ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Hoest- jgjf tabletten Paihentaiie Kalender. S»g^ILÏ.BYeï?. Oorlog en liefde. Dreigende gevaren. Buitenland BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poat f 1,40 Advertentieprijs vin 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK tnÓ'(2>" breskens p^i790 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 c r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Zaterdag 12 Maart 1927 Nummer 3209 GRATIS verzekering gulden bij levens- i«i gld. bij dood air gld. bij verlies ira gld. bij ver- ii gld. bij ver- aa gld. bij ver- Ja gld. bij verlies voor de abonné's tegen v[l[] lange ongeschikt- door /Q van een hM lies van een 411 lies van een Ah lies van een IN van eiken ongelukken voorheid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Twee jaren geleden werd door de sociaal-democraten een wets voorstel ingediend om over te gaan tot eenzijdige, nationale ontwapening. Het wetsvoorstel, dat zichzelf „ontwapeningswet" noemt, is een poging om langs een omweg het doel te bereiken. De Grond wet, waaraan ook de voorstellers trouw hebben gezworen, gaat nu eenmaal uit van landsverdediging, van een land en zeemacht-maar de .veiligheidswacht" van 25 000 man, welke de voorstellers wen- schen, zal ons grondgebied niet kunnen verdedigen, en holt het betreffende Grondwetsartikel geheel uit. Reeds op grond van dezen strijd met de Grondwet verklaarden verschillende leden zich tegen het voorstel. Maar voorts werden natuurlijk de be kende argumenten vernomen, in de eerste plaats het bezwaar, dat het voorstel ontzaglijk voor uitloopt op de internationale ont wapening, die men slechts van de vorde'ingen van den Volken bond kan verwachten, doch waar voor eerst arbitrage en interna tionale veiligheid verwezenlijkt moeten worden Dit wordt door de sociaal-democraten in andere landen ook zoo goed ingezien, dat zij nergens anders dan in Nederland een eenzijdige ont wapening propageeren. Trouwens in dit opzicht had den de voorstellers door het uitstel pech: in het eenige land, waarop zij zich plachten te beroepen (Denemarken) is de eenzijdige ontwapening geheel van de baan geraakt, terwijl de socialistische voormannen in andere landen, er niets mee te maken willen hebben. Zoo schroomt Minister Vandervelde in België, tevens leider van de socialistische Internationale, zelfs niet om te verklaren, dat eerst de harten bekeerd moeten worden tegen de oorlog en daarmede de bewapening tot het verleden zal kunnen behooren. 25. DOOR F. R. .Dat laat ik niet toe, moeder, dat laat ik niet toe ri-p Hans- jorg weer opstuivend, terwiil hij zijn hand op haar arm legde. ,Wil jij me het misschien verhinderen Dat zou ik w*l e*nt willen zien 1" Daarmee bevrijdde de boerin met een krachtigen ruk haar arm en ging met rasse schreden de steenen treden af, die naar de lage deur van het huis voerde, gevolgd door 1 aar zoon, die in Sp'akelooze opwinding met beide handen door het haar voer. In de groote woonkamer van den molen vertoonde zich hier een weinig opwekkend schouw- Bpel. Paulien zat op de bank, ze had haar hoofd in haar arm-n verborgen op de groote eiken houten tafel en schreide hart verscheurend, terwijl haar vader een korte, gezette man met grijzen baard zijn hand op zijn schouder gelegd had en haar troostend toesprak. Men kon aan het gezicht van den Slechts èén medestander heb ben de voorstellers gevonden, een medestander, dien zij gaarne hadden gemist: den communist De Visser. Deze, die openlijk opstand, revolutie, burgeroorlog predikt, zegeviert natuurlijk over alle Grondwetsbepalingen. Maar overigens is het den communist niet te doen om tot ontwapening te komen; neen, hij wil alléén de bourgeoisie ontwapenen, op dat het proletariaat de wapens in handen krijgt, teneinde zich van de macat te kunnen ver zekeren. „De wapens hier!" aldus gaf hij openhartig als zijn bedoeling te kennen, en daarom noemde hij het ontwapenings voorstel op zichzelf contra- socialistisch en femelarij. On barmhartig was zijn critiek op de half-revolutionnaire, half- democratische socialisten gelijk hij ze telkens noemde, en toen hem verweten werd, dat hij sociaal-democraten en vrijzinnig democraten voortdurend in één adem noemde, merkte hij gevat op, dat hij een sterk vergrootglas noodig had om het verschil tusschen half-democratische so cialisten en de halfrevolutionnaire vrijzinnig-democraten te ontdek ken. De belangstelling, die na de langdurige debatten zienderoogen was verminderd, zal in de eerst volgende dagen wel geheel uit gaan naar de Eerste