ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Holle-Bolle-Gijs, Oorlog en liefde. Gemeenteraad BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maande:, f 1.25 fruncc f 10 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen e. boom-bliek tno.'T breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36 s Jaargang Woensdag 26 Januari 1927 Nummer 3196 GRATIS verzekering Aaa gulden bij levens- gld. bij dood aar gld. bij verlies pa gld. bij ver- ra gld. bij ver- aar gld. bij ver- ia gld. bij verlies voor de abonné's tegen Vim lange ongeschikt- lMf] door /Q vaneen hH lies van een 4U lies van een /h lies van een lij van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. De heer Leader te Middels- borough, die het respectabele gewicht van 108 KG. bereikt,is ongetwijfeld houder van het wereld- veel-eet- kampioenschap, in de afgeloopen twee jaar heeft hij reeds dertien wedstrijden gewonnen, waarbij hij de laatste maal voor den wedstrijd een handicap tot zich nam van een pond gebakken ham en twaalf eieren, op welk bij uitstek Engel- sche nationale gevecht hij zich heeft gespecialiseerd. En deze laatste wedstrijd kostte hem zoo weinig inspanning, dat hij na afloop negentien eieren, die als reserve nog voorradig waren, oppeuzelde en zijn maaltijd be sloot met een biefstuk, een pud dinkje en eenige roomsoezen. Toch vreezen wij, dat zelfs deze holle-bolle-Gijs «gelapt" zal worden (om in sport-termi- nologie te blijven) door onzen fiscus Want deze is -vrijwel onverzadigbaar, in de laatste kwarteeuw is de belastingdruk van het Rijk zoowel als die van de Provincie verzesvoudigd. Maar de grootste schrok is de gemeente, wier belastingdruk bijna vernegenvoudigd isl Dit heeft betrekking op de jaarlijksche opbrengst van alle directe be lastingen; wat de inkomstenbe lasting beteft is in vele gemeen ten de gemeentelijke belasting driemaal zoo hoog als die van het Rijk, en in de gemeenten met den hoogsten belastingdruk be taalt iemand met een inkomen van f200.000.- meer dan de helft van dat inkomen aan gemeente lijke belasting; iemand met een inkomen van f 10.000.-een vierde en iemand met een inkomen van f2.000.-nog bijna een tiende. „Hap!", zeit-ie-en verslonden zijn onze duitjes Waarlijk, wij dulden een wa ren veelvraat in ons midden, een kapitaalvreter, die den heer Leader met zijn gebakken ham en eieren verre de baas is. Maar is het een wonder, dat niet alleen vermogenden, maar 12. DOOR F, R. Op de vraag van de jonge waardin antwoordde hij moeilijk: „Je kent me niet meer, Anne Margreet Werner's Koenraad 1" „Ben jij het Koenraad!'' sta melde de vrouw en greep de hand van den jongen man, ter wijl de tranen haar in de oogen kwamen. „Nu ken ik je weer! Ach God, wat heb ik op je ge wacht, nadat Christiaan Heine me vertelde, dat je bij mijn Hein geweest bent, toen hij moest sterven! Koenraad, is het werke lijk waar Is er dan heelemaal geen hoop meer, dat hij toch nog thuis komt Snikkend verborg de ongelukkige vrouw haar ge zicht in de handen. „Troost je, Anne Margreet! Onze Lieve Heer heeft het zoo gewild I Je man is gesneuveld als een dapper soldaat's Nachts tevoren heeft hij er een voor gevoel van gehad 1 Hij sprak nergens over dan van jou en zijn lieve kindjeEn toen hij den volgenden morgen in den ook degenen, die niet tot de paupers behooren. zich minder behagelijk gaan voelen tusschen het Zwin en den Dollard en door vertrek naar het buitenland dien grooten schrok ontvluchten? Boekbespreking. KALKSTIKSTOF DOOR Ir. ADDENS. Bovenstaand werkje, verlucht door mooi uitgevoerde foto's, waarbij een perceel