lijst 11, rest 713/„ gemiddelde 400 (2 1) is 133'/3 Lijst I, rest 25s/„ gemiddelde 190 (1 lj is 95 gggHsfcg1Y0K, 42. DOOR F. R. 1 en zoo heldhaftige zelfver loochening had hij nooit van den jongen man verwacht. Een gevoel van hoogachting ondervond de grijze man voor zijn bezoeker, hij trad op hem toe, legde beide handen op zijn ichouder en zei met warmte .Braaf, mijn lieve zoon, braafl Ik dank je, dat je mij op mijn oulen dag nog toont, dat ware edilmoedigheid en waar Chiis- terdom nog onder ong woont 1 Do; datgene, waartoe je hart je Irijft, wat de goede God jje heet ingegeven. „Maar" hier vertauwde de geeitdrift van den ouden predikant „beste Hanjorg, wat wil je beginnen? De laak voor het gerecht bren gen, dat is toch niet mogelijk, terwlle van je moeder I" Hesjorg knikte. „J< kunt en wilt je moeder biet laaraan blootitellen, en je hebt relijk 1 Hm, hm", deed de rtid-S-er meermalen, terwiil hii taet a hand aan de kin een Lijst V, rest 213/,, gemiddelde 350: (2 lj is 1162/3 Slechts lijst 11 heeft gemiddeld meer dan 1233,14 (75 pCt. van den kiesdeelerj, zoodat die alleen een zetel krijgt. Na de tweede deeling is de toestand dus Lijst I (1;, II (3), III (0), V 2zoodat er nog een plaats moet bepaald worden. Dit ge schiedt dan door c. De grootste gemiddelden. Het gemiddelde wordt bij de toekenning voor I 190 (1 1) is 95 II 400 f3 lj is 100 III 100 (0 lj is 100 IV 110 (0 1) is 100 V 350 (2 -1- lj is 1162/3 Het grootste gemiddelde bezit lijst V, zoodat die de laatste zetel krijgt. Samenvatting1 II 111 IV V le deeling 1 2 0 0 2 2e 0 10 0 0 3e 0 00 0 0 Totaal 1 3 0 0 3 —o Nadat bepaald is hoeveel can- didaten van elke lijst gekozen zijn, wordt vastgesteld, welke candidaten dat zijn. Daartoe worden eerst alle stemmen, die éen der candidaten bezit boven den kiesdeeler, op no. 1 over gebracht. Wat die meer heeft gaat naar no. 2 enz. Dan zijn gekozen naar volgorde le die den vollen lijstkies- deeler bezitten 2e die meer dan de helft van den lijstkiesdeeler bezitten 3e de overigen in volgorde van den lijst van bovenaf te beginnen. Nemen we aan, dat lijst II er aldus uitziet: A 21 stemmen B 85 S C 12 n D 28 n E 184 F 70 V Samen 400 stemmen. paar maal op en neer liep in de kamer. „Een moeilijk geval. Wat stapelen de gebeurtenisaen zich vandaag op 1 Is het een toeval of Godsbeschikking wacht, daar moet ik eens even over denken 1" Daarmee trok de dominee een stoel bij het tafeltje, waarop zijn vrouw de morgensoep had gezet en hij begon er werktuigelijk in te roeren. Zelfs het tamme rood borstje, dat voor het bord zat en al meer dan eens zijn meester met zacht gepiep aan het nuttigen van zijn maaltijd had herinnerd, waarbij steeds een paar stukjes ei voor het vogeltje afvielen, merkte hij vandaag niet op, zoo zeer was de dominee in ge dachten verzonkenverontwaar digd fladderde het roodborstje na nog eens vergeefs gepiept te hebben, naar den schoorsteen mantel. Eindelijk scheen den grijzen zieleherder iets in te vallen. „Je hebt dus nog niets van het 2eldzame bezoek gehoord, waarover ik het straks had, Hansjorg „Zoover ik weet nietant woordde de jonge man. Er is hier gisteren een man komen opduiken, die lang ge leden is weggegaan en Oor Deze lijst krijgt 3 Zetels. De lijstkiesdeeler is dus 400 3 is 133(3. We zien direct, dat E meer dan den kiesdeeler bezit en wel 5O-/3 Deze stemmen gaan naar A, zoodat die er heeft 712/3. De lijst ziet er nu aldus uit: A 712/3 B 85 C 12 D 28 E 1337a F 70 Volgens ten le is nu gekozen E Volgens ten 2e (meer dan de helft van den lijsiKiesdeeler dus meer dan 133'/3:2 is 662 3) zijn in volgorde van grootte gekozen B en A. De eerste opvolgende is F, die invalt, indien een der candidaten bedankt of wegens vertrek of overlijden afvalt. Had F minder dan 662/3 gehad, dan zou in zijn plaats naar de volgorde van den lijst C inval len. Met bovenstaande hopen we de zaak duidelijk te hebben ge maakt. Indien gewenscht kunnen ter meerdere duidelijkheid nog eenige voorbeelden worden in gezonden, welke wij gaarne zullen behandelen. Onze gemeenten en de Z.