Backin ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW9CWLAANDEREN Het veelbesproken verdrag, Oorlog en liefde, Onze Prov. Staten. Gemeenteraad Oetker-Cake DrOehker's Bakpoeder BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. po*t f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r (j s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer «5 cent Ingez. Meded. 30 ct p. regel. Drnkker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK TnI-."2 BRESKENS p™$9ro Abonneraents-Advertenties zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur S6a jaargang Zaterdag 5 Februari iö27 Nummer 3199 GRATIS verzekering gulden bij levens- ja» gld. bij dood mt> gld. bij verlies tra gld. bij ver- im gld. bij ver- air gld. bij ver- gld. bij verlies voor de abonné's tegen 200 'an8e ongeschikt- Ifm door /h van een hM lies van een 411 lies van een /h lies van een 111 van eiken ongelukken voorheid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Nu de Eerste Kamer weldra in de laatste instantie beslissen zal over het verdrag tusschen België en ons land, kan het nut tig zijn in een kort artikeltje sa men te vatten wat dat verdrag inhoudt en waarom zoovelen het een ramp voor Nederland achten Het eerste en kortste artikel is een der gewichtigste. Het er kent dat de neutraliteit van Bel gië is vervallen en eveneens het verbod om van Antwerpen een oorlogshaven te maken. Door de opheffing van die neutraliteit wordt het gevaar grooter dat België nog meer vazalstaat van Frankrijk wordt. België voert geen eigen buitenlandsche poli trek, zooals wij, maar ziet altijd Frankrijk naar de oogen en het nieuwe verdrag geeft voor de weg te nemen slagboomen der neutraliteit geen enkele compen satie. De oorlogshaven voor Ant werpen is vooral daarom zoo vreemd omdat bepaald is dat in oorlogstijd de verbinding van die haven met de zee voor Belgische oorlogsschepen gesloten is. Men vermoedt dat dit maar schijn is om onze souvereiniteit over de Schelde aan te tasten. Het verdrag regelt in werke lijkheid de politieke positie van België op de Nederlandsche Schelde. De verplichting tot on derhoud van een doorgaande vaargeul op de Schelde, die ons wordt opgelegd is een zuiver Belgisch belang, geen enkele Nederlandsche haven heeft er eenig belang bij. In het oude geschil over de Wielingen krijgt België een voor sprong, die het niet had. Vroe ger werd alleen gesproken van .rechten", nu van „souvereini- teitsrechten" van België. In het verdrag komen een aantal bepalingen voor betreffen de aanleg van nieuwe werken, het onderhoud en de bediening van bestaande of nog te maken werken. Het aandeel in de kosten, 15. DOOR F. R. „Ja zeker, want als ik niet op tijd thuis ben, maakt moeder iederen keer een spektakel van je welste 1 Ik denk wel eens, dat ze het moet hebben gemerkt!' O, jou leugenaar! Hoe wil je dan 's avonds bij me komen „Als moeder denkt, dat ik naar bed ben I Dan ga ik door de schuur en den tuin er van door 1" Over de openhartigheid, waarmee de jongen zijn streken opbiechtte, moest Paulien lachen. „Je bent er me een Izei ze. „Hij is bang voor zijn moeder als een kleine jongen 1 Krijg je ook nog wel eens een pak slaag. Hansjörg Hij bromde verlegen ren paar onverstaanbare woorden, maar trok meteen partij van haar vroolijkheid door haar naar zich toe te trekken. De verzoening werd gesloten en steeds weer gaf Hansjörg zijn meisje de verzekering dat ze eens als meesteres op de Rodenberger hoeve haar intrede zou nemen. dat Nederland daarin te dragen heeft, is onevenredig groot en bovendien worden onze belangen voor de Belgische op zij gezet. Zoo wordt wel bepaald den af voer van Belgisch water over Ned. gebied, maar niet die van Zeeuwsch Vlaanderen over Belgischen grond. Een ander artikel schrijft voor de toestemming van Nederland voor het aanleggen van kanalen van Antwerpen naar Moerdijk en Ruhrort Schelde Maas Rijn 1 over ons land, ten koste dus van de Rotterdamsche haven, terwijl wij in de kosten moeten bijdragen. Artikel IV bepaalt dat de commissie van beheer zal bestaan voor de helft uit Belgen „wier beschikkingen en verordeningen voorrang znllcn hebben boven de Nederlandsche beschikkingen en verordeningen." Wanneer men nu weet, dat die commissie, waarin de Belgen alles en wij niets te zeggen heb ben, te beslissen zal hebben over de scheepvaart op de Schelde, verlichting, onderhoud, verbetering en zelfs verleggingen en door snijdingen landwaarts van de bandijken en ook de politieverordeningen, dan begrijpt men hoe de Belgen baas kunnen spelen in ons land. Kan deze commissie het niet eens worden op een punt, dan is er beroep mogelijk op een scheidsrechterlijke commissie van vijf leden, van wie één, zegge één, Nederlander, mag zijn. Over de gewichtigste