ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN yggHLLSTea. Oorlog en liefde. Quick Qu&fcer MUMHARDT'S Hoofdpijn tabletten BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK TNo ,02°° BRESKENS P?0179° Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 s :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Woensdag 13 April 1927 Nummer 3218 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood aar gld. bij verlies ara gld. bij ver- tl gld. bij ver- ia gld. bij ver- tl gld. bij verlies voor de abonné's tegen vnij lange ongeschikt- Jfjlj door /h van een hll lies van een 4[1 lies van een /n hes van een van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Reisindrukken uit Sovjet Rusland. De schrijfster van deze artike len, Mevrouw E. Wirtz-Blok, heeft onlangs een serie Radio voordrachten gehouden over haar belangrijke reizen door Sovjet- Rusland, den Kaukasus, Perzië, de Balkan- en de Rand-Staten (in het geheel 21 Staten) Zij was de eerste vrouwelijke en tevens de eerste Hollandsche journaliste, die Rusland, voor de eerste maal in 1922 en later wederom in 1925- 1926, bezocht. Wij openen hiermede deze serie artikelen, waarin zij de gevaren van het Bolsjewisme uiteenzet. 1. TWEËRLEI LEZING. Het is niet gemakkelijk, in een kort bestek de Communis tische propaganda, die in Rus land en in het buitenland gevoerd wordt, te behandelen. De -opvoe ding van het kind, de atheïstische propaganda en alle middelen, welke door de volgelingen van Lenin gebruikt worden om de tegenwoordige generatie, kort maar scherp gezegd, moreel bankroet te maken, moet ik hier in telegramstijl behandelen. Wat ons, bezoekers van Rus land, zeer onaangenaam aandoet, is, dat vele hoogstaande mannen, politieke leiders, en zelfs ook journalisten, dikwijls enthousiast gestemd uit Rusland terugkomen. Men krijgt daardoor allicht den indruk, wanneer men deze per sonen spreekt, dat zij propagan disten der Sovjets zijn geworden! Dit is met velen hunner niet het geval. Zij geven te goeder trouw datgene weer, wat zij gezien heb ben, zonder dat zij voelen, on willekeurig de spreekbuis der Sovjets te worden, daar zij slechts indrukken overbrengen omtrent de dingen, die men hun heeft laten zien. Ik vergelijk deze personen met vele Amerikaansche touristen, die een reis naar Europa gaan maken. Vóórdat zij scheepgaan, koopen zij in den een of anderen boekwinkel een Baedeker-reis gids. Komen zij later in Amerika 35. DOOR F. R. .Moeder, onrechtmatig ver kregen goed gedijt niet, dat weet u toch ook welAl» er een onrecht tegen Hendrik en de zijnen geschied is dan heb ik er geen deel aan en wil er geen deel aan hebben. Schenk me daarom klaren wijn I Ant woordt me 1" Hij had gesproken met de volle energie van den man, die er zich zeker van bewuat i», wat hij wil. Reeds verscheidene malen sinds zijn terugkeer had hij dien sterken wil tegenover den hare gezet, zoodat de moe der met een zekere ergernis en toch met bevrediging moest er kennen, dat Hansjorg gedurende zijn afwezigheid veel zelfstan diger, in alles meer man was geworden. Daarbij toonde de jonge man een zoo beslisten afkeer, om medeplichtig te wor den aan het begane onrecht, dat het de wilikrcchtige rcuw ang- stig en bang te moede werd ze terug, dan zullen zij U met aplomb heel veel over Europa vertellen Maar vertellen zij U in werkelijkheid niet vooral dat gene, wat zij in den Baedeker gelezen hebben? Het treurige in deze Russische bezoekers is, dat daardoor heel dikwijls het lezend publiek gedesoriënteerd wordt en dan weinig geloof begint te hechten aan de verhalen dergenen, die Rusland achter de coulissen bekeken hebben. Het is daarom niet onwen- scheüjk, dat ik als inleiding be gin te beschrijven: Op welke manier de Sov jets hun gasten rondvoe ren. Het programma luidt: per express via Berlijn—Riga naar Moscou te gaan Deze D treinen worden in Rusland „courier- treinen'' genoemd. Een goede slaapwagen met restauratie wagen, met directe bestemming naar Moscou, wordt aan deze treinen gehaakt, en men heeft er zelfs voor gezorgd, dat de conducteurs, op het Russische traject in een goed uniform gestoken zijn. Jammer, dat de bezoekers niet in de gelegenheid zijn, een reis door Rusland in een gewonen trein te maken; hoe geheel an ders zou dan hun appreciatie van het vervoerwezen onder het Sovjet-regime worden! Een bekend Fransch socialis tisch Kamerlid schreef over een dergelijke reis, die hij in Rusland gemaakt had: „Over de onzindelijkheid en den ontzettenden stank, nog niet gesproken over het ongedierte, zou men een boek op zichzelf kunnen schrijven." Op ieder station in Rusland heeft de Tscheka (politie) een paspoortenbureau ingericht. Geen