ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREf Een nieuwe drankwet ygg&üE.gyeH. Oorlog en liefde. aar Binnenland. SRESKENSCHE COUP,? VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p, 3 maanden f 1.2E Usm.cz p. pajt f i,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drakker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Telefoon RVFSKFMS Postgiro No. 21 BKt5 CNS 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur S6e Jaargang Woensdag 19 Januari 1927 Nummer 3194 GRATIS verzekering ANH gulden bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies ara gld. bij ver- ri gld. bij ver- aar gld. bi] ver- ra gld. bij verlies voor de abonné's tegen Grin lange ongeschikt- door /h van een QU Hes van een 4-M Hes van een /h lies van een IH van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. De regeering heeft aan Gede puteerde Staten der provinciën en aan eenige burgemeesters ad vies gevraagd over het vooront werp eener nieuwe drankwet. Dit ontwerp heeft een driele dig doelA De drankwet moet op eenige punten aan een tech nische herziening worden onder worpen; B. de veranderde toe standen in de samenleving vor deren eenige verruiming van de grondslagen der wet; C. overeen komstig de toezegging in de ver klaring, door den kabinetsforma teur in Maart 1926 afgelegd, wordt een voorstel tot invoering van de plaatselijke keuze gedaan. Deze drie groepen laten het beginsel van de wet, het maxi mum-vergunningsstelsel, onverlet. De verplichte splitsing van den verkoop in tappen en slijten wordt omgezet in een factulatieve De voor gemeenten boven zeker zielenaantal verplichte- splitsing heeft practisch meer last dan voordeel gegeven. Het toezicht op de naleving van de voor schriften voor tappen en voor slijten is niet gemakkelijk; afdoen de controle tegen slijten door tappers en omgekeerd zou van de politie een krachtsinspanning vorderen, waarvan het nut niet zou opwegen tegen de lasten en de moeite. Door de wijziging in 1925 zijn voor de logementsvergunningen scherpere bepalingen tot stand gekomen. De werking daarvan, die aanvankelijk gunstig is, moet worden afgewacht. Het nuttig effect zal evenwel worden ver hoogd door de heffing van een matigjaarlijksch vergunningsrecht ten bate van 's rijks kas. Door dat recht wordt eensdeels een logementsvergunning voor den rijksdienst veroorzaakt door nood zakelijk inspectie-onderzoek ter plaatse vergoed. De vervanging van den ver gunninghouder wordt geregeld. De bepaling van art. 24, dat de vergunning uitsluitend geldt voor den persoon des verzoekers sluit uit, dat een ander voor eigen rekening het bedrijf voor den 10. DOOR F. R. Het was een onophoudelijk komen en gaan in het ruime vertrek, waar moeder Christien de petroleumlamp, die aan de zoldering hing, had aangestoken. Ook de dochters des huizes, Keenraads zusters, waren haastig aangekomen en begroetten hun broer allerhartelijkst. Het waren twee krachtige, bloeiende vrou wen, wie men het aanzag, dat de hoofddeugden der Taunus- boerinnen netheid en ijver in volle mate bij hen aanwezig warenze hadden hun mannen bij zich, boeren van in de dertig, die met hun gladgeschoren ge zichten vol uitdrukking, het kort geknipte blonde haar en hun krachtige gestalten met recht konden gelden als de vertegen woordigers van het Nassausche volk Drie vlasblonde kinderen met purperroode bazuinen-engel- wangen, een meisje en twee jongens, hingen eerst verlegen vergunninghouder uitoefent; een derde mag alleen op naam en voor risico van den vergunning houder handelen. De practijk heeft met behulp van schijn con tracten zich weten los te maken van het wettelijk voorschrift