ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Pailementaire Kalender. Hoest- Oorlogen liefde. MIJNHARDT'S tabletten 's Zomers Buiten. Binnenland. Buitenland BRESKEK3CHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Eike regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Tno.,02T breskens p°jWro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Zaterdag 19 Februari 1927 Nummer 3203 GRATIS verzekering *aa gulden bij levens- j»* gld. bij dood aar gld. bij verlies tra gld. bij ver- im gld. bij ver- air gld. bij ver- gld. bij verlies voor de abonné's tegen 200 lanSe ongeschikt_ ][]Q ^oor van een ÜU "es van een TU 'ies van een uü 'ies van een 1U van eIken ongelukken voorheid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Het tweede gedeelte van de parlementaire wintercampagne is begonnen. De begrooting vormt steevast den inzet, waarvoor bij voorbaat tot Kerstmis op alle zittingsdagen (avonden en nach ten incluis!) beslag is gelegd. En na de welverdiende Kerstvacantie pleegt de Kamer bijeen te komen voor het afdoen van allerlei wetsontwerpen, zoo wel zware stukken als kleingoed. En zoo hebben dan de „ge achte afgevaardigden" wederom tot de, ditmaal zoo Iaat in het jaar vallende, Paaschdagen hun winterverblijf in de Residentie betrokken. Want de politiek is het leven zelf, dat niet stil staat, en de Kamer is tenslotte de weer spiegeling van het werkelijke leven van onze natie. Ook op het Binnenhof was een einde gekomen aan de vre dige rust, welke er sedert Kerst mis heeft geheerscht. Verschil lende belangstellenden wilden het komen aanwandelen van Minis ters en Kamerleden aanschouwen, om zich naar binnen te spoeden zoodra te één uur de tallooze schellen. jn het Kamergebouw aankondigden, dat de President het voorzittersgfcatoelte had be stegen. Vooral thans zou men v»^r door dit beeld zijn getroffen. Immers, het zooveelste annexatie debat werd ontketend, waarbij voor- en tegenstanders opnieuw hun bekende argumenten deden hooren. Ditmaal ging het om Haarlem en Breda, te wier be hoeve wijziging wordt voorge steld van de grenzen van ver schillende omringende gemeenten Iedere samenvoeging van gemeen ten schendt nu eenmaal rechten, en in elk afzonderlijk geval moet nauwkeurig worden nagegaan of die schending opweegt tegen het belang der samenvoeging. Het gaat hier om het tegen elkander afwegen van belangen, vaak ook om een vraag van meer of min der, bij welker beantwoording 19. DOOR F. R. Twee uur van Frankfort af! Dan kon hij iederen Zondag in de oude keizersstad rondloopen, tusichen al de mooie heeren en dame», hij kon de wachtparade zien uittrjkken, den Main met zijn vele schepen bewonderen het was hem alsof zich een tooverland voor hem opende. En bij neef Weiringer zou hij ko men, dien voornamen man, die er heelemaal niet als een boer uitzag. Hij kende hem van het bezoek, dat neef twee jaar ge leden gebracht had! Op een prachtigen vos kwam hij toen aangereden een Walachijsch paard uit zijn eigen fokkerij was het geweest zoo mooi en vurig als geen paard uit de heete omgeving. 1 en eigen paarden fokkerij hield neef er op na daar was Hansjorg in zijn ele ment, want hij had een aan geboren zwak voor mooie paar den. Weliswaar zou hij dan Paulien, die hij vandaag nog zoo leden van dezelfde politieke groepen de meest verschillende inzienten blijken te huldigen. De een geeft den voorrang aan het belang van de groote stad, die met leede oogen gegoede inge zetenen ziet atvloeien naar lief lijke dorpen in de omgeving; de ander aan het karakter van laatstbedoelde gemeenten. Wat den een parasiteeren op de groote stad toeschijnt, ziel de anoer als een voordeel voor de stad, wier middenstand protileert van win kelbezoek door de bewoners van omliggende dorpen. Under de tegenstanders gelden ook de meest uiteenloopende argumen ten ziet de een vooral een ge vaar in het steeds maar opslokken van het platteland door de groote steden, de ander acht de nabij heid van kleine gemeenten, die de belastingschioef minder steik aandraaien, een goede waarschu wing voor het stadsbestuur om den ingezetenen het verblijf niet onaantrekkelijk te maken door een te hoogen belastingdruk. De Hagenaar, die van het Bin nenhof wel eens meer wil zien dan het vermaarde boekenstalletje van Blok en de drooggelegde fontein; de provinciaal, die door de persverslagen in zijn courant naar het Kamergebouw wordt gelokt; de vreemdeling, die in de Residentie door een rood- neuzigen dienstman is opgevan gen om argeioos naar de ver gaderzaal te worden gedreven, Z11 sllen betreden met vurige verbeelding en hooggespannen verwachting