bieten bij den heer Le Clerq te Retranche- ment, behandelt achtereenvolgens: Inleiding, bereiding, samen stelling, verpakking en bewaring, tijdstip van uitstrooien, werking, bemestingwaarde, speciale voor- deelen, gebruik voor onkruidver delging, samenvatting. Daar de bemesting in al haar onderdeelen meer en meer de aandacht vraagt van den moder nen landbouwer, is kennismaking met wat op dat gebied verschijnt, zeker aanbevelenswaardig. Dit boekje, door den landbouw kundig ingenieur Addens samen gesteld bevat zeer vele nuttige wenken, waarmee zeker ieder landbouwer zijn voordeel kan doen. Het is een uitgave van het inlichtingsbureau voor kalkstik- stof, Maliebaan 52 te Utrecht, alwaar ex. kunnen aangevraagd worden. Van denzelfden schrijver ver scheen bij denzelfde uitgeefster: Proefvelden met kalkstikstof in 1926, dat een interssant overzicht geeft van de behaalde resultaten. Van de Ter-Apeler Zaadcen trale ontvingen we een brochure over het aanwenden en de wer king van kopersulfaat voor de ontsmetting van gronden. De brochure is bij genoemde Centrale gratis verkrijgbaar. Oostburg. Donderdagmid dag kwam de raad dezer gemeen te, onder voorzitterschap van strijd ging, was zijn laatste woord: „Groet mijn lieve Anne Margreet van me, groet mijn lief kindje 1" „Groet mijn lieve Anne Mar greet, groet mijn lief kindje", herhaalde de jonge vrouw. Ze was op de bank neergevallen en verborg het hoofd in de armen optafel, in wilde snikken schokte haar lichaam en steeds weer kwam het dof van haar lippen „Groet mijn lieve Anne Margreet, groet mijn lief kindje 1" Ook de ruwe soldaat wischte zich bij den aanblik van deze uiting van diepste zielesmart een traan uit het oog. De heilige droefheid van deze door het lot zoo zwaar getroffene eerbiedi gend, stond hij zwijgend erbij en legde zijn hand als beschermend op het hoofd van de kleine Liesje, die weer kwam aangetrippeld. Met angstige oogen keek het kind naar de schreiende moeder, toen ging het aarzelend naast haar staan en terwijl het haar rok vastgreep, riep het schreiend: „Niet huilen, moesje, Liesje is zoet, Liesje is zoet Met een wild gebaar beurde Anne Margreet het kind op en bedekte het gezichtje rr et kussen. „Jou heb ik nog, mijn lieveling, mijn alles, jou heb ik nog!" stamelde ze En zich met veel den burgemeester, bijeen. Afwe zig de heer de Zeeuw, van wie bericht was ingekomen dat hij ontslag neemt als lid van den raad wegens vertrek naar elders. De voorzitter heette allen wel kom op deze vergadering in 1927 en gaf daarop het gebruikelijke overzicht van hetgeen in het af geloopen jaar door de gebruike lijke overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar door de ge meenteraad was verricht en was tot stand gekomen enz.; zoo wees hij op den aanwas der bevolking van 2690 tot 2725 inwoners, deelde mede dat in het afge loopen jaar 9 nieuwe woningen waren gesticht dus minder dan vorige jaren maar dat 44 bouw- aanvragen waren binnengekomen en behandeld tegen 35 in 1925; ter secretarie waren behandeld 16 aanvragen ingevolge de Hin derwet, tegen 2 in 1925; ter veemarkt waren aangevoerd 248 stuks vee en op de paardenmarkt die op 1 Juli werd gehouden 108 paarden waaronder veulens; ook dit jaar hoopt men het wel slagen der paardenmarkt te be vorderen door het houden eener verloting. De Vleeschkeuring bracht op voor deze gemeente alleen f 1681 tegen f 1450 in het vorige jaar; dit betrof 217 runderen, 28 kal veren, 210 varkens en 1 schaap. De gasfabriek werd in eigen beheer overgenomen, het op 31 Dec. jl. geëindigde boekjaar zal waarschijnlijk