10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOGR ZEEUWSCRVLAANDEREN de som van VIJFTIG GULDEN. DANKBETUIGING. VIJFTIG GULDEN, Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. (Eerste Blad) BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANPEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 franco p. par f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. L>rukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Teletoon RRFSKFNS P°»iglro No. 21 K 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e jaargang Zaterdag 1 Januari 1627 Nummer 3189 GRATIS verzekering gulden bij levens- j gld. bij dood at, gld. bij verlies tra gld. bij ver- t* gld. bij ver- gld. bij ver voor de abonnés tegen 91111 lange ongeschikt- lnH door /h vaneen hM lies van een 411 lies van een /h lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. ojg. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. De Heer J VAN DER LIJCKE te Cadzand had het ongeluk zijn linkeroog te verliezen Ingevolge onze Ongevallen-Verzekering, afgesloten bij de Maatschappij „FATUM" (Hoofdvertegenw. de Heer I. J. VERSLUIJS te Oostburg; Verte- genw. de Heer P. A. BASTING te Breskens) keerden wij aan' bovengenoemden abonné uit Administratie Breskensche Courant. der Gemeente Breskens op Vrijdag 24 Dec. 1926. Behalve de heer Du Burck allen aanwezig. De notulen der twee laatste vergaderingen worden onveran derd vastgesteld. De lezing der eerste was de vorige maal wegens drukke werkzaamheden uitgesteld, Ingekomen een bericht van B en W. uit Qroede, dat Oed. Sta ten hebben meegedeeld, dat aan de vleeschkeuringswet een artikel moet worden toegevoegd, dat gestorte gelden bij afkeuring we gens noods achting of gestorven dieren'moeten worden geresti tueerd. Goedgekeurd. Kennisgeving van den Raad der gemeente Cadzand, dat de kermis is verzet op de le Vrijdag en Zaterdag in September. V k. a. De b.egrooting 1927 is goed gekeurd behoudens enkele kleine administratieve wijzigingen. Reeds jaren is noodig een lo kaal voor lichamelijke oefeningen. Ieder jaar is evenwel onthef ting verleend. Nu weer dringt de lnsp.cteur op bouwing aan. Om finantieele redenen stellen B. en W. echter voor, aan Ged. Staten weer ontheffing gedurende 27 te vragen. Aldus wordt besloten. Op een vraag van dhr. Cappon, waarom voor de Bijz. School de eisch niet wordt gesteld, wordt geantwoord, dat dat aan het Schoolbestuur wordt overgelaten en geheel buiten de gemeente omgaat. Met eenige opmerkingen is de goedkeuring van Ged. Staten op de verordening op de heffing van schoolgelden afgekomen Naar aanleiding van die ver ordening merkt de heer Luteijn op, dat onder de menschen on tevredenheid heerschtde een betaalt te veel, de ander te wei- nie. De Voorzitter merkt op, dat B en W. daar geen invloed op kunnen uitoefenen, dat alles wordt geregeld volgens de In komstenbelasting. Dit overtuigt de heer Luteijn -niet, die een voorbeeld aanhaalt van iemand, die goed betalen kan en nu geen schoolgeld heeft moeten voldoen. De Voorzitter zegt, dat dit is ter verrekening van het te vee! betaalde over het loopende jaa en het beslotene de vorige jaret omvat. De heer Mookhoek vraagt, hae het komt, dat de regeling zoo wordt toegepast, terwijl in de vorige vergadering toch anders was besloten. Daar was toch vastgelegd, dat de verschillen van teveel en te weinig betaalde bedragen onver- rekend zouden blijven. De heer De Hullu valt de heer Mookhoek bij. Eveneens de heer Van Luijk, die toch de getroffen maatrege len goedkeurt. De Secretaris verklaart de zaak nader. Voor wie niet oudejaarsavond beschouwen als een pretje met gelach en luidruchtig vermaak, is er in dien avond iets dat ons weemoedig stemt en dat die uren zwaar maakt om te door- 1' ven. Het is de hopeloosheid v. het terugverlangen, van het terughunkeren naar menschen en toestanden. We moeten er niet or terugbeven, er niet voor uit den weg gaan, maar stil neerzitten in onzen, ach mis schien gedunden kring, moedig ondergaande deze smart van broosheid en onherstelbaarheid. Maar velen kunnen zich niet zetten tot terugdenken, omdat hun begeeren is ingericht op wat komen zal. Niet Oudejaar, maar Nieuwejaar zien wij Wat deert het vroegere? Vooruit ligt de weg. Niet op wat geschied is, maar op wat geschieden zal. komt het aan. Laat de zon maar voor de laatste maal dalen in dit jaar, als zij zich maar haast om weer op te gaan, opdat wij weer