10 PUROL bij Brand-en Snijwonden ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Van drie Onderkoningen Huitenland Oorlog en liefde. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 a. lor 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever j.*C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK BRESKFNS Abonnements-Advertenties zeer biilijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot nltcr1(jk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e jaargang Woensdag 12 Januari 27 Nummer 3142 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood mar gld. bij verlies m gld. bij ver- ja gld. bij ver- aar gld. bij ver voor de abonné's tegen 9nn lange ongeschikt- door /h vaneen H! lies van een 411 lies van een XQ lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. na duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. De communistische aanslag in Indië heeft de geesten in Neder land wakker geschud, en het gebeurde is zeker een ernstige waarschuwing om het gevaar van het communisme in indië niet gering te schatten. Wel zwaar is de verantwoor delijkheid van den man, die thans in tropisch Nederland de teugels van het bewind in handen heeft en moet voorkomen, dat deze hem ontglippen. Onwillekeurig gaan de gedach ten terug naar den moeilijken na-oorlogstijd waarin van Lim burg Stirum den toestand tracht te te beheerschen door onvoor zichtige toezeggingen aan over het paard getilde volsleiders. Maar spoedig klonken de sal vo's van Tjimaremé, want het geschonken vertrouwen van dien landvoogd had den communis- tischen geest niet weinig' ver sterkt. Hoe verstandig het was, de krachtige communistenbestrijding uitdrukkelijk tot een punt van het regeeringsprogram te maken, blijkt uit den geest van orde en rust, die heerschte tijdens het bewind van Gouverneur-Gene raal Fock. Het Inlandsche volk wil nu eenmaal een bewind ge voerd door een krachtige doch rechtvaardige hand. De nieuwe landvoogd, Jhr. de Graeff, heeft den troon te Bui tenzorg bestegen onder aankon diging van een „verlicht staat kundig beleid". Zijn woorden van verzoening hebben de In landsche bevolking echter niet bereikt; 't opkomend communis me plaatste zich tusschen hem en de gezonde volksbeweging, en alleen reeds de aankondiging van verzachte machtsmiddelen was voor de onruststokers het sein om tot den bloedigen aan slag over te gaan. Het is een bittere ontgooche ling voor den nieuwen onderko ning, maar tevens een aansporing 8. DOOR F. R. Hij ondervond nu eerst recht welk een sterke wortels de liefde tot dit ruwe bergland in zijn borst geslagen had, dit gevoel was in het afwisselende leven, rijk aan zooveel nieuwe indrukken, dat hij jarenlang geleid had, lang zamerhand bij hem ingeslapen nu bij den aanblik van de zich ontbladerende bosschen, van de diep ingesneden dalen met den grauwen nevel die erover zweef de, de vaalgroene weilanden, vldmde de liefde voor zijn ge boortegrond weer machtig in hem op en met groeiende ont roering rustten zijn blikken op op den knoestigen eikeboom, die nog onveranderd als voor jaren rechts van den weg stond, en op de geweldige grijze rotsblok ken, die aan den kant van den bergtop boven de kruinen der beuken uitstaken. Hoe zonken bij den aanblik van die getuigen van zijn kindsheid zijn droomen over eerbewijzen, die hij zou behalen daar buiten in de wereld, Ineen een gevoel van schaamte Ingez Med. om Indië te besparen voor een tweede periode van Limburg Stirum. Het zou een noodlottige periode worden, die de voortzet ting der welvaartspolitiek in ge vaar zou brengen en de inheem- sche bevolking slechts in ellende zou dompelen! Boekbespreking. HET TWEEDE BOERENJAAR- BOEK VOOR BOEREN'EN TUINDERS. Dit tweede Boerenjaarboek verschijnt alweer completer dan het eerste, doordat ook Dr. K. H. M. v. d. Zande, Inspecteur van het Landbouwonderwijs, tot de Redactie is toegetreden. Het doel van dit jaarlijksch periodiek mag nog wel eens aangestipt worden. Dit is, ontwikkeling in den ruimsten zin des woords onder onze plattelandsbevolking te brengen. Om dit edele doel te bereiken, hebben de groote land- en tuinbouworganisaties de handen ineengeslagen en zoo zien we hier het verheugende verschijnsel van een samenwer king van de neutralen met de godsdienstige groepeeringen, die op velerlei ander terrein tot voor beeld zou mogen strekken. Door deze samenwerking werd mede gewaarborgd, dat hel Boerenjaar boek geschikt kon worden ge maakt voor iederen plattelander, welke zijn richting of overtuiging ook moge zijn. De inhoud van dit tweede jaarboek is zeer gevarieerd. De artikelen werden rijk geïllustreerd. Na de gebruikelijke rubrieken, als kalender, feestdagen, poste rijen, draagtijden van