PMsii Nieuws. Prov. iStaten. SCHOONDIJKE. lunstavond door dhr VanTrigt, op Vrijdag 4 Maart, aanvang 7.30 u., bij J. J. van Rosevelt. GENT. Théatre Royal. Zondag 6 Maart, .a Juive, Grand-opéra in 5 actes. •eter is deze kwestie te bespre- en in de vergadering der com- aissie voor werkverschaifing. Verder zou de heer Albregts ;aarne zien dat de afwatering Ier sloot nabij de z g. Auditeurs- veide in orde wordt gebracht. Ook hieromtrent zal de voor- itter een onderzoek instellen. De heer Breijaert vraagt de :eien der gemeente, die op de :a!kboei liggen een betere plaats e geven. De voorzitter zal trachten een jedeelte van het terrein nabij de -luidenclub daarvoor in orde te loen maken. Daarna niets meer te behan- ielen sluit de voorzitter de ver gadering. i De ingediende lijsten voor de verkiezing van leden der Piov. Stalen in de Kieskring Sluis zijn: Anti-Revolutionnairen üatsman A 1, Aardenburg de Bruijne-v Cruijningen P, Oost burg Scheele-Dekker J, Schoondijke van Cruijningen de Hullu P, Zuid- zande Chr.-Historischen Wallien J j, Breskens van der Wart A D F, Goes van Dusseldorp Mr R M, Middel burg poster M W, Axel de Jonge C, lerseke van der BekeCallenfels Mr H, Middelburg de Ridder W, Vlissingen Talsma W J, ljzendijke Schippers M M, Kamperland Janse Azn P, Biggekerke Janzen J, Haamstede Üe Hullu Dr J, Cadzand Dronkers W, Poortvliet van Meerendonk .W F, Middel burg de Feijter A, Zaantslag Kloet W M, St Maartensdijk Hofstra A, Goes Teunis G A, Vlissingen Woldringh van der Hoop MrWJ, Westkapelle Cappon Iz, Breskens R-Katholieken Hendrikse A JEljzendijke i de Milliano A H, Waterlandkerkje Aernoudts A, Sluis S. D. A. P. Overhof A M, Goes de Pauw A C, Neuzen Onderdijk L, Middelburg de Baare A C, Vlissingen Catshoek J, Zierikzee Visscher J S, Kruiningen de Rijk F, Kloetinge v. d. Veen H, Goes Staatk. Geref. Partij Kodde D, Zoutelande Joziasse D, 's Gravenpolder Boender C, Tholen van Klinken J J, Nieuwerkerk Dekker F, Temeuzen van Neerbos B, Temeuzen van Bochove J, Aagtekerke Timmerman W, Krabbendijke van der Wekken A, Noordgouwe Heijboer A C, Oud Vossemeer Jobse W, Vlissingen Cijsouw H, Westkapelle Geluk K, Bruinisse de Waal J, Bruinisse Vrijheidsbond 'Erasmus P, Oostburg ;van Zuijen D H, Breskens Bleiker M A, Schoondijke Leenhouts A I, Retranchement Verplanke W P, Biervliet de Hullu J, Breskens Becu-de Hullu J B, Groede Pruijssen M E, Biervliet Beuningh A H J, Groede Risseeuw-de Hullu J, Zuidzandê Fraser H G, Oostburg Schijve I, ljzendijke Reepmaker K L, Aardenburg Brevet I, Sluis Theri A L, ljzendijke Vrijz. Dem. Welleman Jac Krabbendijke. /Adriaanse J, Oostkapelle geb. Bergsma E, Zou telande .«n Gelderen D N, Middelburg YStaverman A, Vlissingen Ouwehand C, Vlissingen Ittmann W H, Brouwershaven yvan den Broecke-geb. de Man EJ, Aardenburg Harts M J, Vlissingen Blaas P J, Tholen Huvers G A, Tholen ^Bootsgezel J J, Breskens VHage J, Yerseke Hoogerland C, Ouwerkeik Kik W, Zierikzee van der Meijden-Bosma J, Goes Ossewaarde J. Yerseke de Jonge B, Kapelle Karelse W, Schore Breskens Zaterdagmiddag had de motorrijder V. d. W. te Zuidzandê nabij onze gemeente het ongeluk op een langs den weg staanden boom te rijden. Per auto werd hij, naar men vreest met gebroken sleutelbeen, naar huis gevoerd. Cadzand. In het gebouw der Vrije Evangelische gemeense alhier trad Vrijdag j. 1. als spre ker op de Heer Huizinga, Burge meester van Temeuzen, lid van den centralen raad van de Natio nale Christelijk geheelonthouders- vereeniging met het onderwerp ,de twee seisen een titel, ont leend aan een opschrift met bij- behoorende teekening op een herberg te Rotterdam. In een warm getinte, vlotte rede leverde spreker, die de bij eenkomst met gebed opende, een overtuigend pleidooi voor de geheelonthouding; bewees aan de hand van cijfers en eenige persberichten van ongevallen, veroorzaakt door personen, die onder drankinvloed waren, de ellende van het alcoholisme, dat, als zeisen, banden doet doorsnij den niet enkel met familie en naaste omgeving, maar, door zijn degenereerende werking, ook met de eigen geestelijke bestem ming; wees op den duren plicht den drankzuchtigen