ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 36e Jaargang Nummer 3140 de som van V IJ F T I G GULDEN. Het gaat langer. niet DANKBETUIGING. VIJFTIG GULDEN, Oorlog en liefde. Binnenland. Uw Hoofdhuid Buitenland. RESKENSCHE C Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNoe,02Oin BRESKENS Po»**'0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Woensdag 5 Januari 1S27 G R A T 1 S verzekering voor de abonné's tegen vil ongelukken voorUw De risicc a gulden bij levens- a.a gld. bij dood M* gld. bij verlies »a gld. bij ver- im gld. bij ver- air gld. bij ver- J [1 lange ongeschikt- door /h van een yM lies van een lies van een /Q lies van een 1 heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies 1 van eiken anderen vinger. De Heer J. VAN DER LIJCKE te Cadzand had het ongeluk zijn linkeroog te verliezen Ingevolge onze Ongevallen-Verzekering, afgesloten bij de Maatschappij „FATUM" (Hoofdvertegenw. de Heer 1. J. VERSLUIJS te Oostburg; Verte- genw. de Heer P. A. BASTING te Breskens) keerden wij aan bovengenoemden abonné uit Administratie Breskensche Courant. 700 De machthebbers der wereld ebben een ernstig woord van ver laan gesproken. ie machthebbers niet de ko- ingen, noch hun staatslieden, och hun generaals,-de werkelijke ïachthebbers zij die de gulden oorden der beurs in de hand heb- en, de beheerders der groote taats- en privé-banken, daardoor enners bij uitnemendheid niet an in zichzelf gewichtige, maar etrekkelijk onbelangrijke onder- eelen, doch van het geweldige eheel van het economische leven .er aarde. Hun manifest kan kort- /eg aldus worden geresumeerd: let gaat zoo niet langer. Het zal voor de latere geschied- chrijvers een moeilijke taak zijn ast te stellen wat de wereld meer ;eschaad heeftde oorlog zelf met ijn vernieteging van kostelijke vaarden, of wel de verdwazing, vaarin bijkans alledoor den oorlog leproefde landen het economisch lerstel hebben gezocht in zoo cherp mogelijke afzondering van iet buitenland. Zelfs de knapste staatslieden lebben zich niet vermogen te ont- vorstelen aan die oorlogssuggestie )e oorlog had een fe groote waarde loen hechten aan zoo groot moge ijke onafhankelijkheid van het mitenland. Men begreep niet meer lat de wereld ingericht moet zijn >p vrede, niet op oorlog, die ilechts een tijdelijk verschijnsel is. nen zocht het in sterke protectie in, waar men die niet aandurfde of tan wilde, toch in retorsie en re- iresaille-maatregelen Heeft het gebaat? Oeen sprakevan. Het meest sprekende voorbeeld daarvan is wel Groot-Brittannie dat, meer en meer in openlijk of verklapt protectionisme heil zoe kend, economisch zienderoogen achteruit holt. Nederland steekt tegenover de meeste landen, waarlijk nog niet zoo sterk af Zeker, wij hebben on ze zware zorgen. Wie zou daaraan hebben kunnen ontkomen te mid den van een wereldbrand? Maar er zijn toch in ons land gunstige verschijnselen, die het verkeerd zou zijn over het hoofd te zien. Wij zijn het dal der depressie door en onze weg voert weeromhoog. Ter wijl in tal van landen de belastin gen nog hoog moeten worden op gevoerd, zijn wij bezig ze te ver lagen. Onze staatsrekeningen slui ten met prachtige overschotten. De zaak is dat ons land niet grondleggende economische waar heden heeft verzaakt, dat het niet zich van de wereld heeft trachten af te zonderen en niet de moeilijk heden van het heden naar de toe komst heeft verschoven. Wanneer dan ook de finantieele poten taten het over de daken uit schreeuwen dat het zöö niet lan ger gaat, dat de douane-muren verlaagd en liefst gesloopt moe ten worden, dat alleen het vrije verkeer de menschheid kan red den, dan kan Nederland dien roep rustig over zich heen laten gaan, in het besef, dat het vast houdend aan een jarenlang be proefde, gezonde economische politiek, zijn plicht heeft vervuld jegens de wereld en daardoor zichzelf het meest gebaat 1 Ondergeteekende betuigt hiermede aan de Administratie der Breskensche Courant zijn hartelljken dank voor de prompte uitbetaling der hem als abonné toegekend wegens het verlies van zijn linker oog. J. VAN DER LIJCKE, Cadzand. 