het vee, lijst van officieele personen en instellingen, opgaven van de land en tuinbouworganisaties enz,, treffen wij er o. m. in aan arti kelen over den overleden Direc- bekroop hem, dat het leven in zijn geboorteplaats hem armzalig en niet begeerenSwaatd voor gekomen lag. ja, hij wilde alles vergeten wat achter hem lag, hij wilde weer flink de hand aan den ploeg slaan en een echte Taunus- boer worden, zooals zijn vader en grootvader geweest waren. Op den voortdurend stijgen den straatweg had Koenraad nu het hoogste punt bereikt. Links voerde een steile tjoschweg naar den top van den „Grauwen Kop", voor hem strekte zich een met gras begroeid dal uit, waar in zijn geboortedorpje lag. Blauwe rooklinten stegen op uit enkele schoorsteenen en wer den door den wind in flarden gescheurdals een groet aan den teruggekeerde klonk er het klokje van den toren van de kleine kerk, en onwillekeurig vouwde Koenraad de handen, om het Onze Vader, dat daarginds aan het altaar nu gebeden werd, mee te bidden. Toen liep hij den korten afstand naar beneden naar het dorp en had juist de eerste huizen bereikt, toen de orgeltonen, die uit de kerk klon ken hem zeiden, dat de middag- dienst afgeloopen was. Enkele voetgangers kwamen al de dorps straat af en namen met nieuws gierige blikken den forschen man teur-Generaal van den Landbouw, Dr. P. van Hoek, het Rozensor- timent, de Ontwikkeling van den geest op het platteland, hei Land- bouwhuishoudonderwijs, het Plan tenziektekundig instituut, Be roepskeuze. Onze Landbouwco öperatie in vergelijking met die in het Buitenland, de Melkvoor ziening der groole steden, Dijk en Waterschapsrecht, de ge schiedenis van den Zomertijd, de Deensche Volkshoogescholen, meer kennis voor jonge boeren vrouwen, de Landarbeiderswet, Heide-ontginning in Noord-Bra bant, Landbouwcredlet, Hoog veenexploitatie, Ned. Landbou wers in Canada, enz. Gelijk men ziel, een rijke jn- houd, welke verzorgd is door eerste-klas deskundigen op ieder gebied. De artikelen zijn geschre ven in voor een ieder bevatteUj- kën stijl en zullen zeer veel ver mogen bij te brengen tot de algemeene ontwikkeling onzer plattelanders. Al deze kennis wordt voor den zeer geringen prijs van f 1,25 aangeboden, hetgeen, gezien de uitvoering, het Jaarboek zeer aanlokkelijk maakt. Deze geringe prijs voor een boek van 256 pagina's is natuurlijk berekend op een zeer groote oplage, Het Boerenjaar boek is dan ook bedoeld als het jaarboek voor iederen plattelan der. in vergelijking met dergelijke uitgaven in het buitenland staat het wat uitvoering, algemeen heid en belangrijkheid betreft, aan de spits. Dat de landbouwers van het kleine Nederland de be schikking hebben over het mooi ste Boerenjaarboek van Europa, mogen zij inderdaad waardeeren, door het allen aan te schaffen, en daardoor mogelijk te maken, dat het jaar op jaar grooter en nóg uitvoeriger kan worden. Want dit Jaarboek hoort inderdaad in iedere hofstede aanwezig te zijn. met het gebruinde gezicht en de groete snor op, zonder hem te kennen. Ze verwonderden zich nog meer, toen de vreemdeling hen met een vriendelijken groet zonder iets te vragen voorbijliep en met de zekerheid van iemand, die in het dorp bekend is, links afsloeg, den weg in, die uitkwam bij het hek van Werner's boerde rij. „is dat misschien Werner's Koenraad vroeg een forsch- gebouwde vrouw aan een ouden man, die juist met gebogen rug kwam aanloopen „Dat zou wel eens kunnen zijn!" was het antwoord „Chris- tien kan blij zijn dat ze weer een fatsoenlijke hulp krijgt. Maar hij ziet er goed uitje kun het hem niet aanzien, dat ze hem bijna doodgeschoten hadden!' „Hoe zoo, biji dood scho ten Daar heb ik nog heelemaal niets van gehoord!" zei de boerin. „Nou, mijn Christiaanrer- telde de oude, „is tocho -:mee- geweest naar Waterloo, en ge lukkig weer heelhuids thuis ge komen 1 Daarom is hij ook al twee maanden terug 1 Die heeft gezien, hoe ze Werner's Koen raad voor dood opgenomen heb ben, zoo hadden de Franschen hem toegetakeld. Hij was er ook als een dolle man op los gestoven MRS. CHRISTIE. Het geval van de schrijfster mrs. Agatha Christie, die de vo rige maand uit haar woning te Sunningdale in Berkshire ver dween en na verscheiden dagen zoeken te Harrogate werd terug gevonden wordt beschreven als een van dubbele persoonlijkheid. De heer Watts haar zwager te wiens huize te Cheadle in Ches hire zij thans vertoeft, deelde aan de „Daily Mail" mede, dat zij zeer langzaam vooruitgaat. De doctoren zijn het er over eens dat men hier met een geval van dubbele persoonlijkheid te ma ken heeft. Haar dochtertje kwam met Kerstmis over, maar eerst kende haar moeder haar niet. Later zeide zij tot haar huis- genooten, dat