broeder de helpende hand toe testeken en wekte op lid te worden van bovengenoemde vereeniging. Een paar vragen door een der aanwezigen gedaan, werden op de meest welwillende wijze door den spreker beantwoord. Jammer, dat slechts weinigen deze rede, die uiting gaf aan een hoog verantwoordelijkheids gevoel voor den zwakken mede- mensch, aanhoorden. Cadzand. Alhier werd Vrij dag door eenige landbouwers een zoogenaamd musschengilde opgericht. Zuidzandê, Maandagmor gen vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. De gemeenterekening voor.den dienst 1925 was goedgekeurd terugontvangen, die, in afwijking van de voorloopige vaststelling van den raad, definitief was vastgesteld met een batig slot van f 8628,25'/j voor den gewo nen dienst en een goed slot van f 5392,04 wat betreft den kapitaal- dienst. Mede was goedgekeurd terugontvangen de gemeentebe- grooting voor 1927, vergezeld van eenige opmerkingen van administratieven aard. Op het adres van de vereeni ging het Schoolmuseum te Mid delburg werd besloten een jaar- lijksche bijdrage te verleenen van f5-; B. en W. hadden voor gesteld een subsidie te verleenen. Aangenomen werd het voorstel van B en W. inzake het met macadam verharden van de zijbermen van den weg, naar Sluis, voor zooveel betreft de kom der gemeente. Voor de bouw van twee wo ningen voor den heer A. Snoeren en het oprichten van een vleesch winkel ten behoeve van D. de Ie Lijs werden rooilijnen vastge steld, conform B. en Ws voorstel. Behoudens goedkeuring van hoogerhand werd m. a. st. goed gevonden de vanwege de ge meentenaren geplaatste muziek tent, in vollen eigendom over te nemen met een daaroprustende schuldenlast van f 313.84'/2- Vastgelegd werd, dat B. en W. gemachtigd zullen zijn om ver gunning te geven tot het in ge bruik geven van Schoollokalen. Echter zal deze vergunning niet mogen verleend worden voor politieke doeleinden. In dubieuse gevallen zal de raad hierover beslissen. Aan de geneesheer J F. Dik- kenberg alhier werd een jaar- lijksche subsidie veileend van f 100 voor geneeskundige be handeling van armlastigen. Overeenkomstig den wensch van heeren Ged. Staten werd de jaarwedde van ambtenaar v. d. burg. stand vastgesteld op f.170. Aan de orde was het benoemen van een stembureau Conform de aanbeveling werd de heer J. Risseeuw tot plaatsvervangend voorzitter gekozen. De heeren A.J.Lakoen I. Luteijn-Bouwens zullen met den voorzitter het stembureau, voor het verrichten van alle stemmingen uitmaken, terwijl de plaatsvervangende le den zullen zijn de heeren P. Luteijn v. d. Meulen. en A. Luteijn-Luteijn. In de begrooting voor den dienst 1926 zullen de volgende wijzigingen worden aangebracht. De posten onderhoud gemeente huis, plantsoen, dorpsstraat en grindwegen werden verhoogd met resp. f 184 75, f 16 55, f0,80 en f 117 50. De post besmettelijke ziekten werd verhoogd met f 7087. In de begrooting voor den dienst 1927 werd de post voor overneming der muziektent ver hoogd met f 13 84'/j een gratifi- catiepost van f 100 ten behoeve van den wnd. gem. secretaris werd uitgetrokken. Voor het tijdvak 1 Mei 1927 1 Mei 1931 werden tot leden der schattingscommissie herbe noemd, de heeren F. H van Vessem, A. J. Lako, I. Luteijn- Bouwens en J. Risseeuw de Hullu. Het Kohier hondenbelasting werd vastgesteld op 47 los- loopende honden ad f4. en 1 1 vaststaande honden ad f 2 alzoo te zamen f 210. Voor de sluiting werd nog de schoolgeldregeling besproken. In de volgende vergadering zal een concept-verordening ter tafel worden gebracht. Zuidzandê. Donderdag gaf de Rederijkerskamer „Al doende leert men", alhier hare 119de uitvoering met medewerking van de „Zuidzandsche Symphonie", in de zaal van den heer J. I. Bril, onder zeer groote belang stelling. Opgevoerd werd„Een halsbrekend Huwelijk", een artis tiek succesblijspel in 3 bedrijven. Na de pauze werd ten tooneele gebracht het oorspronkelijk blij spel met zang „Daar is Mijn heer". Op zeer verdienstelijke wijze werden de stukken uit gevoerd en vielen zeer in den smaak van het publiek. Ook de Symphonie liet zich niet onbe tuigd en mocht evenzeer lof oogsten. Hierna had een ge