ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN gTOHLfcSTeHr Oorlog en liefde. binnenland. 1 Werkhanden Hoest, Keelpijn ERESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 ar,cc y. ,40 A d v e r t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 e:nt Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. O rukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Telefoon BRES KENS Po,,£|ro No. 21 C™ 70179 Abonnements-Adverientie3 zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Woensdag 2 Februari 1927 Nummer 3198 GRATIS verzekering gulden bij levens- j.. gld. bij dood air gld. bij verlies gld. bij ver- ra gld. bij ver- air gld. bij ver- ia gld. bij verlies voor de abonné's tegen vim lange ongeschikt- door /y van een nil lies van een 411 lies van een /n lies van een ly van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. De samenstelling der volgende Regeering. De heer Schaper poogt den tijd voor een rood roomsche samenwerking te doen rijpen, door „den meer democratisch gezinden kalholieken op het gemoed (.te) branden" dat zij het zijn, die de politiek van een Slotemaker de Bruine mogelijk maken dat zij verantwoordelijk zijn voor de niet-uitvoering der moties-Sannes en Bulten. Ongetwijfeld heeft de S D.A.P. er be'ang bij, zelf mede het bewind van den Staat in handen te nemen. Tal van zaken zijn er, die het best in orde kunnen komen door een socialistisch beleid. Doch alleen onder deze conditie, dat onze ministers vol doende armslag hebben om zich te bewegen, t innen het raam van een onvermijdelijk compro mis - zoolang de meerderheid niet aan ons is - moeten de onzen veel voor "de arbeiders kunnen doen. Dit compromis zelf moet zoo zijn, dat wij wel dadig-hervormend kunnen optre den. Maar er is nog een andere mo dus. De sociaal democratie kan - naar het Duitsche voorbeeld toestaan aan zekere burgelijke partijen om te regeeren met haar steun". Een dergelijke taktiek kan ook zeer wel onder bepaalde omstandigheden de onze zijn. Onderstel, dat de katholieken en de vrijzinnig-democraten met hun 37 leden een burgelijke regeering zouden willen vormen. De 24 sociaal-democraten zouden hen ten alle tijde als regeerings- groep staande kunnen houden, daar het katholiek-democratische kabinet desnoods in totaal over een meerderheid zou beschikken van 61 leden, met den man der R. K. Volkspartij over 62. Het zou slechts afhangen van het regeeringsprogram en de uit werking daarvan, of zulk een kabinet op onzen loyaien steun zou kunnen rekenen De heer Schaper meent, dat 14. DOOR F. R. Een oogenblik bleef Hansjöig staan en lief zijn blik rusten op het liefelijke beeld. Een behage- lijk gevoel kwam over hem bij het doffe klapperen en stampen van den molen, het geplats van het water, dat van het molenrad omlaag viel, en hij kon het bijna niet begrijpen, dat hij's middags den rijweg langs den molen vermeden had, als hij er aan dacht, dat voor een van de kleine raampjes zeker een lief meisjes gezicht, omlijst door zwarte vlech ten, naar hem had uitgezien. Ja, Paulien I Zoodra hij in haar nabijheid kwam, voelde hij zich aangetrokken als de mot door het licht! Wat moest dat worden als zijn strenge moeder te weten kwam, dat hij met zoo'n een voudig meisje ging moeder, die hem dagelijks voorhield, dat hij toch eindelijk eens aan trou wen moest denken, en wel met een rijke boerendochter? Als hij aan zijn moeder dacht, dan overviel hem een beklem- wellicht daartoe de katholieken eerder te winnen zouden zijn Willen de katholieken nog geen roodroomsch bloc, dan zouden zij zich aan zulk een taak niet kunnen onttrekken. Zij willen niet met ons, welnu, zij moeten zonder onze onmiddellijke verantwoordelijkheid. Voor de vrijzinnig-democraten ware evenmin een weigering in dezen zin mogelijk, wilden zij inderdaad de Nederlandsche democratishe politiek uit het moeras halen Diametraal tegenover dat streven staat dat van den heer Van Wijnbergen, die in de „Maas bode" betoogt, dat de zaken voor het herstel der christelijke samenwerking niet zoo slecht staan als sommigen blijken te meenen. Hij meent, dat de „groote meerderheid van ons volk met verlangen uitziet" naar het her stel der coalitie. Het „Huisgezin" motiveert haar oordeel als volgt: Onze voorkeur gaat ver uit naar een combinatie van katho lieken en anti-revolutionnairen, omdat die combinatie sterker is, omdat ze geen christelijke en vrijzinnige elementen vermengt, omdat ze geen toeziende voogd noodig heeft omdat ze, tenslotte een christelijk bewind mogelijk maakt en de deur open houdt voor een toetreding der tot beter inzicht gekomen christelijk historischen. Het „Centrum" schrijft: Naar onze meening dient, zoo wel op theoretische als - voor- all - op practische gronden aan een kabinet, dat op een meerder heid steunt, de voorkeur gegeven te worden, dus ook een coalitie kabinet Maar bestaat, om welke reden dan ook, niet de mogelijkheid, door coalitie van partijen een regeeringsmeerderheid te vor men, dan maar zeer beslist ook eerst dan achten wij het optreden van een minder heids—kabinet geraden. Maar bedenke wel, dat wij daardoor weer een stap verder zetten op den weg die afleidt mende angst, want ondanks zijn 23 jaren kwam hem een zelf standig handelen en denken tegen den wil van die energieke vrouw in, voor als een ongehoorde brutaliteit, waartoe hem de moed geheel ontbrak. Een gerammel van een van de raampjes onderbrak zijn gedach ten gang en de heldere stem van Paulien riep hem toe „Hé, Hansjörg, leef je nog? Wil je niet even binnenkomen In een oogwenk waren alle bedenkingen van den jongen boer verdwenen. Terwijl hij zijn zeis tegen het tuinhek zeite, liep hij vlug de steenen trapjes af naar de huisdeur en trok het meisje, dat hem tegemoetkwam, hartelijk naar zich toe, terwijl hij een zoen op haar frissche lippen drukte. Ongeduldig liet Paulien zich deze lief koozing welgevallen en frok den jongen man aan de hand de kamer in, waar ze een eindje van* hem af ging staan en op zeer beslisten toon vroeg: „Waarom zien we elkander heelemaal niet meer, Hansjörg? Dat is nu al bijna veertien dagen, dat je niet meer gekomen bent!" „Veertien dagen Och nee Veertien dagen alWat gaat die tijd I" stotterde de jongen ver legen. „Weet je, Paulien, we van een zuivere toepassing van het parlementaire stelsel, en bovendien, dal zulk een kabinet, tenzij in zeer bijzondere om standigheden in den regel zal zijn een zwak kabinet, van korten levensduur. Wij hopen nog steeds en hierin verschillen wij radicaal met het „Vaderland" dat een proefneming met minderheids kabinetten ons land bespaard moge worden. Ingezonden Mededeeling. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apolh. en Drogisten. NED -BELGISCH VERDRAG. Taxander merkt in het „Hbld van Antwerpen" op, dat het ge stook van de „Nation Beige" en de echo's daarvan in de Neder landsche pers een zeer onbehaag lijken toestand kunnen doen ont staan. Erger nog acht het blad het feit, dat in het voorloopig ver slag der Eerste Kamer de mee ning van Vlaamsch-nationalis- tische organisaties wordt geci teerd. Het blad betreurt het dat in een ambtelijk stuk in Nederland de meening wordt aangehaald van instellingen en personen in België die door hun houding tegenover 's lands regeering en de staatsinstellingen, ook het vertrouwen zouden moeten ver beuren van eiken Nederlander die voor trouw aan staat en vorsten huis iets voelt. DE NIEUWE BELGISCHE SCHELDECOMMISS1E. De „Moniteur Beige" bevat het koninklijk besluit, waarbij de nieuwe Scheldecommissie wordt samengesteld. Deze is belast met hebben zoo vreeselijk veel te doenWe kunnen geen knecht krijgennu moet ik zelf zoo aanpakken, dat ik 's avonds doodmoe benik heb ook vee van de markt moeten halen nu zijn we in den hooitijd dien langen weg van de boerderij naar hier, daar gaat wel meer dan een half uur mee heen „Nou, vroeger vond je den weg toch niet zoo lang!" viel het meisje hem in de rede. „Toen was je iederen avond zoo op tijd, als de belastingman op Martini! Maak me toch niks wijs! Ik beval je zeker niet meer! Maar als je gelooft, dat ik me voor den gek laat houden, dan heb je het toch mis!" Ze stond voor hem met fon kelende oogen, haar regelmatig ovaal gezichtje zag vuurrood. De besliste trek die om haar kleinen mond lag, deed vermoe den, dat dit meisje zich niet zou laten gebruiken als speelgoed, dat men weggooit, wanneer men er genoeg van heeft. Ze was wel in staat ging het Hansjörg door zijn hoofd om naar zijn moeder te gaan en hem, die honderdmaal beloofd had met haar te zullen trouwen' als haar eigendom op te eis hen Al kreeg hij het benauwd bij deze de studie van het beheer van de Schelde en het coördineeren van de reglementen en bepalingen betreffende het regime van de rivier. In de commissie hebben zitting dhrn Van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen, ba ron Holvoet, gouverneur van de provincie Antwerpen, Casteleyn, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Antwerpen, Dens senator, Pierrard, Directeur van het Departement van marine, Scholier, advocaat van dat de partement, Helbig, kabinetschef van minister president Jaspar, de Groote, van de Fédération maritime, Claes, hoofdingenieur van de Belgische Zeeschelde, Bollengier, hoofdingenieur van de haven van