Kamer. Naar verluidt zijn reeds meer dan twintig sprekers over het Belgisch" verdrag ingeschreven, terwijl in elk geval als laatste spreker zal optreden de heer Colijn, die nieuwe gezichtspunten zou kunnen openen. Ingezonden Mededeeling. ÊÊM&& Doos 30ci Keelpijntabletten 30 en 60ct aiJ APOTH. EN DROGISTEN mtJ O Wij hebben eens de volgende schildering gelezen van een stukje zeemansleven Een groote mailstoomer, die met groote snelheid de golven van den Oceaan doorkliefde, ontdekte, te laat, recht vooruit een ijsberg Uitwijken was onmogelijk; de machines sloegen razend achteruit, maar nauwelijks merkbaar verminderde de vaart, waarmede het prachtige schip zijn verderf tegemoet schoot En terwijl op de commando brug een spanning heerschte, die adem en hartslag deed stil staan, schertsten en lachten de passagiers in de salons, zorgeloos, onbewust van het dreigend ge vaar. Aan dat schip en dien ijsberg moeten wij altijd denken, als het gaat over het gevaar, dat onze vaderlandsche nijverheid in haar strijd om het bestaan bedreigt. Terwijl duizenden zorgeloos schertsen en lachen om den aandrang van lieden, die aan dringen op regeeringssteun en bescherming, zien de leidende personen in handel en industrie, in land-en tuinbouw met klim mende bezorgdheid het gevaar, dat is gelegen in de aanprijzing van dergelijke kwakzalversmid delen. Wanneer de verbruikers aldus redeneeren de klagers de artike len weliswaar duurder moeten betalen, weegt dit nadeel op tegen daardoor bespaarde werk- loosheidsuitkeeringen. Doch voor dat men zich overgeeft aan deze schoone illusie, moet men beden ken, dat wanneer onze fabrieks- goederen, onze producten voor land-en tuinbouw, op een hooger prijs niveau komen te staan, dit voor onze uitvoer nijverheid zooveel geringer kans beteekent bij de scherpe mededinging op de wereldmarkt om daar haar plaats te handhaven. Met als gevolg een beperking van de werkgelegenheid. Opheffing voorzoover steeds eenigszins doenlijk van alles wat de oude man opgewonden. ,Op mijn Paulien kan geen mensch wat te zeggen hebben, en jou Hansjorg heeft haar honderdmaal beloofd .Wat heeft hij je beloofd?" viel de boerin hem in' de rede. .Dat wil ik gelooven, dat jullie het fijn zouden vinden, als je je in alle breedte op de Roden- bergerhoeve kon installeeren 1 Maar dan ben ik er nog, om daar een stokje voor te steken 1 Eerder zal het water de Lahn op stroomen, dan dat ik toegeef, dat zulk lompenvolk, zoo'u oude koppt laar „Moeder, bedenk u goed, ik sta niet toe, dat u mijn meisje en haar vader uitscheldtviel Hansjorg haar opgewonden in de rede. Ook de molenaars dochter was plotseling opgestaan en kwam met een gezicht rood van toorn op haar af. „Een ouden koppelaar noemt u mijn vader Mij hebt u als een gemeene meid uitgescholden! Dacht u, dat we ons dat in ons eigen huis lieten welgevallen, al zit u ook tienmaal op de Roodebergerhoeve Ja, ik houd van Hansjorg, zooveel, dat mijn hart zou breken, als ik afstand van hem moest doen Maar als de vrouw, die zich zijn moeder noemt, mijn goeden vader en mij zoo'n schande aandoet, dan .Hou je mond, Paulien, dat moet ik zeggen 1" viel de oude molenaar haar hier in de rede. .Laat mij die vrouw, die zich verbeeldt, dat ze uit beter hout gesneden is dan wij, eens een woordje zeggen". Hiermee trad hij met vaste schreden op de verblufte boerin toe, bracht zijn mond met de hand ervoor bij haar oor en fluisterde haar een paar woor den in. De uitwerking was als een bliksemstraal. Als kon zij geen adem krijgen, greep de vrouw met haar beide handen naar haar keel, een vale bleek heid trok ovei haar gezicht en wankelend liep ze op een van de breede stoelen at, waarop ze steunend neerzonk. Terwijl Hansjorg bezorgd naar zijn moeder toesnelde, zei de oude molenaar op rustigen toon: „Haal een glas wat r, Paulien 1 je ziet dat vrouw Schilling het te kwaad heeft 1" (Wordt vervolgd.) man zien, dat de wilde smart van zijn kind een diepen indruk op hem maakte, want steeds weer streek hij met zijn ruwe werkhand o\er de zwarte vlechten van het meisje en zei smeekend „Maar Paulientje dar, huil niet zoo! Wie heeft je wat gedaan? Toen ik een half uur geleden in den molen was, had je nog zoo'n schik met Hansjorg 1 Wat is er dan nu op eens gebeurd?" Het geluid van naderende voetstappen deed hem opzien en toen hij vrouw Schilling her kende, ging er iets als een plot selinge schrik over zijn gerim peld gezicht. Nu begreep hij de situatie volkomen, hij wist, wat zijn anders zoo vroolijk kind overkomen was Met een donker gezicht wachtte hij tot de vrouw, die als