Piaaisii Nieuws, Week-Menu. Dammen. GENT. Koninklijke Nederlandsche Schouwburg van Gent. Zondag 20 Maart. Middagvoorstelling „De Dansgravin". Fransche Schouwburg Gent. Zondag 20 Maart in middagvertooning op algemeen verzoek Faust, Opera in 5 actes en 9 tableaux. Muziek van Gounod. SCHOONDIJKE. Kunstavond te geven door de Karakter-Humoristen Pierre Leenhouts en Luciën, van 's Gravenhage, Woensdag 23 Maart 's av. 7 30, bij dhr J. M Bruijnooge. Correspondentie aan de Redactie 79 W. Polman Z. 2, 8/10, 12,13, 17, 19,22/24, 36. W. 21, 26, 30, 33, 34, 37, 39, 44, 47/50. 80. idem. Z. 7, 9, 10, 12/14, 16, 19, 20, 24, 30. W. 21, 23, 28, 29, 31, 33, 37, 39, 42, 43, 47. Opl. nr. 75 Wit 29 23, 18-22, 27-21, 49-44, 43-39, 39-33, 24 4, 4 7. Opl. nr. 76 Wit 42-37, 28-23, 34-29, 23 3, 3: 19. Goede opl. van J. L. te G., 1. de B. te N„ J. A. te SA. K. te Z. voor de gemeente van 1450. Hij verzo.kt de leden er allen op te willen wijzen, datdesper- uren in acht worden genomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Clarisse, hoever u t onderzoek vlas reeds is gevorderd. In ver-, band met het slechte weer is daar nog geen werk van gemaakt, maar de voorzitter kan de toe zegging geven,, dat Het - spoedig gebeuren zal. nats - Verder informeert de heer Clarisse, of de vergoeding-bij de brandweer nog steeds 10 cent per uur bedraagt. De voorzitter deelt hierop mee, dat deze reeds gedurende 3—4 jaar op 30 cent is gebracht. De heer Bruijnooge verzoekt hoever het staat met de paal tegen het huis van Philibert, De voorzitter deelt mede, dat reeds onderhandelingen zijn aan geknoopt met een firma, om alle palen van een betonnen voetstuk te voorzien. Nadat de heer Luteijn op zijn vraag in verband métde schade post van f450, of in Februari de speruren nog niet een half uur konden worden verzet, tot antwoord kreeg, dat de P.Z E.M. daar beslist niet op zal ingaan, wordt de vergadering gesloten. Sreskens Maandag verga derde de Raad onzer gemeente in voltallige zitting. Na voorle zing en goedkeuring der notulen, maakte de heer Cappon nog een opmerking naar aanleiding van het voorgelezene omtrent de verpachting der gronden aan de Nieuwe Sluis. Voor de agenda verder af te werken, doet de voorzitter mede- deeling, dat van Mevr. Niermans een portret van haar echtgenoot is ontvangen. De voorzitter stelt voor, het onder dankzegging te aanvaarden en heeft het bereids een plaatsje doen geven onder het portret van wijlen Burgemees ter Gerritsen, met wie hij zoo vele jaren heeft samengewerkt. Ingekomen stukken a. Proces-verbaal kasopname op 14 Maart. b. Verzoek J de Witte, zijn hond terug te brengen van de le. naar ae 2e. klasse, daar hij hem slechts als waakhond heeti. Na korte bespreking, waarbij het betreffende wetsartikel nog wordt voorgelezen, moet de Raad afwijzend beschikken. c. Nadere inlichtingen omtrent het Schoolmuseum, waarvan het verzoek op een vorige vergade ring was aangehouden. B. en W. meenen om de waarde, die het instituut hebben kan, steun niet te tnogen onthouden en stellen voor 15. of f 10. beschikbaar te stellen. De heer Cappon wil door halveering eventueeie moeilijkhe den uit den weg ruimen en stelt voor f7,50 te subsidieeren, waarmee de Raad accoord gaat. d. Nadere mededeelingen zijn ingekomen over de kanalisatie door Zeeuwsch-Vlaanderen. Het schrijven, waarin door de Com missie de voordeelen voor de streek nader zijn uiteengezet, wordt voo gelezen. Weth. du Burck is er tegen. Het kan voor onze gemeente geen voordeel geven. Zoo zullen D. v. de schippers er zeker na deel door ondervinden en denk eens om de bietencampagne. Weth. Van de Sande is er eveneens tegen. Ook de heer Mookhoek, die wijst op het tegenwoordige drukke kolenvervoer naar Schoonoijke en Oostburg, dat dan natuurlijk rechtstreeks zal geschieden. De heer de Hullu meent, dat de belangen der gemeente ver werping eischen. De heeren Luteijn en Mook hoek merken op naar aanleiding van het schrijven der Commis sie, waarin wordt gewezen op de groei van Terneuzen na