ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Plaaisik Nienvs. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 36e Jaargang Zaterdag 23 April 1927 Nummer 3220 Reisindrukken uit Sovjet Rusland. Oorlog en liefde. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukkei-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon RRFSKENS Postgiro Ne. 21 51 K n 3 n 11 N 3 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulterlfjk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood upr gld. bij verlies gld. bij ver- is gld. bij ver voor de abonné's tegen vyM lange ongeschikt- IflfJ door /h van een hy lies van een 4(1 lies van een ongelukken voor: WW» heid tot werken. ÉWW een ongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" ik gld. bij ver- a* gld. bij verlies jh lies van een 1 [1 van eiken wijsvinger. anderen vinger, te 's-Gravenhage. De schrijfster van deze artike len, Mevrouw E. Wirtz-Blok, heeft onlangs een serie Radio voordrachten gehouden over haar belangrijke reizen door Sovjet- Rusland, den Kaukasus, Rerzië, de Balkan- en de Rand-Staten (in het geheel 21 Staten). Zij was de eerste vrouwelijke en tevens de eerste Hollandsche journaliste, die Rusland, voor de eerste maai in 1922 en later wederom in 1925- 1926, bezocht. III. Relletjes in het buitenland. De groote propagandist Radek begon van dit oogenblik af een tweede propaganda-bureau in werking te stellen. Vandaar uil worden de Bolsjewistische ideeën naar het buitenland ver spreid. en de plannen gesmeed om troebelen buiten Rusland s grenzen te veroorzaken. Deze buitenlandsche tactiek heeft Ra- dek hoofdzakelijk noodig voor zijn binnenlandsche propaganda. Het laat hem koud of in Indië een Javaan of een Europeaan heerscht: hij heeft slechts troe belen in het buitenland noodig om met veel ophef in de Rus sische bladen te kunnen mede- deelen, dat de Bolsjewistische idee zich buiten Rusland begint te verspreiden. Hiervoor is heel veel geld noodig, maar men dient niet te vergeten, dat iedere tank boot, die met petroleum of olie van Batoem naar Londen vaart, een groot bedrag in ponden sterling opbrengt dat voor propaganda gebruikt kan worden. De levering kost den Bolsje wisten zoo goed als niets, omdat alle petroleumvelden in Bakoe aan de oorspronkelijke eigenaars ontnomen zijn. Men heeft mij zeer dikwijls de vraag gesteld, hoe lang dit regi me in Rusland kan blijven stand houden. Toen ik voor het eerst (in het jaar 1922) in Rusland kwam, onderstelde ik, dat men het hoogstens een paar maanden kon handhaven, ik sprak steeds 37. DOOR F. R. XII. De vrede en het geluk, die tot nu toe al» vriendelijke oogen het huis van Koenraad Werner en de zijnen doorzwetfd hadden, waren «edert hedenmiddag uit het wingerd-omrankte huis ver dwenen en hadden plaat» gemaakt voor een ontzettende opwinding. Die had zich van de geheele familie meester gemaakt, geen van hen was in staat het vreese- lijke te omvatten, dat een dood gewaande na vijf jaren plotseling weer opdook en zijn rechten op de vrouw, waarmee hij eens voor het altaar des Heeren in den echt Verbonden was, weer deed gelden. Met losse haren en de gebaren van een waanzinnige was Anne Margreet naar huis gekomen, had zich aan de borst van haar man geworpen en in zinnelooze angst Steeds maar gesmeekt: „Koenraad, bescherm me tegen het spook, het kan toch alleen maar een spook geweest zijn". uitsluitend met ontevreden men- schen; wanneer men vernam, dat ik een Hollandsche was, werd onmiddellijk het hart uitgestort, en ik vroeg mijzelf af: maar waar zijn dan de Bolsjewisten in dit land met 150 millioen menschen, en wie zijn er in werkelijkheid Bolsjewistisch? Ik sprak toen slechts met ontevredenen, die het oogenblik zouden zegenen, wanneer Lenin en zijn trawan ten zouden opgeruimd worden. Toen ik bijna vier jaren later weder in Rusland terugkwam, had zich het Bolsjewistisch regime al dien tijd weten te handhaven, maar het was niet meer het oude regime van vroe ger! Men had gevoeld, dat de oorspronkelijke denkbeelden niet doorgevoerd konden worden, en op het oogenblik, dat de rijke Amerikaansche bankier Vanderlip werd uitgenoodigd, met zijn kapitaal behulpzaam te zijn, en men toestond dat Krupp en andere ondernemingen fabrieken in Rusland konden stichten, kon men werkelijk van een faillis sement van het Bolsjewisme spreken! Propaganda in beeld. Het is bekend, dat er geen land bestaat, waar zooveel analphabeten zijn als in Rusland. Hierdoor moet met de propagan da geheel anders worden te werk gegaan dan in Europa Men heeft talrijke teekenaars uit Amerika laten komen (meest Russische Joden, die vroeger hebben moeten vluchten), want bij die propaganda moet het beeld spreken, omdat de boer niet lezen kan. in alles vindt