PMsiit Nienwü. Gemengd Nieuws Predikbeurt an Ned. Herv. Kerk. Zondag 27 Febr. 1927. Aardenburg v 10 u ds Barnouw. Biervliet v 9.30 u ds Vrijlandt. Breskens v 9.30 u ds Keers. n 1.30 Zondagschool. n. 5.30 u ds Keers. n. 7.15 u Werkmansbond Gróede v 9.30 ds v Griethuijsen Nieuwvl. n6 u ds v Griethuijsen. Schoond. n 2 u ds v Griethuijsen St. A. ter M. v 9.30 ds Schoite. Waterldk. n 2 u ds Vrijlandt, Ijzendijke v 9.30 u ds Castelein. Evangelisatie Oostburg nm. 2 u ds Beukenhorst. Ev. Luth. Gem. Groede. v 9.30 u ds Zwahler. Doopgez. Gem. Aardenburg. Zondag 27 Febr. v. 10 uur ds Onnes van Westzaan. 0 beroepsbeurt. stembureaux voor verkiezing van leden van den gemeenteraad, Prov. Staten en Tweede Kamer. Daar de zittingstermijn dit jaar voor alle stembureaux is verstreken dient tot een nieuwe benoeming te worden overgegaan. Met algemeene stemmen worden de volgende personen benoemd voor het eenige stemdistrict in de gemeente en wel voor alle bovenstaande verkiezingen en voor den tijd van vier jaar leden: J. B. Albregts en lz Bre vet; plaatsvervangend voorzittei: A F. J. Aernoudts en plaatsver vangende leden J. Versluijs en P. van der Linde, In verband met de in de raadsvergadering van 28 Dec. jl. gedane voordracht der boomen commissie om over te gaan tot verkoop van boomen op het Paardenkerkhof en op de wallen nabij de Zuidpoort is het advies ingewonnen van het Staatsbosch- beheer. Door de boomencom missie is voorgesteld te ver- koopen 22 populieren, 1 Wilgen 22 tronken op het Paarden kerkhof en 19 populieren op de wallen. Tevens deelt het Staats- bankbeheer mede, dat het geen vrijheid kan vinden den Minister te adviseeren, over te gaan tot opheffing van het kapverbod, gelegd op de populieren, staande nabij den weg naar de begraaf plaats, in de weide thans in huur bij dhr A. de Martelaere. Met algemeene stemmen wordt besloten Ged. Staten goedkeuring te verzoeken tot verkoop der in het rapport van het Slaatsbosch- beheer genoemde boomen. Daar populieren en olmen thans zeer laag in prijs zijn en het seizoen voor rooien betrekkelijk ver is gevorderd, wordt eveneens met algemeene stemmen besloten, de bovenvermelde boomen en die op den Zuiddijk, waarvoor reeds toestemming is verkregen, nog niet te verkoopen, doch daarvoor een geschikte tijd af te wachten in het a,s. voorjaar. De tijd van verkoop zal in September door den Raad weder worden bepaald. Wel zal thans worden over gegaan tot den verkoop van de in de beplanting voorkomende, door de iepenziekte aangetaste boomen Uitbreiding algemeene begraafplaats. De voorzitter deelt mede, dat dit punt op de agenda is ge plaatst naar aanleiding van een gedaan voorstel door de com missie voor de gemeentewerken. De veranderde wijze van indee ling der graven in het vorig jaar is geschied naar aanleiding der onzekerheid, die bestond in het al of niet stichten eener eigen begraafplaats door de R. K. kerk. In 1918 zijn met het kerk bestuur reeds onderhandelingen gevoerd over den aankoop der thans bestaande begraafplaats. Bedoelde onderhandelingen zijn toen ook afgesprongen in verband met plannen, die bestonden voor den aanleg eener eigen begraaf plaats. Nu de kans niet meer bestaat, dat door het R. K. kerk bestuur een begraafplaats zal worden aangelegd, meent hij dat er geen bezwaren tegen bestaan tot de voorgestelde uitbreiding over te gaan. De heer Breijaert meent, dat «tr alle reden voor uitbreiding is; de plaats waar thans begraven wordt, lijkt hem daarvoor abso luut