het gra ven van het kanaal, dat juist weer het dieper kanaal de nek slag voor Neuzen is geweest. De heer Cappon meent, dat de vergelijking Breskens-Neuzenniet opgaat, daar het achterland van Terneuzen (Gent) veel belang rijker is dan dat van Breskens over Sluis naar Brugge ooit kan zijn De voorzitter meent in tegen stelling hiermee, dat het kanaal voor Breskens wel voordeeliger zal blijken te zijn en staat nog geheel op zijn bij de le behan deling ingenomen standpunt. Met algemeene stemmen wordt 'hierna besloten, niet aan het ver zoek tot steun te voldoen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat voor den tijd van 2 'jaar vrijstelling is verleend van het geven van lichamelijke oefe ning op de O L. S. f. Eveneens goedgekeurd het vormen van het gemeentefonds en het aangaan der leeningen van f 15000 en f 7000. De voorzitter deelt mede, dat ze gesloten zijn bij de Nederlan den van 1894 tegen 43/4 pCt. g Verandering der Veemarkt te Koewacht. h. Verzoek der bewoners van Molenwater en Steenoven om aanlegging van een voetpad, daar de toegang naar hun huis in een onmogelijken toestand verkeert. De heer Du Burck steunt het verzoek en meent, dat beslist geholpen moet worden Alle le den zijn het hiermee eens. Een heel debat ontspint zich echter over de wijze, waarop geholpen zou moeten worden. Ten slotte wordt op voorstel van den voor zitter besloten, het verzoek in handen van B en W. te geven tot nader onderzoek. Evenzoo gaat het met het ver zoek van Vergouwe tot verhar ding van den weg. De Raad zal billijkheidshalve hier aan voldoen, maar eerst zullen B. en W. een nader onderzoek instellen. Bij deze gelegenheid verzoekt de heer de Hullu aan B. en W. in de Hullustraatte onderzoeken de mogelijkheid van het aan brengen van een zinkput bij het nieuwaangebouwde gedeelte, daar dit nu nog het voordeeligst kan geschieden. Aldus besloten. Door middel van de Provin ciale Emigratie-commissie vraagt de Wispelaere Jr. een voorschot voor den overtocht van hem en zijn gezin naar Canada. Ge meente en rijk kunnen ieder '/3 bijdragen, terwijl ',3 voor reke ning van den aanvrager komt. Dit geval zou de gemeente op f440 komen. B. en W. hebben de zaak heel nauwkeurig onder zocht en van alle zijden bekeken, maar moeten tot hun leedwezen afwijzend adviseeeren. De mo tieven zijn 1. aanvrager heeft bij het ver strekken van inlichtingen een niet geheel betrouwbaren indruk gemaakt. 2. Dit eerste geval zet de deur open voor tal van andere aan vragen, terwijl de bedoeling is geweest, menschen, die hebben getoond, vooruit te willen en die daar hiervoor niet in de gelegenheid zijn, te steunen. De noodzaak is hier niet gebleken. Op deze motieven kan de Raad ook geen vrijheid vinden, de gevraagde steun te verleenen. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op f372. met een totaal van 78 honden. B. en W. stellen voor, als de inwoners tr geen bezwaar tegen mochten hebben, de Boulevard te beplanten met boomen. Dit denkbeeld, dat door Wethouder Van de Sande altijd op den voorgrond is gebracht, hebben B. en W. in zooverre reeds uit gewerkt, dat prijsopgave is aan gevraagd aan verschillende kweekers Benoodigd zouden zijn bij 1 rij 20 en bij 2 rijen 40 boomen. Opgave is verstrekt van kastanje, wilg, iep en esch- doorn. In beginsel kan de Raad er mee accoord gaan. Evenwel geeft de heer Van Luijk de voorkeur aan lindeboom n en slechts 1 rij langs de huizenkant. Twee rijen zou, zooals ook door B. en W. reeds is voorzien, te veel belem mering voor het verkeer mee brengen De heer Luteijn zag graag dat bij de gunning rekening werd gehouden met inschrijvers uit de gemeente. De voorz. merkt op, dat in de gemeente geen kweekers wonen. Bovendien, als voorzitter van Ooft en Tuinbouw, ziet hij de vele pogingen en moeite, die menschen als Van den Broecke, Van Uxem e. a. aanwenden om de tuinbouw omhoog te werken in ons gewest. Daarom zou hij liever dezulken steunen dan een plaatselijke agent, die zijn pro ducten uit Holland of anderszins moet betrekken. Echter, als de Raad zoodanig beslist, zal er op de meest loyale wijze uitvoering aan worden gegeven. Na nog een uitgebreide be spreking hierover, wordt het voorstel van den heer Van Luijk, om de inschrijving met de gun stigste voorwaarden te gunnen, aangenomen. Doordat het aantal leerlingen op de school te Nieuwesluis beneden het wettelijk minimum is gedaald, mag er slechts 1 leerkracht meer blijven. 