10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 ct. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag 23 Februari 1927 Nummer 3204 Haat-Zaaien. Oorlog en liefde. Wat is een kiezerslijst? De Vrijheidsbond en de a,s. verkiezing. Buitenland BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f t.25 franco p. pont f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r y s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK tno.'Ti" BRESKENS p°jW0ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang GRATIS verzekering aaa gulden bij levens- gld. bij dood air gld. bij verlies tra gld. bij ver- im gld. bij ver- air gld. bij ver voor de abonné's tegen 200 lange ongeschikt~ 100 door /u van een ÜU 'ies van een 40 lies van een UU lies van een ongelukken voor: («WW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. „Sinds Kerstmis is er aan de Nicaraguaansche kust niet ge vochten", aldus een bericht uit Panama.maar alles bij alles is de menschheid de dagen van vrede en goeden wille, die het einde des jaars met zich brengt, alweer aardig te boven gekomen. Engeland trommeltzijn mannetjes bij elkaar, en de bevolking, die „nooit meer tot een oorlog te bewegen zou zijn" trekt in dichte drommen mee achter de muziek bands der opmarcheerende troe pen onder het gejubel van het Tipperary-lied als sinds de dagen van 1914 niet meer werd gehoord. Amerika zendt zijn slagschepen her-en derwaarts, en het zwijgen de Japan heefi de stilte verbro ken met de mededeeling, dat het zich ook geroepen gevoelt, zijn oorlogsschepen over de Ooster- sche wateren te zenden. Alleen in ons vaderland ver genoegt men er zich mee om elkander „en detail" naar de andere wereld te helpen; voor- loopig volstaan wij met een mooi gemiddelde van drie onop gehelderde moorden per week. In Indië evenwel, waar de toe stand na de Java-onlunton van 1929 „geheel normaal" heette, was het volstrekt geen achterlijk bedrijf, want de Januari-buit aan „neergelegde verzetslieden" op Sumatra vormt een klein record. Hoe het tijdens de communisti sche onlusten is toegegaan, ver tellen ons thans de mailbladen uitvoerig Diep in den nacht drongen communistische moordenaars de woning van den opzichter Ben jamins binnen, door inslaan van deurpaneeien en vensters, ver wondden en bonden hem, staken zijn bed in brand en vernielden alles wat er in huis was, smeten zijn vrouw uit het raam en voer den hem weg, eerst naar den wedana, om dezen voor zijn oogen af te slachten, en vandaar naar de spoorbaan om hem daar hetzelfde lot te laten ondergaan 20. door F. R. De molenaar was namelijk toen de oude Schilling nog leefde eente knecht op de Rodeberger- hoere geweest en had daar een soort vertrouwenpoat bekleed toen hij zich dit herinnerde, was Koen:aad Zondags in de vroegte op stap gegaan om den ouden man op te zoeken en hij bevond zich nt weer op den terugweg naar Dornschied. Het was een vergeefsche tocht geweest. De molenaar had op alle vragen alleen een bedaard „Och nee", of „Och ja" geant woord tot een uitvoerig verhaat was de oude man niet te brengen geweest, zocdat hij naar Koen- raads meening of werkelijk niets van het voorgevallene op de Rodeberger-hoeve wist of uit vrees voor de vcorname eigenares niets wilde zeggen. Ontmoedigd trad de jorge man de herberg den „Grauwen Kop" binnen, om de eigenares mee te deelen, dat zijn pogingen weer eens op niets waren uit- Ingez. Med. van den wedana, terwijl zijn vrouw, die hem steeds gevolgd was, de afschuwelijke moordpar tij moest aanzien. Zij heeft met bewonderenswaardigen moed en doodsverachting deze vreeselijke uren doorstaan en Benjamins tot aan zijn laatste oogenblikken bijgestaan, machteloos om het bloedbad te voorkomen Zij heeft de schurken gesmeekt om haar te dooden; zij was bereid zij aan zij met haar echtgenoot den dood in te gaan. Stevig werd zij vast gegrepen aan de polsen en zoo hebben de bloedhonden weten te voorkomen, dat zij zou inloo- pen op de klewang die het bloed bad aanrichtte. Eerst toen de beul ophield met hakken, werd zij losgelaten. Zij dacht toen, dat het einde der gebeurtenissen was bereikt, maar toen zij bij het zwaar verminkte lijk van Benjamins neerknielde, om te trachten de oogleden op elkander te drukken, sleurden de beest- menschen haar weg ergens heen. Verdere bijzonderheden zullen wij den lezer maar besparen. Ziehier tot welke verschrikke lijke 'Uaüen Kunnen woraen ge bracht vreedzame menschen, als overigens Inlanders zijn, die door het bekende haat-zaaien en ver