ongeschikt. Hij geeft overi gens als zijn meening te kennen, dat de begraafplaats, zooals die er thans ligt, geen aanspraak kan maken op den naam van „rust plaats", wat het toch zou be- hooren te zijn. De door de com missie voorgestelde uitbreiding zou dan behelzen, het inrichten van het zuidelijk gedeelte, waar door een rechthoekig geheel zal worden verkregen De grond voor ophooging zou verkregen kunnen worden door het afsteken van den grond aan weerszijden van het z. g. Zandpad. De tuingrond in den grooten Hof zou daardoor ook een betere afwatering krijgen. Met algemeene stemmen wordt besloten de uitbreiding te doen plaats hebben, zooals wordt voorgesteld en met dien verstande, dat de om het geheele gedeelte staande boomen zullen worden gerooid en ook diegene, die ten behoeve der uitbreiding moeten verdwijnen. Voo ts zal een nieuwe haag worden geplant van dezelfde houlsoort, als thans aan de achterzijde staande en een nieuwe boomenbeplanting worden aan gelegd. Ook aan de voor- en westzijde zal naast de bestaande, de nieuwe haag worden bijge- plant Zoodra doenlijk kan de oude dan worden omgehakt. Voor een goede afwatering, zal tevens rondom een sloot worden gelegd. De Voorzitter deelt mede, dat de indertijd aangekochte boek werken 'Een blik op de vorming der stad Sluis en den aanleg harer vestingwerken" door J. H. van Dale, thans zijn uitverkocht. B. en W. wenschten nu van den Raad te vernemen of het noodig wordt geacht daarvan een nieuwen voorraad op te doen De prijs voor 200 exemplaren zal bedragen ongeveer f 700, voor 500 ex. pirn, f 800 en voor 1000 ex f1000. Daar deze boeken niet veel verkocht worden en aankoop dus voor de gemeente nadeelig is, wordt met algemeene stemmen besloten geen nieuwe exemplaren meer te doen drukken. Het suppletoir kohier honden belasting dienst 1926 wordt met algemeene stemmen vastgesteld op een totaal bedrag van f 9 50 met 6 aanslagen Met algemeene stemmen wordt besloten de vaststelling van het primitief kohier hondenbelasting dienst 1927 aan te houden, daar omtrent een tweetal aanslagen nog nadere gegevens moeten ge vraagd worden. B. en W. zullen hieromtrent in de volgende raads vergadering de noodige mede- deelingen doen. Met algemeene stemmen wordt het volgende besluit genomen De Gemeenteraad van Sluis, Gezien de ingekomen verzoe ken van de besturen der in de gemeente gevestigde bijzondere lagere scholen, om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld bij art. 103, 3e lid der L. O. wet 1920. Besluit voor 1927 aan de na volgende schoolbesturen te ver strekken de voorschotten achter ieders naam vermeld 1 vereeniging tot bevordering van Chr. onderwijs te Sluis (39 leerlingen ad f 12 per leerling) f468. 2 R. K. kerkbestuur der Pa rochie van den H. Johannes den Dooper te Sluis, voor de r. k. jongensschool in de oude kerk straat (79 leerlingen ad f 12 per leerling) f 951. 3 R. K. kerkbestuur der Paro chie van den H. Johannes den Dooper te Sluis voor de r. k. meisjesschool in de Brugstraat (82 leerlingen ad f 12 per leerl.) f 984. 