10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Dg Hijwislbslasting Oorlog en liefde. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANPEREN Abonnementsprijs p. 3 «Banden f 1.25 franco port f 1,4C Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Medé3. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgevtr J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Telefoon RRESKFNS Postgiro No. 2! 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Zaterdag 12 Februari 1927 Nummer 3201 GRATIS verzekering gulden bij levens- j gld. bij dood mt, gld. bij verlies ark gld. bij ver- tm gld. bij ver- m gld. bi] ver voor de abonné's tegen yfin lange ongeschikt- f] f] door /Q vaneen nil lies van een 4M lies van een /Q lies van een ongelukken voor: M«V heid tot weiken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. DE WIJZE VAN INNING Telkens komen klachten van menschen wier rijwielplaatjes zijn zoekgeraakt of gestolen. Een nieuw rijwielplaatje kan dan niet worden verstrekt, omdat de tegenwoordige wijze van inning den belastingbetaler geenetiei bewijs verschaft,dat hij werkelijk aan zijn verplichtingen heeft voldaan. „Is daaraan niets te doen door een andere wijze van heffing", zoo vraagt het slachtoffer dan altijd Nu hebben we weer een stuk ontvangen van een lezer, die een stelsel van inning aan de hand doet, waardoor aan het bezwaar van de slachtoffers van verlies of van diefstal kan worden tege moetgekomen Dat stelsel zou wezen: de belastingplaatjes met een nommer erop uit te geven, dus van 1 tot en met het nom mer van het laatste plaatje, dat voor de belasting verkocht wordt. En verder den naam van den kooper met zijn nommer in te schrijven in een register. Het ziet er heel aardig nit, zoo op het papier, maar in de practijk zou het op enorme kos ten neerkomen. Het register zou op een omslachtige administratie uitloopen. De vervaardiging van de plaatjes zou ook veel duurder uitkomen. En de controle zou, althans in het begin van het jaar, ook een stuk zwaarder worden. Hoeveel geld van de belasting zou er niet verloren gaan door dezen omslag? En zou de schade, die sommigen lijden, meestal toch door hun eigen onachtzaamheid, dit verlies voor de schatkist waard zijn? In de verste verte niet. De gedachte, welke aan de wijze van inning, nu toegepast, ten grondslag lag, was: de in- ningskosten zoo gering mogelijk te doen zijn De inningskosten zijn inderdaad miniem gebleven, want behalve de kosten van de vervaardiging zijn er slechts weinig kosten van administratie. 17. DOOR F. R. Bij het zien van haar flinken, krachtigen zoon kwam er iet» van vreugde over het ernstige gezicht van de moeder, doch slechts voor een oogenblik, want dadelijk daarop leken haar stren ge blikken weer zoo onverschil lig, alsof de vrouw zich schaam de over iedere teedere opwelling. Ook de toon waa-mee ze haar zoon, die de stoep op kwam, ontving, verried geen enkel warm gevoel; integendeel klonk er iets a's verwijt in, zoodat Hansjorg met schuwe blikken het gezicht van zijn moeder opnam. Al was hij gewoon, dat ze kortaf bijna barsch tegen hem was, toch meende zijn scherp oor nu een onderdrukte boosheid uit haar woorden te hooren, toen ze zei ,Ik had er op gerekend, dat je al een uur geleden thuis zou zijn, dan zou het hooi nog op den zolder gekomen zijn. Waar blijf je zoolang Eenige boekhouding is op het oogenblik op de kantoren in de steden niet noodig. De kantoren krijgen een hoeveelheid plaatjes en berichten alleen het totaal van het aantal verkochte plaatjes. Eenvoudiger kan het dus niet. Ondanks de bezwaren, die uit deze wijze van inning kunnen voortvloeien, zal zij dus wel ge handhaafd worden, zoolang niet een phenomeen opstaat, die met gelijke geringe kosten betere waarborgen tegen schade weet te verschatten. Ingezonden Mededeeling. üwHÖofdhuid' wordt vrij van roos en huid schilfers, het haar zachter, glanzend en wat donkerder getint, als ge des morgens de haren en daarna met de vingertoppen ook de hoofd huid inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct P O R L Werkverschaffing in Drenthe. De vraag is waarschijnlijk bij menigeen gerezen, hoe de ver plaatsing van groepen werke- looze arbeiders naar Drenthe te rijmen is met de verplaatsing van gezinnen uit de veenstreek naar Twente en Eindhoven. In de eerste plaats dient men daarbij in aanmerking te nemen, dat de verplaatsing der gezinnen uit Oost-Drenthe niet geschiedt met het oog op de werkgelegen heid voor de hoofden dier ge zinnen. Integendeel de aankomen de jongens en meisjes zouden daar in de fabrieken werkgele genheid krijgen en voor de man nen zal ook daar in velé geval len werk moeten worden