Week-Menu. Sproeten komen vroeg in .Rechtszaken. Dammen. SCHOONDIJKE. Bond voor Staatspensionneering Afdeeling Schoondijke. Feestavond op Zaterdag 26 Maart des avonds half 7 uur, bij J. J. van Rosevelt. GENT. Koninklijke Nederlandsche Schouwburg van Gent. Zondag 27 Maart, in middagvoorstelling- en avond voorstelling (2.30 en 7 30) De klokken van Corneville, Opera-comique in 3 bedrijv n, met volledig koor en orkest. Fransche Schouwburg Gent. Zondag 27 Maart in buitengewone middagvoor stelling (2 uur) Le Trouvère. Opéra in 4 actes en 8 tableanx. Muziek van Verdi. Bij het 5e tableau groot Ballet Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. i Woensdag 23 Mrt 3.55 4 19 Donderdag 24 4.27 4.51 Vrijdag 25 5.04 5.28 L. Kwartier Zaterdag den 26 Maait voorm. 11.55 Lie fit voel" eisx. Woensdag 23 Mrt nam. 6.47 Donderdag 24 6 49 Vrijdag 25 6.51 Ingezonden Mededeeling. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 18 Maart. De volgende zaken werden behandeld E. d. R. 23 j., landbouwer en A. d. R. 25 j., werkman, beiden te Oostburg, werden ten laste gelegd, dat zij op 9 Januari j 1. te Oostburg H. A. M te zamen en in vereeniging, hebben ge schopt, gestompt en met een plank op zijn hoofd geslagen. Eisch ieder f40 of 40 d h. 1. V., 23/ j., straatmaker te Oroede, was door den Kanton rechter te Oostburg wegens het doen van overlast en hinder aan de veldwachters K. en W. toen deze een arrestant overbrachten, te Breskens op 1 Januari 1927, veroordeeld tot f 25 of 25 d. h. De veroordeelde en de Ambte naar van het O. M. waren in hooger beroep gekomen Eisch Niet ontvankelijk ver klaring van het O. M. lugezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. De aanval van de twee gedu peerde .Agenten" raakt mij slechts indirect, ik zal dus neu traal blijven, en de zaak in Bres kens zelf laten uitvechten, voor zoover daartoe aanleiding bestaat. Twee punten wil ik echter recht zetten, daar dit een ver keerde kijk geeft voor buiten staanders. le. waar de Heeren zeggen van den Broecke is een beginner in 't kweeken. Ik weet niet hoe veel jaren de beide agenten noodig gehad hebben om zich de noodige kennis op boom- kweekerijgebied eigen te maken, maar ik meen toch te mogen opmerken, dat waar ik met mijn studie aan de Landbouwhooge- school te Wageningen mede, nu al 11 jaar in het vak ben, men volgens mijn bescheiden oordeel niet van een beginneling kan spreken. Of mogen jaren, dat men van 's morgens tot 's avonds college krijgt van Professoren over Boomkweekerij, tuinarchitectuur, bemestingsleer enz. enz. niet meetellen voor de vorming van Iemands kennis als kweeker? 2e. noemen de heeren mij hoofd agent van de N. V. Wed P. de Jongh te Goes. 6 jaar lang ben ik bedrijfsleider geweest voor bovengenoemde Firma in hun boomkweekerij alhier, doch reeds l'/j jaar heb ik een zelfstandige boomkweekerij, en vertegen woordig de N. V. de Jongh alleen nog voor de afdeeling zaden en granen,. Als de heeren lust hebben za| ik hen gaarne eens rondleiden in mijn boomkweekerij van 5 Gemeten, om te laten zien, dat ik ook wel degelijk materiaal kweek voor aanleg van tuinen en plantsoenen, en mogelijk kun nen wij dan een overeenkomst sluiten voor een agentschap te Breskens. U dankend voor de plaatsruimte Mijnheer de Redacteur C. M. VAN DEN BROECKE, Tuinbouwkundige Boomkweekerij Ceres Aardenburg De deelnemers aan den voor wedstrijd zijn alphabetisch 1. J. Aimekinders, Sluis. 2. J. C. le Bleu, Breskens. 3. Jac. Brakman, Groede. 4. i. de Bruijne, Nieuwvliet. 5. A. van Houte, Nieuwvliet. 6. A. Kotvis Jr., Zuidzanae. 7. J. Luteijn, Groede. 8. P. Luteijn-Bouwens, Zuidzande 9. Jac. Risseeuw, Zuiazande. 