10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Pailementaiie Kalender. Oorlog en liefde. Gemeenteraad 3RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franc» p. po-it f 1,40 A d v e r t e n t i ep r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer IS ceni Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Orukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK BRESKENS Telefoon No. 21 Postgiro 70179 Abannements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Zaterdag 26 Februari 1927 Nummer 3205 GRATIS verzekering gulden bij levens- j»» gld. bij dood mm gld. bij verlies «a gld. bij ver- ii gld. bij ver- aar gld. bij ver voor de abonné's tegen yfjn lange ongeschikt- Inm door /h van een hM lies van een 4[] lies van een /h lies van een ongelukken voor: WWW heid tot werken. ÉWW een ongeluk. hand of voet. WW 0og. duim. "W wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gid. bij verlies van eiken anderen vinger. Nadat de kamer bijkans drie vergaderingen aan de beide annexatie-wetjes had besteed, werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp tot opheffing van privaat rechtelijke belemmeringen. Doel van dit wetje is, de moge lijkheid te openen, op meer eenvoudige wijze dan thans kan geschieden, de belemmeringen op te heffen, welke door hen, die ten aanzien van een onroe rend goed eenig recht kunnen doen gelden, aan de totstandko ming en de instandhouding van werken, in het openbaar belang bevolen of ondernomen, in den weg worden gelegd. Echter moet de Minister van Waterstaat van oordeel zijn dat, wanneer het noodig is voor het totstandbren- gen van een rijks-, provinciaal of reglementair waterschapsweik of voor eenig waterschaps- of gemeentewerk, dat van openbaar belang is verklaard, gebruik te maken (duurzaam of tijdelijk) van alle mogelijke onroerende goederen, woningen dus incluis, het gewone middel van onteige ning bij de wet redelijkerwijze niet kan worden gevorderd en de betrokkenen recht hebben op schadevergoeding. Een nieuw beginsel brengt dit wetje niet. wel een uitbrei dingvan de bestaande wetgeving, n. I. van de belemmeringen-wet van 1899 en de wet van 1918 omtrent de electriciteitswerken. Maar het valt niet te ontkennen, dat het eigendomsrecht weer opnieuw een deuk krijgt, omdat de rechthebbenden verplicht zijd te gedoogen, dat zoodanige wer ken worden aangelegd en instand gehouden. Men zal dus het aanleggen van gas-, waterleidin gen. rioleering e, d. op zijn ter rein moeten dulden, en ook moeten- toelaten het controleeren en onderhouden van deze werken. Hoe zal de schadevergoeding voor al dit ongerief op eigen erf ooit goed zijn vast te stellen? De Regeering was reeds tege- WKmuwsew. 21. DOOR F. R. In het zwijger, dat na de laatste woorden van Koenraad was ingevallen, klonk all-en het gezoem van een grooten brom vlieg, die voor een van de kleine vensters tevergeefs een uitweg zocht naar den zonneglans daar bulten, en het eentonig g tik van de hangklok. Een breede zonnestraal speelde op het blonde haar van de jonge vrouw, die met beverde handen weer de glazen, die al lang in voorbeel dige orde op het buffet stonden, opnam en ze van alle kanten bekeek. Eindelijk begon Koenraad, na een diepen zucht, weer te spre ken. „Ik moet het toch een keer zeggen, Anne Margreet, al valt het me moeilijk, omdat ik riet weet, hoe je het opnemen zult Wat ik voor je gedaan heb, heb ik niet allemaal gedaan, omdat ik het Hein had beloofd I Sinds de eerste keer, dat ik je twee en een half jta- g-leder, w"r. Miinharrlt'c Hoest"' Keelpijn"' Zenuw Laxeer-, fohlaffon IVI IJl II ICU UlO Hoofdpijn, Kiespijn-, Staal Maag- IwUICllCIF Billijk en goed zijn Mijnhardt's Geneesmiddelen. Ze worden bereid in eigen fabriek onder toezicht van een Apotheker. moet gekomen aan een der be zwaren tegen deze wettelijke voorziening, door een wijziging aan te brengen, waardoor de beslissing, of onteigening niet redelijker wijze gevorder.l wordt, in hoogste instantie bij de rechterlijke macht is gebracht. Minder toeschietelijk slond zij echter tegenover het amendement om mede beroep toe te kennen op het Gerechtshof ten aanzien van de mate gebruiksbelemme- ring. De Kamer liet zich echter niet overtuigen en aanvaardde het amendement, zoodat het Ge rechtshof mede zal kunnen ver nietigen de beslissing van den Minister van Waterstaat, dat in het gebruik van het onroerend goed niet méér belemmering wordt gebracht dan redelijker wijze voor den aanleg, de instand houding, de verandering of de overbrenging van het werk noo dig is. De heeren Droogleever For- tuyn en Heemskerk hadden voorts ernstige bezwaren tegen de moge lijkheid, dat