den wmoH onzer Volksvertegenwoordiging Edoch, hoe groot is veelal de ontgoocheling! in plaats van een plechtige bijeenkomst in 's Lands verga derzaal, met Volksvertegenwoor digers in hun zetels aandachtig luisterend naar de voorgedragen redevoeringen, ziet de ontnuch terde bezoeker drommen afge vaardigden, in luidruchtig onder ling gesprek zonder eenige noti tie van den spreker te nemen; ontdekt hij verder een aantal leden eenzaam in bankjes geze ten, dikwijls in de meest gemeen zame en ongedwongen houdingen, geliefkoosd en gekust had, in langen tijd niet zien en al was het zoo misschien was het wel heel goed I Trouwen kon hij het meisje voorloopig toch nog niet, dan was het maar beter, als hij haar niet te veel zag. Keerde hij na een of twee jaar weer in zijn geboo teplaatlterug en had hij in den loop van dien tijd bij neef wat behoorlijks geleerd, dan kon hij eerder tegen zijn moeder optreden. Dan zou hij tegen haar zeggen; Paulien of niemand I" een wils uiting, waartoe hem heden beslist nog de moed ontbrak. In zijn verrukking viel Hamj org zijn moeder om den hals en draaide de welgedane vrouw meerdere malen dansend in het rond, Zijn moeder bevrijdde zich lachend van den wildeman en stuurde hem het erf op om nog eens na te kijken, of alle werk ordelijk uitgevoerd was zij zou onderhand 't avondeten helpen klaar maken. Fluitend verwij derde de jonge man zich, en met een tevreden uitdrukking op het koude gezicht keek zijn moedei hem na. Ze had immers bereikt, wat ze wilde. Haar be zoek bij den neef, vier weken geleden had ten doel gehad, het vlijtig arbeidend zonder ook maar de geringste aandacht te schenken aan de wellicht on sterfelijke woorden, die de spre ker de zaal inslingert. Na al dit geschermutsel heeft Minister Kan, die bijzonder goed op dreef was, ten slotte toch het pleit gewonnen. Vermeld dient ten slotte, dat Dr Bierema, de opvolger van Mr Dresselhuys in wien de Kamer een figuur heeft verloren, die in vaak waarlijk meeslee- pende redevoeringen eigen ge dachten wist over te brengen in anderen werd geïnstalleerd, en dat de communistische af gevaardigde roeping gevoelde om te interpelleeren over de gevolgen voor zijn politieke vrienden in Indië van de onlus ten aldaar en over het voor genomen bezoek van den kruiser „Sumatra" aan China. Goed moedig heeft de Kamer, die im mers nu zwemt in den tijd, beide interpellaties toegestaan 1 Ingezonden Mededeeling. Doos 30ci Keelpijntableften 30en60ct -*1 BIJ A POTH, en droci STEN "a^ Men meldt ons, dat het dit jaa, vijftien jaar zal geleden zijn, dat et, groep kantoorbedienden, ambtenarv^, onderwijzers en middenstanQvrs te Rotterdam het initiatief nuuen t0( de op richting der vereeifxjjng, of beter gezegd: der naamloos vennoot schap ,'s zomers buiteir j)oe] dezer instelling was van me,t aj aan in de mooiste deelen v^ het land zich.een eigen vacantie- oord te scheppen. Dat dit doel volkomen bereikt is, hebben de vijftien voorbijgegane jaren wel bewezen. plan tot een huwelijk tusschen Hansjorg eu de oudste, wat leelijke dochter van den neef te beraadslagen. Om d°n jongen, die zoo graag alle mooie meisjes naliep, niet koppig te maken, hadden beiden het 't beste ge vonden, voorloopig heelemaal niets van hun plan aan Hamjorg te laten blijken, want dat hij zich dan weerspannig zou toonen of met een van zijn dwaze Streken het huwelijk zou ver ijdelen, dat was wel zeker. Ze waren overeengekomen dat Hans jorg voor een jiar of langer bij neef Weirioger zou komen, om zich hier in het boerenbedrijf verder te bekwamen. Als hij eerst maar daar was, dan zou neef er wel voor zorgen, dat de harten van de jongelui elkaar vonden. Tevreden knikkend met het hoofd, streek vrouw Schilling met haar vleezige handen over de schort en begaf zich met vasten tred naar de keuken, waaruit kort daarop het ram melen van borden en vaatwerk klonk. VII. Het was nu al twee en een half jaar geleden, dat Koenraad Huurde men heel inhet begin van de bijeengelegde gelden een huisje te Baarn en twee te Sche- veningen, thans heeft ,'s zomers buiten" Rotterdam geen huur huizen meer, maar enkel eigen bezittingen. Het geplaatste kapi taal steeg dan ook tot twee ton waarvoor modern ingerichte wo ningen werden gebouwd of ge kocht te Scheveningen, Katwijk Zee, Oostvoorne, Zandvoort Oud Leusden, Baarn, Amersfoort en Ulvenhout. Deze woningen wer den volledig, zij het eenvoudig maar buitengewoon hygiënisch, gemeubeld. Meer dan drie hon derd gezinnen maken per jaar van deze instelling gebruik; hel aantal dank- en tevredenheidsbe tuigingen alleen over 1926 steeg tot over de twee