ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDERER IS REDE Oorlog en liefde. Schoonmaak Leger des Hei ls. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEU WSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 msaedcn f 1.25 -anc. -... i/.O Adverten11epr-fis van 1 5 regels 75 eerst Elke regel meer 15 cent. Ingez. Mede-d. 30 cl. p. regel. Örefcksr-Uitgew J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK TeJfcfoGB Ho. 21 BRKSKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot alter?,: I: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargaag Woensdag 23 Maart 927 Nnmtner 3212 GRATIS verzekering a*»* gulden bij levens- - a gld. bij dood jag gld. bij verlies g# gld. bij ver- sa gld. bij ver- as gld. bij ver voor de abor.né's tegen P,nn lange ongeschikt- lijf] door /Q vaneen QlJ lies van een U-ll lies van een /h lies van een ongelukken voor: heid tot werken. OW» een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. uitgesproken door den Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen in de Alg. Vergadering dier Kamer op 19 Maart 1927. Mijne Heeren, Bijzondere persoonlijke om standigheden, naar ik met goeden grond mag vertrouwen van tijde- lijken aard, waren oorzaak dat onze eerste vergadering in 1927 plaats heeft op een tijdstip dat we dit jaar reeds sinds eenigen tijd zijn ingetreden. Ik reken ons gelukkig, dat we dezen jaarkring weer zijn be gonnen met denzelfden kring waarmede we het vorig jaar aan vingen en ik wil deze gelegen heid nog aangrijpen om U met de Uwen ook in 1927 alle goeds toe te wenschen, op al uwe paden, en welslagen -met uwe ondernemingen. De goede gewoonte getrouw, wil ik voorts een terugblik wer pen op het afgeloopen jaar, op onze werkzaamheden en weer geven mijne indrukken omtrent den toestand van handel en nijverheid, in het bijzonder voor wat betreft het gebied onzer Kamer. Niettemin zijn daaraan bezwaren verbonden, omdat die indrukken zoo moeilijk onder woorden zijn te brengen, wegens het gemis, om het zoo eens te noemen, van vaste lijnen. Er zijn bedrijven wier resultaten in verschillende perioden van het verioopen jaar een uiteenloopend aspect vertoonden. Door alle ontvangen berichten loopt een zelfde draad over groote moei lijkheden die worden ondervon den, er wordt, niettegenstaande die moeilijkheden ook gewag gemaakt van uitbreiding van zaken en tevredenheid, maar er worden in gemist symptonen va* voldoening over verkregen resul taten, er zit geen vaste ondergrond in, ik mis daarin als net ware een vertrouwen op de toekomst. Als we deedken in het algemeen 28. DOOR F. R. Met een voor haar leeftijd zeldzame tegenwoordigheid van geest snelde ze naar het buffet, vulde uit een steenen kruik, die daar stond, een glas met water en boog zich over haar moeder heen, om haar wangen en slapen te bevochtigen. Mechanisch was de vadei haar hierbij behulp zaam. Hij beurde de bewuste- looze op, liet haar voorzichtig in een naast de kachel staande leunstoel neer en probeerde haar eenige drepp-h brandewijn in te gieten, waarvan Liesje hem op z'n verzoek een glaasje vol geschonken had. Toen zijn po gingen gelukten en Anne Mar- greet met een diepen zucht da oogen opsloeg, maar ze onmid dellijk weer met een verschrikte uitdrukking sloot, toen ze hem zag, toen ging er een kramp achtige siddering door de gestal te van den teruggekeerde. Snik kend liep hij met wankelende schreden naar de deur, maar voor hij den drempel betrad, overzien, geloof ik niet, dat de toestand aan. het eind van 1926 zooveel verschil maakt met dien aan het eind van het daaraan voorafgaande, maar juist