Plaats® Nii Week-Menu. Burgerlijke Stand, GROEDE (Kruisdijk). Zaterdag 12 Maart des av. 6 30, Uitvoering door de Rederijkers kamer van Groede (Kruisdijk), bij J. Roofack, aldaar. GENT. Koninklijke Nederlandsche Schoilwburg van Gent. Zondag 13 Maart, in middagvertooning op alge meen aanvraag het groot lach succes Aangebrande Hutspot, folkloristisch blijspel van Aug Hendrichx. Fransche Schouwburg Gent. Zondag 13 Maart. Middagvoorstelling Le Jongleur de Notre Dame, Mirakelspel in 3 acten door Maurice Léna. Muziek van J. Massenet. VoorafZuster Angelica, Lyrisch drama in 1 acte. Zondag 20 Maart in middagvertooning op algemeen verzoek Faust, (Laatste voorstelling) Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 9 Mrt 5.05 5,29 Donderdag 10 5.55 6.19 Vrijdag 11 7 02 7.26 Eerste Kwartier Donderdag 10 Maait voorm. 11.22 Lioht voor R(Jwïolon onz. Woensdag 9 Mrt nam. 6 20 Donderdag 10 6 22 Vrijdag 11 6 24 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 7 Maart. Tarwe f 14 25-f 15.25 Rogge f 11.00-f 12 50 Gerst f 11.00-f 12.50 Haver f 9.00-fl0 50 Kroonerwten f 16 00-f 22.00— Erwten (Schokkers) f 30 ÖO-f 35 Bruine boonen f 11.00f 13 00 Maanzaad f 45.00-f 50.00. rijtuig helder verlicht zijn, hetzij door beschijning, hetzij door middel van een transparant A K Breskens f 5 s 5 d. en f 3 s 3 d. Zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen over eens anders waarvan de toegang op «en voor hem blijkbare wijze is verboden J F S Groede, JAR Breskens ieder f 4 s 4 d Als bestuurder van een rijwiel, waarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang over een weg gereden wordt, dit niet voorzien hebben van minstens een lantaarn, die een helder wit licht uitstraalt Th v d V en C R IJzendijke, ieder f5 s 5 d. OOSTBURG .-Voltr. 17 Febr. Samuel de Kok, 23 j. jm. en Aaltje 3 j. jd. 24, Alphonsus dus Blomme, 27 j., jm. en de Cristina Coens, 22 j.jd. Geboorten. 11 Febr. Adriaan Abraham Jacobus, z van I. J. Jansen en S. J Herman. 12, Magdalena Leijntje, d. van K. Belderok en E. A. Babijn. 11, Cornelis Wilhelmus, z. van C. Krijger en W. Provoost. 21, Maria Sophia, d. van E. J. van Hulle en G. R. M. van Dieren- donck. Overlijden. 18 Febr- Etizabeth Vercruijsse, 90 j-, wed. van P. J. Gouverneur. 20, Daniël, 22 d z. van W. de Jager en N. J. Kruidenier. 20, Johanna Lauret, 61 j. wed. van P. Schippers (wonende te Groede). 23, Theo- dorus Franciscus de Smit, 91 j., wedn. van A. Yercruijsse. SCHOONDIJKE. Huwelijks-Voltr. 10 Febr. F. J, de Smit, 22 j., jm. en C J. van Kouwenberg, 16 j. jd 10, Chr. de Graaf, 20 j., jm. en T. Ver- herbrugge; 20 jjd. Geboorten. 13 Febr. Marinus, t. van J. Wolfert en T. N. de Feijter. 12, Abraham Cornelis, z van P. Leenhouts en J. J. Ver- planke. 17, Rosa Juliana, d. van A. du Pon en L. C. Mussche Overlijden. 9 Febr. August, 2 maanden, z van L. Coens en E- Lobman. 5 Pietemella de Hullu, 83 j., weduwe, eerst van W. Kareis, laatst van Iz. de Hulster, (overleden te Oostburg.) 12, Dina Janneke Machielsen, 27 j., echtg. van Adr. Beerens 13, Adriana Riemers, 91 j. wed. v. A. Bril. 14, Jacob de Gardeijn, 82 j., echtg. van P. van Kerk- voort (overleden te Oostburg). WATERLANDKERKJE. Geboorten. 22 Febr. Janneke, d. van H Dekker en N Diele- man. Breskens Voor de Flora- liavereeniging alhier hield de heer Hoolhorst 1.1. Vrijdag een lezing over de verzorging van kamerplanten en daarna over de vraagHoe kan ik het heele jaar door planten uit mijn luin halen? Bij ontstentenis van den voorz. opende de heer de Pree de ver gadering en heette de aanwezigen welkom. De heer Hoolhorst begon dan zijn rede met de mededeeling dat de streken, wat bloementeelt en liefde voor Flora's kinderen aangaat, zoo enorm veel ver schillen. En juist dat groote ver schil heeft tengevolge dat we de landstreken met een heel ver schillend oog bezien. In bloem rijke streken rust en vrede, in kale streken geen poëzie, en eenzaamheid Na deze inleiding begon de spr. te vertellen, wat er noodig is voor het kweeken van kamer planten Dat waren a. een pot, b. aarde, c voedsel, d. lucht, e. licht en