gunstige uitkom sten geven. De bouw van het electrische net, waartoe reeds in 1925 was besloten, is tot stand gekomen Op 15 Jan j! waren ruim 150 perceelen bij het net aangeslo ten. De bouw eener nieuwe openbare school is aangevangen en vo dert goed, de hoop be staat met Sept., het schoolge bouw in gebruik te kunnen ne men; een zeer gewenschte en nuttige uitbreiding der ambachts school kwam door medewerking van den raad tot stand door aan schaffing van verschillende ma chines voor hout- en ijzerbewer king en aansluiting op het elec- moeite bedwingend, stond ze op, reikte Koenraad nogmaals de hand en zei „Neem me niet kwalijk, Koen raad, dat ik me zoo heb laten gaan Ik kan me niet beheer- schen, als ik er aan denk, dat ik hem nooit meer zien zalOns geluk was te groot, we waren één hart en één ziel en dan komt gewoonlijk het ongeluk! En heeft hij veel geleden Ach nee, je weet het niet, je bent zelf voor dood weggedragen, heeft Christiaan me verteld". „Ik heb hem zien vallen en nog gezien, hoe honderden zware kurassiers over die plaats reden, vertelde Koenraad met bedekte stem. „Van een lang lijden kan geen sprake zijn 1 Maar den avond tevoren, toen we samen op wacht lagen, toen heeft Hein me zijn heele geschiedenis ver teld. Ik heb hem moeten beloven, dat ik jou en je kindje zou bij staan, als ik weer thuis was En dat je in alles op mij kunt vertrouwen, daarvoor heeft hij me zijn ring gegeven I Neem hem, Anne Margreet, en geloof me, ik zal je helpen, waar ik kan I" „Daarvoor is geen ring noodig, om dat te gelooven, Koenraad!" zei Anne Margreet hartelijk en schoof den smallen gouden ring trische net en alzoo ook voor de noodige motoren. Met uitbreiding der rioleering waartoe reeds is besloten zal spoedig worden voortgegaan, terwijl verbetering der wegen door aanleg van trottoirs en der gelijk nog niet tot stand is ge komen, omdat de overeenkomst met het rijk nog steeds op zich laat wachten, niettegenstaande de betreffendende bescheiden meer dan een jaar geleden aan de be trokken Departementen zijn ver zonden; gegronde hoop bestaat dat eindelijk ietsin deze richting zal kunnen worden gedaan. Ook de graanbeurs schijnt weer opgeld te gaan doen; im mers er zijn reeds 289 abonne menten afgegeven. Een woord van dank hiervoor zij gericht tot de verschillende landbouworga nisaties die in deze zoo zeer hare medewerking verleenden. In de hoop dat het den leden gegeven moge zijn, het geheele jaar weder aan de werkzaamhe den deel te mogen nemen wenscht hij hen met den secretaris en de ambtenaren een gelukkig 1927. De voorzitter drukte zijn spijt uit over de ontslagname van den heer de Zeeuw en sprak een woord van dank voor alles wat deze voor de gemeente verricht had alsmede voor de zeer aan gename samenwerking. Diverse ingekomen stukken werden aangenomen voor ken nisgeving. a. Het verslag van den beer- ruimingsdienst wees op vrij gun stige resultaten dezer instelling, met genoegen werd geconstateerd dat ook in een 5-tal naburige gemeenten van den dienst gebruik werd gemaakt. Tegen verzetting van de Kermis te Cadzand be stond geen bezwaar. Vervolgens werd met alge- meene stemmen besloten Tot weder opzeggings f 15 per jaar bij te dragen aan het school museum te Middelburg. Het vroeger genomen besluit tot het aangaan eener geldlee- ning van f 100 000 te herzien en opnieuw vast te stellen met ver melding, dat de geidleening ge- aan haar vinger. Maar wat kun je me helpen Hein zal je wel verteld hebben, hoe het na den dood van zijn vader is toegegaan. Hij heeft naar Amerika geschre ven naar een zekeren Euler. Die