reiziger kan het perron verlaten, zonder dat zijn paspoort afge stempeld wordt en hij het adres opgeeft, waar hij tijdelijk in de stad gaat vertoeven. Komt men nu als vreemdeling te Moskou of elders aan, dan vraagt U deze politie-beambte, in welk hotel U kamers wenscht te nemen. moest daarom trachten, hem een andere opvatting over de naar haar meening re;d» lang afge handelde zaak bij te brengen. Zoo dacht vrouw Schilling en antwoordde daarom op de vraag van haar zoon kalmeerend: „Omdat ik uit louter ergernis over jou en Andries van mezelf ging, daarom geloof jij, dat ik wat te verbergen heb Ant woord wil je Wat vraag je toch voor onzin Of ik van rechtswege hier baas in huis ben Daarop kan ik de hand op het hart leggen en, als je 't zoo hebben wilt, met een gerust geweten een eed doen De recht matige eigenares van de Rode- bergerhoeve ben ik, tot ik mijn oogen sluit of de boerderij aan jou overdraag 1" Een krakende donderslag be geleidde de batste woorden van de vrouw, zoodat ze verschrikt den opgeheven arm liet vallen en met angstige oogen door het raam keek naar het woeste on weer. Met volle kracht was het losgebroken. Huilend gierde de storm om de gebouwen en klet terend stortte een zware zond vloed uit het geel zwarte fir mament omlaag. Een gillend en akelig jammereD, schrille en De meeste reizigers weten niet, dat in de meeste groote steden door de Sovjet Regeering één of een paar hotels in eigen beheer genomen zijn. Hiermede wordt bereikt, dat zij dezen reizigers een beter verblijf kun nen aanbieden, en dat zij op die man'er diezelfde reizigers onder een scherpe controle kunnen stellen. Blijkt nu het hotel, dat opgegeven wordt, een ander te zijn, dan zal de politie man U zeer hoffelijk verteilen, dat er juist op die dagen een zeer druk vreemdelingenverkeer is, en zal hij in overweging geven, dat hij eerst even zal telefoneeren, of er nog kamers vrij zijn. Hij komt dan later met de mededeeling terug, dat hij in hotel X een kamer voor U gereserveerd heeft, daar in het anJere hotel tot zijn leedwezen geen plaats was. Ongemerkt wordt Gij dus op die manier in dat hotel gebrach', waar zij U willen hebben! Vroeger had Ge de ontzettend- ste berichten over de Tscheka- menschen gelezen, en hier kiijgt Ge dus den indruk.dat dit alles zeer overdreven moet geweest zijn, want de man, metwien Ge gesproken hebt, heeft niets aan hoffelijkheid te wenschen over gelaten. Weinige der reizigers weten, dat dit slechts een come- diespel is, om den slechten naam, welken het Russische politiecorps gekregen heeft, daardoor bij de vreemdelingen goed te maken. Ongemerkt wor den op die manier op het conto der Sovjets twee goede punten geboekt; het vervoetwezen en de goede ontvangst op het politie-bureau. De publieke vermakelijkheden De publieke vermakelijkheden in Rusland worden door de Sov jets geëxploiteerd, en jaarlijks wordt een groot bedrag daarvoor uitget okken. Bij iedere voorstel ling moet de helft der zitplaatsen gratis aan het volk verstrekt of tegen een spotprijs aan 't pu bliek afgestaan worden. Komt nu de vreemdeling in een dier the aters dan staat hij verbaasd, dat zij alle overvol zijn, en veron- klagende tonen klonken op het uit chaotisch tumult van de luchten, al» was de „wilde jacht" losgebroken en raasde in woe denden lust naar buit over bor- schen en velden De Almacht herinnerde de kleine menschen aan Haar grootte, heiinnerdt hen, dat Zij alleen in Haar eeuwige gerechtigh-id hun lotgevallen leidt. En die waarschuwing werd door beiden verstaan. Zwijgend stonden ze tegenover elkaar hier de schuldbewuste vrouw met het bleeke, starre gezicht, met een uitdrukking van ver baasde ontzetting, dat degene, voor wien ze gezondigd had, wien de vrucht van haar bedrog zou toevallen, dat die 't waagde, rekenschap van haar te vorderen, daar de jongeling, wien het ontdekken van de waarheid tot man had gemaakt en die het versmaadde om ten koste van zijn rein geweten en zijn zelf respect ter wille van aardtche goederen tot medeplichtige te worden. Het was een uur, dat besliste, of de band tusschen moeder en kind opnieuw vast geknoopt of verbroken zou wor den. Maar er mocht gebeuren, wat er wilde Hansjorg moest derstclt hij daardoor, dat er eenige welvaart onder het volk is, dat zich immers de luxe kan permilteeren, bijna iederen avond een dier voorstellingen Ie be zoeken. Men heeft echter in Rusland het oude systeem van de Nero's in Rome overgenomen, en gaat van hetzelfde principe uit, dat men, wanneer men een volk onderdrukt, het des avonds afleiding moet bezorgen, om 't te doen vergeten, wat het des daags doorstaan heeft. Men heeft getracht, ook op die manier bij wijze