10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN de som van VIJFTIG GULDEN. Communistische onlusten in Indië. ysggL&gT e». Oorlogen liefde. Des avonds Buitenland DANKBETUIGING. VIJFTIG GULDEN, BRESKENSCHË COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. pont f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drufeker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK Telefoon RRF<!KPNS Poetgiro No. 21 70179 Abonneraents-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Zaterdag 8 Januari 1627 Nummer 3141 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- ii gld. bij ver- air gld. bij ver voor de abonné's tegen ynn lange ongeschikt- door /h vaneen nil lies van een 4M lies van een /Q Ges van een ongelukken voor: wUU heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. De Heer J. VAN DER LIJCKE te Cadzand had het ongeluk zijn linkeroog te verliezen Ingevolge onze Ongevallen-Verzekering, afgesloten bij de Maatschappij „FATUM" (Hoofdvertegenw. de Heer 1. J. VERSLUIJS te Oostburg; Verte- genw. de Heer P. A. BASTING te Breskens) keerden wij aan bovengenoemden abonré uit Administratie Breskensche Courant. Nauwelijks heeft het nieuwe jaar zijn intrede gedaan, of uit Indië bereiken ons wederom te legrammen over communistische gewelddadigheden, ditmaal in West-Sumatra. De onlusten wer den ook thans niet onderdrukt zonder dat een aantal derlnland- sche deelnemers als slachtoffers was gevallen. Uit de nadere berichten, die de mail inmiddels uit indië heeft gebracht omtrent de communisti sche opstootjes op Java, die in den nacht van 12 op 13 Novem ber een aanvang namen, is wel komen vast te staan, dat deze opstootjes niet zoo gevaarlijk waren als zij aanvankelijk gele ken. Al is er heel wat onrust gewekt, heel wat kwaad gesticht, spoedig is aan dit kwaad den kop ingedrukt. Maar wel typee rend is het, dat in deze berich ten, die onmiddellijk na de week der opstootjes ons bereikten te lezen valt dit ook in de Aneta- berichten, in welker samenstelling de Regeering toch wel gekend zal zijn dat vooral de slechte voorbereiding der communisten den gunstigen afloop in de hand heeft gewerkt. Doet zich op de ze wijze niet vanzelf de vraag voor, of, indien de communisten zich beter hadden voorbereid, over betere hulpmiddelen hadden beschikt, zoodanige opstootjes wel gevaarlijk waren geweest? En lokt dit bij heethoofden en fantast niet uit tot een poging om het nog eens opnieuw te on dernemen, gelijk thans ten aan- 7. DOOR F. R. Het was Koenraad Werner, die eerst heden, vijf maanden na den slag bij Waterloo, van zijn won den was genezen. Maandenlang had hij in het hospitaal te Keulen gelegen, was toen met een trans port herstellenden per schip naar Biebrich vervoerd en was eenige dagen geleden in Wiesbaden als halfinvalide ontslagen uit den dienst. Zijn hart trok naar zijn dorpje, dat hij sedert den dag, toen hij zeven jaar geleden onder de keizerlijke banieren was opge roepen, niet meer gezien had want zijn lieve moeder en twee intusschen getrouwde zusters zagtn daar sinds jaren met ver langen naar zijn komst uit. Hij toch was de steun en toeverlaat voor de zijnen geweest, toen de vader tien jaren geleden gestor ven was, de vrij groote boerderij van zijn ouders gsdreven en in orde gehouden. Töen kwam de oproep. Napoleon hacf voor zijn moorddadige oorlogen soldaten zien van West-Sumatra is geble ken. Die vraag nu moet in 'n geor- denden Staat, en dat is Indië toch nog altijd, vooral niet rijzen. De groote massa in indië moet, evenals in eiken beschaaf den Staat, overtuigd zijn van de kracht en de macht der Re geering, en deze overtuiging moet aan elk element in haar midden allen, maar dan ook al len lust tot oproer ontnemen. De rustige burger heeft het recht te eischen, dat van de Regeering deze kracht uitgaat, en de zwak kelingen in de samenleving, ge neigd om naar woorden van op roerlingen te luisteren, worden op die manier 't best beschermd Want dit valt niet te ontkennen dat bij deze opstootjes, gelijk altijd,die zwakke volgelingen de loodjes leggen. De aanstokers weten zich dikwerf tijdig in veiligheid te brengen en zouden bij welsla gen in elk geval worden beloond: de volgers loopen in den regel in den val en worden bij verkre gen succes maar al te licht ver geten. De Regeering is bij de door haar in den Volkstaad af gelegde verklaring van de zijde aan alle partijen gesteund' Met instemming heeft men begroet, dat de Indische Regeering, d.w.z de Gouverneur-Generaal, een onderscheid maakt, die dit zal