De meeste vervangers handelen op eigen naam en risico, maar zijn door schijncontracten gevrijwaard tegen vervolging. Het persoonlijk karakter van de vergunning is voor het doel van de wet onmis baar omdat le de vergunning, bleef zij voortbestaan na den dood van den vergunninghouder, bestendig en een vermogensob ject zou worden; 2e niet ieder kan worden toegelaten tot de uitoefening van het bedrijf. Deze twee motieven komen evenwel ook tot hun recht, indien den vergunninghouder wordt toege staan, gedurende zijn leven het bedrijf te laten uitoefenen, door dat te verpachten aan een derde, die voldoet aan de eischen, die aan den vergunninghouder ge steld worden. Wanneer de wet zal toelaten, dat beide partijen* een eerlijk contract van vervan ging, van verpachting van een zaak aangaan, moet het aan be langhebbenden worden overge laten hoe zij hun verhoudingen willen regelen. De overbrenging der vergun ning naar een ander huis zal ook in den loop van een ver gunningsjaar kunnen geschieden. Zonder schade voor de wer king der wet kan de mogelijkheid worden geopend, dat een ver gunning op de weduwe van den houder wordt overgeschreven, mits dit geschiede vóór 1 Mei en zij voldoe aan de eischen De gezondheidscommissies wor den in verschillende artikelen van de wet opgenomen, ter ad viseering aan de gemeentebe sturen De plaatselijke commis sies volgens art. 49 der wet wor den opgeheven Dit instituut moet als mislukt worden beschouwd. Alle verkoop van alcoholhou denden, niet sterkeu drank, wordt gebonden aan een verlof, ook voor gebruik elders. Voor bier is de grens, waarbinnen verlof noodig is, 10 liter, waardoor aan de rokken van hun moeders, maar kwamen dadelijk bij, toen de vreemde oom hen op schoot nam en uit zijn zak een zakje met suikertjes te voorschijn haalde. Koenraad moest vertellen. De talrijke gevechten en veldslagen die hij in zijn lange dienstjaren had meegemaakt, leverden hem onuitputtelijke stof, om de in spanning luisterende toehoorders urenlang te onderhouden. Hoofd zakelijk interesseerden deze zich echter voor den laatsten grooten slag bij Waterloo en de krijgs verrichtingen van de daarbij be trokken Nassausche troepen. Toen de verteller den laatslen stormloop der Fransche gardes schilderde en met aangrijpende woorden daarbij den gesneuvel den vriend Hendrik Schilling herdacht, herinnerde hij zich weer de belofte, die hij den doode gegeven had, en zijn vei haal afbrekend, vroeg hij „Die arme jonge vrouw heeft het zeker wel zwaar getroffen Nauwelijks getrouwd en dan je man op die manier te verliezen, dat is te hard 1" antwoordde zijn zwager Christoffel Frisch „Met tertijd heeft ze zich een beetje beheerscht! Wat kan ze ook omvat wordt de verkoop bij fiesch- jes voor gebruik op straat, voor wijn 5 liter. De verloven worden gebonden aan een maximum, dat gelijk is aan het maximum der vergun ningen. Voorgesteld is de heffing van een verlofsrecht van f 10. De ge meente moet de helft hiervan aan het rijk afdragen. Voorschriften zijn opgenomen met betrekking tot plaatselijke keuze. Het wetsontwerp wijkt op twee punten af van het voorstel-Rut- gers Dat voorstel omvatte ook de vergunningen, verleend vóór 1 Mei 1904, voor welker verval len een schadeloosstelling on vermijdelijk was. Met het oog op den toestand van 's lands finan ciën en de vele, zeker niet min der dringende behoeften, die onvervuld moeten blijven, is af gezien van het vervallen dier vergunningen. Het voorstel Rutgers omvatte ook de sociëteits- en logements vergunningen. Het wetsontwerp gaat niet verder dan de wet gaat, die deze beide soorten van ver gunningen niet onder art 4 tweede lid, 