Knagende pijnen ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Sanapirin-tabletten VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUW SCH-VLA ANDEREN ö.-Ai - VI ,ev- j. c. LE BLEU 36e Jaargang Woensdag 30 Maart 27 REDE Oorlog en liefde, (Wordt vervolgd BRESKENSCHE COURANT AbonnementaprQf p. 3 maxnden f 1-25 franco p. p a st 1,40 Advertentieprijs vso 1 5 regels 75 csat Elke regel meer 15 cent, iftgez. Mede»'. 90 et p. reict. voorheen E. BOOM—BLIEK JB 8 E.SKE N S p$$f9ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot h 11 e r t ïj k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Nummer 3214 GRATIS verzekering guiden bij levens- - gld. bij dood ;g* gld. bij verlies ara gld. bij ver- jn gid. bij ver- n» gld. bij ver- js gld. bij verlies voor de abonné's tegen vfjfj lange ongeschikt- ifm door /h vaneen hN lies van een 40 lies van een XQ lies van een IN van eiken ongelukken voor: w®» heid tot werken. BÜ® eencngeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Otjgevalien-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. uitgesproken door den Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen in de Alg. Vergadering dier Kamer op 19 Maart 1927. 111 Een tweede zaak, in verband met de verkeersmiddelen was die met betrekking tot de ver andering van trein 1063tusschen Roosendaal en Vlissingen van snel- in stoptrein, waardoor het reizigersverkeer, benevens het aanvoeren van post- en dagbla den naar1 Zeeuwsch-Vlaanderen in den avond leelijk in het gedrang kwam. Zooals bekend, is die verandering ingevoerd op verzoek der Middelburgsche Ka mer, die voor de reizigers naar Middelburg en Vlissingen, die wat vroeger— met trein 11 wilden reizen, ook een aange namer en comfortabeler reizen wenschte te verzekeren. Zij drong er daarom op aan van trein 11, tusschen Roozendaal en Vlis singen, sneltrein te maken. Dit is in het geheel geen insinuatie, zooals de voorzitter der Middel burgsche Kamer het wenscht te doen voorkomen, doch een feit. Nog dezer dagen is in een con ferentie door afgevaardigden der Middelburgsche Kamer volmon dig erkend dat het alleen om een sneltrein te doen is, afge- zjen van de vraag of die een half uur vroeger of later rijden zal. Een practisch motief werd tegenover de groote bezwaren d e van deze regeling voot Zeeuwsch-Viaanderen (en ook voor deelen van haar eigen ge bied) het gevolg zijn, niet aan gevoerd. Ik wil volgaarne aan nemen, dat die bezwaren inder tijd bij het doen van het verzoek niet zijn voorzien. Toer. haar daarop echter van wege een hierbij betrokken administratie gewezen werd, is door de Mid delburgsche Kamer toegegeven dat er bezwaren waren of zou den ontstaan en dat zij beter gedaan had eerst eens te over- yagggABTeag. 30. DOOR F. R. Lenig alt 'n kat liet Hendrik zich lang» een touw in de jol glijden, greep de riemen en roeide het kleine vaaituig ge- ruischloos van het «chip weg. Alles ging naar wensch. Om een goed eind uit de buurt van het fregat te zijn, als men zijn vlucht ontdekte en om dan speurders niet in handen te val len, roeide hij een groot eind de Delawarerivier op en betrad eerst na een paar uur het land. Het was voor het eerst sedert vier jaren, dat hij weer vasten grond onder de voeten voelde. Maar wat nu te beginnen Zon der eenig geld stond hij in een wildvreemdland, door den oceaan van zijn vaderland gescheiden. Hij richtte zijn schreden stroom opwaarts en bereikte na een marsch van zeven uren Phila delphia, toentertijd nog een onbeduidende stad, waar hij zich voorloopig veilig voor vervol gers waande. Ook was het geluk hem in zoo verre