4 R. K. kerkbestuur der Paro chie van O. L. V. Hemelvaart te Aardenburg, voor de r. k. school te Heille (37 leerlingen ad f 12 per leerling) f444 onder bepa ling, dat de betaalbaarstelling van het voorstel zal geschieden in vier gelijke termijnen en wel op 1 April, 1 Juli, 1 October en 2 Jan. e k. Ingekomen zijn verzoeken van W. J. Cornelius Cohen te Utrecht en P. C. Oorschot te Vlissingen, die, ieder afzonderlijk, vergun ning vragen voor het leggen en hebben van zwakstroomgeleidin gen over gemeentegrond, zulks ten behoeve van de stichting van een radiodistributie centrale Met algemeene stemmen wordt op beide verzoeken afwijzend beschikt. Toekenning vergoeding onderwijs Fransche taal. De voorzittei deelt mede, dat dit punt op de agenda is ge plaatst naar aanleiding van het verschil, dat bestaat voor de uit te betalen vergoeding voor het geven van onderwijs in de Fran sche taal. De laatste jaren is op de begrooting steeds een bedrag uitgetrokken geweest van f 500. Er waren toen 5 leerkrachten, zoodat ieder f 100 ontving. Met ingang van 1 Jan. 1927 heeft de heer E. A. Buijse even wel bedankt, zoodat zich thans de vraag voordoet, of het uit getrokken bedrag over de vier leerkrachten moet worden ver deeld of wel ieder, zooals voor heen slechts f 100 ontvangt. De heer Breijaert meent zich te herinneren, dat indertijd is overeengekomen f 100 per leer kracht per jaar uit te betalen. De lieer van Mazijk zegt dat besloten is f 500 in totaal uit te betalen. Waar er toen 5 leer krachten waren kwam dat dus neer op f 100 per leerkracht. De zaak is dus eenigszins anders dan de heer Breijaert meent. Waar de omvang van de lessen niet veel is veranderd, wordt met algemeene stemmen besloten voortaan f 100 per leerkracht en per jaar te doen uitbetalen. Verbreeding weg in Bewester- Eede-Polder. De voorzitter deelt mede, dat hij enkele weken geleden een onderhoud heeft gehad met Ged. Staten, ter gelegenheid van een door dat College alhier gehouden wegeninspectie. O. a. is ook een bezoek gebracht aan de Bewester- Eedestiaa', naar aanleiding van een verschil dat bestaat tusschen de gemeente en het polder bestuur, betreffende het daar aanwezige voetpad. De heeren waren evenwel van meening, dat het voetpad kan vervallen, indien kon worden overgegaan tot verbreeding van den weg. Mij werd toen opge dragen, zegt de voorzitter, aan gaande deze kwestie het noodige overleg te plegen met het pol derbestuur. Hij heeft daaina een onderhoud gehad met den heer P Beun, dijkgraaf van den polder Bewester-Eede-benoorden St. Pie- tersdijk. Na een bespreking met het polderbestuur heeft de heer Beun medegedeeld dat het be stuur voor verbreeding niets voelt. De voorzitter zou nu aangaande deze kwestie gaarne het gevoelen van den Raad vernemen. De heer Breijaert zegt voorde verbreeding absoluut niets te voe len. De weg is indertijd gelegd op aanwijzing van Ged Staten en met het geld der landbouwers en nu willen de heeren nog meer lasten voor de ingelanden van den polder. Voorts acht hij het onvoorzichtig van B en W. om aangaande deze kwestie te rap porteeren aan Middelburg De heer Van Mazijk deelt naar aanleiding der laalste mededee- iing van den heer Breijaert mede, dat het bewuste voetpad staat op den legger van wegen en voet paden en zoolang B. en W. met het toez;cht daaromtrent belast zijn, zal wel iederen keer aan Ged Staten moeten gerapporteerd worden, als het pad niet in orde is. Hij zou het beter vinden, dat getracht werd het pad van den ligger af te voeren. De heer Breijaert antwoordt, dat zulks geprobeerd is, doch zonder resultaat. Slot volgt. Breskens Gaarne vestigen wij de aandacht op nevenstaande advertentie, waarbij kennis ge geven wordt, dat de Cursus ter Opleiding van Fröbelonderwijze ressen te Vlissingen, thans weer nieuwe leerlingen kan opnemen. Wij doen dit in de vaste over tuiging, dat deze cursus een in stelling is, die alle aanbeveling