zij niet wist of zij zich het kind herinnerde of niet. Zij had hen hooren zeggen, dat het haar dochter was en was er niet zeker van of ze zich zelf het feit herinnerde of dat het haar door de gesprekken der huisgenooten was bijgebracht. Zoo gaat het ook met andere dingen; ze weet niet of ze in haar geheugen zijn teruggekomen of dat ze het uit de gesprekken opmaakt. Onlangs schreef zij een brief dien ze met een anderen naam dan den hare bleek onder teekend te hebben. Te Harrogate heeft zij haar herinnering eens voor de tweede maal verloren. Zij wist namelijk, toen ze uit was, niet meer wie ze was of waar ze verblijf hield. Ze las er dagelijks de kranten, ze las zelfs van haar eigen ver dwijning, maar kon het niet met zichzelf in verband brengen. Zij vond dat haar man naar het portret te oordeelen nogal een aardige man was Zij meende dat haar bloedverwanten en vrienden moesten weten waar zij was, hij en jouw stiefzoon, Hein. Dien armen kerel zal nu geen tand meer pijn doen 1" Met een hoogmoedige bewe ging wierp de vrouw het hoofd in den nek en ze keek den spreker met toornig fonkelende oogen aan „lk heb geen stiefzoon, en heb er nooit een gehad 1" snauwde ze den ouden man toe. „Met Hendrik heb ik evenmin wat te maken als jij 1 Het is schande genoeg, dat zoo'n kerel bij den baljuw nog gehoor gekregen heeft, hij had hem er uitsmijten moeten 1" Hiermede keerde ze zich om en liet den oude verbluft staan. Nadenkend keek hij de statige vrouw na, die met opgeheven hoofd ars uitdagend den weg afliep, krabde zich toen met de hand achter het oor en mom pelde „Bij die heb ik het ver korven!" Toen strompelde ook hij'langzaam verder. Intusschen had Koenraad Wer ner zijn ouderlijk huis bereikt. Daar lag ze voor hem, de oude boerderij met haar steil viltachtig stroodek, haar muren met het oeroude balkwerk, de kleine blinkende raampjes, waaromheen purperroode wingerd rankte. In het tuintje voor aan den weg met het groengeverfde latwerk ofschoon ze zich niet kon her inneren, wie het waren en toen ze ten slotte niets van ze hoorde maakte ze zich ongerust en plaatste een advertentie waarin zij hen opriep zich met haar in verbinding te stellen. Toen ze Harrogate verliet en de menschen „Goodbye mrs. Christie" zeiden, keek ze verbaasden vroeg:„Ben ik mrs. Christie?". DE GRIEP IN DUiTSCHLAND. Ook te Berlijn breidt de griep zich de laatste dagen in ernstige mate uit. Alleen in de gemeente lijke ziekenhuizen zijn in de laatste dagen 400 patiënten op genomen. Van medische zijde wordt evenwel ontkend, dat men hier met een epidemie te doen zou hebben. De griep is ook in Keulen in de laatste dagen zeer toegeno men. Gisteren waren bij de ziekekassen duizend aanmeldin gen ingekomen. Ook uit Koblenz en omgeving worden talrijke gevallen gemeld. GEEN GRATIE VOOR MAX HOLZ. Het door den Duitschen Bond voor de rechten van den mensch bij den rijkspresident ingediende verzoek om gratie voor den tot levenslange tuchthuisstraf ver oordeelden communïslischen lei der Max Holz is afgewezen. Medegedeeld wordt, dat dit is geschied, omdat, zelfs al zou Holz onschuldig zijn aan den moord op den grootgrondbezitter Hess, zijn andere misdaden ge durende den Middelduitschen communistischen opstand ge pleegd, voldoende zouden zijn om alleen een levenslange tucht huisstraf te rechtvaaroigen. Ingezonden Mededeeling. Influenza en Griep Koortswerend en genezend zijn Sanapirin- tabletten Wettig beschermd tegen vercalsching) Bij Apoth. en Drog Buisje 75, 40 en 25 ct. groeiden aan de randen der groentebedden nog een paar late asters en stroobloemen, dichte klimop bedekte den muur, die den tuin scheidde van dien van den buurman en ruischend bogen de dennen achter het huis hun toppen onder het waaien van den herfstwind Het was alles nog als vroeger. Zelfs de kip pen, die op het uitgestrekte erf links van het tuintje met een tonig getok hun voedsel zochten, de duiven die daarboven op het slag koerden het waren nog precies dezelfde soorten als vroeger 1 Niets scheen in de zeven jaren, die verloopen waren, veranderd te zijn; alleen waren de douane- en pruimeboomen aanmerkelijk hooger geworden en heescher klonk het woedende geblaf van Sultan, waarmee hij naar het hek kwam, toen Koen raad probeerde dit te openen. „Koest, Sultan 1" riep de jonge man, toen het hek niet open ging, en onmiddellijk veranderde hef blaffen in een vroolijk ge- kwispel de oude hond had den zoon des huizes aan de stem herkend en duwde als vertwijfeld zijn ruige snuit tusschen de opening onder het dek, om den teruggekeerde te begroeten, ter wijl hij geluiden uitstiet, die nu eens als huilen, dan weer als vroolijk gejubel klonken. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1