dacht-maken door volksmenners op vergaderingen zijn opgeruid. Daarom eische al wat ordelijk en verantwoordelijk mensch is in Indië, hij zij Inlander of Euro peaan, dat extra slraf worde ge steld op haat-zaaien onder de bevolkingsgroepen! Mijnheer de Redacteur. De verkiezingen staan voor de deur. Als dit nummer van Uw blad verschijnt, heeft reeds de candi- daatstelling voor de Provinciale Staten plaats gehad; op 6 April mogen de kiezers uit de diverse geloopen. Hij trof Anne Mar greet alleen. De jonge weduwe was sedert dien treurigen dag, toen Koenraad haar den laatsten groet van haar gesneuvelden man overbracht, beslist in haar voordeel veranderd. Het toen bleeke gezicht met de vertvvij- felde oogen toonde weliswaar nog steeds een stillen ernst, maar er lag nu een dichte blos van gezondheid en van levensmoed over, en uit de blauwe oogen scheen berusting in het onver anderlijke lot. De nauwkeurig heid, waarmee ze de glazen op het buffet rang»chikte, de weeke klank van haar stem, haar ge- heele beheerschte wezen deed blijken, dat ze haar lot had aanvaard en nu in de vervulling van haar plichten haar levens taak zag. Of sprak er uit de warme blikken, waarmee ze den binnenkomenden Koenraad ont ving, toch een verlangen, een stille wensch naar nieuw levens geluk Werd de lichte blos op haar wangen niet wat dieper toen de jonge man nu voor haar stond en zijn blikken met een droomerige uitdrukking op haar lief gezicht liet rusten „Ik kan beginnen wat ik wil, het loopt alles op niets uit I" begon Koen'aad. „De marsch partijen en candidaten een keuze doen Op 12 April moeten de candidaten gesteld worden voor den Gemeenteraad en vóór of even na 15 Mei zullen de ge meente-raadsverkiezingen plaats hebben. In verband met plaatselijke omstandigheden hebben de raads verkiezingen doorgaans de meeste belangstelling Zij, die zich daarvoor veel interesseeren, willen vóór de verkiezingen wel eens een kijkje nemen in de kiezerslijst hunner gemeenten, die op daarvoor vast gestelde tijden voor ieder ter inzage ligt, teneinde daaruit te trachten een berekening te maken voor den te verwachten uitslag. Wat is een kiezerslijst? Het overgroote deel van Uw lezers zal zich voorstellen, dat deze bestaat uit een aantal in el kaar genaaide met hoofd bedrukte foliovellen, verdeeld in verschil lende kolommen, waarop de na men van alle kiezers en kieze ressen in alphabetische volgorde komen. Het begrip van het woord Ijjst (ttylkLeimei IUTH0P/ DTCIlgt die voorstelling mede. Een zoodanige lijst is voor iedereen gemakkelijk cm in te zien, een of meer namen er in op te zoeken, er een telling uit op te maken, of er aanteekenin- gen uit over te nemen. Wanneer men echter in som mige (vele?) gemeenten inzage vraagt van de kiezerslijst, plaatst men een doos voor den vrager inhoudende 400, 700, 1000 en meer kaarten voor ieder kiezer of kiezeres één kaart waarop evenals in de kolommen eener werkelijke lijstalles omtrent hem of haar vermeld staat, zooals dat in de kieswet is voorgeschreven. Is dit nu een lijst ais bedoeld in de Kieswet Het is begrijpelijk, dat dit zoo genaamde kaartsysteem voor de gemeente-administratie eenvou- naar den ouden molen was ook al tevergeefsch. De molenaar weet niets, en all hij wat weet, dan houdt hij zijn mond I „Geef je toch niet zooveel moeite, Koenraad, het ia toch allea tevergeefsch antwoordde Anne Margreet. „Het is ook niet noodigTe eten en te drinken heb ik immers met mijn Lieaje, God zij dank I Wat wil ik nog meer Het heeft zoo moeten zijn. Ona goed recht krijgen we toch niet 1 Het apijt me alleen maar, dat jij je al die jaren zooveel moeite gegeven hebt, Koenraad, ik weet waar achtig niet, hoe ik je daarvoor moet danken „Anne Margreet, praat me daar niet van 1 Je weet dat ik Hein beloofd heb, je te helpen en al had ik het niet beloofd, voor jou heb ik allea graag gedaan, dat kun je gelooven I" „Dat geloof ik, Koenraad I Behalve mijn ouden vader heb ik geen menach op de wereld, waarop ik me zoo kan verlaten all op jouDat mijn herberg zoo omhoog gekomen ia, wien heb ik het andera te danken, dan jou, dien de jongelui overal naloopen I Wie heeft al die jaren mijn akker in orde gehou den Jij alleen, hoewel je zelf diger is om ieder jaar te wijzi gen en aan te vullen, dewijl de kaarten voor het overgroote deel der kiezers ieder jaar geldig blij ven en wellicht alleen van num mer moeten veranderd worden, dan wanneer ieder jaar een ge- heele nieuwe lijst moet geschre ven worden. Voor den belangstellenden kie zer