10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDERF.N Pailementaiie Kalendei. 36a Jsargaaf Zaterdag 9 April 1927 Nununer 3217 Oorlog en liefde. FU&öL er op! Gemeenteraad BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS !N ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANOEREN Abonnementsprijs p. 3 maand*»»1.25 Irawca p. p orel,«ü Advertentieprijs van 1 5 regels 75 eert ElSce regel meer !5 eens. Ingez. Meded. 30 ct. p. tt- 't Dinkkw-tj!t?;«v« j. C. LE BLEU voorheen E. BOOM BLIEK ^'a'T BRESKtiNS ftjiiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tariff. Advertenties worden aangenomen tot uU rl Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering «a.« gulden bij levens- j g!d. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- ii gld. bij ver voor de abonné's legen vRlj lange ongeschikt- door /h van een hy lies van een d ij lies van een ,u ongelukken voor: WWW heid tot werken. bW» een ongeiuk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij ver lies van een wijsvinger. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Reeds geruimen tijd geleden had de communist, de heer De Visser, een interpellatie aange vraagd over het zenden van oen kruiser .Sumatra" naar China (Sjanghai). Toen ten slotte de dag van behandeling was aan gebroken, verzocht de interpel- lant uitstel wegens een keelaan doening, welke hem echter niet belette, op denzetlden dag een daverende rede op een commu nistische propaganda-avond uit te spreken... Toen nu de heer de Visser tijdens de rede van den Minister, die verklaarde dat Nederland zich absoluut buiten den stiijd in China zal houden, wat onrustig werd en eenige malen interrumpeerde, klonk het droogjes van de regeeringstafel: .Pas op voor Uw keel.üroote hilariteit in de Kamer, welke opnieuw ontstond toen de Minister met een ernstig gezicht erop liet volgen: ,De geachte afgevaardigde zou anders mis schien in veertien dagen niet kunnen interpelleeren! Overigens was de aandacht der Kamer deze week wel op het Oosten gevestigd. Er was een omvangrijke aanvullende Indische begrooting aan de orde, waarbij o. a. een nieuwe staats rechtelijke tiguur werd gescha pen de stichting van een bureau van een z. g. Gecommitteerde voor Indische zaken. Ongetwijfeld is dit soort commissoriaal een uit principieel oogpunt belangrijk moment in de verhouding tus- schen Nederland en lndië, dat iutusschen' niet zonder bedenking schijnt. Doch de Kamer gleed er wel wat heel vluchtig over heen, nadat Minister Koningsber ger verklaard had, het nieuwe tijdelijke instituut te beschouwen als een goede voorbereiding van het detinitieve agentschap, dat hij stellig voornemens is in het leven te roepen. Meer uitvoerig werd bij deze begrooting gedebateerd over de doodstraf, het onderwijs en de 34. DOOR F. R. En de men»chen wiaten dat Ook Anne Margreet, wie hij eens zoo het hof had gemaakt een gloeiende schaamte steeg in hem op. Van haar had Koenraad Werner het gehoord misschien wel het heele dorp I Daar liep hij met opgeheven hoofd in zijn bewustzijn van rijke erfgenaam, en de menschen groetten hem met den eerbied, die het bezit dwingt en achter zijn rug fluisterden ze elkaar toe: ,Zie hem eens branie maken, met wat hem heelemaal niet toekomt 1" Het sterfbed van zijn vader kwam Hansjorg voor den geeat, toen de zieke zijn hand zoo vast in de zijne hield en hem zoo innig smeekte, zich door zijn luchthartigheid niet tot werkelijke oneerlijkheid te laten meesleepen. .Blijf braaf, Hansjorg, en maak onzen naam niet te schan de had de stervende gezegd. Die woorden waren als met een interneering