gunzFy, dat in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proefbuisje 25 ct. Bij Apolh. en Drog leggen. Ondanks die erkenning is de Middelbuigsche Kamer evenwei b;j pen spoorwegraad blijven eischen bestendiging van den iegenwoordigen toestand. Niettegenstaande zij dus wist daarmede anderen ernstig te dupeeren. Mij dunkt, dat het eigenbelang harerzijds hierbij wel wat veel op den voorgtond is getreden, en dat het „aange namer-reizen' voor bewoners van een deel van haar gebied tegenover het „economisch na deel" van anderen, zou .behooren te wijken. Zooals bekend, is ondertus- schen coor onze Kamer in sa menwerking met anderen het mogelijke gedaan alsnog veran dering te krijgen. Het is mij aangenaam te kunnen meedeelen dat ook door Gedeputeerde Staten van Zeeland en het Hoofd bestuur d„r posterijen in dezelfde richting gewerkt is en wordt. Er is dezer dagen voor beide partijen gelegenheid geweest mondeling hun standpunt uiteen te zetten tegenover hen die in deze te beslissen hebben en het heeft aan k achtige gemotiveerde verdediging van hetgeen de Ka mer beoogt niet ontbroken. We dienen nu af te wachten. In samenwerking met de Mid delburgsche Kamer werd een verbetering gevraagd van den rijtijd van dp Tram op schouwen, in verband met den stoomboot- dienstop de Ooster-Schelde en de aansluiting aan het spoor te Goes, met het oog op de cotres spondentie ook naar Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Door de toetreding tot het Bureau voor het Handelsiniich- tingen te Amsterdam konden enkele belanghebbenden, die zich daarvoor tot de Kamer wendden spoedig de gevraagde koopmansadressen worden ver strekt. Aan de afdeeling van de R. K. Hanze werd een subsidie ver hij reeds den eersten dag een betrekking als knecht bij een boer vond. Door zijn vlijt en zijn nuchterh.id verwierf hij de volle tevredenheid van zijn baas, een Duitrch Amerikaan, zoodat zich een vriendschappelijke ver houding tusschen meester en knecht ontwikkelde. Zoo kwam het, dat Hendrik op een avond aan zijn baas zijn lotgevallen toevertrouwde en daarbij ook den naam van Christiaan Euler noemde, die naar Nieuw-Dresden in den Staat Oisio was getrok ken. Bij het noemen van dezen naam keek de farmer verwon derd op en vroeg, of hij zich niet vergiste in de woonplaats van den man. Hij kende n.l. een boer Christiaan Euler, een al ouden man, die echter in het stadje Nieuw-Leipzig hier in den staat Pennsylvanië, niet ver van Philadelphia woonde. Hij had wel eens zaken met d^n ouden Euler gedaan enmeende, dat hij uit Nassau geboortig was. In ieder geval raadde hij Hendrik aan, eens naar Leipzig te rijden en den man op te zoeken. Hendrik volgde dien raad en vond werkelijk, dien hij zocht. Christiaan Euler, een man van al ver in de zeventig, ontving den zoon van zijn jeugdvriend, leend voor het vertoor.en van li tuis van wege de veteenigtng „Nederlandsen Fabrikaat", tri rtaruenburg, Huist, bas van Gent en Ter Neuzen. Tot uitvoering van een geopperd denkbeelu, om zou tnogeitjK ook het ver vaardigen eener Zeeuwsch- Viaarnsche film te gtraken kon hel niet komen. De groote kos ten, daaraan varbonoen, schrik ken oeiangneboendcn at. Een klaent in zake de spoor wegtarieven op het Neüerlandsch geoeelle der spoorwegen in Zeeuwsch-Vlaancieren was aan leiding lot verlaging en lot ver- gematiKeiijkmg van de betaling der vervoerkosten voor uithetbui- tenland aangevoerde goederen. Naar aanleiding van een ver zoek van het Propaganda comité voor wegsverbetenug werd een rapport uitgebracht over de noo- dtg geachte wegsverbeteringen in Zceuwsch-Viaandeien, waar toe