10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Pailementaiie Kalendei. PUROL PMs® Niiws. Oorlog en liefde. Gesmette en roode huid bij kleine kinderen BRESKENSC... JOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. pont f 1,40 A d v er t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Tdeloon BRESKENS p°jWro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e jaargang Zaterdag 5 Maart 1927 Nummer 3207 GRATIS verzekering gulden bij levens- gid. bij dood hit gid. bij verlies i»a gld. bij ver- ia gld. bij ver- gld. bij ver voor de abonné's tegen vHfl lange ongeschikt- lylj door /h van een hll lies van een f+[] lies van een /h lies van een ongelukken voor: MVW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Merkwaardig is de kalme sfeer, welke er in dezen tijd in de Kamer heerscht. Wie zou zich ook, terwijl achter de Regeerings tafel 'n extraparlementair Kabinet zit, druk maken in politieken zin? De Kamer heeft dan ook in rustige gelatenheid deze week weer een aantal ontwerpen af gedaan, ontwerpen die vroeger wellicht veel meer de gemoede ren zouden hebben bewogen dan nu het geval is. Zoo werd thans het laatste bedrijf opgevoerd van het drama der Naarder kweekers. Hoewel de Kamer indertijd algeheele vergoeding, althans van de di recte schade, ontstaan door de inundatie-maatregelen in den mobilisatietijd, had gevraagd, stelde Minister de Geer voor 60 pCt. van de schade welke is vastgesteld door de vanwege de Rechtbank benoemde commissie. Een willekeurig percentage, waartegen duchtig werd gesput terd, maar de Minister bleef staan op zijn standpunt, dat er z. i. geen reden is voor schade vergoeding, doch slechts voor een tegemoetkoming. Met tegen zin heeft de Kamer het ontwerp gesliktalleen Dr Beumer, die geen recht op tegemoetkoming erkent, stemde tegen. De Naar der kweekers, die ruim vijf ton hadden gevraagd, gingen met nog minder dan twee ton naar huis. Inderdaad, geen groote chicaneur dan de Staat, wanneer het op betalen aankomt, al weet de fiscus drommels goed zijn kostje op te halen 1 Het voorstel tot het overbren gen der vermogens en verdedi gingsbelastingen van het dienst vak registratie naar dat der directe belastingen, lokte een technisch belastingsdebat uit. Omdat Minister de Geer het ideaal van volledige fusie voors hands onbereikbaar acht, zal voorloopig naar meer eenheid worden gestreefd. Mr de Geer teekende de verandering aldus: 23. DOOR F. R. Vergeefs brak de boerin zich het hoofd, hoe het mogelijk kon zijn, dat in een korten tijd van twee jiren het karakter van haar zoon zoo buitengewoon veran derd was en ze had er bitter berouw over, dat zij zelf het geweest was, die zijn heengaan had bewerkt, des te meer, waar van het beoogde huwelijk blijk baar nooit in der eeuwigheid iets zou komen. Ze moest aan den gevangen vogel denken, die, eenmaal los laten, zich nooit meer achter de tralies van de kooi laat sluiten. Toch zou de vrede met den tijd wel eenigszins hersteld zijn, daar de oude vrouw zelf wel inzag, dat de houding van Hansjorg in zekeren zin ge rechtvaardigd was toen het toeval wilde, dat de boodschap ster, die dagelijks naar Katze- nellenbogen ging, op 'n Zondag middag op de boerderij kwam en de eigenares vertelde, dat ze den jongen boer al meermalen beschouwt men de beide diensten als twee wagons van een har- monicatrein, dan blijft de ver binding gehandhaafd. Alleen de eene wagon wordt iets langer en de andere wat korter Om te bewijzen, dat de Regeering zich niet van de fusie wil afmaken, bracht de Minister ten overvloede een wijziging aan, die amende menten overbodig maaktede vrede was daarmede geteekend en het ontwerp werd zonder stemming aangenomen. Twee andere wettelijke voor zieningen op belastinggebied gleden er vervolgens zonder debat door: een welke het mo gelijk maakt, verlies te berekenen bij de vaststelling van het inko men voor het volgend belasting jaar (hetgeen tot dusver slechts in hetzelfde jaar mogelijk was) en een waarbij de colleges van zetters voor 'Rijks directe be lastingen werden begraven, waar bij niemand een traan heeft ge laten. De Surinaamsche begrooting welke vervolgens aan de orde kwam, was een brokje dat de Kamer niet meer voor Kerstmis had kunnen verzwelgen. Daar door kon er wat meer rustige aandacht wordt besteed aan de noodlijdende kolonie, die werd vergeleken met een maatschap- pelijken schipbreukeling, die in elk middel een kans ziet om er bovenop te komen, maar telkens weer teleurgesteld wordt in zijn schoone verwachtingen. Algemeen achtte men den toe stand van Suriname zeer zorg wekkend, maar er is een lichtpunt: in ondernemerskringen neemt