verdient. Hij biedt de zeer nood zakelijke gelegenheid om voor het Bewaarschoolonderwijs opge leid te worden; vooral noodza kelijk, wijl hij daarvoor de eenige Opleidingsschool is in ons ge heele gewest. Dat er nog niet voldoende ge diplomeerde leerkrachten voor het Bewaarschoolonderwijs zijn, zal wel geen betoog behoeven; zeker is het, dat aan de bewaarscholen in onze provincie het aantal niet- gediplomeerden belangrijk groo- ter is dan dat van degenen, die wèl in 't bezit zijn van een diplo ma. De Cursus leidt op voor het Neutraal-examen en óók voor dat van het Christelijk Bewaar schoolonderwijs. Wij verwachten, dat vele ouders deze gelegenheid zullen aangiij- pen voor hun dochter; inzonder heid, als deze reeds aan een Bewaarschool verbonden is. Sint Kruis. De Raad der gemeente alhier kwam Dinsdag j. 1. in vergadering bijeen, waarin met kennisgeving afwezig was, de heer P. J.de Backere. Nadat de notulen der vorige vergadering ongewijzigd waren vastgesteld, werden enkele inge komen stukken voor kennisgeving aangenomen. Aan A. W. Scheele werd op zijn verzoek ontheffing verleend van hondenbelasting voor het tweede halfjaar 1926, terwijl een suppletoir kohier dezer belasting werd vastgesteld. De jaarwedde van den gemeenteveldwachter, waarover in beide vorige ver gaderingen de discussie's waren gevoerd, werd vastgesteld op f 1000,- ingaande 1 Januari 1927, ongeacht de periodieke verhoo gingen, waarop deze ambtenaar recht heeft. Het verzoek van A Beun e. a. om verbreeding der steenen verharding in de dorpsstraat, wordt aangehouden tot meer zekerheid bestaat omtrent het al dan niet tot stand komen ee ner tramverbinding, waarin Sint Kruis zou opgenomen worden. Benoeming heeft plaats van de leden en hun plaatsvervangers van het stembureau ter verkiezing van de leden voor Prov. Staten en gemeenteraad. Bij de rond vraag dringt de heerlz Duininck aan op een verbetering in de rioleering nabij de woning van A. Fonteijne, terwijl de heer Bonte de opmerking maakt, dat het wenschelijk zijn zou een tweeden zitdag voor den secretaris vast te stellen, welke opmerking, gelet op wat „Zelandia" voor eenfgen tijd ter zake aankondigde, zeker niet onder de verrassingen kon worden gerangschikt. De voor zitter zegde te dezen aanzien een onderzoek toe. Cadzand. Burgemeester en Wethouders alhier bepaalden, dat de eventueele stemming voor leden van den gemeenteraad, zal gehouden worden op 17 Mei a. s. Hoofdplaat De schipper Hendrik Broeders van Made (N-Br.), die met zijn schip .Maria" groot 122 ton, een lading stroo in de haven alhier had op geladen, heeft hedennamiddag omstreeks 3''2 uur op de Wester Schelde wegens het ongunstige weer zijn geheele lading stroo met twee dekkleeden en een groot aantal luiken verloren. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De geleden schade wordt door assurantie gedekt. Hoofdplaat. Donderdagmid dag werd onze gemeente bezocht door Zijne Excellentie den Minis ter van Waterstaat vergezeld van den Heer Commissaris der Koningin en het College van Ged, Staten. Het doel van dit bezoek was een onderzoek en bespreking te houden over den ontworpen tramweg van Hoofplaat naar Breskens Biervliet Dinsdagavond gaf Biervliet's Gemengd Koor „Exelsioronder leiding van den heer J. P. Kakebeeke en met medewerking van dhr. A. B. Holster uit Terneuzen (voor piano) in de oude school voor een stampvolle zaai een uitvoe ring, die buitengewoon geslaagd mag heeten. Het rijk voorziene programma bood elk wat