dit, het uitblijven van verbetering, want als we blijven stilstaan is er achteruitgang kan de reden zijn, dat het vertrouwen op de toekomst vermindert, dat men dit niet meer durft uitdrukken, en al te vreden is als het heden aan bescheiden verwachtingen beantwoordt. Op één punt komen verschil lende bezwaren samenden druk van het buitenland En die druk wordt in een grensstreek als deze ondervonden zoowel door onze industrie ais door d-n groot-en kleinhandel En het is niet steeds de lagere valuta in andere landen, die dezen druk verwekt, daarvoor worden ver schillende omstandigheden ge rapporteerd. Blijvend zijn de klachten omirent de ongunstiger verhoudingen voo. onze industrie met betrekking ïot de toepassing der sociale wetten in ons land, tegenover die in he- buitenland daarbij komen de lagere levens standaard in het buitenland en de lagere ioonen waarmede men zich daar tevreden stelt, en voorts ook de bescherming dia verschil lende in lustris i in het buitenland genieten, tetwijl men van alle landen de overproductie tracht af te zetten naar het kleine Nederland, dat zijn grenzen daarvoor vrij openstelt. En die vreemde indust iën zijn. door de bescherming, door den steun dien ze in eigen land gemeten des te beter in staat om hunne pro ducten tegen lagere prijzen op onze markten te brengen Doo" die invasie wordt echter onze eigen ind^trie verdrongen en wordt dit met de niet te ond-rschatten jaarlijksche toe neming onzer bevolking oor zaak van de steeds uitbreidende werkloosheid, die in piaalsvan af te nemen steeds in sterkere mate naar voren dringt en de aandacht vraagt onzer Regeering. Ik wil volstrekt niet beweren, dat ons land in het algemeen zijn nam hij haastig uit zijn porte feuille een sieraad en trad daar mee op de kleine Liesbeth toe. Terwijl hij het gouden kettinkje, waaraan een diamanten kruis hing, met bevende handen om den hals van het kind legde, boog hij zich tot haar over, drukte een kus op het reine voorhoofd en fluisterde innig „Dat heeft j. arme vader voor je meegebracht, mijn lieve kind. Bid voor hem, als je er naar kijkt Nog een blik werpend op Anna Margreet, waarin alle liefde en smart in zijn binnenste vereenigd waren, kegrde hij zich weer naar den uitgang en snelde de d'-ur uit, X. De voor dezen tijd van het jaar ongewone warmte, die de zon gedurende den dag had neergestraald, deed tegen den avond vochtige dampen uit botch en velden opstijgen, die met hun sluiert de ondergaande zon ver hulden en zich tot grauwe wol ken aan den hemel verdichten. Geen verkoelende windzucht verdreef de drukkende, bijna zomersche zoelte in doodsche stilte lag het majestueuze beuken bosch en alleen hst gezoem ven vrijhandelstel zou moeten laten varen dat vraagstuk is maar niet met een handomdraai op te los sen, daaraan kleven ongetwi.feld ook bezwaren en gevaren, maar toch moet men zich meer dan vroeger de vraag ste len of ook onze Regeering niet naar mid delen tot tegenweer moet gaan omzien. Vernamen we niet dezer dagen uit dagbiaciberichten dat onder den druk van de buitenlandsche concurrentie een bekende indus trie te Maastricht haar bedrijf zoodanig zag verminderen dat zij moest overgaan tot een massa-ontslag? Daarnaast kan ook gewezen worden op de berichten, dat de Philipsindustrie te Eindhoven door de sterke verhooging van het invoerrecht op haar product in Frankrijk, genoodzaakt zal zijn een deel van haar bedrijf naar dat land over tc brengen, daardoor in o.is land de werkgelegenheid verminder: Van dergelijke verplaatsing van industriën, tengevolge van bescherming in het buitenland zijn ook in het verleden meerdere