ft Plaatst! Nieuws. ft A r;'!d Hi W Week-Menu. Schooninaaj ZITTING Burgerlijke Stand, E l I :l L1S i P° :i fch< T pi'f le' i irt'L rs aa* - I'" he. ki 0 'n»d y 1-1 v: |d: lbi U «jlr |a - [ru P« L' I. |g n I' bi i Jre i ftl I ,'1 3 It I i BRESKENS. Concert te geven door Joseph Fiers, op Donderdag 7 April a.s. des avonds half acht in het Hotel van den heer Adriaansen, Fransche Schouwburg Gent. Zondag 10 April (2 uur) Buitengewone middagvoorstelling Edenie, Lyrisch drama in 4 acten door Lemonnier Koninklijke Nederlandsche Schouwburg van Gent. Zondag 10 April in middag voorstelling 2.30 u: „De Duizeling", Sensatiespel in 4 bedrijven door Ch. Chéré. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 4 April. Tarwe f 14 00-f 15.25 Gerst f 12.00-f 12.75 Haver fl0.00-f 11.00 Kroonerwten f 15 00-f 23.00— Erwten (Schokkers) f 25.00-f 40. Bruine boonen f 10.00—f 12 00 Maanzaad f 40.00—f 42.00 Hoogwatergetij Breskens. D A O E N vm. I nam. Woensdag 6 April 3.54 4 18 Donderdag 7 4.42 5 06 Vrijdag 8 5.32 5 56 Eerste Kwartier Zaterdag den 9 April voorm. 12.40. B. en W. stellen voor dit ver zoekschrift eveneens ter nader onderzoek en adviseering naar het Dagelijksch Bestuur te ver wijzen. Mevrouw Van den Broecke vindt het jammer, dat ook deze belangrijke zaak dreigt op de lange baan te worden geschoven. Een 70 tal werkende leden heb ben zich voor deze sport opge geven en wachten de beslissing van den Raad af. Weldra komen de mooie dagen om zich te oefenen, maar het terrein ont breekt! Wanneer nog geen terrein beschikbaar gesteld kan worden, vraagt zij voor de vereeniging toestemming te geven om voor- loopig de speelplaats der open bare school beschikbaar te stel len en bij ongunstige weersge steldheid van het gymnastieklo kaal gebruik te mogen maken. De Voorzitter is daar niet tegen, maar voor het gebruik van het gymnastieklokaal zal een kleine vergoeding moeten gege ven worden, hij meent, dat dan het gebruik van 't lokaal op meer prijs zal gesteld worden. Mevr. Van den Broecke deelt mede, dat enkel de jonge gymna- stiekvereeniging een kleine 80 leden telt, die de beslissing van den Raad afwachten, 't Zijn kin deren beneden de 16 jaar, meestal van mingegoeden, zoodat van financieele kracht geen sprake is. De voorzitter vraagt of spreek ster haar voorstel wil splitsen, waartegen zij, terwille der goede zaak geen bezwaar maakt, .waar op met algemeene stemmen de openbare speelplaats voorloopig aan de sportvereeniging beschik baar gesteld wordt op uren te regelen in overleg met B. en W. De andere zaak wenscht de voorzitter te stellen in handen van B. en W. Mevr. van den Broecke stemt daarin ten slotte toe, als de beslissing maar niet te lang op zich laat wachten. De voorzitter zegt spoedige behandeling toe. Aan het schoolmuseum te Middelburg wordt op voorstel van den heer Reepmaker met 4 tegen 3 stemmen een jaarlijksche subsidie van f5 toegestaan. Tegen stemden de heeren Cuelenaere, De Wispelaere en Blondéel. Een verzoek van Mevr. van den Broecke-Hussum over ruiling van grond wordt aangehouden Omtrent een aanvraag om een voorschot voor emigratie naar Canada stellen B. en W. voor daaraan te voldoen op voor waarde dat voor de te verstrek ken gelden 2 borgen gesteld worden en tegen een vergoeding van 5 pCt. 's jaars. De heer van der Hooit vindt deze voorwaarden nog al be zwarend en vermoedt, dat er niet op ingegaan zal worden, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangeno men wordt. Een verzoek van C de Backere en F. Sam om een grens tusschen hun cijnsgronden aan te wijzen stellen B. en W voor, voor kennisgeving aan te nemen, om dat dit een zaak is, die den Raad niet raakt. De heer van der Hooft meent, dat de Raad toch zijn mede werking zou kunnen verleenen om het geschil over bedoelde grenswijziging te helpen op lossen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen- Aan de orde komt thans een brief van de Diaconie van het Hervormd Armbestuur, in de vorige vergadering aangeho'den waarin gevraagd wordt de rekening van het Burger-Wees huis, dienst 1926; niet goed te keuren. Ie. Omdat regenten van het Weeshuis aan het R K Armbe stuur een bedrag van f 500 voor af hebben toebedeeld, daar zij meenden, dat gemelde Diaconie uit vroeger genoten subsidies van het Weeshuis thans een kapitaal van ruim f 9000 inschrij vingen op het Grootboek der N. S. hebben staan, terwijl de Diaconie bewezen heeft, dat zulks niet het geval is, doch dat het kapi taal ontstaan is uit vroegere bezittingen, erfstellingen en schenkingen. 