wils. De zangnum mers wisselden af met voordrach ten, terwijl ook nog opgevoerd werd „Hannes wordt ingekwar tierd" kluchtspel in één bedrijf. De zangnummers werden goed gezongen, er was blijkbaar ijverig en onder goede leiding geoefend. De voordrachten waren grondig ingestudeerd en brachten de lachspieren danig in beweging. Het tooneelstukje liep vlot van stapel en viel ook bijzonder in den smaak. De tableaux „Geloof, Hoop en Liefde" en „Volkeren Vrede" waren heel mooi. In één woord, het was een mooi programma, dat goed uitgevoerd werd. Na het laatste nummer werden den directeur namens bestuur en werkende leden van Exelsior bloemen aangeboden. De direc teur dankte voor dit blijk van waardeering Daarna sprak de heer Pruijsen. voorzitter der vereeniging, een woord van dank tot het publiek voor de talrijke opkomst en de reusachtige belangstelling, verder dankte hij allen, die op eenigerlei wijze hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond. Ten slotte bracht dhr C Kostense namens het publiek nog een woord van dank aan het bestuur, den directeur en de werkende leden der vereeniging voor het verschafte genot. School- on Kerknieuwe. Sluis. Op Maandag 9 Mei a.s. zal, naar de Z. K. meldt, de R. K. kerk alhier worden inge wijd. Cadzand, Beroepen (toez.) tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier ds M. D. Gijsman te Zuiderdorp. DE BONTMANTEL. Voor eenigen tijd, aldus meldt een correspondent van het .Ber liner Tageblatt" te Boedapest, verwekte een keurige en knappe jongedame veel belangstelling in de mondaine etablissementen van Vaci-utca, de pantoffelparade der Hongaarsche hoofdstad. Zij was steeds alleen, maakte geen kennis, was kortom één en al waardigheid. Wat speciaal opviel was, dat ze zich nooit zonder bontmantel vertoonde. Ze dineer de in haar bontmantel, woonde in bontmantel de thé dansant in Ritz bij, at in bontmantel taartjes in de patisserienooit ve liet de bontmantel zijn eigenares. Was zij een Indische prinses? De vriendin van een buiten- landsch diplomaat, die tijdelijk op reis was? De nieuwsgierige Boedapesters braken zich het hoofd met gissingen. Toch zou het raadsel eens onthuld worden. op het hoofdbureau van politie, nu dezer dagen. Een dame, die een voorname modesalon te Boedapest drijft had de schoone onbekende met den bontmantel aangegeven. Zij beweerde, dat deze bij haar een dozijn japonnen had laten maken en derzelver betaling zoo syste matisch vermeden, dat de politie ten slotte de eenige uitweg scheen De dame met den bont mantel werd dus door twee detectives gehaald en stond nu voor den commissaris, die haar vriendelijk verzocht, daar het bureau uitstekend verwarmd was, haar mantel uit te doen. De jongedame weigerde dat evenwel beslist, en op het aandringen van den man der wet verklaarde ze eindelijk, zich bezwaarlijk van haar mantel te kunnen ontdoen, daar zij daaronder geen kleeren aan hadl Uit zuinigheid—zei ze. Zij wilde haar dure japonnen niet kreuken. Maar bij onderzoek bleek, dat deze Boedapester „Monna Vanna" de haar geleverde kleeren dade lijk verkocht had en zich met den bontmantel vergenoegde. Op dien grond kon men den mantel- het eenige kleedingstuk—ook niet in beslag nemen. Ze had anders immers niets gehad om aan te trekken! En gekleed in haar bont mantel—niets dan den bontman tel—werd zij naar de kille cel in het huis van bewaring gebracht. RECLAME-MIDDELEN. Van het Spiritusverkoopkan-

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2