-Vlaamsche Water leiding Maatschappij. Het schijnt dat er bij sommige gemeenteraadsleden een misver stand bestaat ten opzichte van de finantieele deelname in de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding Maatschappij. De Raad van Toezicht acht het daarom van belang het onderstaande in herinnering te brengen. De gemeenten aandeelhoudsters der maatschappij, hebben zich allen contractueel verbonden tot deelname van bepaalde bedragen, als waarvoor nu een leenings- besluit is gevraagd. dood.werd gehouden, zelf» voor de wet, want ik zelf heb de akte van overlijden opgesteld. Die man, Hansjorg" de dominee aarzelde met verder gaan; toen hij echter zag, dat de jonge man er nog nieti van begreep, voegde hij er aan toe „is een bloedverwant van jou, een van je naaste bloed verwanten!" Een van mijn naaste bloed verwanten, dominee?" riep Hanajorg op een toon van grenzeniooze verbazing. „Wie kan dat andera zijn dan och nee, dat is immers niet mogelijk, dat is al vijf jaar geledenl" „Bij den Almachtige is niets onmogelijk, mijn lieve zoon!" viel de dominee hem in de rede. „De teruggekeerde is „Mijn broer Hendrik, dominee? Och beate dominee, zeg niet neel Dan kan nog alles goed worden!" Er lag zoo'n onmiskenbare vreugde in zijn uitroep, dat de predikant geroerd op hem toe trad en hem de hand schudde. „Ja, Hansjorg, het is je broer HendrikI Als door een wonder is hij bij Waterloo aan den dood ontsnapt, een rampzalig noodlot heeft hem gedwongen vijf jaren in den vreemde te blijven, on der bericht te kunnen sturen. Het is een lange treurige geschiedenis, die de oude mees ter Heller mij van hem verteld heeft." „En waar is hij, dominee? Waar kan ik hem vinden?" Als ik mij niet vergis, komt hij daar juist aan, om net als jij, bij mij raad te vragen. Zijn hart is bezwaard, want, zooals je weet, is zijn vrouw de echt- genoote van een ander. Laat me met hem alleen! Laat me eerst zijn gevoelens tegenover jou en je moeder leeren kennen, bedwing nog een oogenblik je verlangen, hem in je armen te sluiten!" Met deze woorden dwong de oude lieer Hansjorg in de kamer er naast te gaan en sloot de deur, zeggende: „Als het tijd is, kom ik je halenl" „Hoe is het mogelijk, dat alles zoo samenloopt!" mompelde de predikant toen hij alleen was en hoofdschuddend in de kamer op en neer liep. „Het gaat bij mij op het oogenblik, als in het toneelstuk, dat ik in mijn jonge jaren eensin Frank fort heb gezienl Mijn soep is intusschen koud geworden; rtaeder zal ze moeten op-,var- men en mijn Hansje wacht ver geefs op zijn portie I Kom Hans!" lokte hij het roodborstje en haalde met den lepel eenige stukjes eiwit uit de soep, die hij op den rand van het bord legde. Tjilpend kwam het vogeltje dichterbij en pikte het voedsel op, terwijl het met verstandige oogjes naar zijn baas keek. „En mijn preek voor Zondag!" vervolgde de geestelijke zi]n alleenspraak. „Ik was er al zoo mooi in, toen vriend Heller me stoorde 1" Hij trad op zijn schrijftafel toe en las den eersten zin van het daar liggend manuscript „Komt tot mij, allen, die belast en beladen zijt, en ik zal u rust geven 1 Neemt mijn juk op en leert van mij, zoo zult gij rust vinden voor uwe zielen 1 Want mijn juk is zacht en mijn last is licht I" „Zou men niet denken, dat de goede God mij vandaag deze woorden van den Heiland heeft ingegeven Een mannenstap in de gang en een kloppen op de deur onderbraken de beschouwing van den ouden predikant en Hendrik Schilling trad op het vriendelijke „binnende kamer K (Wordt vervolgd:)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1