2e. Omdat aan dezelfde Dia conie een bedrag van f 180 ont houden is en aan het R. K. Armbestuur is gegeven, om daarmede de verpleegkosten te voldoen van Jac. Ie Coq, over welke verpleegkosten verschil van meening bestond tusschen 't Gemeentebestuur van Aarden- burg en de Diaconie. B. en W. stellen voor deze zaak, waarover een uitgebreide correspondentie is, die ter in zage gelegen heeft, te behande len in besloten zitting, naafloop dezer openbare vergadering. Mevr van den Broecke geeft haar verwondering te kennen, dat B. en W. met een dergelijk voorstel komen. Zij begrijpt niet in het minst, waarom deze zaak in besloten zitting behan deld moet worden; ook de heer Van der Hooft is de meening toegedaan, dat er geen reden te vinden is om de hangende kwes tie in 't geheim te bespreken Met 4 tegen 3 (rechts links) wordt echter aldus besloten. Slot volgt. nu»&xxisaFi7xr--1 Ingezonden Mededeeling. geeft menige huisvmstWen dienst bode ruwe ejproöSe werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. iwatttfcacaww» usmxaesuaaeiial !*SBSsee0BeafBM»» Breskens Op initatief der Oudercommissie der Openbare school alhier zal op 9 April a.s. een vergadering gehouden wor den om middelen te beramen om te komen tot het instituut school arts. Het doel is een schoolarts te krijgen voor 4 of 5 verschil lende in den omtrek liggende plaatsen. Hiervoor zijnuitgenoo digd de Oudercommissies, Groene Kruisverenigingen, Hoofden van scholen, openbare zoowel als bijzondere, schoolbesturen enz. enz. Reeds van meer dan 20 verschillende vereenigingen en personen mocht de oudercom missie blijken van instemming ontvangen. Wel een bewijs dat de oudercommissie der openbare school alhier in deze op den goeden weg is en de instelling van het instituut schoolarts als een behoefte worden gevoeld. Bcevkens Door de S. D. A. P. partij alhier zijn op de candidatenlijst voor den Ge meenteraad geplaatst: P. J. Notebaart. C. de Kruijter. P, Ia Gasse. H. van Haneghem. H. W Brand Dreskens Gisteren werd door den architect P. J. van de Sande alhier voor rekening van den heer J. P Moggré aanbesteed het maken van een nieuwe kap met bijkomende werken aan zijn woonhuis. Inschrijvers voor metselwerk C. Daansen, alhier f 894 A. Visser, Groede f 872. Jac. Visser f 857.--- W. de Vlieger, f810.— P. de Winde, alhier f 778.— L. Maas, alhier f 749.50 Timmerwerk Jac. Cruson, alhier f 1084 Anth. Leenhouts f1098 L. Maas, Groede f 1059 P. Catsman, alhier f 930 Sluis. Den eersten April zijn er alhier verscheidene personen beetgenomen, waaronder ook hooggeplaatste. Een autohandelaar werd op gebeld, om direct naar Sluis te komen, waar hij een auto zou kunnen afleveren. Dit niets vermoedend slacht offer was er natuurlijk als de kippen bij, maar toen hij bij zoo'n hooggeplaatst persoon ver scheen, wist deze van niets. Ook een radio firma werd de dupe van een Aprilgrap. Ook werd nog gezegd, dat een auto met smokkelwaren, be staande in drank, door onze ge meente zou komen Dadelijk was onze stad in rep en roer. Marechaussées en kom miezen wapenden zich en een paar wagens en een vrachtauto werden dwars over den weg aan den Kaai geplaatst Maar hoelang de kommiezen en andere beamb ten daar ook bleven wachten, de auto verscheen niet, zoodat ook reeds gauw aan een andere April grap werd gedacht. Maar hélaas I Dit zou onge lukkig heel anders uitkomen. Was het maar een Aprilgrap geweest. Er was dan veel onheil voorko men. Den volgenden dag, dus Za terdagmiddag 2 April, des na middags