afkeuren, en die hierin een ge brek aan kracht zal zien Maar ook wel niemand, die dan niet tegelijkertijd met de Indische Re geering zal eischen, dat zij al het noodige doet om het maken van nieuwe volgelingen te ver mijden. Door de kracht der Re geering ook maar éèn oogenblik in twijfel te stellen: door den noodig en stelde de jonge men- schen, of ze thuis te missen waren of niet, zonder pardon onder zijn ijzeren regiment Koenraad had meerdere veldtc chten meege maakt en was onder de weinigen geweest, die den terugtocht uit Rusland er gelukkig hadden afgebracht, maar waarvan de groote inspanning hem maanden lang aan het ziekbed gekluisterd hield. Toen hij weer genezen was, werd hij bij het bevrijdings leger ingelijfd, waar hij het tot den rang van onderofficier bracht en als zoodanig in den volkeren- slag bij Leipzig meevocht. Ook na den vrede van Parijs in 1814 moest hij nog bij het leger blijven, zoodat het hem sedert zijn op komst niet mogelijk geweest was, ook maar een enkelen keer zijn dorpje op de Kemelerheide op te zoeken. Toen hadden de weer geopende vijandigheden in het jaar 1815 zijn afdanking verhin derd met nog andere lands knechten, die in het leger der bondgenooten dienden, werd hij bij de Nassausche brigade in gedeeld, waarmede hij, zooals we gezien hebben, den slag bij Waterloo meemaakte, Als hij aan de bloedige worste ling daarginds in het verre België terugdacht, had hij moeite,' zijn schijn te wekken, dat betere voorbereiding der communisten tot het doel had kunnen leiden, doet de Regeering dit niet, al thans niet op die wijze als voor een indruk op de groote massa gewenscht is! Ingezonden Mededeeling. moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en-fraaie huid, de handenen het gelaat inwrijven meteen weinig Doos30, Tube80 ctPURQL IN DRIFT. Te New-York raakte Maandag zekere Lubetkin in twist met een kleermaker in diens winkel over de kwestie of hij voor het repa- reeren van zijn overjas i 1 60 of f 1 80 moest betalen in zijn drift greep Lubetkin een schaar en stiet die den kleermaker met zoo'n kracht in de borst, dat de ongelukkige binnen enkele mi nuten overleed. Een detective, die door het opgewonden gesprek opmerk zaam was geMorden, kon Lubet kin arresteeren, juist toen deze den winkel verliet. De man was diep onder den indruk van het voorgevallene. Hij gaf toe, dat hij met den kleermaker was overeengekomen dat hij hem f 1,80 voor de reparatie zou be talen maar hij meende dat hij het wel goedkooper had kunnen doen en in zijn drift was hij zichzelf niet meer meester ge weest. EEN NIEUW MIDDEL TEGEN KOUDE, HONGER EN DORST. De reizigers van den sneltrein Madrid - Albacete, die dezer da gen in de sneeuw zijn blijven steken, hebben dientengevolge in veertig uur geen eten of drinken gehad. Pogingen, hen met levens- tranen over het lot van zijn on- gelukkigen kameraad Hendrik Schilling terug te dringen, in den korten tijd van hun samen zijn onder de wapenen was hij van den jongen man met zijn knappe gezicht en zijn recht schapen gemoed gaan houden, en deze genegenheid was door het verhaal van den vriend op den avond voor den slag nog toe genomen. Met innerlijke vrees dacht hij aan de belofte, die hij aan den gesneuvelde gegeven had, om zijn laatsten groet aan vrouw en kind over te brengen. Al had de tijding van Hendrik's dood zijn weduwe al bereikt en al zou de eerste smart in de maanden, die verloopen waren, wel wat gelenigd zijn, zoo kwam hem de gang naar de arme vrouw wei als de zwaarste voor, dien hij in zijn leven gegaan was. Hij kon immers de beklagenswaar dige weduwe niet eens tot haar armzaligen troost de plaats uit duiden, waar de brave man de eeuwige rust genootstellig had een massagraf den ongelukkige opgenomen. Koenraad was bij den laatsten aanval van de Fran- sche gardes als gevolg van zijn vele wonden bewusteloos ineen gezakt en eerst na twee dagen in het veldlazaret weer tot be Ondergeteekende betuigt hiermede aan de Administratie der Breskensche Courant zijn hartelijkan dank voor de prompte uitbetaling der hem als abonné toegekend wegens het verlies van zijn linker oog. J. VAN DER LIJCKE, Cadzand. middelen te naderen faalden, tot eindelijk een locomotief met spijzen en dranken den trein wist te bereiken. Het zal den liefhebbers van het edele bridge spel zeker genoegen doen te vernemen, dat eenigen der reizi gers koude, honger en dorst hebben trachten te vergeten, door aan een stuk door te bridgen. SNEEUWSTORMEN EN CYCLONEN Uit Moskou wordt gemeld, dat zware sneeuwstormen en cyclo nen in den Kaukasus en het Zwarte Zeegebied hevige ver woestingen hebben aangericht. In Bakoe en Tiflis zijn vier personen om het leven gekomen, terwijl er meer dan 60 ernstig werden gewond. Er worden 20 personen in bei de steden vermist. Treinen er- den door den storm uit de rails geworpen en in het pefroieum- gebied Pakoe zijn niet minder dan 140 petroleumboortorens door den storm omvergeworpen Op de Zwarte Zee zijn ver schillende schepen vergaan. 