animeerd bal plaats. Zuidzandê Zondagmiddag zal de heer J C- ie Bleu uit Breskens voor de Dam en Schaakclub alhier een simultaan seance geven. Sluis, De afdeeling Sluis van Volksonderwijs hield Donderdag 24 Februari haar jaarvergadering. Het ongunstige weer zal wel de oorzaak geweest zijn, dat slechts een tiental leden aanwe zig was. Daar de secretaris der afdee ling wegens ongesteldheid afwe zig was, werden door den Voor zitter enkele punten van de vo rige vergadering gememoreerd, waarna door den Penningmees ter verslag werd uitgebracht over het verloopen boekjaar. De be scheiden werden onveranderd goedgekeurd en onderteekend, en den Penningmeester dank ge bracht voor het gehouden beheer. Het bestuur werd bij acclama tie in zijn geheel herkozen, met uitzondering van den heer Ver- sluijs, die als lid bedankte. in zijn plaats werd met nage noeg algemeene stemmen als be stuurslid gekozen de heer van der Werff Sr., die de benoeming heeft aangenomen. Daarop werd door den voor zitter meegedeeld, dat de ver eeniging, zoowel door sterfge vallen en vertrek naar elders nogal een verlies aan leden had te boeken, doch dat er zich thans weer 8 nieuwe leden hadden op gegeven, hetwelk met applaus werd begroet. Daarna ging de vergadering tot een meer huis houdelijk karakter over. Oostburg Vrijdag kwam de gemeenteraad alhier onder voorzitterschap van den burge meester in voltallige vergadering bijeen. Afwezig was wegens ziekte de secretaris. Ingekomen was het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim hetwelk, nadat eenige punten hieruit waren voorgelezen o. a. het aantal onge oorloofde schoolverzuimen (dat zeer laag te noemen is), voor kennisgeving werd aangenomen. In behandeling komt het ver zoek van de bewoners van den Qrooten Dam tot verbetering van den weg aldaar. Burgemeester en wethouders zijn overtuigd, dat verbetering noodig is, maar reeds vroeger werd een subsidie verleend aan de Eiland en Brandkreekpolder van f 100,-per jaar, waardoor op dien weg een wissel is tot stand gekomen. De voorzitter wijst op het moeilijke van den toestand, door dat het pad in onderhoud is bij de gemeente, de straatweg bij de Eiland en Hrandkreekpolder en de zijkanten bij den Prins Willempolder. Met het polder bestuur dient derhalve onder handeld te worden, waartoe het verzoek wordt gerenvoyeeid naar burgemeester en wethour ers. Een verzoek van P. C. Oorschot te Vlissingen om concessie tot het stichten van een radio- centrale werd op voorstel van burgemees ter en wethouders afgewezen. Ingekomen was een verzoek van de Schoolvereeniging „Im- manuel" tot beschikbaarstelling van gelden volgens art. 72 der L. O. wet 1920, voor den bouw van een fietsen-bergplaats, het gedeeltelijk vervangen van een houten scheiding door een ijzeren hek en het plaveien van het schoolterrein Daar het verzoek eerst kort was ingekomen, werd het gerenvoyeerd naar Burgemeester en wethou ders. Hierna ging de vergadering over in Comité Generaal; na heropening werd de vergadering, daar niemand meer het woord verlangde, gesloten. Oostburg Door burgemees ter en wethouders alhier is de stemming ter verkiezing van de leden van den raad dier gemeente bepaald op Donderdag 19 Mei a.s. Schoondijke Wij verwijzen naar de in dit nummer voor komende advertentie der Volks universiteit. Voor het eerst zal daarvoor optreden de heer Van Trigt, een Nederlandsch zanger, die met zijn liedjes a la Hulle- broek overal zeer veel succes inoogst. Wij twijfelen er niet aan, of de Volksuniversiteit zal als gewoonlijk blijken weer een goede keuze te hebben gedaan. Schoondijke. Vrijdagavond had in de zaal van den heer Rosevelt een uitvoering plaats van de Symphonie met mede werking van de Rederijkerskamer „Nut en Genoegen". Voor een stampvolle zaal opende de voorzitter, de heer J. P. Wage, dezen avond en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Het feit dat men in zoo'n grooten getale was opgekomen, meende hij te mogen danken aan het groote succes der eerste uitvoering die de nog jonge ver eeniging verleden jaar gaf. Ook nu kon de Symphonie dank zij d« zeer krachtige en welwillende medewerking van de