10. lz. Verhage, Nieuwvliet. leder speelt 2 partijen met elk der overige deelnemers en zendt den uitslag toe aan Nr. 2. «i-ösSijuCs Zaterdagavond had in veiband met de annexatie Kijkuit enz. in de O. L S. een vergadering plaats van ingezete nen dezer gemeente. Slecnis be trekkelijk weinigen hadden aan den oproep gehoor gegeven. De leider der vergadering, de Edel- achtb. heer D. H. van Zuijen, zette het doel der bijeenkomst uiteen. Uit de ingezetenen moet een commissie van 7 personen worden gekozen. Indien er nu overeensiemming kon worden verkregen omtrent die 7 leden, zoodat slechts één lijst werd in gediend, dan zou dat voor de gemeente besparing van onnoo- dige moeite en onkosten betee- kenen. Immers, indien meerdere lijsten werden ingeleverd, zou een verkiezing moeten plaats hebben, wat bij enkele candidaat stelling niet het geval zou zijn. Deze vergadering was nu bijeen geroepen, teneinde bij gemeen schappelijk oveileg tot oe vor ming der commissie te komen. Dr. Waliien juichte dal plan van één lijst toe, maar zou gaarne zien, dat evenals in andere ge meenten, waar zich ook een dergelijk geval had voorgedaan, de vorming der commissie werd opgedragen aan de besturen der politieke partijen, die dan de 7 beschikbare plaatsen konden verdeelen naar hun vertegen woordiging in den Raad. Over deze 2 standpunten a. verkiezing uit de ingezete nen zonder de politieke partijen de leiding te geven, daar de politiek met de kwestie niets uit staande heeft (voorzitter). b. verkiezing door de politieke partijen (Dr. Waliien). ontspon zich een levendige dis cussie, waarin naar een midden weg werd gezocht. De bespre kingen werden nu en dan wel in tamelijk scherpe bewoordingen gevoerd, maar tenslotte werd in zooverre overeenkomst verkre gen, dat met de politieke ver houdingen rekening zou worden gehouden, zonder de partijen de leiding te geven. Zoo kwam de vergadering eindelijk tot onder staande lijst, waarin de namen alphabetisch zijn opgenomen J. C. le Bleu. Fr. Klaaijsen. C. Leenhouts. D. Luteijn. M. Meeuse. P. Notebaart. V. van Vooren. Brjjsfeeno Maandagavond traden in hotel Adriaansen op de twee bekende karakter-humo risten Luciën en Pierre Leenhouts. Leek het op het vastgestelde uur, alsol het bezoek slechts heel matig zou zijn, volgens oude voorname gewoonten kwam hei publiek juist op of na het nip pertje in zoo grooten getale, dat ue zaal goed gevulo was. En allen hebben genoten van de kostelijke humor, die beiden ten beste gaven. Reeds de manier, waarop beiden zich voorstelden in een gezellig leuke causerie sloeg in. Het gebruik maken van enkele Cadzanüsche namen en typen op het juiste oogenblik; ue manier, waaiop de gelaatsuit drukking van bepaalde personen werd weergegeven; de opvoering van de succesnummers van bei den, ,De koster" en „Bij de Burgerwacht" brachten eik oogen blik de lachspieien in beweging. Als we één opmerking mogen maken is het deze, dat we gaarne hadden gezien, dat bij de ver schillende hoofddeksels ook de behoorende andere kleedingstuk ken waren aangetrokken. Overi gens was het werkelijk een echt ouderwetsche avond van plezier, waarbij de pianist voor zjjn mooi, bescheiden spel zeker ook een woord van lof toekomt. Na afloop vereenigden velen zich nog tot een gezellig bal. Gaarne roepen we beiden nog een „tot weerziens" toe. SSuss Donderdag 17 Maart 1927 hield de Chr. Zangver. .Exceisior" alhier haar le uit voering in dit jaar, in het gebouw „Luctor et Emergo" onder leiding van den Directeur S W. Blok. De eere-voorzitter Ds. Beuken horst opende de samenkomst met het gemeenschappelijk zingen van psalm 95. Vervolgens werd het program ma, waarop verscheidene zang nummers stonden vlot afgewerkt, afgewisseld door een solo-zange res en het dubbelkwartet, dat het lied „de Sneeuwklokjes" op voortreffelijke wijze ten gehoore bracht. Na de pauze werd het stuk genaamd „de Roman in de Waschkeuken", een blijspel in èén bedrijf door een aantal dames van de Zaugver. opgevoerd met zeer veel succes. Het was een prachtig geslaag den avond, waarop het bestuur van „Excelsior" met trots kan terugzien. Qdsib-frg Op voorstel van de heer A. Deunink, A. de Hul ster en I. Louweret werd Vrij dagavond in de zaal van den heer C. de Vuijst te Oostburg een vergadering gehouden van werklieden en belangstellenden in deze gemeente om te komen tot stichting van een werklieden vereeniging met werkloozenkas. In zijn openingswoord merkte de heer de Hulster op dat hij van den burgemeester der gemeente (den Edeiachtbaren heer P. Erasmus), de toezegging heeft gekregen van algeheele