voorbeelden aan te wijzen. Van concurrentie uit het buiten land, die vermindering van werkgelegenheid tengevolge bad. kunnen we ook in het gebied onzer Kamer spreken. Ik behoef daarvoor te nauwernood te wijzen op de vlasbewerking, die voor enkele jaren nog lal van menschen brood gaf, doch thans zoo goed als verioopen is, en in het belang waarvan we ons bij vernieuwing tot de Regeering hebben gewend, en die thans weer een onderzoek heeft ingesteld. Doch ook tijdens de laatste campagne der suiker fabrieken kon men iets dergelijks waarnemen. De uitzaai van dit product was toch reeds veel minder dan het jaar te voren en de tab rieken hadden geen grooten toevoer te verwachten. Door den in het najaar hoogeren prijs der suiker en gesteund door een premie per kilogram gepro duceerde suiker, was het aan Fransche fabrieken mogelijk vcor aanvulling van hun campagne- de weer rondgonzende insecten en het murmaien van het beekje, d:,t zich turschen varens en bemoste steen- n naar het dal kronkelde, drongen in het oor van den eenzamen man, die met de handen voor het gezicht daar boven tegen een der rotsblokken leunde, die den top van den „Grauwen Kop" omlijsten. Uren lang had hij in het bosch ge dwaald en had de worger.de smart in zijn binnenste in de lucht uitgeschreeuwd, zonder verlichting te vinden. Alle ge voelens waartoe het menschen- hart in staat is, ze hadden hem in razende werveling doorwoed. Haat tegen den onbekende, die hem zijn geluk geroofd had, gloeier-de begeerte naar de vrouw van zijn hart, een verterend verlangen naar de onarming van zijn kind wisselden met de on eindige bitterheid tegen de Al macht, die het toeliet, dat deze foltering hem onder millioenen alleen werd opgelegd. Het op roer van zijn binnenste had zich tenslotte geuit in een heeten tranenstroomuitgeput was hij tegen het rotsblok neergezonken en bleef in doffe overpeinzing wachten, niet achtend, dat de schaduwen van den nacht meer en meer omlaag zegen. voorraad hier een kwantum suikerbieten' weg te koopen tegen prijzen die bij het contrac teeren in het voorjaar door de Nederlandsche fabrieken onmo gelijk kond n worden belaad en die ook de coöperatieve fabrie ken op hun volle campagne niet konden uitkeeren. Het g volg was echter een korte en onvoor- deelige campagne, met vroeger ingetreden werkloosheid voor een groot deel der bij die cam pagne betrokken werklieden. Meerde-e industrieelen in het gebied onzer Kamer, die, dank zij hun doorzicht en energie hun bedrijven op peil weten tehouden, tegen dien buitenlandschen druk in, geven als hun gevoelen te kennen, dat deze tot grooten bloei zouden komen ais hun zaken in het buitenland waren gevestigd of onder dezelfde voor waarden konden produceeren. Lettende op al deze omstan digheden, kan er dus, al zijn er met het oog op de omstandig heden reden tot tevredenheid, nog geen sprake zijn van welvaart voor onze geheele natie. (Wordt vervolgd.) Ingezonden Mededeeling. geeft menige huisvrouw en dienst bode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Prinses -Julianabloem. Voor het Drentsche Veenkind. De propagandacommissie voor het Drentsche Veenkind zal dezer dagen aan de Colleges van Bur gemeester en Wethouders van alle gemeenten verzoeken, te be vorderen, dat in hun gemeente een collecte worde gehouden ten behoeve van het zwakke Drent sche Veenkind, opdat alsnog zooveel mogelijk van deze kin deren nieuwe gezondheid en levenskracht zullen kunnen op doen De beelden van het verleden, van zijn leven tijdens de onge luk-zalige laatste vijf jaren trok ken aan zijn geestesoog voorbij. Hij zag zich weer in den