ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 10 Ds radio voor het platteland. Oorlog en liefde. Het Belgische verdrag. PUROL er op! RËSKENSCHE COURAKT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. past f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels Ï5 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK TNo'T BRESKENS P70179° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Zaterdag 29 Januari 1927 Nummer 3197 Q RAT IS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood mw gld. bij verlies pa gld. bij ver- ii gld. bij ver- ap gld. bij ver voor de abonné's tegen VMlange ongeschikt- door /n van een nil lies van een 411 lies van een /h lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Voor het geheele platteland, maar in het bijzonder voor den landbouw en den tuinbouw, in het algemeen voor allen die buiten wonen en „van den grond moeten eten", krijgt de radio een steeds grootere beteekenis. Hoewel het genot van de draadlooze ontvangst van muziek en zang allerminst gering is, en gerust kan worden gezegd, dat voor den buitenman de draad looze een belangrijk middel is om „midden in de wereldte komen, willen we het aangename aan de radio verbonden laten rusten en bepalen wij ons tot het direct tastbare voordeel, dat boer en tuinman kunnen trekken uit het bezit van een draadloos ontvangtoestel. Denken we maar eens aan de weerberichten De post, die het weerbericht voor den loopenden dag brengt, komt in de meeste gevallen als het Meteorologisch Instituut reeds een nieuw bericht heeft gegeven Er zijn echter vele buitenmenschen voor wier bedrijf een tijdig ontvangen weerbericht van groot belang is, en die er voor den volgenden dag of den komenden nacht (bij vriezend weer) rekening mee houden. welke boer zal een stuivende kunstmest strooien als de B It seint: „Storm uit het westen?" Dan is het aanpakken van ande ren arbeid toch veel voordeeli- ger. En als het weerbericht luidt: „Kans op nachtvorst", dan weet de tuinman, dat hij goed doet zijn bakken warmer af te dekken, en de fruitkweeker, dat ook hij slechts schade kan vermijden door daadwerkelijk in te grijpen ter afwering van de gevolgen van een misschien maar tijdelijk te lage temperatuur. Zoo zouden honderden voor beelden kunnen doen zien, dat een tijdig ontvangen weerbericht veel schade kan voorkomen, en daarom zal de radioberichtgeving 13. DOOR F. R. Met geweldig steile, bijna loodrechte wanden vallen de hellingen, met laag struikgewas begroeid, in de diepte, waarin de Deursbeek zich in vele boch ten door het nauwe ravijn dringt en met zijn water aan een reeks van schilderachtig gelegen mo lens kracht verleent. Reusach tige rotspartijen stapelden zich op vanuit de diepte van het dal en verleenen de omgeving bijna een Alpenkarakter, welke indruk nog versterkt wordt door de koeien, die op enkele der frissche weiden grazen. Na meerdere droefgeestige, regenachtige weken lag sedert eenige dagen verblindendezonne glans over het romantische land schap. Met het murmelen der beek vermengde zich het smel tend gefluit van den merel, het vroolijke tjilpen van vinken en meezen en vriendelijk klonken daartusschen van tijd tot tijd de klokjes van het grazende vee. Overigens diepe stilte, slechts ook op landbouwgebied en de draadlooze uitzending van markt berichteh een steeds grootere plaats gaan innemen bij allen die buiten wonen en die in de productiviteit van den bodem zoo heel vaak van het weer afhangen. Ingezonden Mededeeling. Besmettingsgevaar. Bij tijdig gebruik van Mijnhardt's KeelpijniaOletten voorkomt gij besmetting, daar deze tabletten mond en keel zuiveren van alle smetstoffen. Buisje 30 ct., Flacon 60 ct. HET VOORLOOP1G VERSLAG DER EERSTE KAMER. „Verschillende leden" stelden zich op een standpunt, dat van dat des ministers afwijkt en ont- leenen daaraan een argument voor Belgische concessies tegen over de Nederlandsche. Des ministers betoog ter zake achtte men in het algemeen ge kunsteld. Vele leden bleken van oordeel, dat de lof aan minister Van Kar- nebeek voor zijn houding in 1919 toegewaaid, overdreven was. Het geen daar werd bereikt, was niet meer dan volkomen redelijk vol gens deze leden. Al had in 1919 onder pressie moeten worden onderhandeld, dan was dat na de Belgische weigering van 1920 een reden te meer om zich in 1925 geheel vrij te gevoelen. Vele leden vreezen dat dit verdrag België en Nederland van elkaar zal vervreemden. De minister had zich vooraf moeten overtuigen van de stem ming in het land.' Zeer zwaar wogen in de af- deelingen blijkbaar de politieke bezwaren. Verscheidene leden zien in het