de kamer in de gelegenheid werd gesteld door het oordeel kundige werk der commissie uit de kamer Destaande uit de hee- ren Neeteson, Van Melle en Van Waosberghc in een speciaal daarvoor be legde vetgadering besprak de kamer de groote maiaise, die voor den nnadensrand was inge treden na de sterke inzinking van de Belgische vaiuta, bij hei begin der tweede helft van het verloopen jaar. De ter kennis gebrachte toestanden zijn aan de Kegeering meegedeeld, die te kennen gaf deze in handen van den Miduenstandsraad te hebben gesteld. Een afvaardiging der kamer nam kennis van de besprekingen 0ver de bestrijding van den ver hoop tnet cadeaux in de op 15 September te Utrecht gehouden vergadering Voorts bleef de ka njer hieromtrent nog in afwach tende houding. Ziedaar, mijne heeren, in vogel vlucht mijne indrukken omtrent -acvtmmsBONua die het evenbeeld vau zijn vader wa», met open armen en luister de vol deelneming naar zijn lotgevallen. De brief van Hen drik dien hij '-'ijf jaar geiedennaar Nieuw-Dresden had gezonden, had hij begrijpelijkerwijs niet ontvangen, zooala hij trouwers uit het vaderland, waar al zijn naaste familie gestorven was, jarenlang niets had vernomen. Hij was inderdaad toentertijd getuige geweest bij het opstellen van het testament, en verklaarde zich onmiddellijk bereid, er een eed op te doen, dat Hendrik door zijn vader als erfgerech- tigde oudste zcon in zijn testa ment was erkend. Daarbij deed hij zijn jongen landsman nog een z-er waard svolle mededee- ling. Christiaan 1 uier wist zeker, dat die akte op het gerechtshof in Katzeneller.bogen in triplo opgemaakt war. Hendriks vader had één exemplaar gehouden, het tweede was verbrand, ter wijl het derde in het regeerings- archi-f in Wiesbaden was ge- depöueerd. De hoop was dus niet ongegrond, dat dit derde exemplaar nog te vinden was. Voor alles liet Christiaan Euler door den sheriff een stuk op stellen, waarin zijn verklaringen, onder eede gedaan, voor den verschillende toestanden en een opsomming van onze voornaam ste werkzaamheden. Ik breng u allen dank voor de wijze, waarop ge mij in de ieiuing der Kamer hebt gesteund, aan oe heeren van het Bureau, met wie ik nauwer in aanraking kwam zeg ik dit in het bijzonder. Onze besprekingen waren steeds van zeer aangenamen aard. Voorts een woord van dank aan den Secretaris voor de wijze waarop hij zijn ambt vervult en de oordeelkundige voorbereiding der zaken die de kamer betref fen, en ook aan den adjunct- secretaris voor de behandeling der verdere zaken Kamer en Handelsregister betreffende. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. VI. te TER NEUZEN. In de 19 Maart gehouden vergadering was de heer Oggel wegens zaken afwezig. Nadat de voorziter het gewone jaarover zicht had gegeven werden her benoemd tot voorzitter de heer j. A. van Rompu, tot voorzitter der afd. Grootbedrijf de heer P. A Neeteson (tot plaatsverv. de heer L. de Feijterj tot voorzitter der afd. Kleinbedrijf de heer G Stevens (tot piaatsverv. de heer J. M. Oggel). Voorts werden de leden der financiëele commissie en die voor. het Handelsregister in hun fuctie bestendigd. Leggen van klinkerbestrating. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van het comité voor wegsverbetering, met be trekking tot de klacht dat klin- I keiwegen geen stand houden in t verband met de zwaardere eischen van het vervoer. In een rapport voor de steenindustrie wordt echter geconstateerd, dat bij het maken van wegdekken met nieuw materiaal de ingenieurs en andere Amerikaanschen beambte waren neergelegd. De oude man was vuur en vlam voor de zaak en verklaarde, dat hij persoonlijk naar Duitschland zou reizen, om zijn beschermeling recht te doen wedervaren, voor het ge val zijn schriftelijke verklaring niet voldoende wa». Hendrik bleef een paar weken aio gast bij den vriend van zijn vader, die den jongen landsman hartelijk lief gekregen had en hem de middelen ter hand stelde voor de terugreis naar 't vader land. Ongaarne nam de oude man, die als kinderloos weduwnaar eenzaam woonde op zijn farm, afscheid van den zoon van zijn jeugdvriend en liet hem vast beloven, naar Amerika terug te komen, als in het vaderland niet alles zoo was, als hij gehoopt had. Hem, Christiaan Euler zou de jonge man ten allen tijde ala een geliefde zoon welkom zijn. Die woorden hadden den terugkeerende tijdens den over tocht veel te denken gegeven. Wat bedoelde de oude Euler daarmede Dacht hij, dat zijn Anne Margreet gestorven wa» Of dat ze hem, haar man, mis schien in den loop der jaren ontrouw wa» geworden ?Nooit deskundigen daaraan bijzondere aandacht besteden, doch het ma ken van klinkerwegen wordt bijna geheel aan werklieden overge laten. Daarbij is dan ook het bestraten tegen een looit per vierkanten meter ook niet bevor derlijk aan de kwaliteit der be strating. De beste klinkers kun nen niet aan de verwachting beantwoorden, indien zij niet met kennis van zaken op een goed voorbereiden ondergrond worden gelegd De Kamer meent, dat er alle aanleiding is aan dit schrijven bekendheid te geven, opdat be langhebbenden er hun voordeel mee kunnen doen. Zakelijke bedrijfsbelasting. Steun zal worden verleend aan de van de kamer te Deventer uitgaande algemeene actie, om in de Gemeentewet te schrappen de bepalingen die het heffen eener zakelijke bedrijfsbelasting mogelijk maken. Prestige der Kamers van Koophandel. Steun zal worden verleend aan een desbetreffend schrijven der kamer te Maastricht, die zich deswege beklaagt. Het Bureau dezer kamer kan met die klacht niet instemmen en verklaart in tegendeel van de zijde van rijks- provinciale en gemeentelijke autoriteiten waatdeering voor het werk der kamer te onder vinden. Naar aanleiding eener vraag van den heer Van Melle of daar voor bewijzen zijn aan te voeren, daar er toch zoo weinig van blijkt, geeft de voorzitter te ken nen, dat dit moeilijk is uiteen te zetten. Er is veel vertrouwe lijk werk en men kan de waar deering niet afmeten naar het aantal malen dat adviezen wor- den opgevolgd of directe gevol gen hebben. Veel hangt van om standigheden af en in sommige gevallen ziet men de vruchten of ts nimmer I Een vrouw als Anne Margreet bleef trouw tot over het graft Hendrik had dadelijk na zijn aankomst in Philadelphia naar huis geschreven. De brief moest dus,naar zijn berekening al lang in het bezit van de zijnen wezen. Hij was na zijn aankomst in Europa met een schip den Rijn opgevaren, had in Lahnstein de diligence genomen en was van Laurenburg te voet naar Dorn- schied gesneld, waar zijn vreug- dige verwachtingen zoo gruwe lijk vernietigd werden. De eenzame droomer, daar boven op den berg, lette niet op de windatooten, die huilend door de toppen der beuken voeren en een regen van vaal- bruine bladeren omlaag schud den, hij zag de grillige blik sem flitsen niet en hoorde niet den rommelenden donder van het steeds heviger wordende onweer. Het woeden van de elementen paste bij zijn gemoeds toestand, in het onophoudelijk ratelen en knetteren van den donder, het kletteren van de neerstroomende watermassa's vond hij een zekere akelige be vrediging voor zijn verscheurde innerlijk.

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1