Antwerpen, Alex ander, van de Ligue Maritime Beige, Boeckaert, directeur gene raal van openbare werken. EEN DRENKELING GERED DOOR H. M. DE KONINGIN. Toen H. M. de Koningin Dins dagmiddag een autoritje maakte in de omstreken van Den Haag, zag men van uit den koninklij ken auto in de omgeving van het Wasschenaarscheslag, dat een vrouw zich gekleed en al in zee bevond en reeds door de golven werd meegesleurd H. M. gaf on middellijk bevel de auto naar de plaats des onheils te dirigeerenl Daar ter plaatse aangekomen, konden, zoo meldt de „Resb." de chauffeur en de lakei, H. M. de Koningin was in geen an der gezelschap dan deze twee bedienden en een hofdame er nog met groote moeite in slagen de vrouw te dreggen. Deze werd in enkele plaids gewikkeld en daarna met den koninklijken auto overgebracht naar de wijkver pleging van het Groene Kruiste Wassenaar, waar men er in slaag de de levensgeesten weer geheel op te wekken. Dank zij deze koninklijke hulp is het slachtof fer thans weer geheel hersteld, terwijl anders een onherroepe lijke dood, want er was niemand in de omgeving aanwezig, het geval zou zijn geweest. Het slachtoffer zou een zenuw gedachte, toch scheen hem het bezit van dit mooie meisje, dat zoo liefelijk en slank in haar eenvoudige heldere japon voor hem stond, op dit oogenblik boven alles begeerenswaard. De opwinding, waarin ze zich be vond, verhoogde nog haar be koorlijkheid en deed het beeld van de andere, waarvoor hij de banden, die hem hier bonden, had willen verbreken, geheel verbleeken. Hoe kon hij die andere toch boven Paulien stellen, Paulien, van wie iedere beweging, zooals nu weer die onnavolg bare wending van haar hoofdje, hem in verrukking bracht, met haar koolzwarte oogen, die hem tot in hef binnenste van zijn ziel brandden I Nee, met haar kon en mocht hij niet breken, het zou een ongeluk voor zijn geheele leven zijn, als hij haar niet tot vrouw kreeg daarvan was Hansjörg in dit oogenblik vast overtuigd. Daarom klonken zijn woorden ook innig en warm, toen hij tegen het meisje zei „Maar Paulien, hoe kun je zooiets denken? Ik jou voor den gek houden? Het liefst zou ik ons vandaag nog bij den dominee laten inschrijven maar je weet toch, hoe mijn moeder is!" Hoe je moeder is, dat weet patiënte zijn en zich in een over spannen toestand te water hebben begeven ER WORDEN GEEN KILO METERBOEKJES MEER INGEVOERD. Blijkens een mededeeling aan de Kamer van Koophandel te Amers foort zijn de Nederlandsche Spoor wegen niet voornemens tot we derinvoering der kilometerboekjes over te gaan. ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. PU HOL VALSCHE RIJWIELPLAATJES. Op vermoeden dat ten zijnen huize valsche rijwielplaatjes ver vaardigd werden, deed de poli tie huiszoeking bij een werklooze te Doetinchem. Het resultaat was verrassend. Verschillende ingre diënten voor de vervaardiging, koperplaat enz., werden in be slag genomen en ook verschil lende afgewerkte plaatjes gevon den. Deze laatste waren van de echte niet te onderscheiden. Alleen was het materiaal iets dunner, maar om dit te maskeeren wer den de plaatjes direct op een buisje gesoldeerd Behalve tegen den vervaardiger is proces ver baal opgemaakt tegen een man, die zich met denverkoop belast te en tegen een twintigtal per sonen, die deze plaatjes hadden gekocht. Bij het verhoor kwam aan het Fcht, dat de aangehoudendeook schuldig staat aan het namaken van rijwieiplaatjes 1926. Een restantje der grondstof voor deze plaatjes werd nog gevonden Het onderzoek is nog in vollen gang. Ingezonden Mededeeling. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntablet ten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ik niet; maar dat jij een lafaard bent, dat weet ik i Het zou beter zijn, als ik je nooit van mijn leven gezien had De stem van het meisje had veel van haar boosheid verloren, maar kreeg nu dien trillenden klank, die op onderdrukte tranen wijst. Ze keerde zich om, haalde een zakdoek uit de vouwen van den rok en snoot haar neus, toen ging ze naar een van de kleine raampjes en keek zwijgend naai het met bloemen bezaaide voortuintje. „Kom Paulien, wees maar weer goed en huil niet I" begon de jongen weer, terwijl hij hartelijk haar neerhangende rechterhand greep. „Als je het hebben wilt, dan zal ik weer iederen avond bij je komen I" „Waarom ben je dan gisteren en eergisteren en van middag niet voorbijgekomen, nu je toch op de wei bent?" vroeg ze weer scherp. „Och, ik ben het pad naar beneden gegaan, omdat dit rech ter is I" „En 's avonds ben je het pad ook weer opgeklommen, is het niet". (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1