en principieelste zaken, ons land betreffende, wordt dus in beide commissies door vreemdelingen beslist Professor Struycken schreef dan ook hierover: „Blijvend wordt ten bate van Belgische belangen ten aanzien van een bepaald deel van ons grondgebied het Nederlandsch staatsgezag uitgeschakeld en het Belgische daarvoor in de plaats gesteld Tenslotte mogen we op deze merkwaardigheid wijzen: de Belgische volksvertegenwoordi- Het was hem daarmede ook vol komen ernst Maar toen hij na een lang afscheid met de zeis over den schouder over den straatweg naar huis liep, doken de onderdrukte bedenkingen over de vervulling van zijn wenschen in heviger mate weer op. Hoe waagde hij er aan te denken om zijn moeder de eenvoudige mole naars-dochter als zijn vrouw in huis te brengen De strenge opvoeding, die Hansjörg gekregen had deed het hem bij zijn opper vlakkig karakter als van zelf sprekend voorkomen, dat zijn moeder bij zijn huwelijk de be slissende stem zou hebben. Hansjörg was, zooals men dat noemt, een goeie kerel, maar die ook geen greintje mannelijke standvastigheid enzelfstandigheid bezat. Zich door zijn moeder laten leiden en besturen, dat was hem zoo tot een gewoonte geworden, dat ieder verzet tegen haar wil hem een onmogelijkheid leek Hij had het thuis ook immers goed. Zondags had hij meer geld dan een van zijn kameraden, met zijn kleeding moest hij steeds alle jongens den loef afsteken daarvoor zorgde zijn moeder en dat hij behoorlijk aan het werk werd gezet, dat had in den regel geen invloed ging keurde zonder debat het verdrag met algemeene stemmen goed; de Nederlandsche Kamer streed eenige weken lang en nam het toen aan met 50 - 47 stem men. Ingezonden Mededeeling. Bij Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten Buisje 75,40, 25 ct Verkoudheid der luchtwegen Anga-bonbons. Doozen van 90 en 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. Over eenige maanden zal we der de stemming voor de leden van de Provinciale Staten plaats hebben. In den regel is de belangstelling voor de Statenver kiezingen niet heel groot. Echter zijn deze verkiezingen toch van veei beteekenis, omdat de kiezer door zijn stem indirect invloed kan oefenen op de samenstelling der Eerste Kamer, welker leden, gelijk bekend, door de Staten der Piovinciën worden gekozen. Art. 134 van de Grondwet luidt: Aan de Staten wordt de regeling en het bestuur'van de huishou ding der Provincie overgelaten." Zeker is tot die taak te reke nen de zorg voor goede ver keerswegen naast en ter aanvul ling van de Rijkswegen, en reeds uit dit oogpunt is de samenstel ling van de Provinciale Staten ten volle de aandacht der kiezers waardig. Immers bij den enormen om vang, dien het licht en zwaar vervoer meer en meer aanneemt, in de eerste plaats tengevolge van de geweldige toeneming van het autoverkeer, treedt de nood zakelijkheid van het aanleggen en onderhouden van bruikbare landwegen sterk op den voor grond. Niet door beperkende en rem mende bepalingen, doch door het tot stand brengen van ge makkelijke practische verkeers wegen, wordt vrije ontplooiing van handel en industrie bevor derd, worden land en tuinbouw op zijn steeds goede humeur. Integendeel vond hij het prettig, dat het beheer van de groote boerderij, die eenmaal zijn eigen dom zou worden, aan hem werd overgelatenvol ijver was hij van 's morgens vroeg tot des avonds laat op de been en hij wist zich bij de knechts en meiden buitengewoon bemind te maken, deels door zijn vriende lijk gezicht, deels door nu en dan kleine geschenken tejgeven. Vroeger was hij tegen de meiden, als ze jong en aardig waren, zelfs wel eens al te vriendelijk geworden maar nadat zijn moe der hem in de schuur betrapt had, toen hij de knappe Lina Kemel een zoen gaf en hij dien tengevolge van de woedende vrouw een klinkende oorvijg, en Lina haar ontslag op staanden voet had gekregen, toen ontweek hij het vrouwetijk deel van het personeel als een kind, dat zich gebrand heeft, het vuur en zocht voortaan alleen buitenshuis be vrediging voor de behoeften van zijn hart Bij zijn knap uiterlijk en zijn ten allen tijde geopende beurs was het hem ook nooit moeilijk gevallen, op de meisjes van het dorp indruk te maken. Geen van allen was echter in staat geweest, zijn eenigszins gediend. Het wegenvraagstuk vraagt een oplossing in den zin van vrije ontwikkeling van den ondernemingsgeest. Uit een economisch oogpunt bezien is de samenstelling van de Provinciale Staten dan ook van het grootste belang. GROEDE, op Woensdag 2 Febr. 1927. Na opening en vaststelling der notulen, doet de voorzitter me dedeeling van den uitslag van de gehouden aanbesteding be treffende de armenhuizen. Deze heeft plaats gehad op Zaterdag 29 Januari. Gebr. Kareis wilden de loods