22 DOODEN. Een lawine kwam Woensdag terecht op barakken, die werden bewoond door employés van de goudmijnen in het gebied van Khakassky in de provincie Jenis- sei. Twee en twintig levens gin gen verloren. EEN DOLLEMAN OP HET DAK. Een veertigjarig man, die Dinsdagmiddag plotseling zijn zinnen kwijtraakte, klom als een kat naar het dak van zijn huis in Saxbystraat te Brixton, in Londen. De man sprong, met zinning gekomen, zoodat het hem niet mogelijk geweest was, na 't gevecht het slagveld naar Hendrik af te zoeken. Dat deze echter dood en niet misschien enkel gewond was, daarover bestond in het geheel geen twijfel, want de naam van zijn vriend bevond zich onder de gesneuvelden op de iijst van het Nassausche con tingent, waarvan de lengte be wees met welk een moed en welk een doodsverachting de Nassauers gevochten hadden. Toen bij een bocht in den weg een langgerekte, met bosch be dekte bergbrug den wandelaar in zicht kwam, vertraagde hij zijn schreden, juist alsof hij het oogenblik van weerzien van zijn dorp en de zijnen wilde uitstellen. Nog een half uur had hij te loopen, dan had hij Dornschied dat achter dien bergrug, den „Grauwen Kop" gelegen was, bereikt. De eentonige rust van het boerenleven wachtte hem vermoedelijk voor zijn geheele verdere leven, na den opwin denden oorlogsiijd van de laatste jaren, Of hij aan die eentonig heid weer zou wennen, of de boerenarbeid zijn natuur, die naar bestendige bezigheid streef de, volop zou bevredigen In de jaren van inspanning en gevaren zichtbaar plezier, van het eene dak op het andere, ondertusschen met leien, waarmede de daken bedekt waren, het publiek op straat bekogelend. Tenslotte trok zijn aandacht een schoorsteenpijp, die hij eenvoudig afbrak en waarvan hij de steencn eveneens als projectielen gebruikte. De geschiedenis nam een eind door dat de man zichzelf met een der steenen bewusteloos sloeg, zoo dat hij op het dak in elkaar zakte. Brandweerlieden, die wa ren gerequreerd om het heerschap in zijn dollemansspel te stuiten brachten hem naar beneden en vervoerden hem naar een krank zinnigengesticht. Geen der naar het publiek geworpen projectielen trof doel. INFLUENZA IN ENGELAND. Ook Londen krijgt zijn deel in de influenzagolf, welke van Japan tot West-Europa het Noordelijk halfrond teistert, de epidemie is er volgens een onderzoek van Dinsdag nog niet zoo ernstig als op het vasteland. Doch het be richt dat te Montpellier in Frank rijk, een stad van 80 000 inwoners, op één dag 32 sterfgevallen voorkwamen, wordt in de Engel, sche hoofdstad als een waar schuwing beschouwd! In de Londensche City zijn de gevolgen der ziekte echter reeds ter dege merkbaar. De meeste kantoren werken met een incom pleet personeel, tengevolge van vele zieken. In verscheidene gevallen is 25 procent van het personeel ziek. De ziekte draagt echter geen kwaadaardig karaktermeeslal zijn de aangetasten na twee of drie dagen weer beter. „Ga naar bed en zie af van feesten en bijeenkomsten!" luidt de raad der medici. had zijn gezichtskring zich zeld zaam verruimdnatuurlijk had het soldatenberoep de eerzucht in zijn borst gewekt, en het was het meest trotsche oogenblik in zijn leven geweest, toen de kapi tein hem mededeelde, dat hij tot onderofficier was bevorderd. Een gevoel van geringschatting overviel hem toen hij aan de bekrompen toestanden in zijn geboorteplaats dachttoen hij evenwel het majestueuze beuken bosch bereikt had, waar door de kruinen de Noordoostenwind ruischte, toen hij voorbij de plaatsen kwam, waar hij als jongen met zijn kameraden ge ravot had, toen kreeg hij in zijn binnenste een vertrouwd gevoel, als had hij nu alle nood en alle druk van het leven voor hem opgehouden. Het geboorteland groette den teruggekeerden zoon, de pittige lucht woei door zijn ziel, het gevoel van geborgen te zijn kwam over hem, zooals het kind het op den schoot van zijn moeder voelt de geboorte grond schonk hem de bevrediging, die den soldaat in de lange jaren van zijn afwezigheid steeds ont broken had. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1