honderd. Aangezien de Directie naar verderen vooruitgang streeft deelt zij ons mede, dat zij gaarne bereid is op eene bijeenkomst, hier ter plaatse te beleggen, na dere uiteenzettingen te geven. Ook zullen met genoegen alle vragen om inlichtingen worden beantwoord, en kunnen desbe treffende brieven worden gezon den aan: ,'s zomers buiten", Hoofdkantoor; Noordsingel 26a. te Rotterdam. Buitengewoon mooi zijn de woningen te Oud Leusden, hoe wel ook die te Scheveningen en te Zandvoort elke vergelijking kunnen doorstaan. In het voor jaar zullen rustbehoevenden, zenuw - of lichaamszwakken op zeer billijke conditiën bij „'s zo mers buiten" Rotterdam kunnen huren. Het is niet noodzakelijk lid (aandeelhouder) te zijn terwijl het niets ter zake doet of men te Rotterdam of elders woont, noch welke positie men in het leven inneemt. Alle rangen en standen vinden thans in wat ,'s zomers buiten" te Rotterdam biedt, ruimschoots bevrediging zij het ook, gelijk reeds opge merkt, dat de meubileering der woningen van alle „luxe" is tespeend. Werner uit den oorlo wai teruggekeerd in zij. ouderlijk huis jaren, die .oor den jougen man een overvloei. van zorg en arbeid gebracht hadu.,, Tijdens de lange oorlogtj ireu konden de akkers slechts ge brekkig bewerkt worden, daar de mannelijke arbeidskrachten ontbraken, en het kostte al ver bazend veel moeite, om de landerijen weer in een draag lijken toestand te brengen, zoo- als voor de voortgang en in standhouding van het bedrijf noodig was. Met al zijn krach ten en een onverwoestbare werk lust had Koenraad zich op die moeilijke taak geworpenvan den vroegen morgen tot den laten avond zag men hem met den ouden knecht aan het werk, toen het hem gelukt was, alles weer in het rechte spoor te brengen. Daarbij verzuimde hij niet aan de beloften, die hij zijn gesneuvelden vriend gegeven bad, te denken al dien tijd was hij er op bedacht geweest be wijzen te zoeken voor de recht matigheid van Hendrik Schil lings aanspraken op de erfenis van zijn vader. Nog tweemaal had hij naar Amerika naar ZOMERTIJD. Blijkens het voorloopig verslag van de afdeelingen dtr Eerste Kamer was met waardeering ken nis genomen van het door den minister ing-nomen standpunt aangaande den zomertijd door zijn mededeeling dat van hem geen voorstel tot afschaffing was te verwachten. De hoop werd uitgesproken, dat omtrent deze materie eindelijk rust kome. al blijft tegemoetkoming jegens de tegenstanders door eenige verkorting, zoo die mogelijk is, niet ongewenscht- RIJWIELBELASTING OP STATIONS. De Ned. Spoorwegen zullen alle stations, halten en stopplaat sen voor het in depot nemen van rijwielen open stellen en voor zoover deze niet geschikt zijn, zal men een speciale in richting maken, Op deze wijze denkt men vervoer van reizigers te trekken. Vele halten en stop plaatsen toch liggen ver van de plaatsen af, die zij bedienen moeten. Indien nu de reizigers gebruik van hun rijwiel kunnen maken, doordat ze deze op het station, vanwaar de trein vertrekt, tijdelijk in bewaring kunnen ge ven, zal ongetwijfeld menigeen, die nu van de autobus gebruik maakt, per trein gaan reizen. HET ONTWAPENINGS VRAAGSTUK. Het afwijzende antwoord van Frankrijk op het voorstel van president Coolidge inzake de beperking van deibewapening ter zee, is gisterenavond te Was hington ontvangen. Het verluidt, dat Coolidge aan zijn besluit vasthoudt en zelfs zou overwe gen een conferentie te houden zonder deelneming van Frankrijk. Christiaan Euler geschrever, zonder een antwoord of een levensteeken te hebben ontvar- gen. In de geboorteplaats van den ouden Schilling, waar Koen raad op twee vrije dagen was heengereisd, was ook niets be kend geweest of de toenmalige getuige in Amérika nog lt efde. Óe baljuw en de klerk in Kat- zt-ellenbogen hadden hem ten ,lott^op zijn herhaald verzoek °m stukken nog eens na te kijk. te kennen gegeven, dat hij hen -,aar mef rust moest latenzooals au, den gesneu- velden Hendrik vohilli zelf was meegedeeld, haü,en brardi die 17 jaar geleden m bet ar. chief was uitgebroken, de .v ^en die op het geval betrekki.^ hadden, waarschijnlijk vernietigd; er was geen sprake van, dat nu zonder de schaduw van een bewijs een proces tegen de hoog in aanzien staan de eigenares van de Rodeber ger-hoeve kon worden aange gaan. Ontmoedigd moest Koen raad het ten slotte aan het toe val overlaten, om het recht van Anne Margreet en haar kind aan het daglicht te brengen, nadat hij ook bij den molenaar in het Jammerdal niets naders over de aangelegenheid was te Weten gekomen. (Wordt v»'

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1