boomen en beplan tingen kunnen worden opgeruimd. De Regeering stelde echter prijs op een afzonderlijke regeling met het oog op spoedgevallen, doch ten slotte is zij aan ~de bezwaren tegemoetgekomen door de algemeene regeling ook van toepassing te doen zijn op belemmeringen door boomen op of nabij hef terrein van de werk- ziamheden, behoudens in spoed gevallen. En daarna werd het ontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vervolgens passeerden nog eenige kleinere we'sontwerpen, o, a. dat tot opheffing van het bouwfonds voor de Departemen ten van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs, Kunsten en Weten schappen De uitgaven voor de stichting van gebouwen worden dus weer, ais voor 1915, op den gewonen dienst (begrooting Financiën) gebracht. gezien heb, moest ik dag en nacht aan je denken. Tijd heb ik je genoeg gelaten, zoodat je weet, wien je voor je hebt, als ik je nu vraag: Anne Ma-greet, mag ik je naar mijn mo der brenger Met open a men zal ze je ont vangen Mag kl :ir,e Liesbeth vader t gen me zeggen !k zal voor h-t lieve ding zijn, als voor mijn eigen kind daar zou ik niet meer van kunnen houden! Anne Margreet". Zijn stem sloeg over van ontroering, en in angstige verwachting keek hij naar het hoogroode gezicht van de jonge, mooie vrouw. Ze boog eerst zwijgend het hoofd, toen trad ze, een s iel besluit nemend, op hem toe. Met een gebaar van vei trouwende overgave 1-gde ze haar rechterhand in de eel tige hand van Kornraad en zei: „Als je me wilt hebber, Koen raad, het zou het grootste geluk voor me zijnBij jou weet ik me beschermd en giborgen, als bij geen ander I Hein zal het me in den hrmel vergeven, ik kan niet anders" Hiermee brak de span ing, waarin ze verkeerd had, in een tranenstroom, en snikkend ver borg ze het blonde hoofd aan zijn schouder. Zwilgeni hield Ko-nraad do g°l' fde vrouw Binnenland. HET INKOMEN VAN DE KONINGIN EN DE KONINGIN MOEDER. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende hoofdstuk 11 der Staatsbegrooting voor 1927 deelt de minister van financiën mede, dat de Koningin en de Koningin-Moeder hem hebben bericht, ook in 1927 slechts over negen tiende van haar inkomen te zullen beschik ken. Eén tiende blijft dus in de schatkist. Hare Majesteiten doen hiervan blijvend afstand. DE ZOMERTIJD. Naar Belga uit Parijs meldt, zijn er onderhandelingen gaande tusschen de Fransche, de Bel gische en de Nederlandsche rege ring inzake een gelijktijdige invoering en eindiging van den zomertijd in de drie landen. In Frankrijk gaat volgens een re- geeringsbesluit de zomertijd in op den laatsten Zaterdag in Maart. DE TOENAME VAN ONZE BEVOLKING Uit de gegevens van het maand schrift van het Centraal bureau voor de Statistiek blijkt, dat de bevolking van Nederland in het afgeloopen jaar wederom is toe genomen met rond 100 000 zie len, met h^t gevolg, dat we de 7.500.000 réeds belangrijk hebben overschreden. Blijft de Nederland sche bevolking toenemen in de mate, waarin zij gedurende de laatste jaren is toegenomen, dan zal op het einde van het jaar 1931 het aantal van 8 millioen inwoners bereikt zijn Het aantal van 7 00 000 inwo ners werd bereikt in den loop van het jaar 1922, zoodat binnen tien jaar een millioen Nederlan ders méér op ons grondgebied zullen wonen. omvat en lette niet op het zachte piepen van de deur, die naar het achterhuis leidde, en waar nu in de opening de eerwaar dige gestalte verscheen, met zijn kleinkind aan de hand. Bij het zien van het gelukkige paar kwam de oude grijze man zacht jes naderbij en terwijl hij zijn handen op hun schouders legde, zei hij plechtig „God zeeg'ne u, mijn kinderen, ge hebt het goede gekozen! En ik dank den lieven Heer, dat ik dat nog mocht b-leven VIII. Voor de derde maal had de herfst met zijn bonte kleuren pracht weer in het mooie berg land zijn intrede gedaan, nadat Koenraad en Anne Margreet voor het altaar van de kleine dorpskerk gestaan en den zegen des hemels op hun verbond ont vangen hadden, Wat de menschen in het dorp vooruit gezegd hadden dat was uitgekomen. De beide menschen pasten uitstekend bij elkaar. De gevoelens die ze elkaar toe droegen en die ze beiden zoo lang met geweld hadden onder drukt, uitten zich nu in het streven om den wensch van den ander in de oogen te lezen en Toch is de toeneming in 1926 wat minder sterk geweest, het geen voor hen, die onze bevol kingsvermeerdering beangstigend achten, een geruststelling is. De toeneming der laatste blijkt uit het onderstaande Jaarlijksche toeneming in Periode 1909-1920 1.45 1921 1.63 1922 1 57 1923 1.78 1924 1 42 1925 1 39 1926 1 31 Het sterftecijfer heeft zich ge handhaafd op het gunstigste ni veau, waarop het zich reeds jaren bewooghet geboortecijfer is wederom gedaald en daarmee gekomen op een lager punt dan ooit; de kindersterfte liep iets op. SLUIS. Openbare vergadering gehouden op Maandag 14 Februari 1927. Bij de eerste vergadering, die in 1627 gehouden wordt, wenscht de voorzitter den leden en hunne gezinnen het beste voor het pas begonnen jaar en spreekt de hoop uit, dat ook dit jaar wederom dezelfde samenwerking zal be staan als in het afgeloopen jaar, teneinde de belangen der gemeen te op de beste wijze te beharti gen. De notulen der vergaderingen van 13 en 28 December jl. wor den voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. 