f. water. De pot mag niet te groot, en moet flink poreus zijn en het gat onderin moet met een pot scherf bedekt worden. De beste aarde is bladgrond, of anders een mengsel van tuin aarde met scherp zand en turf molm in de volgende verhouding: 2 deelen tuingrond, 1 deel turf molm en wat koemest. Als normale voedingsoplossing beval spr. aan Per L. water 0,25 Gr. magnesiumsulfaat, 1 Gr. kalk- nitraat, 0,25 Gr. phosphorzure kalk, 0 12 Gr. Chloorkalium en een druppel ijzercloride. Dit een maal per week geven. Lucht hebben alle planten noodig. Licht moeten ook alle planten hebben, alleen mogen vele plan ten Jniet aan direct zonlicht blootgesteld worden. Water moeten alle planten hebben, doch nooit koud en vooral niet te veeL Wat het maken van stekken aangaat, men moet zë afsnijden onder het oog om rotting te voorkomen. Zet men ze in een pot, dan middenin plaatsen en den grond matig aandrukken. Het vermenigvuldigen kan ver der nog geschieden door scheu ren en zaaien. Waar vele planten last van hebben is luis. Een heel goedkoop en uitste kend middel hiertegen is een aftreksel van wilde kastanjes. Hierna werd even gepauseerd om de aanwezigen in de gele genheid te stellen vragen te stellen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Vervolgens kwam de tweede vraag aan de orde. Spreker noemde achtereenvolgens de verschillende planten op, die in, de verschillende maanden in onzen tuin In bloei kunnen staan. JanuariWinterjasmijn en kerst roos. FebruariSneeuwklokjes en voorjaarsklokjes. MaartPrimula's en Ribes. AprilMuurbloemen. Anemo nen, Lelietjes van dalen (zeer vergiftig), Voorjaarszonnebloem en Irissen, MeiGoudsbloem, Akeler, An jers, Pioenen. JuniPijrethrum. JuliKooltje vuur, Leeuwén- bek, Korenbloem, Chrysanthe mum, Clarkia, Kathyrus, Lupine, Afrikanen, Oost-Indische Kers, Margrieten Riddersporen. Aug. Zomerviolier, Dahlia's' Phlox Vuurpijl. Sept.Asters, Vollegronds chry santhemum. Na van alle planten zaaitijd en behandeling en nadere bijzon derheden meegedeeld te hebben beantwoordde spr. nog verschil- ende vragen van liefhebbers en liefhebsters. Aan het slot dankte de heer de Pree den spreker voor zijn on derhoudend en leerzaam betoog en sprak de hoop uit, dat de avond als resultaat mocht hebben, dat de heer Hoolhorst bij een volgend bezoek aan Breskens als vruchten van zijn lezing mocht vinden een schat van bloemen en daarmede gepaard gaande vrede en rust en vroolijkheid in huis en tuin. Breskans Na reeds op verschillende plaatsen een rede te hebben gehouden, hield de heer Groenewout Maandagavond te Nieuwvliet en alhier een lezing over de beginselen der Vrijheids bond. Wegens plaatsgebrek moet het verslag tot Vrijdag blijven liggen. Breskens. De Candidaten lijst der Christelijk-Historische Unie alhier voor de a. s. Ge- meenteraaadsverkiezing is als volgt 1. W. Luteijn Azn. 2. I. Cappon. 3. F. Klaaijsen. 4. M. P. Meeusen. 5. J. v/d Sande Jacobse. 6 L. Lijk. 7. C. Jacobs. 8. A. 1 v. Melle Jr. 9. A. Verschelling. Aardenburg, Vrijdagavond trad als spreker op voor het De partement Sluis Aardenburg van de Mij. tot Nut van 't Algemeen Mr. G. Salm. uit Amsterdam met als onderwerp „Dwars door 't Heelal." Over deze schijnbaar droge stof wist spreker op zeer bevattelijke en vaak geestige wijze zijn hoorders over afstan den door het hemelruim te voe ren. In het eerste deel zijner rede behandelde spreker de pla neten met hunne beweging om de zon en toonde hij door zeer duidelijke lichtbeelden foto s van de maan, genomen door de groot ste kijkers der wereld'en die er uitzagen als een vliegeropname van een kraterveld van het West front. Het tweede gedeelte strekte zich over grooter afstanden uit waarbij de eenheid van maat, die in hèt eerste gedeelte gebruikt werd n. 1. de afstand, door een sneltrein in een jaar afgelegd, nu niet meer bruikbaar was. De zon, die op een afstand staat van 250 sneltreinjaren, is vlak bij in vergelijking met de afstand van de sterren, waarbij afstanden bestaan van vele duizenden lichtjaren. Het licht legt in één seconde een afstand af gelijk aan pl.m 7 maal de