moet indertijd getuige geweest zijn, toen de oude Schilling mijn man als zijn wettigen zoon liet inschrijvenAntwoord is er niet gekomen uit Amerika. De man zal allang dood en begraven zijn, en ik en mijn Liesje kunnen ons wel opbergen „Heb maar geduld, Anne Mar greet! Het is nog niet alles even donker! Wie weet, hoe het nog terecht komt! Ik heb Hein be loofd, jou en je kindje recht te verschaffen we zullen eens alles rustig overleggen, of er nog niet een andere weg is!" „Het is mooi van je, dat je je om mij bekommert, Koenraad, maar denk je er wel aan, dat als vrouw Schilling dat te weten komt, ze woedend op je zal zijn? waarschuwde Anne Margreet. „En rijke lui moet je te vrind houden „Ik ben niet bang voor haar en heb haar geld niet noodig I God zij dank hebben mijn oude moeder en ik zelf zooveel, als we noodig hebben En Koenraad vroeg de jonge sloten wordt bij het Mijnwerkers fonds in Limburg, tegen 43 4 pCt. per honderd. De begrooting voor 1926 te wijzigen voor wat betreft de ad ministratiekosten aan de bijzon dere scholen over jaren 1922 tot 1924. Vast te stellen het voorschot aan de bijzondere scholen voor 1927 en wel aan de school met den Bijbel f721,85 en de R. K. St. Bavo-school op f 835,73. Tot leden der schattingscom missie werden met algemeene stemmen herbenoemd de heeren I. J. Andriessen M. Boone, 1. A. Leenhouts en E. Maenhaut. Ingevolge eenige opmerkin gen vanwege Ged Stalen werd de verordening op de bedrijven eenigszins gewijzigd. De vergadering werd daarna voortgezet met gesloten deuren. Nationale Boeren- Onderlinge. Aan het verslag der Alg Verg. gehouden op 11 Januari j.l., onl- leenen wij De Vereeniging telde op 30 April 1926, 7008 leden, verdeeld over 32 afdeelingen, met een totaal verzekerd jaarloon van f'14.294 081,44 Het aantal ge- waarbij schadeloosstelling en geneeskundige behandeling werd verleend was 1142. Dit aantal betreft niet alleen ongevallen, maar ook bedrijfsziekten en zonnesteekongevallen, welke op gelijken voet behandeld worden als bedrijfsongevallen. In drie gevallen werd schadeloosstelling verstrekt terzake van wettelijke aanspraak tegenover derden. 1066 getroffenen waren binnen 42 dagen hersteld, zoodat de kosten van uitkeeringen en geneeskun dige behandeling hiervoor kwa men ten laste der afdeelingen, hetgeen van deze een uitgaaf vorderde van f 51 430.68. Aan 70 getroffenen, welke na den 42sten dag nog niet hersteld waren, werd ten laste der Hoofd- vereeniging een rente toegekend, terwijl ook de geneeskundige vrouw naar alles, wat er na den dood van den ouden Schilling was voorgevallen. Nieuws kreeg hij niet te hooren, want de hoofd zaak had zijn vriend Hein hem al in dien nacht voor den slag bij Waterloo meegedeeld. Ten slotte liet hij zich den brief van den burgemeester van Hochstadt geven waarin het adres van Christiaan Euler in Amerika stond en hij nam afscheid met de belofte, nogmaals naar Ame rika te schrijven, daar het meende hij niet onmogelijk was, dat de brief van Hein ver loren was geraakt. In een eigenaardige stemming ging hij naar zijn boerderij terug. Het was hem, alsof hij zijn goed en leven voor de vrouw, die hij zooeven had verlaten, op het spel moest zetten, als was hem een vraagstuk voorgelegd, waar van de goede oplossing hem de hoogste bevrediging zou schen ken. V. Als men over de hoogvlakte, waarop het dorpje Dornschied ligt, ongeveer een uur lang door bosschen. velden en weilanden naar het Noorden wandelt, dan komt men aan een diep in het gebergte doordringend dal, het jammerdal- (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1