8. en W stellen voor Mej de Vos met ingang van 1 Jan. op eer volle wijze ontslag te verleenen, waarnee de Raad accoord gaat. Evenwel moet handwerkonder- wijs worden gegeven en dit moet weer aan Mej. de Vos worden opgedragen. B. en W. stellen dus voor haar te benoe men op een salaris van f 100. Goedgevonden. Hierna worden eenige wijzi gingen in de begrooting 1927 goedgekeurd Naar aanleiding van een dier posten omtrent het Spuiplein vraagt de heer Luteijn, of de heer Van de Broecke de gunning tot aanleg van het plant soen zonder mededinging heeft gekregen, dan wel, of ook ande ren gelegenheid tot inschrijving hebben gehad. De voorzitter antwoordt, dat in overleg met den rijkstuinbouwconsulent, de heer Van de Plassche, het werk aan de heer Van den Broecke is gegeven en dat B. en W. meenden ingevolge machtiging van den Raad daartoe gerechtigd te zijn geweest. De heer Luteijn vindt het jam mer, dat ook hier weer ingeze tenen zijn voorbijgegaan en meen de, dat indertijd besloten was, dat de Raad de nadere plannen nog zouden worden voorgelegd. Bij onderzoek blijkt, hiervan niets in de notulen te staan. De voorzitter merkt nogmaals op, dat B. en W. zich niet bewust zijn, verkeerd te hebben gehan deld en dat ze de machtiging van den Raad hadden. Dhr. Cap pon gelooft, dat planten uit et gen streek hier beter zullen aar- uen, dan die uit andeie deelen van ons land zijn ingevoerd. Na nog koite bespreking van dit onderwerp, wordt overgegaan tot benoeming van een lid van toezicht bij het L. O in de vacature, ontstaan door het be danken van dhr K. Minderhoud. Gekozen wordt dhr Keijmel- Reijnnaars. De leden der schattingscom missie: Burg. Weth. Du Burck en Van de bande en dhr P. C. Roest, worden herbenoemd. De verkiezing voor leden van den Raad der gemeente zal plaatshebben op 17 Mei a. s. Tot leden van het stembureau worden aangewezen: de Burge meester (ambtshalve voorzitter dhr. de Hullu (plaalsverv. voor zitter), dhr Luteijn en tot plaats vervangende leden de heeren Van Luijk, Cappon, Van de Sande en Du Burck Ter sprake wordt nu gebracht het wetsontwerp grenswijziging Groede-Breskens- Vier lichamen moeten hieraan hun goedkeuring hechten en wel de beide gemeen teraden en een commissie uit de inwoners van beide gemeenten. Binnenkort zal ter bespreking een vergadering van de inwoners worden uitgeschreven. Hierna komt het uitbreidings plan der gemeente ter tafel en wordt voorloopig aldus vastge steld. Het zal nog 4 weken ter visie liggen, waarbij ieder even tueeie bezwaren kan doen hooren. Bij de rondvraag vestigt de heer Van Luijk de aandacht op de waterloozing op de Boulevard. In verband met de waterlei ding, welke toch veranderingen der loozing meebrengen zal, wordt besloten, dit punt tot dien tijd te laten rusten. De heer Cappon vraagt ver betering der bestrating van de Duinstraat De heer Mookhoek klaagt over den last, die Notebaart heeft van de rookerij van Dierx en be spreekt het dempen van de sloot bij De Hullu. Waar dit echter een zaak van de polder is, wordt hierop niet nader ingegaan. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. Breskens Donderdag vierde de Chr. Meisjesvereeniging „Emma" alhier haar feestelijke jaarvergadering. Na opening door Ds Keers las de secretaresse het jaarverslag voor. Dit sprak over de veranderingen gedurende het afgeloopen jaar na het vertrek van Ds. Bremer, veranderingen, welke gebleken waren verbete ringen te zijn. Op het programma voor het volgend jaar komt voor het houden van een bazar tot het bouwen van een nieuwe pastorie. De verdere afwerking van het programma, dat uit liederen, tableaux enz. bestond, viel bij zonder in den smaak Alles ge tuigde van degelijke studie en goede wil. Het woord van dank, aan het eind uitgesproken aan al degenen, die hadden meegewerkt, was dan ook zeker niet misplaatst. Waterlandkerfcjs Een 14- jarige jongen uit IJzendijke, viel door een samenloop van om standigheden alhier van zijn rijwiel terwijl hij naar Oostburg reed naar de H. B S. Hij ver zeerde zich zoo erg dat hij naar huis moest worden gebracht. Naar wij vernemen zou hij een arm hebben gebroken. Oostburg Maandag is al hier in de Stadsherberg op een propaganda-avond van de Mij. tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw, een plaatselijke af- deeling dier Mij opgericht De heeren C. M van den Broecke en A. Hoolhorst zetten duidelijk uiteen doel en werking van de Mij en het belang van een plaatse lijke afdeellng. Zuidzande De alhier ge houden collecte voor de te hou den bazaar, ten behoeve van „Roozenoord" te Sluis heeft alhier ruim f170 opgebracht. Inwijding van Rozenoord te Sluis. —O Maandag 7 Maart j.l. werd alhier op plechtige wijze het nieuw aangebouwde gedeelte van het Tehuis voor ouden van dagen „Rozenoord" ingewijd. Dit bouwwerk, dat in alle opzichten voldoet, is het werk van den aannemer Jacobs uit Breskens, die het ingericht heeft naar alle eischen des tijds. Het bestaat uit 12 kamertjes, waar op 't oogenblik 41 ver pleegden onderdak vinden. Er is echter plaats voor een 65-tal verpleegden. Bij de inwijding, die gehouden werd in de grootste zaal van het gebouw, die tot dat doeleinde feestelijk was versierd, sprak de Voorzitter, de heer M. A. Blei ker te Schoondijke een kort openingswoord uit, waarin hij o.a memoreerde het bestaan van de inrichting. Daarop voerde ds M. J. Beuken horst, Secretaris-Penningmeester alhier het woo:d, waarin werd gezegd met welke moeilijkheden de inrichting -te kampen heeft en welk een voordeel deze inrich ting voor de Prot. Gemeente was. Ook bracht hij een woord van warmen dank aan de vader en de moeder, voor alle goede zor gen, die zij voor de oudjes ge daan hadden en nog zouden hopen te doen. Verder sprak de heer Antho- nisse namens den kerkeraad van de Ned. Herv. kerk alhier en ds Scholte namens den kerkeraad te Sint Anna ter Muiden. Ook een der verpleegden, de heer Orlé, nam het woord en zeide in zeer roerende bewoor dingen dank voor alles wat het bestuur voor de inrichting deed en dankte ook namens de andere verpleegden vader en moeder van Rozenoord. Na de inwijding werden de belangstellenden en afgevaardig den van de verschillende ge meenten uitgenoodigd de heele instelling te bezichtigen. Des avonds wachtte den oudjes nog een prettige verrassing. Door de welwillende mede werking van den heer Pattist, was ds Beukenhorst in de ge legenheid de lantaarnplaatjes, die betrekking hebben op Zeeuwsch- Vlaanderen en in andere plaatsen reeds vertoond waren, voor de oudjes af te draaien, wat zeer op prijs werd gesteld. De oudjes is hierbij een. on- vergetelijken dag mee bereid. RECTIFICATIE. In het stukje van den heer Van Dijk „Ontsmetting van zaai- lijnzaad een eisch des tijds" staat, dat de proeven, genomen in samenwerking met de proef veldcommissie der landbouw organisaties tot verschil lende resultaten hebben ge leid. In de plaats van „verschillen de" had „schitterende" moeten staan. De verkregen uitkomsten waren, zooals de schrijver op merkt, zeer gunstig. SohooU en Kerknieuw». Aardenburg. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Haarloo c a. (Gelderl.) door ds H J Barnouw, alhier. Aardenburg Beroepen en bedankt voor predikant bij de Doopsgezinde Gem. alhier ds M. Onnes van Westzaan be roepen alhier ds P. Ens te Warns (Fr). Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 16 Mrt 12 35 12,59 Donderdag 17 12.57 1.21 Vrijdag 18 1 27 1 51 Volle Maan Vrijdag den 18 Maatt voorm. 10.44. Liohe «oor RBIwiolon enz. Woensdag 16 Mrt nam. 6 34 Donderdag 17 6 36 Vrijdag 18 6 37

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2