3e, heeft begrepen. Waar schadevergoeding is uitge sloten, moet aan deze lijnen wor den vastgehouden. Ten slotte valt te overwegen of de plaatselijke keuze ook zal gelden voor de bierhuizen. Waar de geest des volks wellicht rijp is voor een beslissing over ver gunningsinrichtingen, is het voor zichtig, eerst de ervaring daar mede en met het verlofsmaxi mum af te wachten. Het minimum van het vergun ningsrecht is verhoogd op f 40, wegens de veranderde waarde van het geld. Verboden wordt sterke drank of zwak alcohojisschen drank te verkoopen terwijl in de locali- teit gelegenheid wordt gegeven tot dansen. Er zijn, met name in de steden, verschillende gelegen heden, waar de moderne dansen en alcohol samenwerken in een zeer bedenkelijke richting. Over het dansen wordt hier niet ge oordeeld maar het is zaak den anders Ze moet van vroeg tot laat werken, om met haar kindje rond te komen 1 Het plaatsje is klein, zoo'n herberg brengt niet veel op 1 Zondags en 's avonds heeft ze wel wat te doen, en dat moet gezegd worden, ze is bij de hand en doet alles af zonder meid 1 Alleen haar oude vader helpt haar, zooveel hij kan I „En met de Schillings? Hoe staat ze daarmee informeerde Koenraad „Met die staat ze heelemaal niet 1" was het antwoord. Die twee zijn altijd tegen elkaar als wildvreemde menschen! Als Anne Margreet vrouw Schilling tegenkomt, dan kijkt die een anderen kant op. Ze zal wel weten, waarom ze Hein zijn arme vrouw niet in de oogen durft kijken I" „Je bedoelt, om die erfenis van den ouden Schilling, Christoffel? Hein heeft me 's nachts voor den slag bij Waterloo verteld, dat het na den dood van zijn vader niet eerlijk toegegaan is I Gelooven ze dat in het dorp ook „Er wordt van allerlei ge praat I" antwoordde Christoffel. „Iets zekers weet men niet Maar dat is zeker iedereen in het dorp heeft al die jaren gedacht, verderfelijken wederkeerigen in vloed van dansen en alcohol te breken. De verkoop van wijn en bier in allerlei winkels, speciaal in groenten- en kruidenierswinkels, wordt geweerd. Er schuilt een niet gering gevaar in verkoop, zelfs opdringen aan het publiek van allerlei alcoholica in gele genheden, die daarvoor tot voor korten tijd niet gebezigd werden en waarin jong en oud publiek voor gansch andere doeleinden moet komen. Bovendien wordt aldus een concurrentie aangedaan aan verlofhouders, die aan aller lei wettelijke verplichtingen moe ten voldoen. Ingezonden MededeeHng. Neem eiken ochtend slechts een weinig Purol, wrijf het eerst even tusschen de beide handen en strijk het dan door de haren. Het haar wordt dadelijk zachter, glanzend, wat donkerder getint en blijft den geheelen dag on berispelijk. DE INVOERING VAN DEN 24-UR1GEN TIJD BIJ DE SPOORWEGEN. Zooals bekend zal ook bij onze spoorwegen met ingang van den zomerdienst de 24-urige tijd worden ingevoerd. Het „Haarlem's Dagblad" heeft naar aanleiding daarvan een onderhoud gehad met een deskundige op het gebied van uurwerken, den heer C. ten Boom te Haarlem, over de uitvoering van de 24 urige wijzerplaat. Hij deelde daarover het volgende mede. Het veranderen van klokken, dte thans op 12 uur ingericht zijn, ln het uurstelsel van 24 uur zou nogal duur worden. De uur wijzer, die thans tweemaal per etmaal de wijzerplaat ronddraait, moet vertraagd worden, zoodat hij dan slechts eenmaal rond dat de Rodeberger-hoeve naden dood van den ouden Schilling aan Hein zou komenopeens heet het, dat Hein een natuurlijk kind is, en toen de oude Schil ling stierf, heeft zijn vrouw de boerderij opgeëischt voor haar zoon Hansjörg ,en het gerecht heeft die haar ook toegewezen". En Christoffel Frisch vertelde