de belangstelling voor deze kolonie toe, en de inmiddels opgerichte ondernemersraad voor Suriname wil trachten aan de kolonie kapitaal te verschaffen, waardoor het groot landbouwbedrijf in staat zal worden gesteld te concur- reeren. De Ondernemersraad-aldus Mi nister Koninsberger brengt den hefboom in beweging, en zijn plannen vonden sympathie bij de Regeering, die meer gevoelt voor deelneming in particuliere 's avonds bij den molen in het Jammerdal gezien had. Met hamerende polsen en ingehouden adem, hoorde vrouw Schillirg deze tijding aan, hoewel ze deed, alsof het haar bekend wat, dat Hamjarg vaak 's avonds naar den molen giog en zoo hoorde ze de praatzieke oude uit, die vertelde dat Paulien van den molenaar Hansjrrgs mei«j; was. Nu ging de boerin een licht op, waarom haar zoon 'a avonds altijd urenlang verdween en ook Zondagsmiddags nergens te zien wat. Daarom had hij geen moeite gedaan voor nicht Hen- riëtte, daarvoor had hij die rijke partij laten schieten, om een meisje na te loopen, wier familie tot de minste in den omtrek behoorde. Nu, dat daar niets ernstigs van zou komen, daar voor zou zij wel zorgendat zou wat moois zijn, als op de Rodebergerhoeve, op haar boer derij, de dochter van den vroe- geren meesterknecht alt boerin kwam. Onder het een of ander voor wendsel liet ze de vrouw ver trekken en riep haar zoon. Hamjorg wat niet thuis, Door een van de knechtt was hij gezien, toen hij dadelijk na het middageten den weg naar den ondernemingen dan voor de stichting van gouvernementsbe drijven. Doch zal er, aldus de Minister, blijvende welvaart worden verkregen, dan moet er ook harder worden gewerkt. Het Nederlandsche kapitaal zal nu moeten toonen.wat het in den termijn van twee jaren voor Suriname vermag te doen. Indien de verwachtingen, welke in de nota van den Ondernemersraad worden geopend, ook maar voor een deel in vervulling zouden gaan, dan zou deze Surinaamsche begrooting. na haar tientallen voorgangsters vol zorg en pessi misme, een definilieve wending ten goede beteekenen! Ingezonden Mededeeling. verzacht en geneest men met Cadzand. Voor een 200-tal belangstellenden hield Maandag avond j 1. de heer J N. Pattist, inspecteur van het Lager Onder wijs te 's Gravenhage, in het gymnastieklokaal der Openbare School alhier, na daartoe in geleid te zijn door den Bu ge- meester dezer gemeente, een lezing over Z -Vlaanderen aan de hand van talrijke lichtbeelden en aan het eind verlevendigd door een film, welke lezing van het begin tot het eind met onver deelde aandacht werd gevolgd. Na eerst een tweetal plaatjes le hebben doen zien van deze tandstreek uit den vroegeren (ongeveer 1380) tijd, kwamen achtereenvolgens verschillende Galgenkop was ingeslagen. Nu wist vrouw Schilling ge noeg. De weg naar den molen voerde over den Galgenkop. Bevend van woede en opwinding, ijlde de boerin naar haar slaap kamer, nam een omslagdoek uit de kleerenkast en verliet het erf, nadat ze aan den ouden Kasper op het hart gedrukt had, goed op het huis te passen, omdat ze een gewichtige boodschap te doen had. Zooals ze altijd gewoon was, haar besluit snel te nemen, wilde ze ook nu zich overtuigen van de waarheid van het gehoorde, en voor het geval, dat alles zoo was, als de oude Ursula verteld had, voorgoed een eind te maken aan de onwaardige vrijerij van haar zoon. Niet lettend op de kleuren* pracht van het bosch, waarop de heldere heif tzon zich in duizend schakeeringen spiegelde, snelde de boerin naar haar doel, den molen,- Reeds begon de weg te dalen op de volgende bocht moest ze al in het dal kunnen kijken. Plotseling stond ze stil en staafde als betooverd naar een open plek in het bosch, een paar honderd schreden van haar ver wijderd, Was het een visioen plaatsen uit Z. VI. op het doek, grootendeeis bekende gezichten, die mede daardoor belangstelling wekten. Zoo zag men verschillende opnamen van het bedrijvige havenleven te Breskens; o. m. een, waarop de binnenkomst der prov. boot was te zien; ook het haventje van Cadzand en in de onmiddellijke nabijheid daar van als een herinnering aan de oorlogsdagen, eenige visschers- familie's uit Heijst, die daar in barakken vertoefden; ook de. haven van Hoofdplaat werd ge toond, welke foto in den winter bleek genomen. De talrijke mosselschuiten in de haven van Philippine gaven den spr. aan leiding er op te wijzen, dat een Hollander het eten van mossels te min vindt, niettegenstaande de voedings waarde er van, zoo dat nagenoeg alle mossels naar België gaan. De haven van Terneuzen met het kanaal naar Gent, waarin juist door de groote sluis een enorm zeekasteel binnenvoer, met de groote