omtrek der aarde dus in éèn jaar wordt reeds een afstand bereikt die men zich niet kan voorstellen, laat staan eenige duizenden lichtjaren, en toch werden foto's getoond van zulke sterren, die slechts de fotogra fische plaat kan vast leggen doch met het bloote oog niet zichtbaar zijn Deze interessante lezing viel zeer in den smaak van het auditorium, dat voldaan huiswaarts ging. Zuidxande Den dag, waar op zoo noodig de stemming zal geschieden, ter verkiezing van leden van den gemeenteraad alhier, is vastgesteld op 20 Mei 1927. Zuidxande. Aan de slmul taanwedstrijd Zondag jl. gespeeld alhier door J. C. le Bleu, werd deelgenomen door 15 dammers De uitslag luidt ais volgt: le Bleu gewonnen 7 partijen ver loren 6 en 2 remise. Gewonnen door de heeren 1. J. Almekinders Jr. Sluis. 2. P. Luteijn-Bouwens Nieuwvliet 3. Jac. Risseeuw-van Male Zuid- zande. 4. S. Boogaard Zuidzande. 5. A. Vermeulen id, 6. A Brakman id. Remise behaalden A. Kotvis Jr (12 jaar) en L. Boogaard beiden te Zuidzande. Zuidxande. De afdeellng van den Vrijheidsbond alhier hield Zaterdag eene vergadering tot het vaststellen van de Can- didatenlijst voor de verkiezing voor leden van den Gemeente raad. Achtereenvolgens werden daar op geplaatst 1. J. Risseeuw-de Hullu aftr. 2. Iz Luteijn-Bouwens aftr. 3. A. J. Lako aftr. 4. J. J. Perduijn aftr. 5. Iz. Risseeuw de Bruijne aftr. 6. A. Luteijn-Luteijn aftr. 7. J. H. van Peenen. 8. J. J. van der Werff. Cadzand. Zaterdagavond j. 1. hield de heer Groenewout, de begaafde propagandist van den Vrijheidsbont, in de herberg van A. van Dale alhier voor een 50 tal aanwezigen een rede over de politiek van dien Bond. Aan het eind zijner toespraak wekte de heer Groenewout zijn publiek op om bij de a. s. Staten-en Raadverkiezingen om de stem uit te brengen op de candidaten zijner partij. Van de gelegenheid om den spreker vragen te stellen of met hem te debatteeren werd geen gebruik gemaakt. De heer J. Becu, voorzitter van de plaatselijke afdeelingvan den V. B. opende en sloot de verga dering. Sohoondijke, Vrijdagavond was het de laatste avond van de Volksuniversiteit voor dit seizoen. Het was een eenigszins feeste lijke bijeenkomst, die ook voor niet leden toegankelijk was en waarvan dan ook een aantal hebben gebruik gemaakt om den volkszanger Q. J. van Trigt uit Brussel te hooren. Het was een waar genoegen voor het publiek met den heer van Trigt kennis te maken. Al gaf hij geen hooge kunst, wat ook niet op zijn weg ligt als volkszanger, toch sloeg wat hij gaf, goed in en het publiek zong dapper mee. Voor en na de voordrachten verleende het strijkje zijn gewaar deerde medewerking. De Voor zitter sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan de uitvoerders en sprak de hoop uit, dat den komenden winter de volksuniversiteit nog in bloei moge toenemen. Biervliet Vrijdagavond werd in een lokaal van school B. te Driewegen een druk bezochte ouderavond gehouden. De heer J.J. de Vogelaar, het hoofd der school, hield een lezing over geschiedenisonder wijs, die met groote aandacht werd gevolgd. De heer Koster, onderwijzer aan dezelfde school hield een causerie over het roo ken en het verkeerde en nadeelige ervan voor jeugdige personen. De bijeenkomst kreeg een gezellig karakter door het rond dienen van een kopje chocolade. Waar wel eens geschreven wordt over slecht bezochte of zelfs mislukte ouderavonden, kan men hier met voldoening spreken van een goed geslaagden avond. Biervliet Zondagmiddag hield de afdeeling Biervliet van den Vrijheidsbond in de oude school een openbare vergadering, waarin als spreker optrad dhr. Groene wout van Santpoort. In een bloeiende rede stond spreker eerst stil bij de vroegere coalitiepartijen en bewees, dat zij, hoewel een reeks van jaren met een flinke meerderheid aan het bewind geweest zijnde, niet tot stand gebracht hebben, wat zij in verkiezingsdagen den streng geloovigen kiezers als noodzake lijk voorspiegelden. Daarna behandelde spreker den ontwapeningseisch der S. D. A. P. en der V. D. Hij stelde in het licht, hoe de voormannen der S. D. A. P. in tijden