van propaganda de Sovjets ideeën te verspreiden Lieden, die het weten kunnen, verklaar den mij, dat men echterdaarmede niet geslaagd is. De Sovjet-Regeering heeft, zooals bij ieder tentoonstellings- bezoek het geval is, zorg gedra gen, dat men den vreemdeling eenige goede inrichtingen kan laten zien. Zoo zal men U een kazerne toonen. waar de solda ten een keurig ingerichte casino bibliotheek of andere localiteiten hebben, maar slechts één zoo danige kazerne is aanwezig Het Roode Leger is in andere steden niet in dergelijke model-inrich tingen ondergebracht Men laat U een chocoladefa briekzien, waarin voorde hygiëne ten behoeve van den werkman goed gezorgd wordt, en waarbij een paar goed ingerichte arbei derswoningen staan. Ook deze fabriek moet slechts als een specimen beschouwd worden. Men draagt echter zorg, dat de bezoeker niet in de gelegen heid komt, een kinder- internaat of andere arbeiderswoningen te bezichtigen.. Hij mag slechts een paar model-inrichtingen zien, en iedere gelegenheid wordt hem, zonder dat hij het bemerkt, ontnomen om met de wantoe standen, dte elders heerschen, in aanraking te komen. Ik veronderstel, met deze korte inleiding voldoende uit eengezet te hebben, hoe het komt, dat een deel der bezoekers uit Rusland beter gestemd is teruggekomen —zooals het met meerderen gegaan is! (Wordt vervolgd.) zekerheid hebben. Om iederen prijs. Hij stak zijn rechterhand omhoog, alsof hij een eed af legde en zeide plechtig Moeder, onze lieve Heer roept u toe„Gij zult geen valscbe getuigenis sprekenKunt u zweren, dat vader Hendrik niet als zijn eigen erfgerechtigden zoon heeft laten inschrijven God zij dank, u kunt het niet I Een meineed zou u niet op u kunnen ladeil Dan kan alles nog in orde komen 1" Een huivering overviel de boerin. Die daar voor haar stond, die in het diepst van haar hart hartstochtelijk geliefde zoon, die haar met zulke heftige woorden wees op den weg van het recht wat hij niet op dit oogenblik het sprekend even beeld van zijn vader, haar lang gestorven man, toen die haar het hof maakte en een zoo vurige liefde in haar had gewekt Ook hij zou, met zijn onwrikbaar begrip van eer, voor geen mil- lioenen ook maar een voetbreed van den rechten weg zijn af geweken, ook hij Zou, om een door de zijnen begaan onrecht goed te maken, geen oogenblik geaarzeld hebben, bittere armoe de op zich te laden. Die h'et VLUGKOKENIJ-HAVERMOUT gaarJrfJ tot 5 minuten. Prinses Juliana-Collecte. Een aantal van 110 gemeenten hebben tot heden medewerking toegezegd tot de Prinses Juliana Collecte ten bate van het zwakke en ondervoede D.entsche Veen- kind. Dagelijks konten een flink aantal bewijzen van sympathie in, maar 't is nog verre van de 1100, 't totaal aantal gemeenten in Nederland. Vele College's van B en W. melden, wel sympathie te voelen voor 't doel, doch geen comité te kunnen vormen. 'tis daarom noodig dat een spontane drang komt uit de bevolking en dat uit alle gemeen ten personen zich met B. en W. in verbinding stellen. Op 30 April moet door heel Nederland het Julianabloempje worden verkocht of moet op welke wijze ook, deze dag de groote dag zijn voor de hulpbehoevende veenstakkertjes. Afdoende hulp kon niet met eenige tienduizenden guldens worden verkregen, 't Moeten honderdduizenden zijn en dan doet Nederland zijn plicht. Daarvoor moeten vooral de groote steden het voorbeeld geven aan de omgeving. De dag van 30 April nadert snel. Inlichtingen geeft gaarne de secretaris der Propagandacom- missie, A. C. Bos te Egmond aan Zee. In buisjes 60 en 50c| Y 1 voor haar stond was, zooals ze nu merkte, uit hetzelfde hout gesneden. Met haar angst ver mengde zich een zeker gevoel van trots op haar eenige haar gedachten gingen terug naar vervlogen tijden, toen haar wils krachtige man haar nog terzijde stond en haar liefde haar ondanks haar koppig karakter leerde, zich bij iederen twist naar hem te voegen en dikwijls ook in te zien, dat hij het steeds aan het rechte eind had. Het was haar, alsof de doode zelf soar haer stond, als hoorde zij uit het woe den der elementen daarbuiten zijn waarschuwenden roep, om begane schuld te boeten en 't onrecht, dat ze begaan had, weer goed te maken. Maar nu geheel de eiich van haar zoon in te willigen, kon deze vrouw, die geen wil buiten de hare kende, ondanks de ont roering, die haar besloop, toch niet over haar hart verkrijgen. Haar koele verstand overwoog, dat er nu met haar zoon, die in de eerste opwelling slechts een voudig recht eischte, niets aan te vangen wa»i daarom wendde ze zich af en zei met een stem, die klonk, alsof haar een licha melijke smart kwelde. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1