6. DOOR F. R. Op de helling tot in het dal lag een chaos van 'verminkte nenschen- en paardenlichamen, ïn steeds weer dreunden de sanonnen, knetterden de geweer salvo's, om de ontzettende ellende log te vermeerderen. Steeds dich- erbij klonk het „Vive Vempereur'" ïn „En avant van de Fransche ordetroepende bevelhebbers /an de bondgenooten, de hertog /an Wellington, de Prins van Dranje en Lord Hill reden te ïaard langs de gelederen en /uurden hen aan tot een laatsten /ertwijfelenden strijd. Luid hoera ;eroep klonk hun tegemoet, en net aanwending van hun laat ste krachten wierpen de dapperen ïich onverschrokken op den vij- ind. Hoewel de bataillons van le Nassauers meest uit nieuw jeworven troepen bestonden, inderscheidden deze zich toch bij lien tegenaanval. Met krachtige colfslagen drongen de zonen van Hen Taunus en het Westerwoud op de gelederen van de Fransche troepen integenover het élan van de Galliërs stelden zij de wildheid vol doodsverachting van de germaansche strijdwoede en brachten zoo, ondanks hun uitputting, de niet te stuiten stormloop van de Fransche gar des tot slaan. In de voorste gelederen van het eerste Nassausche bataillon streden Hendrik Schilling en Koenraad Werner. Juist had de eerste een reusachtigen Fransch- man met een ontzettenden houw neergeslagen en weerde zich nu met bajonet en een geweer kolf, als een razende tegen de op hem aanstormende vijanden toen een geweerkogel zijn rechter schouder trof en gelijktijdig^een met volle kracht neerkomende sabelhouw over het hoofd hem deed wankelen. Een eskadron Fransche kurassiers dat van op zij kwam aangestormd, had op de Nassauers ingeslagen en vloog nu over de plaats, waar de dap pere soldaat was neergezonken. Door ratelend geweervuur van het tweede Nassausche bataillon, dat wat op den achtergrond stond, werden de ruiters nu ontvangen en ze stormden verspreid weer de helling af, terwijl boven de wilde worsteling om den prijs HET NEDERLANDSCH- BELGISCH VERDRAG. In „Haarlem's Dagblad" geeft de Haagsche correspondent een beschouwing over de kansen van het verdrag in de Eerste Kamer. Wij ontleenen daaraanNaar het zich nu laat aanzien, wordt in den Senaat het tractaat ver worpen. Omdat er thans de dubieuse gevallen buitengeslo ten reeds een meerderheid van 26 senatoren aan te wijzen is, die tegen zijn. Van de sociaal-democratische fractie zijn er 7 tegenstemmers, van de C. - H. fractie 6 (de heer van Wassenaar van Catwijck is voor het verdrag), van den Vrij heidsbond 6 (de volledige fractie), van de Vrijzinnig-democraten hoogstwaarschijnlijk 2 (Prof. van Embden, hoewel voor het trac taat geposteerd, schijnt nog te weifelen), van de anti-rev. 2 (naar ik hoorde de heeren Briët en Croles), en van de R. K. 3 (de heeren Arntz en Verheijen en een derde, wiens naam ik niet vernam). Een opvallend verschijnsel is ook de steeds sterker wordende verontrusting in anti-;ev. kringen. De stem tegen van prof. Hugo Visscher alleen was niet een af spiegeling van het gevoelen van de anti. rev. in haar geheel. Toch 26 tegenstemmers! Er kan niet veel af. Waarvoor ge vaar bestaat Want een der wei nige overtuigde R. Kath. tegen standers is jhr. Verheyen. En deze is ziek, verscheen reeds lang niet meer in den Senaat, al heeft -hij zich thans voorgenomen, coflte que coüte, aanwezig te zijn. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Volgens „de Tel.' werden in 1926 tengevolge van onbewaakte overwegen 14menschen gedood, 14 zwaar of licht gewond, 20 auto's en wagens vernield en 6 dieren gedood. van de overwinning werd voort gezet. Door den stormloop der gardes, die uit oud-gedienden en veteranen bestonden en door Napoleon voor den laatsten aan val waren bewaard smolten de gelederen van de bondgenooten steeds meer ineen. Ook Koenraad Werner bloedde reeds uit meer dere wonden en verweerde zich enkel nog mechanisch tegen de op hem aandringende vijanden totdat zich een zware nevel over zijn oogen legde en hij bewus teloos op den grond zonk. De bondgenooten waren er slecht aan toereeds begonnen enkele compagnieën langzaam terug te trekken, toen er plotseling een merkbare aarzeling door de ge lederen der Franschen ging. In de achterste stormcolonnes zon ken geheele rijen voor de daar losbarstende granaten neer; het Pruisische korps van Zieten was den vijand in de flanken gevallen en bracht dood en verderf in zijn gelederen. De helft van de Fransche garde lag in korten tijd dood en gewond op het slagveldvan een doorbreken van de stelling der bondgenooten kon geen sprake meer zijn en alleen een haastige terugtocht kon de verslagen bataillons voor een volkomen vernietiging be RIJW1ELPLAATJES. De