verder, hoe Hendrik Schilling moeite gedaan had, om zijn goed recht te bewijzen. Alle pogingen waren echter tevergeefsch ge weest, zooals zijn zwager zeker wel van den gesneuvelde ge hoord zou hebben, en er zou ook wel geen hoop meer zijn, dat er ooit nog iets voor de jonge weduwe en haar kind be reikt kon worden. Katrien de weduwe van den ouden Schilling, was een geslepen iemand, en zat vol streken, en had zeker wel alles zoo voorbereid, dat men haar niets maken kon. Onder dit gesprek was moeder Christien met haar dochter Marie al weer in de keuken bezig, om voor het avondeten te zorgen. De buren en bekenden waren langzamerhand vertrokken, om het vee te voeren. De man van Marie, Peter Schwarz, die nooit veel zei, was iveneens zwijgend gaat Hiervoor zou noodig zijn een zgn. uurrad, dat duboel zooveel tanden heeft als het te genwoordige, als die tanden te klein blijken, dan moet hei rad g ooter worden. Het aantal ver anderingen wordt dus groot. Bovendien zou er moeten komen een cijferting van 24 cijfers. Dit heeft het nadeel, dat de cijfers erg dicht op elkaar komen te staan Voor uurwerken van ge wone maat is dit intusschen niet zoo erg. In het groote spoorweg station te Leipzig zijn klokken, die ter wille van de duidelijk heid niet twaalf cijfers, maar slechts vier groote onderschei dene punten hebben. Aan de richting van de wijzers kunnen de menschen gauw genoeg zien hoe laat het is. Dat systeem wordt daar voldoende geacht. De wijzerplaat wordt veel on duidelijker, als er 24 cijfers op komen. In Duitschlard is echter ook tot invoering van het 24 uurstelsel besloten Voor zoover ik weet zijn er nu nog maar drie landen, die de verdeeling nog niet veranderd hebben. On der die landen behoort Neder land. Men tracht nu op verschil lende manieren aan de bezwaren tegemoet te komen. Binnen den gewonen cijferring van 1 tot 12 wordt een nieuwe aangebracht met de cijfers 13 tot 24. Dit heeft het voordeel, dat het uurwerk kan blijven zooals het was Voor de duidelijkheid kun nen de cijfers van den binnen sten cijferring, als tenminste die van den buitensten cijferring zwart gekleurd zijn, rood gemaakt worden. In Zwitserland doet men het nog gemakkelijker; daar plakt men gewoon een binnensten cijferring van papier op de wij zerplaat. Het slagwerk is gebleven zoo als het was. Het zou in dezen gejaagden tijd niet passen om naar 24 slagen te luisteren. De menschen zijn daar tegenwoordig niet rustig genoeg meer voor. In de practijk van het moeilijk leven is dat niet te doen. Ver bouwen van het slagwerk zou bovendien heel moeilijk wezen. Daarvoor zou een geheel andere van tafel was opgestaan, toen het gesprek gekomen was op de weduwe van Hendrik Schilling, en had de kamer verlaten. Toen de tinnen borden in de keuken al rinkelden toen Liesbet al het bonte tafellaken uit de tafellade te voorschijn haalde en de groote tafel dekte keerde Peter terug met een paar flesschen wijn onder den arm en zette die zwijgend op tafel. „Omdat jullie juist over Anne Margreet spraken, heb ik gedacht, dat we de arme vrouw wel eens wat konden laten verdienen, om dat Koenraad gelukkig weer thuis is 1 zei Peter kalm en ver schoof zijn korte pijp naar den anderen mondhoek. „Dat is de langste redevoering die Peter sedert jaar en dag gehouden heeft 1" zei zijn schoon zuster Liesbet lachend en ging naar de glazen kast, die in den hoek stond, om enkele witte kelkglazen te voorschijn te halen. Spoedig zaten allen gezellig om de tafel, waarop naast twee schotels met aardappelsla een reusachtig stuk varkensvleesch stond te dampen, en ze weerden zich dapper. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1