Rederijkerskamer met een grootsch opgezet programma voor den dag komen. De muziekstukjes die zuiver en vlot gespeeld werden, oogstten grooten bijval Jammer dat de Symphonie door het vrij lange tooneelstuk, verplicht was ge weest zich tot een te klein re pertoire te beperken. Het publiek had graag nog enkele stukken meer gehoord Na de muziek kwam de op voering van het tooneelspel „De opgaande Zon" van den beken den schrijver Herman Heyermans, een vrij lastig stuk, dat hooge eischen stelt aan de spelers, maar dat werkelijk schitterend opgevoerd werd. De hoofdrollen bleken toevertrouwd te zijn aan bekwame krachten, en werden dan ook keurig vertolkt. De Rederijkerskamer kan met trotsch en voldoening terugzien op deze onbetwistbaar prachtige opvoe ring. De stilte en de spannende aandacht, waarmee de gansche zaal „De opgaande Zon" volgde, bewezen duidelijk, hoe men met het stuk meeleefde, hoe men de groote gedachte van den schrij ver aanvoelde en begreep. En dat is geen wonder I Heyermans heeft geschreven voor het volk, niet, zooals sommigen meenen, voor een groepje intellectueelen. Hij verstaat uitnemend de kunst om in treffende eenvoud grepen uit het alledaagsche leven weer te geven, die recht tot de ziel van 't volk spreken en het doen ontroeren. De mis en scène opgezet onder leiding van den heer Steenhart, die met hart en ziel aan het welslagen van de uitvoering heeft medegewerkt, was keurig ver zorgd. De declamatie van den heer D. Koster, viel bij 't publiek zeerin de smaak getuige het geestdriftig applaus In zijn sluitingswoord bracht de voorzitter een welverdiende hulde aan de spelers van „De opgaande Zondie hij met de prachtig geslaagde opvoering, gelukwenschte. Ook de souffleur, de heer Abr. Luteijn, die hij om z'n weergaloos geduld en taaie volharding, vooral ook bij de repetitie's bewonderd had, kon hij niet nalaten een afzonderlijk woord van dank te brengen. Verder dankte hij de leden der Symphonie, in 't bijzonder den dirigent, de heer Adr. Luteijn, die dank zij zijn bekwaamheid en ijver, het strijkje op een hoog peil heeft weten te brengen. Werkelijk bevoegde muziek- beoordeelaars konden dan ook niet nalaten uiting te geven aan hun bewondering over de zuiver heid en de goede voordracht der muziek door eene zoo n jonge vereeniging. Dat ook van de zijde van het Schoondijksche publiek de prestaties der Sym phonie zeer op prijs gesteld worden blijkt voldoende uit het feit, dat dezen winter bij haast alle uitvoeringen de medewer king van 't strijkje verzocht werd. We hopen dan ook van harte, dat het aangemoedigd door zoo veel waardeering en door 't succes van zijn laatste uitvoering Schoondijke nog vele genotvolle avonden mag bezorgen Schoondijke In de Zondag jl. alhier gehouden Alg. Verg. van den Bond van muziekver- eenigingen in W.Z.V1. is bepaald, dat dezen zomer het concours zal worden gehouden te ljzendijke terwijl in den winter van 27-28 een Solistenconcours zal worden georganiseerd. De rekening van het Solistenconcours 1925 gaf een nadeelig slot van f70.40 terwijl de Bondsrekening een batig saldo van f33 31 aangaf. Het jaarverslag van den Secreta ris was opgewekt en sprak goed vertrouwen voorde toekomst uit. Voor het vele werk, dat penningm. en Secretaris hadden gedaan, sprak de voorzitter zijn waardee ring uit, wat door luid applaus werd onderstreept. Eveneens de Bondsfelicitatie bij monde van den voorzitter aan de Solisten, die Zeeuwsch Vlaan deren op de concoursen te Steen bergen en Beek hadden hoog gehouden. Verder werden nog enkele besprekingen gehouden over de Solisten-concoursen, waarna de voorzitter deze door het ruwe weer slecht bezochte, maar toch geanimeerde vergadering, sloot Biervliet In de Maandag gehouden raadsvergadering open de de Voorzitter deze met den gebruikelljken nleuwjaarswensch aan de leden. Medegedeeld werd, dat Sara van Dee, huisvrouw van W. En gels, voor rekening der gemeente in het krankzinnigengesticht „Vrederust" is opgenomen. Ingekomen was het rapport van den brand bij I van Belois 18 Dec 1926. Naar aanleiding hiervan zal getracht worden

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2