vree- aelijken slag, zag, hoe de Fran sche Gardes onder het gebrul „Vive l'empereur 1" en „En avant I" op de Nassausche linies aanstormden. Hij herinnerde zich nog duidelijk den akeligen doodsblik, waarmee de Fransche gardist hem had aangestaard, nadat hij hem met den kolf van het geweer de slaap verbrijzeld had, hoe toen een ontzettende slag zijn schouder trof en iets heets en sissends over zijn hoofd vloog toen was hij bewuste- loes geworden. Na weken ontwaakte hij eerst uit zijn koortsfantasieënhij bevond zich in een laag vertrek op een veldbed, dat aan touwen hing. Naast hem, links en rechts, hingen lange rijen van dezelfde bedden, die blijkbaar alle lot- genooten herbergden, voor zoo ver Hendrik bij het zwakke licht, dat door kleine luiken, aan de zijden van het vertrek viel, kon waarnemen. Zeldzaam De wanden van het verttek schom melden voortdurend heen en weer, buiten klonk het geklots van golven en van beneden kwam Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft op verzoek der propagandacommissie haar instemming met dit denkbeeld betuigd en toestemming verleend, haar naam aan deze coÜecte te verbinden, opdat de te verkooper. bloem Prinses-Julianabloem zal heeten. De collecte zal gehouden kun nen worden op of na den 30en April, den achttienden verjaar dag van Prinses Juliana. Zooals bekend is worden de kindererv verpleegd in de omge ving, die de ouders het meest wenscheiijk achten. De propa gandacommissie beslaat dan ook uit leden van verschillende ver- eenigingen voor vacantie- en herstellingskolonies. Voorzitter is Th. M. Ketelaar van het Centraal Genoolschap; Penningmeester Mr A. J. M Leesberg voor de Roomsch Katholieke kolonies; Vice-Voorzitter is Ds. H C Ho- gerzeil voor de Protcstantsch Christelijke kolonies, Secretaris A. C. Bos te Egmond aan Zee. Indien in een gemeente een commissie voor deze inzameling is opgericht, wordt deze ver zocht ten spoedigste daarvan kennis te geven aan den secre taris A C. Bos te Egmond aan Zee, die ook bereid is, vooraf alle gewenschie inlichtingen te verstrekken. Andermaal komt het Leger des Heils de welbekende stichting van wijlen Generaal William Booth tot U inverband met de Jaarlijksche Zelfverloochenings- Aanvrage uw steun vragen. De vragers weten dat er veel, ja zeer veel gevraagd wordt. Maar gezien hei feit, dat zoo velen in het verleden het Leger des Heils met hun bijdrage ge steund hebben, geeft het hun de vrijmoedigheid zich tot U te wenden en geeft het hun alle hoop dat u hen als voorheen met uwe bijdrage het zij groot .of klein zult helpen, opdat het Leger des Heils zijn gezegenden arbeid kan voortzetten. gelijkmatig gestamp en geraas geen twijfel mogelijk, de ge wonde bevond zich op een «chip. Hij zou niet in het onzekere blijven. Door de gang tusschen de beide rijen bedden liep lang zaam een jonge man in de uni form van een Brittchen hospi- taaUsoldaat, die een blad vol dampende koppen droeg. Toen hij voorbij Heodriks bed kwam en zag, dat zijn bewustzijn te ruggekeerd was, vertok zijn mond tot een vriendelijk lachje en, den zieke toeknikkend, zei hij in onvervalscht Saksisch dialect „Nou, ouwe, wat lang duurt, wordt goed I Het werd me nou ook werkelijk tijd, dat je weer eens bij je eigen kwam, anders zou ik geen rooie duit voor je leven gegeven hebben 1" Verwonderd keek Hendrik hem na. Hoe kwam die Sakaer in een Engelsch uniform, dat hem wel bekend was Daar kwam de hospitaalsoldaat weer door het gangetje terug, nadat hij zijn koppen had uitgedeeld onder de gewonden, en bleef bij het bed van Hendrik staan. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1