een gebiedster over den drempel trad, begon te spreken, zonder een groetend woord voor haar te vinden, of een uitnoo- digende beweging naar een van de tegen den muur staande stoe len te maken. „Dat moet ik zeggen, er ge beuren hier bij jou mooie din gen, Andries 1" begon vrouw Schilling, terwijl ze als dreigend op den ouden man afkwam, .heb je je eenig kind zoo slecht op gevoed, dat ze zich zoo met jonge marlui ophoudt? Als dat je Willemien wist, dan draaide ze zich in haar graf om 1" Een vlammend rood vloog over de verweerde trekken van den ouden man. Als legde hij een eed af stak hij zijn rechter hand omhoog en zei met vaste stem .Vrouw Schilling, laat mijn Willemien met rustDie weet, dat ik geen ongerechtigheden tot sta I" „Zoo, sta jij geen ongerech tigheden toe? Dan is het goed! Dan weet ja niet, dat die twee daar met elkaar vrijen, alsof ze verloofd zijn Dat weet jij niet en je bent er maar een paar schreden vandaan?" „Dat Hansjorg beloofd heeft met Paulien te zullen trouwen, dat weet ik! Is het een schande, dat ik daarbij ja en amen zeg „Ha, hal Je vraagt, of dat schande is, dat je daarbij ja en amen zegt Heb ik ooit van mijn leven. Het is schande, als je duldt, dat je meisje baar goeden naam verliest, want je zult toch wel op je vingers kunnen natellen, dat van een huwelijk tusschen mijn zoon en jouw dochter in alle eeuwigheid niets kan komen „En waarom niet antwoordde verlaging der voortbrengings- kosten belemmert ziedaar het middel om te voorkomen, dat het schip van de Nederlandsche welvaart op een ijsberg te pletter loopl! EEN ONTWAPENINGS CONFERENTIE. De Vereenigde Staten hebben omlijnde voorstellen gedaan aan Engeland en Japan om een con ferentie te Genève voor de beperking van de bewapening ter zee, niet vroeger dan ljuni, te houden. Als de regeeringen van beide landen de uitnoodi- ging aannemen, zal aan Frank rijk en Italië waarschijnlijk wor den verzocht, vertegenwoordigers in de hoedanigheid van waar nemers naar die conferentie te zenden Het meent te weten, dat de uitnoodiging geen enkele be paalde fornule bevat voor de vaststelling van de tonnenmaat van kruisers, torpedobooten en duikbooten. De conferentie zal de mogelijkheid van een over eenkomst niet bestudeeren, die in het bijzonder door Engeland kan worden aanvaard, met het oog op het niet deelnemen van Frankrijk en Italië daaraan DE AARDBEVING IN JAPAN. Naar uit Kioto wordt gemeld zijn bij de aardbeving 2000 personen omgekomen. De pre fect van politie te Kioto meldt, dat er alleen in Minyama 1000 dooden zijn te betreuren, terwijl 400 dorpen in den omtrek totaal zijn verwoest. Vliegtuigen, die uitgestuurd waren, om de ver woestingen op te nemen, konden waarnemen, hoe tallooze vluch telingen langs de spoorlijnen liepen. Uit het feit, dat de beurzen zich rustig houden, neemt men aan, dat de schade, van economisch standpuntgezien, niet zoo groot is. Het staat thans vast, dat geen enkele vreem deling in Osaka en Kobe gewond is. De loopplank van het toeristenschip „California" is echter uitgegleden, tengevolge waarvan een Amerikaansche dame verdronken is. In sommige districten zijn de wegen geheel gespleten. Overal vindt men de puinhoopen van ineengestorte huizen, terwijl de geheele weg met lijken is bezaaid. In Centraal-Japan werden on telbare huizen en bruggen be schadigd. Het aantal dooden in Osaka werd op ten minste 100 geschat. Een groot aantal per sonen, waaronder ook zeer veel buitenlanders, werden gewond. Talrijke branden zijn uitge broken, in andere deelen van het door de aardbeving geteis terde gebied staan heele steden in brand. Men vreest, dat ook in Tajima en in Korea menschenlevens te betreuren zijn. MUSSOLINI HEEFT STEEDS GELIJK. Door de Fascistische Militia is een boekwerk „De Tien Ge boden" in het licht gegeven, behelzende „reglementen inzake gedragingen van den volmaakten militieman". Dit boek, dat in alle kazernes der vrijwilligers-corpsen zal worden gedistribueerd ontwikkelt de volgende stellingen: le. Denkt er aan, dat de fas cisten en inzonderheid de leden der militia niet in den eeuwigen vrede mogen gelooven. 2e. Indien gij gestraft wordt, denkt er dan aan, dat gij het verdiend hebt 3e. Uw vaderland moet door een goed uitgerust leger gediend worden. 4e Uw kameraden moeten uw broeders zijn, want zij wonen met u en denken als gij. 5e. Uw geweer en uw uniform zijn u niet gegeven om ze in alle ijdelheid te dragen, maar om ze gereed te houden voor den oorlog. 6e. Zegt nimmer .Het kan mij niet schelen: de regeering

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1