bouwen, als de gemeente f 95,- bij betaalde, terwijl P. C. de Mazure de schuur wilde plaat sen en nog f 125,-toegeven, zoo dat aan laatstgenoemde de over name is gegund. Ten behoeve der verkiezing voor de Prov. Staten moeten voor de stembureaux leden worden aangewezen. Voor stembureau I worden benoemd (de Burgemees ter is ambtshalve voorzitter) de Heeren Vlieger, en de Bliek en als plaatsvervangend de heeren Herman, P. Luteijn en Iz. Ris- seeuw, terwijl in stembureau II (voorzitter Weth. Lombaard) zit ting krijgen de heeren Becu en de Milliano, terwijl als plaats vervangers worden aangewezen de heeren Van Haneghem, C. Lippens en A. van Lare. In het hoofdstembureau ten behoeve der a s. gemeenteraads verkiezing worden gekozen (de Burgemeester is ambtshalve voor zitter) de heeren Vlieger, Lom baard, De Milliano en Becu. De overige leden worden ais plaats vervangende leden aangewezen. De leden der schattingscom missie moeten om de 4 jaar worden benoemd. Dit jaar per 1 Mei moeten ze weer aftreden Na gehouden stemming blijken dezelfden te zijn herkozende heeren Lombaard, F. v. d. Meu- wispelturig wezen blijvend te boeien, totdat hij ongeveer een jaar geleden de mooie dochter van den molenaar, Paulien, had leeren kennen. Met plotseling ontvlamde hartstocht dong hij zoolang naar de hand van dit zoo eigenaardig bekoorlijke meis je, tot zij zijn liefde beantwoord de. Haar vader, de molenaar, was wel ingenomen met den rijken vrijer, en hij liet zich ook overtuigen, dat de verhouding voorloopig nog voor moeder Schilling geheim moest worden gehouden, al beviel hem dat heimelijke gedoe niet erg. Hans jörg wist echter, met de trouw hartigheid hem eigen, alle be denkingen van den ouden man te weerleggen en hem geheel voor zich in te nemen. Een week of zes geleden echter was er aan den liefdeshemel van den voor uiterlijke indrukken zeer ontvan kelijke Hansjörg een nieuwe ster verrezen Op een Zondag hadden zijn kameraden hem er zoo lang mee geplaagd, dat hij uit vrees voor zijn moeder de herberg „In den Grauwen Kop" niet durfde binnengaan, tot hij in zijn over moed het vroolijke gezelschap volgde en voor den eersten keer den hem streng verboden drem pel overschreed, waarachter de len, Joh. Risseeuw en W. van Haneghem. Naar aanleiding van een in gekomen verzoek, om te mogen bouwen op de „Armenweide" bij de Kijkuit en wel aan de Zuidzijde moet een rooilijn wor den vastgesteld. In overleg met den gemeente- architect stellen B. en W. voor, deze te laten loopen op een af stand van 4'/j M. vanaf den binnenkant der langs den weg loopende sloot. Aan de hand eener teekening licht de voorzit ter een en ander toe, waarna aldus wordt vastgesteld. Van C. Lippens te Kruisdijk Ingezonden Mededeeling. naar Oetkers Recept gebakken met ten voor direct gebruik gereed Gistpoeder- Bacidn vervangt de gist Met Backin rijst het deeg onder het bakken Benoodigdheden 500 gram meel f 0.18 250 gr. boter f 0.60, of marg. 0.35 200 gram suiker,0.10 4 eieren0.24 1 pakje Backin0.07*/g l citroen0.05 liter melk,0.02 1 theelepel zout Bereiding: f l-Ol1/» Men roert de boter tot room, voegt bieraari suiker en eieren toe en ten slotte roert men het zout en de bloem, waardoor men eerst de Backin vermengd heeft, er door, onder toevoeging van een weinig melk. Ten slotte tttngt men de geraspte citroen» schil en het sap van den citroen er door en doet dit mengsel in een met boter Inge» smeerden vorm en wordt dit bij een matige hitte */i uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. V7aar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis»receptenboekje toezenden. weduwe van zijn stiefbroer woon de. Hij had voor dien tijd nooit op haar gelet en haar geheel over het hoofd gezien, wat ook al kwam, door de vijandelijke verhouding, waarin zij tot zijn moeder stond Nu zag hij haar voor den eersten keer met meer aandacht en meende, zich niette kunnen herinneren, ooit een vrouwelijk wezen ontmoet te hebben, dat een zoo bijzonder diepen indruk op hem maakte. De flinke, sierlijke bewegingen, waarmee de jonge weduwe haar werk deed, de rustige, onver stoorbare vriendelijkheid, die ze bij den omgang met haar gasten toonde, daarbij het gezicht over schaduwd door een waas van droefheid dat alles boeide den jongen als met een geheime beloovering, en weer volgden zijn blikken de slanke gestalte, die tusschen de tafels af en aan liep. En deze betoovering werkte na. Iederen Zondag en dikwijls ook door de week 's avonds zat hij in de herberg, geheel tegen zijn gewoonte weinig spraakzaam en bescheiden, maar toch steeds er op uit een paar onbeduidende gezegden met Anne Margreet te wisselen, die hém even vriende lijk als de overige gasten behan delde, (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1