gezocht. Die verplaatsing draagt een duurzaam karakter Omgekeerd gaan de groepen werklieden, die nu naar Drenthe worden verplaatst, daarheen slechts voor een seizoen. De eerste honderd vormen zoo vertelde de minister van Bin- Met een onschuldig gez'cht antwoordde Hantjorg„Kaspar is een oude man ik moet het grootrte deel zelf doen. Bij die hitte ku nen we het hooi mo g:n- middag keeren en overmorgen op hoopen zetten I Als er geen regen komt, halen we het Zon dag binnen f' Omdit Hansjirg altijd wat op zijn kerfstok had en ook nu niet wist, of zijn moeder misschien achter een van zijn streken ge komen was, p-obeerde hij, naar een beproefd recept, haar in een algemeen gesprek over het werk te verwikkelen, om op die manier de een of andere onaangename preek te vermijden of toch minstens uit te stellen. Maar dezen keer getukte het hem toch niet, zijn moeder van haar vcor- 'ntmen af te leiden want zonder op zijn voorstel over het hooi in te gaan, liep ze met kordate passen naar de huiskamer en beval haar zoon, haar te volgen. In de ruimte, met glanzend ge wreven berkenhouten meubel» pronkende kamer aangekomen, draaide ze zich om, begon nog vlugger te breien, en zei zonder meer „Met jou heb ik weer eeD» een app'itje te schillen I Wat nenl. Zaken aan een redacteur van de „N R. Crt." een proef. Er is daar werk voor wie wil len aanpakken. De uitzending moet bewijzen, of de menschen werken willen. Wie niet wil zeide de mi nister moge thuis blijven, maar de afspraak is, dat zij die zonder goede redenen weigeren, van verderen werkloozensteun wor den uitgesloten- Bij de vaststel ling van de arbeidsvoorwaarden zal er natuurlijk rekening gehou den moeten worden met het feit, dat de uitgezondenen niet alleen zelf moeten leven op de plaats waar zij te werk gesteld worden, doch ook hun (huis achtergeble ven gezinnen moeten onderhou den. Zooals reeds is vermeld zal de regeering voor huisvesting de barakken op het Witteveen ter beschikking stellen, waardoor de verblijfkosten worden beperkt. Natuurlijk heeft het plan ook bezwaren. Deze zijn van ver schillende zijden reeds breed uitgemeten. Het idee van een toetsing vindt men verwerpelijk. De noodzakelijkheid van een onderzoek der zwakke broeders, onder wie er zijn, die reeds jaren op steun geloopen hebben, een toetsing tot bestrijding van de werkschuwheid, is inderdaad een groote factor in de beraadslagin gen geweest. Maar door al te veel nadruk op de toetsing te leggen vestigt men, zooals wethouder Drees van 's Gravenhage in een onlangs in „Het Volk" opgeno men interview heeft doen uit komen een verkeerden indruk omtrent het gehalte der in aan merking komen arbeiders. De heer Drees heeft o. a. de moge lijkheid besproken gedurende enkele maanden Scheveningsche visschers, die onder langdurige seizoenwerkloosheid lijden, in Drenthe te werk te stel len. Bij dezen is van werkschuw heid geen sprake. In andere gemeenten zullen er overeenkom stige categoriën zijn Naar onzen indruk zal in dezen aan de ge meentebesturen vrijheid worden gelaten naar bevind van zaken te handelen. heb js al «inds een paar weken in den „Grauwen Kop" te ma ken, terwijl jstoch weet, dat ik niet wil hebben, dat je daar heen gaat „Ik wi«t niet, dat u me dat verboden had, antwoordde Hans jorg verlegen. „Niet i keer wel tien keer heb ik u gezegd, dat we niets met die lui te maken heb ben 't Ia wat te zeggen met zoo'n jongen Het heele dorp weet, dat het tusschen Anne Margreet en ors herrie is, en je gaat er stiekum heen I Foei, ichaam je 1 Wat heb je daar te zoeken Ik wil antwoord I" ging de boerin met steeds luidere stem voort. Hansjorg begon koppig te worden. Die commandeerende tooo, waarin zijn moeder tegen h m sprak, en wel zoo luid, dat de meiden in de keuken het konden hooren, had hij niet verdiend, nadat hij zich vandaag op den terugweg had voorgeno men, om de gelegenheid, Anne Margreet te zien, in het vervolg te mijden de verwijten van zijn moeder leken hem onrechtvaar dig, en boos autwooidde hij „Ik ben toch geen kleine jon gen meer, moeder, dat u zoo GRONINGEN IN BLIJDE VERWACHTING. Nog dagelijks stijgt het aantal geschenken, dat wordt opgesta peld voor de baby, die als de 100,000ste inwoner van Gronin gen zal worden ingeschreven Niet alleen de Groningers zelf doen daaraan mee, maar ook uit andere plaatsen komen veel be wijzen van belangstelling voor ouders en kind. Zoo heeft de Eerste Nederland- sche Verzekering Maatschappij op het Leven en tegen Invalidi teit te 's Gravenhage voor de jonggeborene een kostelooze polis beschikbaar gesteld, volgens wel ke de kleine bij het bereiken van de meerderjarigheid door de „Eerste Nederlandsche" de