verdrag al te grooten afstand van souvereiniteit. Ook de vraag der mogelijkheid van maatregelen van verdediging bij doortrild van het zoemen der bijen en hommels die op de rijk met bloemen bezaaide weide, van de eene naar de andere dartelden. Doch plotseling een schril geluid, als een scherp gesis en het blinken van metaal dringt het vanuit de bocht in het dal, waar dit een tamelijk groote kom vormt. Ook dit geluid past bij het liefelijke landschap, want daarginds op de weide staat een slanke jonge man met licht krullend haar de zeis te scherpen, waarmee hij reeds een deel van de graszee, die om hem heen golft, gemaaid heeft. Aan den anderen kant van de weide, dichtbij de beek, is een oude man eveneens aan het maaien met regelmatige langzame be wegingen, die aan den gang van een machine doen denken, han teert hij de zeis, die bij iederen streek schittert, en hij houdt alleen af en toe even op om zijn neus te snuiten of een ver- sche pruim achter de kiezen te steken. Daarbij gaat zijn blik als vragend naar den jongen maaier, en een listig lachje komt er op zijn gezicht, als hij ziet, met welk een ijver de jonge man zich aan zijn werk wijdt. Met groote streken scheert hij door de hooge halmen cn gunt zich oorlogsgevaar werd gereleveerd. Zeer uitvoerig werd de zoo genaamde Scheldereserve bespro ken. Voor verschillende leden wogen de economische bezwaren nog zwaarder dan de politieke. Deze economische bezwaren trokken zich samen op het kanaal Ant werpen Moerdijk. Tegen de be zwaren werd van andere zijde opgekomen. Eenige leden ver klaarden, dat bij hun meening niet het feit den doorslag gaf, dat daarvan groote schade is te verwachten voor het land en Rotterdam in 't bijzonder, maar het grievende onrecht dat daar door staat gepleegd Ie worden Nadat gewezen werd op de schade, ook voor de havenbe- langen van Amsterdam, werd be toogd, dat Nederland geen on recht pleegt als het bezwaar maakt aan België toe te staan, een kanaal van reusachtige af metingen te graven tot in het hart van ons land. Omtrent de be teekenis van de gevolgen van het Rijn-Maas-Scheldekanaal be stond verschil van meening. Vele leden wezen op het be staan van voorkeur spoortarieven en beoogde dat men had moeten pogen als contraprestatie van België het vervallen dezer tarie ven te bedingen. Onderscheiden leden konden geen vrede hebben met de regeling aangaande het beloodsen van schepen op de Schelde en op de monden dezer rivier Uitvoerig worden de gevolgen van aanneming of verwerping van het wetsontwerp nagegaan Vele leden waren van oordeel, dat boven eenigerlei motie de voorkeur moet worden gegeven aan verwerping omdat alsdan de regeering tegenover Felgië ster ker zal staan. Bij verwerping zal het mogelijk zijn, te zijner tijd, indien België dit wenscht, nieuwe onderhandelingen op an deren grondslag te voeren. Dat de verwerping van het verdrag door de groote meerderheid van ons volk zou worden gewenscht, werd door verschillende leden ontkend. Onder meer werd van nauwelijks den tijd, om nu en dan met zijn bonten zakdoek het zweet van het voorhoofd te ve gen. Bij zulk een gelegenheid ontmoet zijn blik het onder zoekende oog van den oude, en barsch valt deze tegen hem uit „Nou, wat kijk je Heb je me nog nooit gezien „Waarom zou ik niet kijken? De kat kijkt toch ook den keizer aan I" was het kalme antwoord. „Gezien heb ik je vaak genoeg, maar zoo hard werken heb ik je nog nooit zien doen I We hebben den tijd 1 Of wil je nog een keer naar den Grondmolen, voor we naar huis gaan „Wat praat je toch Waarom naar den Grondmolen Ik zou niet weten, wat ik daar moest zoeken 1" zei de jongen die een zekere verlegenheid niet kon verbergen, „Ik geloof, dat Paulien van den molenaar op je wacht!" zei de oude man loerend. De jongen, die zich had omgedraaid, keek verschrikt om. „Wie heeft dat gezegd, Kaspar?" zei hij snel. „Wie dat gezegd heeft, Hans- jörg? Dat kan ik je wel vertellen! Toen ik vanmiddag voorbij den Grondmolen kwam, riep Paulien uit het raam, of ik even bij haar die zijde opgemerkt, dat bij aan neming Nederland zich een betere plaats in het internationaal eco nomisch bestel zal veroveren, dan het nu heeft In de verhouding van Nederland tot de mogend heden zal naar men vertrouwde door verwerping geen verande ring komen Een positief ant woord werd gevraagd op de vraag, welke de beteekenis is van de uitdrukking van den minister in de Tweede Kamer: „Ikhuiver bij de gedachte, dat er een andere uitspraak (dan aanneming van het verdrag) door het Parlement zou worden gedaan„. o De -j- -correspondent van het „Handelsblad" schrijft: Het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het Belgisch verdrag bevestigt den indruk, dien wij reeds lang gekregen hadden, maar niet mochten weer geven, dat er weinig kans is op de indiening eener motie, die feitelijk zou beoogen verwerping te voorkomen. De moeilijkheid is hierin gelegen, dat de Kamer zou moeten kiezen tusschen .een motie, vervat in zeer algemeene termen, zonder desiderata, en een, waarin precies aangegeven zou staan, op welke punten de Kamer wijziging van het verdrag wenscht. Aan de eerste motie zou de regeering, naar het oordeel van verschillende leden, niets hebben, omdat zij geen aan wijzingen zou bevatten, voor de tweede motie zou geen eens gezinde meerderheid te vinden zijn, omdat de meeningen over de onderdeelen van het verdrag zelfs in de parlementaire groepen uiteenloopen. Zoo ziet het er dus naar uit, dat het ook in de Eerste Kamer zal gaan om aannemen of ver werpen. Wat, ook naar de berekening van ingewijde Kamerleden, een dubbeltje op zijn kant blijft. o— De Brusselsche correspondent van het „Hbld." meldt: De avondbladen publiceeren den beknopten inhoud van het wou komen 1 Wat of ze dan had, vroeg ik! Of jij vandaag niet naar de wef ging 1 Hansjörg is er al, zei ik! Maar hij isniet voorbijgekomen, zei zeOm dat hij den rijweg niet gegaan is, omdat hij het steile paadje afgeloopen is het pad is dich ter, zei ze toen, en toen veegde ze met de punt van haar schort over de oogen, alsof ze wou gaan huilen! Toen ging ze de kamer in en haalde een pakje tabak en vroeg, of ik een bood schap voor je mee wou nemen 1 Waarom niet? vroeg ik en heb het pakje tabak bij me gestoken Hoor es zei ze toen met een vuurrood gezicht, zeg maar tegen Hansjörg, als hij van avond niet bij me komt, dan kom ik Zondag bij hem op de boer derij 1" Verschrikt liet Hansjörg de zeis vallen en voer met beide handen door het haar. Dat moet er nog bij komen; dat zou me een mooi spektakel geven! Ik moet dadelijk naar haar toel Kaspar, maai jij maar door en kom straks! En. Kaspar, hou je mond erover, liet zal je geen kwaad doen Met een slim lachje had de oude man naar hem gekeken. Toen spuwde hij dn een grooten Ingezonden Mededeeling. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwon- den, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest «s»-ii*m«an itti* mmmmmmmmm j> :-r voorloopig verslag der Eerste Kamer over het Nederland ch- Belgisch verdrag zonder com mentaar. De algemeene indruk in regeeringskringen is dat het ont- werp-verdrag door de Eerste Kamer zal worden verworpen, onder uitdrukking van den wensch, dat nopens sommige punten nieuwe onderhandelingen zouden worden gevoerd In de zelfde kringen schijnt men dï opvatting toegedaan, dat de Belgische regeering of althans de huidige minister van buiten- landsche zaken Vandervelde voor het voeren van nieuwe onder handelingen niet fereid zal worden gevonden. Vandervelde's naam zou inderdaad zoo innig aan het thans besproken ontwerp zijn verbonden, dat hij zijn taak als geëindigd zon achten, mocht het ontwerp worden verworpen. In sommige kringen wordt lucht gegeven aan groote ver wondering over het feit, dat de Belgische gezant te s-Gra venhage, prins De Ligne, op dit allergewichtigst moment zijn post met verlof heeft verlaten om aan den Congo een bezoek te brengen Het oogenblik schijnt wel bijzonder slecht gekozen, meent men, en men begrijpt Vandervelde niet, die den gezant verlof tot die reis heeft gegeven. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten boog het tabakssap uit en zei gemoedelijk „Op mij kun je je verlaten, Hansjörg I Ik heb mijn levenlang niets verder verteld, wat ik niet mocht vertellenGa maar, ik zal je niet verraden I" Met deze woorden schoof hij een nieuw pruimpje achter de kiezen, greep naar zijn zeis 'en ging, alsof er niets gebeurd was, kalm met zijn werk voort. Hansjörg stond nog enkele oogenblikken besluiteloos, toen nam hij de zeis over den schou der en liep op het pad af, dat onder aan de weide over de beek leidde. Hij volgde den met gras begroeiden weg naar beneden en moest nog meerdere malen over de beek springen, totdat hjj, na een half uur bij den Grond molen aankwam. Als een beeld van vrede en rust, stak het witte huis af tegen het lichte groen der lage beuken, die op de berg helling groeiden. In het tuintje met de groengeverfde schutting keken tusschen de groentebedden rozen, violieren, muurbloemen en andere kinderen van den vroe gen zomerachter de helder gewasschen raampjes hingen sneeuwwitte gordijnen men kon zien, dat hier orde en net heid heerschten. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1