kunnen arbeiden. Sterkte en moed liggen daarin, het is jonger, frisscher, gezonder dan dat andere, maar er laat zich moeilijk over redeneeren. Het is een vraag van temperamenten gevoel. En wat zullen wij als het oude ons niet wil loslaten? Als ons hart hangt juist aan zooveel wat wegging? Herinne ring vlucht niet op bevel en velen laten haar gaarne binnen &>s zij aanklopt op Oudejaar C jk al vree zen zij haar. Beklagelijk is vooral hij, voor wien de Sylvesteravond herinne ring wordt, een wreede aanwij zing, van een daüng. een lang zame daling, beneden het hooge peil van gerechtigheid; die in dat uur van onbarmhartige eer lijkheid tegenover zich zeiven aan zijn leven denken moet als aan een verflauwen in het goede, een btkoeien, sprankel voor sprankel van het oude vuur van bezieling. Het leven knaagt aan veel goeds in menschen, maar som migen zijn sterk en wat dreigde verloren te gaan, Vouden zij vast met kloeken greep. Maar velen zijn zwak, deinzen terug voor beproeving a's hun hoogste idealen worden gesmaad, zoodat zij langzaam aflieten van de strenge eischen, toezagen dat wegzonk, wat had moeten worden vastgehouden. Zoo te moeten denken aan vroegere trischheid in arbeid, die nu verkleurd en verfrommeld is, dat is het bitterste van al en geen tranen zijn bloediger dan die worden geschreid om eigen reiner verleden. De schoolgelden worden per jaar en niet per maand vastge steld. Zoo is ook het bedrag voor ieder over het loopende jaar vastgesteld, maar nu in ver band met de Inkomstenbelasting. Degenen, die in de afgeloopm maanden nu door teveel betabn reeds het volle jaarbedrag of bina hebben voldaan, krijgen dus toor de komende maand of maarden kwijtschelding of verminde ing. Per 1 Jan. 1927 wordt alles nor maal. De heer De Hullu wijs' nog op de moeilijkheid die kat ont staan, indien het verschil dan niet is verrekend. De heer Mookhoek vond de besproken regeling bete- en had liever de verandering pvr Januari a. s. zien ingaan. Naar aanleiding van le school geldbespreking deelt d; Voorzit ter mede, dat door dei heer P J. Oosterling ontheffing is aange vraagd wegens ziekte.Toegestaan Van de Industrie- en Huis houdschool te Middtlburg is het verzoek ingekomen, de subsidie regeling te veranderen en wel zoodanig, dat de gemeente 40% van het netto verles zal dragen. Tot nu wordt f4(0 gegeven en f300 voor schoohuur enz. terug ontvangen. Vorens bijgé'lofen begrooting zou de subsdie nu worden f 319 52, zoodit het eigenlijk neerkomt op tin bijdrage van f 19,52, alzooeen voordeel voor de gemeente De lieer Liteijn vraagt, of de rekening en .ntwoording volgens de begrootiig zal kloppen. In dien dat nil het geval is, zou het wel eet achteruitgang kun nen wordej. In verb-nd daarmee stelt de heer De iiullu voor, dat bedrag vast te 'qrgen, ook dat f 300 van de s:hool terugkomt. Goetfeekeurd. Ver'Jigens worden eenige regelin en voor het correspon- dentsc'ap Arbeidsbemiddeling vastgeegd. Nu komt de hoofdzaak ter sprak:conversie der loopende ieeni.gen Di Voorzitter geeft een uit- voeige beschouwing over de bedteling van een geheel nieuw syseem, dat na langdurige be- sptkingen tusschen B. en W. endemeente-Ontvanger is samen gesteld. Het komt hierop neer. De gemeente heeft een loopen- te schuld van f25500 a 5'/a pCt. rij de Friesche Levensverzeke ring, terwijl ze bij de Bank van Nederlandsche gemeenten f 18000 heeft uitstaan a 2'/a pCt. Dit is de verzameling voordeelige saldi der laatste jaren. Het eenvoudigst lijkt, die f18000 op de schuld af te lossen. Maar dit zou on billijk zijn. De schuld is aangegaan voor werken, waarvan het nageslacht nog wel zal profiteeren. Het is dus niet meer dan billijk, dan dat die schuld over een groot aantal jaren wordt verdeeld. Er is nu een middenweg gevonden. Voor gesteld wordt een Gemeentefonds 1927 te stichten, groot f 18000 en daaruit een gedeelte te leenen ter aflossing der schuld. Dit ge deelte zal weer in 17 jaar moeten worden teruggestort, zoodat steeds een reservefonds aanwezig is. In den loop van dit jaar is aan werken van algemeenen aard uitgegeven f8500, zoodat de schuld groot is f34000. Ondergeteekende betuigt hiermede aan de Administratie der Breskensche Courant zijn h artelijken dank voor de prompte uitbetaling der hem als abonné toegekend wegens het verlies van zijn linker oog. J. VAN DER LIJCKE, Cadzand. B. en W. stellen nu voor a. een leening aan te gaan van f 7000 a 4'/j pCt bij het weduwen- en weezenfonds van ambtenaren ter provinciale griffie. b. een leening aan te gaan van f 15000 a 4% pCt. c. uit 't Gem.