men het Amerikaansche systeem van reclamemaken terug: een pakkende plaat, die in het oog moet loopen, korten tekst dien een ander kan voorlezen en dien men gemakkelijk kan onthouden. De twee hoofdfactoren van iedere goede publiciteit! Kapitalistenkweek. Ik heb nu 21 verschillende Staten doorgereisd en nergens zag ik zoovele reclameplaten als in Rusland. Eerst langzamerhand weid ze rustiger en vertelde in afgebro ken woorden, wat ze een uur geleden in de gelagkamer van den „Grauw en Kop" gezien had. Een man als heer gekleed, met een groot lidteeken op 't voor hoofd, maar die overigers op haar gestorven eersten iran leek als twee droppels water, was binnengekomen en had haar aangesproken als zijn vrouw. Van schrik was ze flauw gevallen en had toen ze weer bijkwam gezien, hoe de geest van Hendrik Schilling, want die alleen kon het geweest zijn, zich weer ver wijderd had. Moeder Christien en Koer.- raad putten zich uit in zorgen voor de opgewonden vrouw, daar ze niets anders kondenaannemen, dan dat een zware ziekte bij Anne Margreet in aantocht was, die zich in een zinsverbijstering te voorschijn geroepen door de noodlottige gelijkenis van den gast met den gestorven Hendrik Schilling, aankondigde. Maar toen Liesje verscheen en het sieraad liet zien, dat de vreem deling haar had gegeven en daarbij vertelde, dat de man haar zijn lieve kind had genoemd en gezegd, dat hij haar vader was, toen konden zij geen op- Heeft de Sovjet-Regeering een leening noodig, dan wordt de volgende plaat samengesteld: een groote brandkast is afgebeeld, de deur staat op een kier, op de brandkast staat vermeld „Staatsbrandkast''. Op de deur staat een groot vraagteeken; daaronder als tekst „Brengt Uw geld bij ons, opdat Uw buurman niet wete wat gij bezit." Qrooter inconsequentie kan men zich niet indenken. Hier erkennen dus de voormannen der Bolsje wisten openlijk, dat er rijke en arme Bolsjewisten mogen be staan I Zeer typeerend is ook de manier, waarop in Rusland de Staatsloterij wordt gelanceerd. Zij geeft premies, die zóó hoog zijn als geen loterij over Rus land's grenzen ooit heef! kunnen en durven geven. In het land dus, waar volgens de grondleer van het Communisme geen kapi talisten mogen bestaan, maakt de Bolsjewistische Regeering in één slag een harer onderdanen tot millionnair. Wie had dit in 1922 ooit kunnen denken (Wordt vervolgd.) INVALIDITEITS EN OUDER DOMSWET. Op 1 Maart 1927 werden 7662 weduwenrenten en 8838 weezen- renten krachtens de Invaliditeits wet genoten, terwijl op genoem den datum krachtens art. 373 dier wet 57.365 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 16.040 perso nen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige ver zekering, geregeld in de Ouder domswet 1919, waren op voren- genoemden datum 110 614 perso nen in het genot van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. lossing voor het onbegrijpelijke raadsel vinden. In vreeselijke opwinding liep Koenraad naar de herberg, waar de waard en zijn vrouw ondertusschen weer thuis gekomen waren, en infor meerde naar den vreemdeling. Ncch de waard, noch een van de aanwezige gasten, hadden een man, zooals Koenraad hem beschreef, gezien; ook in het dorp, dat hij in alle richtingen doorkruiste, wist niemand iets van den geheimzinnigen vreem de. AlleeD een oud moedertje vertelde, dat ze kort voor het einde van den ke.kdienst een man in een langen jas had gezien, die met vlugge schreden naar het bosch uit de richting van den „Grauwen Kop" wasgeloo- pen. Gekend had ze den vreemde niethij had haar in gang en houding levendig aan den lang gestorven ouden Schilling van de Rodeberger-hoeve herinneid. Koenraad kwam weer in huis terug en vond de zijnen rustiger geworden. Anne Margreet vooral had met haar sterken geest de stormen in haar binnenste tot bedaren gebracht en zag, dat wat kon volgen, met de kalmte van een goed geweten tegemoet. Als het ongeloofelijke werkelijk waarheid v ai, dat haar eerste Oostburg, Vrijdag j.l. werd alhier de eindles gehouden van den aigemeenen landbouwcursus. Na het gehouden onderzoek kon aan een twaalftal leerlingen een getuigschrift voor getrouw en met vrucht gevolgd landbouw onderwijs worden uitgereikt, het welk door den heer Mesu, land- bouwleeraar, met een hartelijke toespraak geschiedde. Vervolgens wekten de heeren J. Ie Clercq en I A. Risseeuw, respectievelijk voorzitter en secre taris der vereeniging van oud leerlingen de gediplomeerden op, zich bij hunne vereeniging aan te sluiten en de vervolgcursussen te bezoeken, door hun vereeni ging in samenwerking met de Z L. M. en de Chr. Boerenbond georganiseerd. De oudste leerling, D. Luteijn, dank'e den onderwijzer, den heer Overtveld van IJzendijke, voor het genoten