kranen, die in een minimum van tijd de grootste schepen lossen, doet zien, hoe een plaats als voorhaven van een groote stad bloeien kan. Voorts kwamen tal van min of meer typeerende kiekjes uit verschillende dorpen. De achtkantige, mooie toren van Groededergelijke torens komen in ons land zelden voor. Een paar straten uit Sluis en Aardenburg, die het stedelijk karakter van vroeger nog wat weergeven, maar waar tegen woordig al heel weinig vertier is te vinden. Het mooie stadhuis van Sluis, alsmede een gebouw in de gemeente, dat misschien wel het oudste is in heel Zeeland en dat door wijlen Victor de Stuers, den bekenden oudheidkundige werd aangekocht, om slooping te voorkomenop heden is het huis nog in eigendom bij een dochter van den overledene. De stompe, kolossale toren van Sint-Anna ter Muiden brengt nog herinnering aan den tijd, dat van haar opgewonden zenuwen, wat ze daar ginds zag Die man daar leek in grootte, hou ding en gang als twee droppels water op haar gestorven man maar nee, het was immers een stadsche heer, die nu met vlugge schreden op den weg naar Dornschied insloeg hoe kon ze daarmee een gelijkenis gezien hebben 1 Hoofdschuddend ver volgde ze haar weg en kwam spoedig op een plek, die juist boven den molen lag en van waaruit men het erf en den tuin van de kleine bezitting geheel kon overzien. In het tuintje ging het blijkbaar lustig toe. Twee jonge stemmen zongen het oude volksliedje In einem klilen Grunde Da geht ein MüMenrad, Mein Liebchen ist verschwunden, Das dort gewohnet hat. Het vroolijke lachen en praten, dat tusschen de coupletten door te hooren was, paste in het geheel niet bij den zwaarmoe* digen inhoud van het gezang. Nu vluchtte de molenaarsdochter uit het prieeltje naar buiten en liep vlug en lenig tusschen de aster- en resedabedden dtjgf achtervolgd door Hanaijy^jj- het hem gelukte, d» deze plaats toen Mude ge- heeten van meer beteekenis was dan tegenwoordig; Mude mocht zelf zijn eigen munt slaan. De ruime Hervormde kerk van Aardenburg, waarvan slechts een derde deel in gebruik is, is ook al van zeer ouden datum. Een plaatje, voorstellende een vuurtoren op een eiland bij Schot land, doet de opmerking maken, dat op het platvorm van zoo'n toren werkelijk een vuur werd ontstoken voor plaatsaanduiding voor zeelieden. De vuurtoren van de Nieuwe Sluis (Breskens) zou eigenlijk lichttoren moeten heeten. Verrassend mooie kiekjes wer den gegeven uit de omgeving van Aardenburgde stierskreek; den weg van Aardenburg naar St. Kruis en van den weg onder Absdale met zijn vijf rijen Cana- deezen, terwijl ook de gezichten op de standaardmolens van Sint Kruis en Retranchement beziens waardig waren. Ook het Groote Gat in de om geving van Oostburg deed het goed; hieromtrent vertelde spr. dat dit water een gedeelte is van het kanaa', dat bedoeld was het Zwin met den Braakman te verbinden, doch dat nimmer werd voltooid. Het spreekt vanzelf, dat ook eenige kleederdrachten uit deze streek werden te zien gegeven. Het laatste plaatje gaf de groote, mooie kerk van Hulst, waarbij werd opgemerkt, dat in het midden dezer kerk een muur het gebouw in tweeën verdeelt en dat eenerzijds de Katholieken en aan den anderen kant de Her vormden hun godsdienstoefenin gen houden, een bijzonderheid van broederlijke samenwoning onder één dak, zooals spr. geen tweede voorbeeld kent. Hierna werd de film „Zeeuwsch- Vlaanderen" bij welker samen stelling de heer Roozendaal, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen, zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, onder klimmende belangstelling vertoond. Het gaaischieten te Oostburg te vangen en in zijn armen te •luiten. Lang hield hij het teeder tot hem opziende meisje omvat en weid niet moede, steeds weer haar roooen mond te kussen, toen plotseling, als uit den grond opgerezen zijn moeder aan het tumhekje stond en woedend riep „Nu, ik moet ztggen, dat het hier fideel toegart 1 Heb je geen greintje schaamtegevoel meer in je lijf, Hansjorg, dat je jezelf zoo vergeet? Wat moet dat beteekenen Verschrikt voeren de beide jongelui uit elkaar en stonden tegenover de woedende vrouw met bleek geworden gezichten. „Dus daar brengt mijn nette zoon zijt tijd zoek 1" ging vrouw Schillity opgewonden voort. „Heb /e dat in Frankfort geleerd, om een arm meisje van het eenige dat ze heeft, haar goeden nasm, te berooven En jij I" wendde zij zich naar Paulien, die doodelijk verlegen voor haar stond, „schaam }t) je niet, een jongen =a tf 100Pen» d'e je toch nooit var 2ijn leven kan trou wen - d|e alleen maar wat met je .peelt? (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1