van communisten. Het recht van den Gouverneur- Generaal om, bij wijze van ordemaatregel, personen te ver bannen, zooals thans is geschied met 70Ü communisten naar Nieuw-Guinea, is allerminst on recht, gelijk van verschillende zijden werd betoogd, waar vooral een koloniale Overheid den plicht heeft, het land te beschermen tegen lieden, die een leidende rol vervullen in een beweging, welker doel is „het omverwerpen, met alle wettige en onwettige middelen, zoo noodig gewapen derhand, van het gevestigd wet tig gezag." Een tweetal dagen heeft de Kaïner besteed aan het ontwerp- besmetteiijke ziektenwet. Het ging hierbij in hoofdzaak om het amendement van anti-revo lutionaire zijde om inenting te gen pokken niet te doen plaats hebben, wanneer daartegen op grond van godsdienstige over tuiging bezwaar wordt gemaakt. In het oorspionkelijke wetsont werp van het vorige kabinet was een dergelijke bepaling, die tegemoet kwam aan gemoedsbe zwaren opgenomen, doch het kabinet-de Geer, dat zich niet geroepen acht te voldoen aan bepaalde politieke wenschen van vroegere Coalitie-groepen, schrap- te de bepaling. Uiteraard gaf het amendement aanleiding tot een hoog-politiek debat, doch het werd verworpen, nadat de Regeering had verklaard, bij aanneming het geheeie wetsont werp te zullen intrekken. Hetgeen vermoedeiijk toch zal gebeuren, waar niettegenstaande het krach tig verzet van den Minister werd aangenomen een amende ment van de Commissie van Raporteurs om de kosten voor de nieuwe bestrijdingswijze van besmettelijke ziekten niet voor rekening van de gemeenten doch geheel ten laste van het Rijk te brengen. Minister Slotemaker de Bruine vroeg na deze aanneming schorsing van de beraadslagingen, teneinde te kunnen overwegen of de Regeering na deze beslis sing het ontwerp kan handhaven. gloeiende »tift in zijn hart gegrift en hadden hem voor menige daad bewaard, die al was het ook maar een schijn van onrecht in zich had. Al had hij ook menigen dommen streek uitge haald iets slechts kon men hem niet nazeggen hij had de waarschuwing van zijn sterven den vader ter ha-te genomen en had hem eertijds met een gerust geweten onder de oogen kunnen treden. En ru Door zijn moeder was de schande op den eerlijken naam Schilling geladenzonder zijn medeweten, zonder hem te vragen, had ze bewerkt, dat de Rodenberger-hoeve hem toeviel op onrechtmatige wijze hem toevielWat moest er nu ge beuren Wa» hij vanaf dat oogenblik niet medeplichtig aan l.et bedrog, als hij zweeg en kon hij ailes weer goed maken, zonder zijn eigen moeder aan den rechter over te leveren Een. storm van tegenstrijdige gevoelens woedde in zijnbiunen- ste. Met een kreunend geluid liet hij zich op den stoel vallen, die zijn moeder zooeven verlaten had en verborg het gezicht in de handen. „Ik heb het je wel gezegd", begon de molenaar weer, ,nu heb je er spijt van, dat ja me In ae Eerste Kamer zit men midden in de Staatsbegrooting. Dat de Senaat na de span nende dagen van het Belgisch verdrag, zelt heel, geringe belang stelling bij ons voik veronderstelt voor uebatten over een begroo ting voor een jaar, dat reeds tol April gevorderd is, blijkt wel uit het handjevol aanwezige leden en de groote beperktheid der discussie. Vermelden wij slechts de uitspraak van Minister de Geer bij het debatje over de handelspolitiek, dat van bescher mende rechten de exportindustrie slechts schade zou ondervinden, en tijdelijke maatregelen pas genomen mogen worden als de betrokken bedrijfstak zelf al het mog lijke heeft gedaan om op de noogte van de tijd te blijven waarvan de Regeering ten aan zien van de klagende aardewerk- nijverheid nog niet overtuigd schijnt. MSUMMMOI -JAU» e> .Mk-lZClÖVJC Ingezonden Mededeellng. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ont vellingen en allerlei Huid ver wondingen Hei vsrzncht en gennast iViKRÖEKüURG, Vervolg en Slot. Machtiging wordt verleend aan regenten van het Burger- Gasthuis om uit den post voor onvoorzien der Belgische afdee- ling over een bedrag te beschik ken. Goedgekeurd worden zonder hoofdelijke stemming een wijzi ging der begrooting van het Burger Gasthuis van de Belgische en van de Nederlandsche afdee- ling. Over de rekening van het Burger-Gasthuis, dienst 1925, vraagt de heer Blondeel stem ming, waarop deze met onthou zoolang gekweld hebt, tot ik mijn mond open deed j" „Nee, ik heb er geen spijt van riep Hansjorg opspringend. „Nu weet ik, wat ik te doen heb. Moeder moet me reken schap gever, of Daarmee stormde hij de kamer uit, zonder er op te letten, dat Paulien hem wou terughouden, en waa in een oogenblik cm de bocht van den straatweg ver dwenen. Een verwijderd rommelen kondigde juist het opzettende onweer aan, toen Hansjorg buiten adem de boerderij bereikte en zonder meer de woonkamer binnenliep, waar zijn moeder met bleek gezicht voor het venster zat en naar de donkere wolken keek, die van den westelijken horizon steeds nader kwamen aandrijven. Langzaam keerde zij haar gezicht naar den binnen komende en nam hem op met een spiedenden blik, als wilde zij onderzoeken, of haar zoon van den molenaar een verklaring over de oorzaak van haar plot selinge flauwte had gekregen. Toen ze de angstige gekwelde uitdrukking op het gezicht van den jongen zag, toen wist ze genoeg, en zonder Hansjorg tijd te laten tot een vraag, begon ding der rechterleden en de onthouding van Van der Hooft (oud-regent) goedgekeurd wordt mei de stemmen van Mevr. Van Den Broecke en dhr Reepmaker De begrooting dienst 1927 van het Algemeen Armbestuur stellen B. en W. voor niet goed te keuren, omdat daarop voorkomt een uitgaafpost van f 100 om te plaatsen op de Rijkspostspaar bank, terwijl nog gerekend wordt op subsidie uit de gemeentekas. Op deze wijze zou dus de gemeente helpen tot kapitaalvor ming door het Algemeen Arm bestuur. Dit achten B. en W. niet goed Mocht gemeld Arm bestuur door de een of andere omstandigheid fondsen te kort komen, dan zal het Gemeente bestuur ongetwijfeld willen hel pen. maar deze begrooting kun nen B en W. niet ter goedkeu ring aanbieden, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen wordt. Het vermenigvuldigingscijfer voor de belasting wordt vast gesteld op 0,7 ('t vorige jaar 0,75) Een verzoek van J, Nieskens van 1926 om een stukje tuin grond, groot 5,90 are in erfpacht te mogen ontvangen stellen B. en W. voor niet in te willigen, daar dit nadeel voor de gemeente opleveren zou, omdat de erf pachtscanon 2 ct per c.A. is en er nu meer huur ontvangen wordt. De heer Reepmaker stelt voor Nieskens in de gelegenheid te stellen bedoelde tuingrond in erfpacht te nemen voor den tegenwoordigen huurprijs, welk voorstel aangenomen wordt met 4 tegen 3 stemmen. Tegenstem den de heeren Cuelenaere, De Wispelaere en Blondeel. Nu komt aan de orde een verzoek van G. Blondeel van 1926 om grond in erfpacht te mogen nemen voor opslagplaats van bieten en van 4 anderen om hetzelfde perceel grond in erf pacht te mogen nemen voor tuingrond, waarop B. en W. voorstellen afwijzend te beschik ken, daar het zou kunnen ge zij spottend „Nu, wat ben je me vlug na gekomen. Het verwondert me allee», dat ze je zoo gauw heb ben laten gaan 1 Die nette mam- sel, die zich niet schaamt „Moeder", viel Hansjorg haar opgewonden in de rede, „ik zeg het u nog eenmaal, laat mijn meisje met rust! Ik wil geen kwaad van Paulien hooren spre ken, ook door u niet 1" „700, wil jij me het zwijgen opleggen Dat zou ik toch wel eens willen zien 1" Met angstige kalmte stond de boerin op van haar stoel en kwam op den jongen man af. „Hier in huis ben ik de baas, en als je soms denkt, datje mij cp den kop kur.t zitten, omdat je bij je neef je zoo'n brutalen mond hebt aangewend, dan heb je het toch mis, al stel je je nog zoo kwaad aan De gebiedende toon, waarop de boerin sprak, miste op den zoon, die geheel uit zijn gewone doen was, alle uitwerking. In tegendeel werd hij hierdoor herinnerd aan zijn jarenlang zich bukken en toegeven en zijn woede kende geen grenzen meer. Toch dwong hij zichzelf tot kalmte, en alleen zijn vaal- bleeke gezicht en de onheil' beuren, dat de Brugsche tram mettertijd hetzelfde terrein gaarne te zijner beschikking zou willen hebben en dan zou het algemeen belang gaan voor het particulier belang Na eenige discussie wordt aan de tuinaanvragers een deel toegestaan, terwijl een an- der'deel van het terrein zoo noodig gereserveerd blijft voor de tram. In de schattingscommissie worden benoemd de heeren C.J. Dinnewet, J. Hollebrand-Kools, G. P. H Wijffels en W. J. van Vooren. Voor de aanwijzing der stem- bureaux hebben thans een reeks stemmingen plaats Het stembureau in het le stemdistrict zal bestaan uit den Burgemeester met den heer Reepmaker en Mevr. van den Broecke en ais plaatsvervangers de heeren Blondeel en J. J. van der Hooft; dat in het 2e stem district zal bestaan uit de heeren De Wispelaere (voorz.) Cuele naere, en Lannoijeals leden met G. P. H. Wijffels en J. Schippers als plaatsvervangers. Behalve de Burgemeester als voorzitter zullen in het hoofd stembureau zitting hebben de heeren Cuelenaere Blondeel, Reepmaker en Mevr. Van den Broecke. Plaatsvervangende leden: E. de Wispelaere en J. J van der Hooft. Bij de rondvraag deelt de Voorzitter mede dat hem door P. Franke mondeling ontheffing is gevraagd van zijn aanslag in de hondenbelasting over het 2e halfjaar 1926 Bij onderzoek is gebleken, dat daartegen geen bezwaren bestaan, zoodat aldus besloten wordt. De heer Blondeel vraagt of de Voorzitter eens wil mededeelen wat er 't vorige jaar overeenge komen is omtrent het onderhoud van den steenweg tusschen Aardenburg en Sint Kruis; Blon deel heeft daarvan iets gelezen in de Middelburgsche Courant en daarin wordt het Gemeente bestuur van Aardenburg eenigs- zins beschuldigd van niet juist te zijn. De Voorzitter deelt mede, dat •pellend flikkerende oogen ge tuigden van zijn innerlijke op winding. „Praat me daar niet van I Ik heb het u op den molen al ge zegd, dat ik geen kleine jongen meer ben I U zegt, dat u de baas bent in huil. Zou u met de hand op het hart voor God en uw geweten kunnen zweren, dat dat uw recht is Een oogenblik was het, als werd de krachtige gestalte van de boerin weer door een dui zeling bevangen doch maar een oogenblik toen richtte ze zich nog hoog op en schreeuwde letterlijk „Dus door vreemde menachen laat mijn brave zoon zich tegen zijn eigen moeder opdoken en schaamt er zich niet over? Heb ik je daarvoor grootgebracht I" „Opstoken tegen u laat ik me niet, moeder I Daarom kom ik hier om het u zelf te vrager I Moeder, is het waar, dat de boerderij mij van rechtswege niet toekomt ,En als dat eens waar was", ontviel de boerin, „wat niet zoo isl Wat Zou je dan doen? Zou je dan knecht worden of bij den molenaar introuwen (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1