onderricht en bood hem namens de cursisten als souvenir 'n fraaien vulpenhouder aan. Laatstgenoemde bracht dank aan allen, die medegewerkt had den, om door hun steun den cursus mogelijk te maken en aan de leerlingen voor den prettigen omgang en het geschonken aan denken. Het diploma ontvingen P. Bareman, A. Dieleman, J. Dieleman, A. Quist en J Pois- sonnier allen te Schoondijke; J. van de Ree en A. Quaak van IJzendijke; J. van Hoeve en W. A. van der Slikke van Biervliet, D. Luteijn Pz. en A. Quaak Cz. van Zuidzande en R. Wijffels van St. Kruis. Biervliet. Op 15 April j. 1. werd alhier een openbare raads vergadering gehouden. Nadat door den Voorzitter voorlezing was gegeven van enkele inge komen stukken van ondergeschikt belang, werd besloten tot het aangaan eener geldleening ad. f 177 000,- met de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam tegen man nog leefde, had het noodlot het in de wonderlijkste samen loop van omstandigheden zoo gewild, dat zij en de geheele wereld moesten gelooven, dat de teruggekeerde al lang dood en begraven was, dan hadden noch zij noch haar tegenwoordige man zich iets te verwijten. Als menschen hadden zij hun leven naar merschelijk oordeel inge richt, hadden zij het verbond van hun harten eerst gesloten, nadat er jaren sedert den ver meenden dood van Hendrik waren voorbij gegaan streng en ingetogen in alle eer en deugd, naar oude voorschriften en oud gebruik. Voor God en de menschen behoorden zij elkaar toe met het volste recht; geen aardsche macht kon hen scheiden. Maar was het recht van den doodgewaande vervallen Kon hem datgene, wat eveneens voor God en de geheele wereld zijn eigen was, worden onthouden, als zijn lange verdwijning het gevolg van onheil en ongeluk was, waaraan hij zelf geen schuld had Mocht ze hem, die op haar frouw tot in den dood gebouwd had en nu met de oude liefde tot haar terugkeerde, meedoogen. locs veritooten en zich op haar eene rente van ten hoogste 4"g pCt per jaar, aflosbaar in 60 jaar, ten behoeve van de deelneming der gemeente in het maatschappelijk kapitaal en van de storting door haar in het reservefonds der te Terneuzen gevestigde N. V. „Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Maat schappij Bij dit besluit werd tevens machtiging verleend aan genoemde N. V. tot het doen van alle ontvangsten en uitgaven voor de gemeente ter zake van bedoelde geldleening. (Dit be sluit is een uitvloeisel van het destijds met de Waterleiding Maatschappij afgesloten contract). Op voorstel van B. en W. wordt besloten de levering van 20.000 stuks keien te gunnen aan Jac. de Dreu te Ooes. Aan i. P. van Belois alhier wordt een perceel gronds, ge legen in de voorgronden van den Elisabethpolder alhier, op de gewone voorwaarden in erf pacht uitgegeven, tot stichting eener woning. Voorts wordt besloten, dat alle na 1 Mei a. s. nieuw te bouwen woningen mceten worden ingericht op aansluiting bij de Drinkwaterleiding. Naar aanleiding van een inge komen verzoek van het bestuur der Stierenvereeniging Mhier, wordt besloten aan genoemde vereeniging een subsidie uit de gemeentekas te verleenen van f 50,- voor een in deze gemeente te houden fokdag. Indien uit de over te leggen rekening en verantwoording van genoemde vereeniging blijken mocht, dat behalve de overige inkomsten dier vereeniging, het subsidie ad. f50, niet toereikend mocht zijn tot dekking van alle uitgaven tengevolge van de te houden fokdag, zal het subsidie tot een maximum bedrag van f 100,- verhoogd worden. B en W. hebben voorloopige plannen..doen opmaken voor de eventucele stichting van een gemeentelijk abattoir. Na uit voerige besprekingen wordt besloten B. en W. uit te noodi- gen hiertoe een definitief plan recht beroepen, dat de wet haar gaf? Mocht ze de ODmeniche- lijke wreedheid begaan om den hongerende ateenen te geven in plaati van brood Maar mocht zij ook maar in gedachten den plicht der trouw verzaken die ze haar tegenwoordigen gelief den man voor het altaar had gezworen Zou deze tweespalt ooit een oplossing vinden, die haar en de haren de rust en den vrede des harten terug gaf? Zij wist geen oplossing. In Zwijgend gebed vouwde zij de handen en smeekte in stilte tot God, dat Hij haar uit deze verwarring mocht bevrijden, smeekte den Almachtige, dat Hij mocht schikken, dat dit alles slechts een droom was, die haar als een brandend weefsel om- ving. Nadat Koenraad teruggekeerd was, liet hij zich alles, wat bij het raadselachtige bezoek was voorgevallen, nogmaals nauw keurig vertellen, maar hij kon uit de heele zaak niets wijs worden, Was de vreemdeling werkelijk de doodgewaande Hendrik Schilling waarom had hij zich dan uit het dorp ver wijderd (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1