persoonlijke medewerking doch dat de burgemeester verhinderd was deze vergadering bij te wonen. De heer de Hulster leidde de vergadering en sprak er zijn genoegen over uit dat zoovelen aan de oproep hadden gehoor gegeven; hierna gaf hij het woord aan den heer Aalbregtse, ambte naar der secretarie aldaar, die een uiteenzetting gaf over doel en werkwijze van een werklieden vereeniging met werkloozenkas; aan de hand van de wettelijke bepalingen en reglementen uit andere plaatsen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door verschillende toehoorders gebruik gemaakt. Staande de vergadering gaven zich 41 werklieden op als lid, waar door de vereeniging gesticht was. In de hierna gehouden verga dering van de leden met eenige opgegeven donateurs werden als bestuurslid direct gekozen: Mr. J Erasmus; M. A. Albregtse; A. M. van Noppen A. I. de Hulster A. Duininck en P. de Back. Bij de gehouden herstemming tusschen A. Scheerens en J. Sol werd de eerste gekozen. De best -ursfuncties zullen onderling verdeeld worden in een volgende week te houden vergadering, ter bespreking der verdere afdoening van zaken. Oöstbu-g Vrijdag j. I. kwam de raad der gemeente alhier, onder voorzitterschap van den burgemeester, in voltallige zitting bijeen. Onder de ingekomen stukken bevonden zich de mededeeling van ged. staten betreffende ver andering datum der dit jaar te Koewacht te houden veemarkt; verslag der commissie van toe zicht op het lager onderwijs en op het middelbaar onderwijs, voorts verslag van den Vleesch- keuringsdienst dienst 1926, kring Oostburg, (de inkomsten beliepen over 1926 f 2518,50, en de uit ga en f 2441,54 alzoo een batig saldo van f76,96). Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verschillende voorstellen van burgemeester en wethouders over zaken die vroeger reeds in be ginsel waren besproken en be sloten gingen onder den hamer door zonder discussie \an be- teekenis. Zoo was daar een voorstel van B. en W. om, in verband met den bouw eener openbare lagere school (woning van het hoofd werd reeds het vorig jaar gesticht) met Rijkskweekschool, de oude school met annex woning en het brandspuithuis te zijner tijd geheel of gedeeltelijk af te breken. M. a. s. werd besloten deze gebouwen aan den openbaren dienst te onttrekken, met ingang van het tijdstip waarop de nieuwe lagere school zal worden geopend. Gedeeltelijk in verband met het vorige besluit kwam nu een voorstel van B. en W. aan de orde om te voorzien in de noo dige bergruimte voor de beer- ruimingsmachine, thans bij par ticulieren ondergebracht; van een bergplaats voor installatie mate rialen voor gas-en electriciteit en voor de brandspuiten; burgemees ter en wethouders werden ge machtigd tot aankoop van een gebouw met erf groot 10 5 11 Aren voor ten hoogste vijfdui zend gulden Ten behoeve van dien aankoop zal een geldleening worden aangegaan van f 5000, 5 pari tegen de meest voordeelige rente. Besloten werd om eventueele emigranten naar Canada een voorschot toe te staan uit de gemeentekas, tot een derde van de kosten, mits de personen zelf f 100, - storten en zij ten behoeve der gemeente twee soli de borgen stellen. Een voorstel van een der leden om dit alleen van toepassing te verklaren voor gehuwden of kostwinners kon slechts den stem van den voorsteller verwer ven. In verband met den eisth van den geldschieter, het Mijnwvr- kerfonds te Heerlen, werden den burgemeester en secretaris of hun wettige vervangers gemach tigd, alles te doen inzake de op te maken leeningsakte met ge meld fonds. Het verhoudingscijfer voor de plaatselijke inkomsten-belasting, dienst 1927 28, werd onveranderd vastgesteld op 1; terwijl voorts eenige af en overschrijvingen op de begrooting 1926 werden goed gekeurd. Als uitvloeisel van de goed keuring door ged. staten van de verordening op de bedrijven, werden achtereenvolgens vastge steld: de begrooting voor het gasbedrijf in ontvang en uitgaaf op f31171, en die voor het electriciteitsbedrijf op f 8800 Ingewilligd werd een verzoek van de vereeniging „lmmanuel" tot beschikbaar stelling van gel den, overeenkomstig art. 72 