echter is het kaartsysteem op verre na niet zoo gemakkelijk, niet zoo eenvoudig als een lijst met namen. Vooral in de jaren, waarin de verkiezingen voor den Gemeen teraad vallen, is het aanwezig zijn van een heusche kiezerslijst voor velen van groot belang. Daarom tenslotte aan U, mijn heer de Redacteur, of aan Uw der zake kundige lezers het be leefd verzoek een antwoord te willen geven op de vraag Moet op iedere gemeentesecre tarie ter inzage liggen een kie zerslijst (een register met na men), of is aan de wet voldaan door een kiezerslijst in kaartsys teem voorhanden te hebben? neffttafflfifaférTijslén 'mag van geen jnvloed zijn op het antwoord der gestelde vraag. Vermoedelijk zien velen de beantwoording met belangstelling tegemoet Bij voorbaat dank voor de plaatsing en eveneens bij voor baat dank voor het of de ant woorden op de vraag. EEN BELANGSTELLEND KIEZER. 18-2-'27. ONDERSCHRIFT. Wij hebben bovenstaand gaarne een plaatsje gegeven en zien ook met belangstelling beantwoor ding door den zakenkundige lezers tegemoet. Red. niet wi»t, hoe je thuis klaar moest komen met al het werk En dit alles uit vriendschap. Koenraad, ik dank je voor alles, Onze Lieve Heer moge het je loonen 1" „Anne Margreet Weet je zoo zeker, dat ik alles alleen uit vriendschap heb gedaan vroeg Koenraad met bevende stem. „Heb je er nog nooit over na gedacht, dat ik ook andere ge dachten zou kunnen hebben gedachten, waarover het heele dorp heimelijk fluistert Verlegen wendde Anne Mar greet zich af en verzette wat op het buffet. Al lang had ze dit oogenblik zien aankomen, had ze met het fijne instinct van de vrouw gevoeld, dat deze man van haar hield. Toen dit haar voor het eerst duidelijk werd, hadden de meest uiteen- loopende gevoelens haar binnen ste in beroering gebracht. De drang om zich door de sterke armen van den trouwen man te laten omsluiten, woratelde met de innige gevoelens, die zij on veranderlijk voor haar oDgeluk- kigen echtgenoot meende te koesteren. Ze maakte zichzelf bittere verwijten, dat de ge dachte, dat Koenraad Werner eens haar hand zou komen vra< o— Gewijzigde lijst P. Erasmus, Oostburg D. H. van Zuijen, Breskens. M. A. Bleiker, Schoondijke A. 1. Leenhouts, Retranchement W. P. Verplanke, Biervliet. J. de Hullu, l'reskens. J. B. Becu-de Hullu, Groede M E. Pruijssen te Biervliet. A. H. J. Beuningh te Groede. J. Risseeuw-de Hullu, Zuidzande H. G. Fraser te Oostburg. I Schijve te IJzendijke. K. L. Reepmaker, Aardenburg. A L. Theri te IJzendijke. HOE GELD TE VERDIENEN. Men vraagt zich vooral in Pa rijs dikwijls af hoe de menschen, Franschen aan geld komen voor het luxe leven. Toevallig vonden we de opheldering in één geval. In de Avenue de l'Opera kwa men door faillissement twintig flinke appartementen vrij Maar waar men aan huur maar eventjes 65 000 francs vroegjmd Tot er ineens een meneer kwam opdagen, die de twintig aparte- menten ineens huurde en dus I.300.000 francs op tafel legde. En wat deed hijHij verdeel de elk appartement in 24 hokjes, zette er een bureau en twee stoe len en verhuurde elk kantoortje ad. 1000 francs per maand. Dat is een spotprijs op dien stand en hij moest den eersten dag reeds klanten weigeren. Rekent U nu eens uit hoeveel hem die appartementen opbrengen. Ge zult zien, dat hij in één dag (en 't volgend jaar bij de huurbeta ling hetzelfde) vier millioen vier honderd en zes duizend francs schoon winst in zijn zak stak. Meneer kan dus rustig van zijn rente leven. En werk of studie is er niet vöor noodig geweest. Maar men moet op het idee komen. gen, haar een weldadig gevoel bereidde. Wa« dat niet ontrouw tegenover den geliefden doode, ontrouw, waartoe zij zich toen-* tertijd na ontvangst van het doodsbericht nooit in staat zou hebben geacht? De almachtige tijd had allengs de bitterheid van smart om den verloren man gelenigd, hij had in het hsrt van de jonge vrouw stemmen gewekt, die eerst zacht, toen steeds ge biedender tot nieuw leven op wekten. Als de lange gestalte van Koenraad Werner met het trouwe gezicht en de doordiin- gende bruine oogen voor haar opdoemde, dan was het haar dikwijls te moede, als had Hein in het voorgevoel van zijn dood dezen man gezonden, om in zijn plaats bij haar alle plichten en rechten over te nemen. Hoe onzelfzuchtig en onvermoeid had de trouwe man die plichten vervuld, zonder, uit eerbied voor haar smart, ooit het stille ver langen, dat uit zijn geheele wezen sprak, onder woorden te brsngen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1