1. Een tweetal brieven van Th. Overmaat en J. G. Rade- maeker, resp. burgemeester van Aardenburg en secretaris van Breskens, benoemd tot vertegen woordigers van enkele gemeenten In W. Z. Vlaanderen, waaronder ook Sluis, tot het voeren van besprekingen ter verkrijging eener na te komen. Al» men de beide booge geitalten Zondag» naar de kerk zag gaan, begeleid door de gelukkig lachende moeder Chriftien en men zag, 1 oe het nieuwe geluk weer roz'n deed bloei in op de wangen van Anne Margreet, dan rustten de blikken der menschen met welgevallen, met een zekeren trots op het mooie paar, als verheugden zich allen, dat men zulk een paar in het dorp kon aanwijzen. De jonge vrouw was met haar man in diens ouderlijk huis ge trokken en had de herberg ver pacht. Ijverig werkte ze op de boerderij en nam de oude moe der Ch-istien de zorgen voor de huishouding van de «chouders, al» niet Meester Ooievaar haar dwong, dit voor korten tijd weer aan de oude vrouw over te laten. Reed» tweemaal wa» dit noodig gewee»truim een jaar geleden had neef Langbeen een dik- wangige jongen met een «tem al» omroeper in de wieg gelegd en nu »chonk hij de jonge moe der een vlasbond, blauwoogig meisje, dat, net als Lieije, haar al» uit het gezicht gesneden wa». Met de kleine Liesbeth, die dol was op haar stiefvader en groot- moider, waren deze twee kleine menschj-s de zonneschijn van het betere postbesteling voor dit dis trict. Uit die brieven blijkt, dat met vertegenwoordigers van an dere licharren een bespreking heeft plaats gehad te 's- Graven- hage en te Utrecht. Als resultaat dier besprekingen wordt thans meegedeeld, dat de indruk is verkregen datde spoorweg-dienst regeling a s zomer zal gewij zigd worden, zooals voorgesteld. 2. Een besluit van Gedepu teerde Staten, dat voor een tijd vak van 2 jaar vrijstelling is ver leend van de verplichting voor het geven van onderwijs in licha melijke oefening aan de O. L- school. 3 Het raadsbesluit van 13 De cember jl tot wijziging der be- grootingdienst 1926 voorzien van het bewijs der goedkeuring door Ged. Staten. 4 idem inzake conversie eener geldleening van oorspronkelijk f39,000 5. Een besluit van Gedepu teerde Staten, houdende verda ging hunner beslissing op de gemeente begrooting dienst 1927 tot 1 April 1927. De hiervoren onder 1 tot en 5 genoemde stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. 6. Een schrijven van de Com missie tot wering van School verzuim alhier, waarin verzocht wordt de tijdvakken waarvoor verlof (z. g andbouwverlof) in gevolge art 15, juncto art. 13 der leerplichtwet, aan school gaande kinderen kan worden verleend, te willen wijzigen en vast te stellen als volgt: 15Mei tot 1 Juni en 15 September tot 1 October. Met alg.stemmen wordt besloten zich met het advies der commis sie te vereenigen en aangaande deze kwestie den inspecteur v/h Lager Onderwijs te hooren. Ingevolge artikel 59 der Kies wet benoemt de Raad voor een tijdvak van vier jaar de leden en plaatsvervangende leden der huis, waar de oud-naussausche eenvoud en vroomheid heersch- ten en innerlijk geluk en tevre denheid schonken. In tegenstelling met den vrede in dit eenvoudige boerenhuis weefden de geesten der twee dracht in de statige ruimten van de Rodeberger hoeve van hun verraderlijke webben. Ze waren bij de terugkomst vao Hansjorg van de boerderij van zijn neef mee binnengekomen en verscho- len zich loerend in alle hoeken, om bij iedere gelegenheid den twist, die tusschen moeder en zoon was ontstaan, aan te wak keren, tot onverzoenlijkheid op te voeren. Hansjorg was als een ander mensch teruggekomen. Het groote bedrijf op de boer derij van zijn neef en de zelf standige plaats, die hem daar was ingeruimd, hadden hem met onstuimige werklust vervuld en zijn manlijk zelfbewustzijn zoo danig verhoogd, dat hij met schaamte terugdacht aan de onbeduidende rol, die hem thuis door zijn energieke moeder was aangewezen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1