ongeveer 12 uur, kwam een inwoner van Sluis met de mededeeling, dat de bewuste auto, waar de douanebeambten reeds weken op loerden, in aan tocht was. Er was echter niet veel tijd meer, om alles tot een barricade te vormen Nauwelijks waren dan ook kommiezen en marechaus sées verdekt opgesteld of de auto (een laag bij den grond ge bouwde vrachtauto, model Miner va) kwam aangestoven. Bij 't douanekantoor werdeen weinig ingehouden, maar toch stond de auto niet stil. De dienst doende ambtenaar loste toen een schot in de lucht, doch de auto reed door. Door dat schot werd echter het teeken gegeven, dat geschoten mocht worden en on middellijk werd een salvo van schoten gehoord. De auto vloog toen met volle vaart op de bar ricade en schoof er door. Achter deze barricade, die uit twee wagens bestond, had de opperwachtmeester Br. zich ver dekt opgesteld. Dit zou echter zijn ongeluk worden, want even later werd Br stervende opge nomen, vermoedelijk door een een stoot van den wagen en in 'n nabijzijnd huis ondergebracht. Onmiddellijk werd de dokter ontboden, die nog alles in het werk stelde, om de levensgees ten op te wekken, wat echter niet mocht baten. De auto werd door de kom miezen en marechaussées inmid dels overmand en de smokke laars gevankelijk naar 't douane kantoor overgebracht, waar ze aan een scherp verhoor onder worpen werden. De auto werd naar de wacht gebracht en de smokkelwaar, bestaande in 5 vaten spiritus in beslag genomen Korten tijd nadien arriveerde reeds het parket uit Middelburg en werden de noodige opnamen gedaan. Zondagmorgen verscheen op nieuw het parket en werden weer de noodige opnamen verricht. Ook had een sectie op het lijk plaats. De auto was voorzien van een valsch nummerbord, dat de smokkelaars even voor St. Anna ter Muiden verwisseld hadden- Door een der marechaussées werd door de voorruit ge schoten en de chauffeur werd door het neervallend glas gewond. 't Was goed voor hem, dat hij zich bukte, anders had de man waarschijnlijk ook niet meer tot de levenden behoord. De auto botste ook net tegen een lantaarnpaal, waarvan de lantaarn in de Kaai viel. De opperwachtmeester Br. was gehuwd en laat een vrouw met twee kinderen na. Woensdag middag heeft de teraardebestel ling van den man plaats. Sluis Op den noodlottigen 2en April juist nadat het onge luk op de Kaai alhier was gebeurd, viel er bijna nog een ongeluk voor. De auto van den Belgischen kleermaker De C. uit Lichter- velde kwam aan den hoek van Hoogstraat en Vrijstraat in bot sing met de auto van den Heer H. uit Oostburg. De wagen van de C. werd zoodanig onFedderd dat er niet meer kon gereden worden, aan de andere auto was bijna geen schade. Door de inzittenden van de eene auto werd de schade, toegebracht aan de auto van den Belg ver goed, daar ook de kleermaker de aanleiding was geweest dat de smokkelaars geknipt waren. In hoever er iemand schuld aan die botsing had kon nog niet worden bewezen Sierwlïet De lijst van can- didaten van den Vrijheidsbond voor de aanstaande gemeente raadsverkiezing bestaat uit de heeren: W. P. Verplanke Wz. A. J. Anthonisse Jz. J. M. de Putter-Weeda. H. van Haneghem. A. Heule. A J.J. de Groote. J. de Kraker-de Groote. Biervliet. Het lijk van den sinds eenige weken vermisten landbouwer J. B. is op de schor ren onder Biervliet gevonden en Maandag ter aarde besteld. Haafdplaat De uitslag van de op Zondag gehouden stem ming in de Roomsch Katholieke kiesvereeniging alhier voor de Candidatenlijst voor den gemeen teraad is als volgt. Ie H. Cammaert (aftr.) 2e Cam. Thomaes. 3e J. A. Duinker (aftr 4e A. Weijnen (aftr.) 5e J. Scherbeijn (aftr.) 6e Ph. Wieleman. 7e J. Temmerman. 8e C. Ch. Sturm, (aftr.) 9e P van Damme. 10e Fl. Verdonck. lie Pros. Dossche. Schoomdijfee Van wege den Vrijheidsbond zijn als candidaten voor den raad gesteld: J. M. Risseeuw (aftr.) Anth. Luteijn (aftr.) Mej. M. Bruijnooge-Roofak (aftr.) Joh- Risseeuw Becu. C. J Martijn. J J van Rosevelt. Iz. de Hullu-Steenhart. van den Raad der gemeente 1JZENDIJKE, op Dinsdag 5 April. Afwezig de heer De Bruijckere. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld, werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopname. Goedkeuring van het besluit tot het geven van grond in erf pacht. Goedkeuring der begrooting B en W. stellen voor over te gaan tot verpachting der oude vuilnisbelt en wel zoodanig, dat In 1927 niets zal moeten worden betaald en alleen voor 1928-29- 30 pacht zal worden geheven. Tot 1930 in verband met het feit, dat de tramlijn waarschijnlijk buiten de gemeente zal worden gebracht en deze grond dan noodig kan zijn. Goedgekeurd. Tevens wordt de plaats van een nieuwe vuilnisbelt vastge steld. Verder komen B. en W. met het voorstel om achter de wonin gen der Nieuwstraat een goot aan te leggen. De vest geraakt meer en meer vol, zoodat van degelijke afvoer geen sprake meer is. Ook hiermee gaat de Raad accoord. Met vorenstaande in verband wordt eveneens vastgesteld, een stukje grond aan het Ravalijn te pachten, om daar den afval van het abattoir te kunnen op ruimen. in de begrootingen 1926 en '27 worden eenige administra tieve wijzigingen aangebracht. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld met 82 honden le klasse ad f5 en 67 honden 2e klasse ad f 2 50 tot een to taal van f 577 50 Verder brengt de voorzitter ter sprake de onbillijke werking van hei vergunningsrecht, waardoor voor een lokaliteit met weinig omzet evenveel moet worden betaald als voor een metgrooten omzet. B. en W. zullen in den loop dezer maand een regeling ont werpen, waarbij de bezwaren zooveel mogelijk zullen worden ondervangen. Bij de rondvraag vestigt de heer Schijve de aandacht op uitdiepen der sloot aan Van der Hooft, wat hard noodig is. De voorz deelt mede, met het uitdiepen hier en daar reeds te zijn aangevangen, zoodat de be treffende sloot ook al spoedig aan de beurt zal zijn. Verder informeert hij, hoever het met de bestrating staat. Ook hierop antwoordt de voorzitter, dat er reeds druk aan wordt gewerkt. Verder niets meer te behan delen zijnde sluit de voorzitter de openbare vergadering, om in comié-generaal over te gaan. Oostburg Zondag werd vanwege de Vrijheidsbond in het Beursgebouw alhier een Landdag gehouden. Daar de Edelachtb. Heer P. Erasmus wegens familieomstan digheden verhinderd was ter vergadering aanwezig te zijn. werd de drukbezochte bijeen komst geopend door den Edel achtb. Heer Van Zuijen, die tevens een inleidende rede uitsprak Achtereenvolgens voerden sprekers Leenhouts, Boon, Pru sen, Mevr. Boon Jhr. de Mu en Groenewout het woord. Hoewel de tijd beperkt v werd toch in kort bestek program van den Vrijheidsbom, besproken. Dit was mogelijk doordat iedere spreker een bepaald gedeelte voor zijn rekening nam, terwijl de heer Groenewout tevens op humoris tische wijze de sprekers één voor één de revue liet passeeren. Aan het eind dankte Mr. J. Erasmus in eenige welgekozen woorden sprekers en publiek. ""rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Mrt ingelegd f 34682.48. Terugbetaald f39063.87. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11124. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De aandacht wordt gevestigd op de in de wachtkamers der post- en bijkantoren voorgehan gen plattegrond van Amsterdam. Hierop is te zien welke straten worden besteld door het hoofd kantoor (centrum) welke door het districtskantoor „Noord" en welke door het wijkkantoor Watergraafsmeer „Oost". In de tweede helft van dit jaar vordt het districtskantoor „Zuid' in geb uik genomen. Teneinde vertraging in dt be stelling te vermijden wordt het publiek uitgenoodigd aan de adressen de aanwijzing .Cen trum" „Noord" of „Oost" toe te voegen. BRESKENS, Huwelijks-Voltr. 3 Maart. J A. Luteijn, 24 j. jm. en N.W. Leen houts, 31 j., jd. Geboorten. 14 Maart. Pieter- nella, d. van M. van de Velde en D S. Blaakman. 18, Hendrik Izaak, z. van A. J. Vermeulen en M. de Jonge. 26, Rumon Al-

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2