som van f 1000 zal worden uitgekeerd, Het Verkoopkantoor van Nest- les Kindermeel te Rotterdam stel de gedurende het eerste levens jaar van het 100 000ste Gronin- gertje gratis voeding met haar Nestles Farine Lactine Kinder meel ter beschikking Dr. J. TH. DE VISSER. Onder buitengewone blijken van sympathie en hoogachting heeft deze week de oud-Minister van Onderw. K. en W., dr. J Th. de Visser, leider van de Christe lijk Historische fractie der Tweede Kamer, zijn 70sten verjaardag gevierd. Talloos waren de bloemstuk ken, welke reeds in den voor middag ten huize van den jarigen staatsman bezorgd werden. De ochtendpost bracht drie groote omvangrijke pakketten brieven en gelukwenschen, van heinde en verre toegezonden. Ook het aantal telegrammen stapelde zich op. De koningin-moeder deed door een schrijven van hare belang stelling blijken. Reeds in de morgenuren kwa men velen dr. De Visser persoon lijk gelukwenschen, o. a. kwam ook een deputatie uit het bestuur van den Christ. Nationale Werk- tegen me te keer gaat 1 Al» mijn kameraden naar den „Grau wen Kop" gaan, moet ik dan zeggen ik mag niet mee, mijn moeder wil het niet hebben Moet ik me dan laten uitlachen? „Je bent er ook zonder je kameraden al meer dan een» heen geweest I Dacht je dat ik dat niet wi»t „Dan ben ik gegaan, om ze daar te treffen. Naar de andere herberg hier op het dorp gaat geen mensch 1" De argumenten, die Hansjorg aanvoerde, waren zoo duidelijk, dat vrouw Schilling een toon lager begon te zingen. Het wa» haar bekend, dat de andere herberg van het dorp „In het Lahndal" door de meer gegoede boerejongen» niet werd bezocht, omdat daar alleen twee knorrige oude mentchen woonden en bovendien de kwaliteit van den getapten appelwijn te wenschen overliet. Toch zou ze nooit toestaan, dat Hansjorg den „Grauwen Kop" bezocht, eens deels uit vijandschap tegen de eigenares van de herberg, maar ook op grond van haar inner lijke overtuiging, dat de mooie Anne Margreet op 't licht ont vlambare hart van haar zoon een mansbond, waarvan de jubilaris een der oprichters is, dr. De Visser gelukwenschen. Als blijk van waardeering voor het veie, dat dr. De Visser voor den bond heeft gedaan, werd hem een canapé met fauteuils aangeboden. Landbouw. GRAUWE THEORIE. Ir. J. G. Maschhaupt, directeur van een der te Groningen geves tigde rijkslandbouwproefsfations, zegt in 't Groninger Landbouw blad van 5 Febr. een en ander, dat zeker in ruimen kring belang stelling zal vinden. Hij schrijft o. a. Er wordt in de landbouwweten schap al meer dan genoeg ge- heoretiseerd en er worden zeker veel te veel half rijpe en geheel onrijpe theorieën onder de land bouw gebracht. Er is zeker wel geen gebied waar zoo getheore tiseerd wordt als de landbouw; de landbouwkundige vraagstuk ken zijn uiterst moeilijk toegan kelijk voor proefondervindelijk onderzoek en waar dit het geval is, is de verleiding steeds groot om onze povere kennis met veel theoretische redeneeringen op te smukken. Hierin schuilt een groot gevaar, en voor den onderzoeker en voor den onder wijsman en voor de landbouwer. Zeker, we hebben hypothesen en theorieën noodig om in de we tenschap verder te kunnen komen, maar men moet er zich steeds van bewust blijken, dat ze ook een geweldige rem kunnen vor men voor verderen vooruitgang... Willen we vooruitkomen dan moeten we ons zooveel mogelijk vrij houden van theorieën, maar een open, onbevangen oog heb ben voor de verschijnselen. Scherp waarnemen van de feiten, deze verzamelen en orde nen, dat is hetgeen waaraan we in de eerste plaats behoefte hebben. Daar moet ook het land bouwonderwijs op aan sturen! AJijns inziens wordt bij het landbouwonderwijs te veel over bodem en bemesting getheoreti- diepen indruk had gemaakt. Daar een beslist verbod echter waarschijnlijk den tegenspraak van den jongen man zou uit lokken, en ze bang was, dat hij ondank» hst verbod zijn bezoe ken in het geheim zou voortzet ten, veranderde ze van taktiek en zei vriendelijk „Je hebt gelijk, Hansjorg, je bent geen kleine jongen meer, dien ik eenvoudig verbieden kan, wat ik niet goed vind. Maar denk eens een klein beetje na over wat er tusschen ons en die lui i» voorgevallen 1 Heett Hen drik, toen hij nog leefde, niet alle» in het werk gesteld, om later de boerderij te krijgen, nadat vader gestorven was Als het hem gelukt was, wat was jij dan Niet veel meer dan een knecht I En is die Anne Mar greet anders 1 Sinds de twee en een half jaar, dat Werner's Koenraad weer thuis is, gaat er bijna geen week voorbij, zonder dat ik hoor, wat er niet allemaal tegen ons verzonnen wordt I (Wordt vuvolgdj

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1