wielrijders dienen er aan te denken, dat nieuwe belasting plaatjes moeten worden aange schaft. De eerste dagen van deze maand wordt nog niet zoo nauw lettend toegezien, doch de be lasting-ambtenaren hebben op dracht gekregen na 7 Januari be keurend op te treden. Wij meenen goed te doen dezen datum onder de bijzon dere aandacht van de wielrijders te brengen. Zij weten nu dat zij tot uiterlijk 7 Januari zonder nieuw plaatje kunnen rijden. Ingezonden Mededeeling. wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct P U R 01 EEN VOLKSTELLING IN RUSLAND. De jongste volkstelling in Rus land heeft merkwaardige cijfers opgeleverd omtrent Moskou, Pe tersburg en andere groote steden in Rusland. De bevolking van Moskou, die in 1919 verminderd was tot ongeveer 800 000 zielen, telt thans weer ongeveer twee mii- lioen. Petersburg, welker bevol king daalde tot beneden 400.000 zielen, telt thans weer 1.611.00 inwoners CHarkof, Odessa, Kief waren. Zoo snel als de vlam van hun élan opgeflakkerd was, zoo snel zonk ze ook ineen, toen de Franschen de onmoge lijkheid inzagen om de stelling in te nemenlangzaam trokken de stormcolonnes die door de nu steeds nader komende Prui sen tot het uiterste in het nauw gedreven werden, terug, en ge heel uitgeput wierpen de held haftige verdedigers der hoogten zich ter aarde om na de vreese- lijke inspanning, die negen uur had aangehouden, een korte rust te houden. Door de komst van het Prui sische leger was de slag bij Belle-Alliance beslist. Hoe ver twijfeld de Fransche gardes zich ook weerden en zich lieten neer- houwen, zonder te wijken, ze konden de volkomen vernie tiging van het keizerlijke leger niet verhoeden. Het was geen terugtocht meer in wilde vlucht stormden de verstrooide bataillons en eskadrons naar het Zuiden, achtervolgd door de Prui sen, wien het bijna het scheel de slechts een haar gelukt wasNapoleon zelf gevangen te nemen. Verscheiden stukken geschut van de Franschen vielen in de handen der bondgenooten, die de overwinning weliswaar de Siberische stad Novysibersk en andere groote centra toonen een stijging van 10 tot procent boven de verwachtingen. De cijfers van het platteland zijn tot nog niet bekend, doch reeds is gebleken dat de na tuurlijke toeneming der bevolking grooter is dan de trek naar de steden. Uit de volkstelling zal blijken dat het totaal aantal inwoners der Sovjet Unie ongeveer 160 millioen bedraagt. Deze toeneming der bevolking wordt toegeschreven aan de verminderde epidemische ziekten gedurende de laatste drie jaren. Het werk der buitenlandsche reliefcommissie, die van 1921 1923 in Rusland werkzaam waren, is door de Sovjet-autoriteiten overgenomen. Terwijl vroeger des zomers in Rusland de cholera heerschte en des winters typhus, is thans gedurende de laatste 3 jaar geen epidemie meer voor gekomen. Wel is de malaria toegenomen, doch de ziekte-ge vallen zijn niet van ernstigen aard en hebben in den regel niet den dood tot gevolg. AMERIKAANSCHE COURANTEN. De Ver. Staten van Amerika zijn de grootste verbruikers van krantenpapier In het land, waarin als in geen enkel ander, de waarde van de advertentie ge schat wordt, heeft het dagblad wezen in de laatste twee decen nia een bijkans fabelachtigen omvang aangenomen. In de Ver. Staten worden thans 2500 dagbladen en 12.000 week bladen gedrukt. De in de Engel met ontzettende verliezen gekocht hadden, maar daardoor beslis send de macht van den krijgs- lustigen Corsikaan ten val brach ten en zoo geheel Europa den lang gewenschten vredeschonken En het ongekende succes was alleen te danken aan den helden moed en de taaiheid van de in het centrum der bondgenooten staande troepen, waaronder zich de Nassausche bataillons bevon den, want als de dapperen het niet hadden uitgehouden zou het centrum doorgebroken zijn en de gevechtslinie van de bondge nooten opgerold worden, en de gevolgen hiervan voor de vol keren van Europa zouden niet te overzien zijn geweest. III. 's Nachts was de eerste vorst ingevallen. Onder haar nawer king tuimelden de roestbruine en vaalgele bladeren van de beuken en berken bij de waaiende Noord oostenwind van de takken om laag en verblindden met hun schelle kleuren het oog van den eenzamen wandelaar, die over den staatweg ging, die van Landenschwalbad over de zoo genaamde Kemelerheide loopt. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1