der L. O. wet 1920 tot verbetering van de speelplaats bij haar schoolgebouw; deze verbetering zal bestaan in een kleine ver grooting door het vervallen van een houten heining en drainage van het terrein; voorts zal een eenvoudige bergplaats voor rijwielen worden aangebracht. Een ontwerp instructie voor den directeur der gemeentelijke licht-bedrijven ging zonder op en aanmerking onder den hamer door terwijl voor die beide dien sten een postcheque en giro rekening zal worden geopend en een rekening-courant over eenkomst zal worden aangegaan met de firma Sanders en Co alhier. Het advies door Prof. Mr E M. Meijers te Leiden aan de ver eeniging van Nederlandsche gemeenten, in verband met arresten van den Hoogen raad van 22 januari 1926 en 11 Juni 1926, zal ook hier op vroegere gesloten overeenkomslen betref fende burgerrechtelijke handelin gen, worden toegepast; mits dien werden bekrachtigd alle overeen komsten door het college van burgemeester en wethouders dezer gemeente tot op heden gesloten ter uitvoering van raads besluiten betreffende privaatrech telijke handelingen. Ten slotte werd na korte bespreking, met gesioten deuren ingevolgde reclame F. A. Babijn te Waterlandkerkje, diens school geld-aanslag tot de 7e klasse terug gebracht Hierna werd de vergadering gesloten. 1ZAAK BOASSON ZONEN'S BANK TE MIDDELBURG De algenteene vergadering van aandeelhouders van bovenge noemde bank, die ook te Oost burg ven kantoor heeft, heeft de balans en de winst «n verlies rekening Zaterdag goedgekeurd en het dividend bepaaid op 7Va pCt, even hoog dus als over 1925 werd uitgekeerd. Er werd een brutowinst gemaakt van f 84684.75',2, waar van f 48440 44'/, aan interest en f36244.31 aan provisie, terwijl er een onverdeeld winstaldo 1925 was groot f839.31. Van de nettowinst ad f54412.571/,, wordt f 3000 toege voegd aan de reserve, die dan tot t 43000 is gestegen. Schoondijke. Woensdag en Donderdagavond hield het kinder en meisjeskoor onder lei ding van Mevrouw Lenraire haar jaariijksche uitvoering in de zaal van den heer Schijve. Naar aanleiding van het vijf jarig bestaan van het koor werd ditmaal geen operette gegeven, maar een revue opgevoerd van de hand der directrice. We meenen den tolk te zijn van degenen, die de uitvoering bezochten, als we zeggen, dat er heel aardig werk geleverd i-s. In gedachten werden we terug gevoerd eerst bij het ontstaan van het koor, bedoeld enkel als zangschool, terwijl vervolgens verschillende voorvallen uit het afgeloopen tijdvak werden be handeld, leuk bedacht en weer gegeven. Wat wel het aardigste was, we zagen de groepenoptocht uit vroegere operetten met haar keur van frissche tooneeltjes, die o. i. juist waren gekozen en waarbij het typische zoozeer op den voor grond trad. Er was bovendien heel wat werk besteed aan de aankleeding, wat zeker niet het tWnst moeilijke is geweest. Aas de dames Lemaire en Scholte -Verd een bouquet aan geboden, ter,.iji eerstgenoemde een dirigeerstok ten geschenke kreeg. Met enkele v.-,or(jen be dankte Mevr. Scholte koor, waaraan zij met zooveel pezier had meegewerkt. Het was v»n mooie avond geweest voor de bezoekers. Waterlandkes*Srj9„ Door leden van de Vrijzinnige Kies- vereeniging zijn tot Candidaat gesteld voor den gemeenteraad, de heeren 1. M. Z. Verbrugge, (aftr.) 2. A. A. Herman, (aftr.) 3. J. Vermeulen, (aftr.) 4. J. J. Schilleman, 5. F. Poissonnier, 6. C. de Nood Sr, 7. H. Dekker. Siarwliat Zaterdagavond trad in een openbare vergadering bij dhr. J. van de Sande dhr. A. I. Leenhouts van Retranche- ment op met het onderwerp „De Landarbeiderswet". Op duidelijke wijze besprak hij deze voor den arbeider zoo belangrijke wet en welken weg er gevolgd moet worden om land in pacht of in eigendom te krijgen. Door verscheidene aanwezigen werd van de gelegenheid om vragen te stellen gebruik gemaakt. De vergadering was vrij goed bezocht. Dhr. Pruijssen, die de verga dering leidde, dankte den spreker voor zijn heldere uiteenzetting der wet en de aanwezigen voor de groote aandacht, waarmede zij den spreker hadden gevolgd.

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2