van oorlogsgevaar als in 1914-1918 anders spreken over landverde- diging, dan voor en na die piriode en hoe de V. D. telkens van standpunt veranderen, Ten slotte, wees spreker erop, dat de Vrijheidsbond is voor Staatspensioen en het oud en arm de wereld uit moet. Op een vraag van een der bezoekers „hoe lang reeds?" antwoordde spreker: „vanaf het begin van Zijn oprichting, d. i. vanaf 1921". En voordien stond het op het program der vrijzinnige coucen- tratie, d. i. vanaf 1913, terwijl nog vroeger er ook reeds door vooraanstaande liberalen propa ganda voor werd gemaakt De heer Pruijssen, die de vergadering leidde, dankte den heer Groenewout voor zijn boeiende rede en het publiek voor zijn talrijke opkomst en de groote aandacht, waarmede het den spreker had gevolgd. iJxendijke In de Vrijdag gehouden raadsvergadering, waar alle leden tegenwoordig waren, werd na goedkeuring der notu len van de vorige vergadering, mededeeling gedaan van de vol gende ingeko-ren stukken: Door Ged. Staten is vrijstel ling verleend van het geven lichamelijke oefening aan de La gere school. Een verzoek van A. de Kraker c. s., om naar aanleiding van het in de vorige vergadering be sprokene, de verordening op het venten ongewijzigd te laten Voor kennisgeving aangenomen. Evenals reeds in verschillende andere gemeenten ingediend, het verzoek van P. C Óo schot te Vlissingen, om in de gemeente een Radio-distributie-centrale te plaatsen. Op voorstel van den voorzitter wordt het verzoek aangehouden tot de beslissing van den minis ter daaromtrent bekend is. In verband met een dezen zo mer in de gemeente te houden muziekconcours, bij gelegenheid van het 90 jarig bestaan der IJzendijksche muziekvereeniging „Geduld Overwint", was van den Bond van Muziekvereenigingen een verzoek ingekomen om me dewerking bij de inrichting van het concours. B. en W. hebben de zaak goed overwogen en vinden hét beter, om, wat finantieele steun betreft, geen subsidie te ver- Ieenen, maar liever een garantie voor een eventueel tekort vast te stellen tot een bedrag van f300. De Raad kan zich hier niet mee vereenigen en willen liever voor .een definitief besluit te nemen, eerst een conferentie houden met de besturen van den Bond en „Geduld Overwint", welke samenkomst op 13 Maart a s. is vastgesteld. Aldus wordt dan ook besloten. Met het oog op de verminderde inkomsten wordt het vermenig- vuldigingscijfer voor de gemeen telijke inkomstenbelasting ge bracht van 0,6 op 0,7. Nadat nog eenige verzoeken om aansluiting bij het electrisch net en den bouw van een nieuwe woning zijn behandeld en toe gestaan sluit |de voorzitter de vergadering. Waterlandkerli j« De 8-jari ge P. Dh. uit IJzendijke kwam Zon dagmiddag spelenderwijs met zijn handen in het binnenwerk van een dorschmachine die bij zijn vader op de dorschvloer stond waardoor hij twee vingers van zijn rechterhand zoodanig kwes- ste, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Oostburg Zaterdag jl. hield de Muziekver. „Harmonie" alhier haar algemeene vergadering in het café van den heer de Vuijst. De vergadering was niet erg druk bezocht, aanwezig waren slechts een 15 tal leden. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd deed de penningmeester rekening en verantwoording over het af ge- loopen jaar, waarbij bleek, dat was ontvangen f869,54'.^(waar onder voordeelig saldo van vorig dienstjaar ad f83,025) en uitge geven f911,62, alzoo eennadee- lig slot ad f42,07'/j. Vervolgens werd vastgesteld de begrooting 1927 in ontvang en uitgaaf op f 753,50, met een onvoorzien ad f 48,92'/i. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren A. Brevet en I. van Houte (de laatste als vertegenwoordiger der werkende leden uit en door die leden) Uit den boezem der vergade ring kwam de vraag naar voren of het niet wenschelijk was in het vervolg de zomerconcerten een uur vroeger te doen beginnen; aldus werd besloten, zoodat in 't vervolg de concerten in plaats van om 6 uur om 5 uur zullert beginnen. In bespreking kontt verder hef

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2