-fonds 1927 'n bedrag van 112000 te nemen, waardoor de schuld juist is gedekt en een veel voordeeliger rentevoet is verkregen. Aldus vastgesteld. In bespreking komt het ver pachten van het stuk grond bij het armenhuis te Nieuwe Sluis. Na een korte discussie wordt vastgesteld, de eene helft te geven aan Boekhout en de andere aan Opperman. Bij de rondvraag vestigt de heer Mookhoek nogmaals de aandacht op het punt werkver schaffing. Hij meent, dat, waar in den laatsten tijd de duinen zoo zijn stukgeslagen, het leggen van een glooiing heel wat werk zou meebrengen. De Voorzitter meent, dat er weinig hoop is, dat gedaan te krijgen. Indertijd is besloten alles prijs te geven en is in verband daarmee de Boulevard verhoogd. De heer Mookhoek zou toch eens willen probeeren. De minis ter heeft gezegd, graag inlich tingen omtrent werkverschaffing te zullen geven. De Voorzitter wil het wel be proeven, jnaar dan dient met cijfers de stand der werkloosheid aangegeven te worden. Naar aanleiding hiervan komt het havenwerk ter sprake en blijkt verder, dat officieel de gemeente geen enkele werk- looze telt daar niemand als zoodanig is ingeschreven. Besloten wordt, het voorstel van den heer Mookhoek nader uit te werken. De heer Luteijn vraagt, of het geoorloofd is, de modderputten op het Spuipiein le ledigen. De Voorzitter zegt, dit nader te zullen onderzoeken en voor het vervolg te zullen verbieden. Ook het Spuipiein brengt „werkverschaffing" weer ter tafel' De heeren Van Luijk en Mook hoek raden aan, een flinken voor man te nemen en het grondwerk door de werkloozen te doen ver richten. Ook de h er De Hullu is hiervoor. Aldus besloten. Tot slot geeft de Voorzitter een uitbreidingsplan met teeke- ning. Reeds lang bestaan hier omtrent plannen en B. en W. achten meerdere vastheid van rooilijn met vaststelling dér stra ten een gebiedende eisch In be ginsel gaat de Raad hiermee ac- coord. Spoedvergadering van den Raad der gemeente Groede op Woensdag 29 December 1926. Na vaststelling der notulen wordt mededeeling gedaan van 1. Proces-verbaal kasopname op 15 Dec. jl. 2. Verandering der kermis te Cadzand. 3. Bericht der vereeniging „Zeelandte Middelburg, dat wegens opheffing de subsidie ad. f 10 niet langer noodig is. 4. Bericht van Ged. Staten omtrent de salarissen van B. en W., gemeente-ontvanger en se cretaris, dat deze onveranderd blijven, behalve die der Wet houders, welke per Sept. op f140 komen. 5. Verzoek van het School museum te Middelburg om sub sidie. B. en W. zijn er tegen, daar de gemeente er betrekkelijk weinig aan heeft. Nadat de heeren Herman en Van Haneghem nadere inlichtin gen hebben gevraagd, wordt met algemeene stemmen besloten, geen subsidie te verleenen. 6. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat aan de verorde ning op de heffing van keur- loonen een artikel moet worden bijgevoegd, behelzende, dat van uit -nood geslachte of gestorven dieren geen keurloon verschul digd is. De andere medewerken de gemeenten, Breskens, Nieuw- vliet en Schoondijke hebben reeds in dien geest besloten. De Raad vindt de wijziging goed. Daardoor kan echter de ver ordening niet per 1 Jan. a. s. in gaan, maar pas na goedkeuring door Ged. Staten. Wijziging der begrooting 1926 in verband met het faillissement der A. Z. El M. De gemeente heeft nog te betalen f 2393,24 aan de A. Z. E. M. en f298,65 s aan Provoost, Brombacher en P. Z. E. M. Dit kan worden ge vonden uit het batig slot van 1924. Daar het bouwen van een lo kaal voor lichamelijke oefening groote kosten zal meebrengen en in 1937 de verplichting ingaat, zal weer aan Ged. Staten vrij stelling worden gevraagd. Het voornaamste punt der agenda komt nu ter sprake ver koop electrisch laagspanningsnet aan de P. Z. E M. De Voorzitter deelt daarom trent het volgende medeReeds meerdere malen is het plan ge opperd het geheele net over te doen, indien dit op gunstige voorwaarden kon geschieden. Verschillende keeren is daar over met den P Z. E. M. gecon fereerd en op de laatste samen komst is men bijna tot accooid gekomen. De toestand is nu zoo De gemeente heeft per 1 Jan. a. s. voor het bedrijf een schuld loopen van f 4100. IDe P. Z. E. M. wil nu het net overnemen voor f 28000. (Eerst wiide zij slechts f 26000 geven). Daarbij bedingt zij de volgende voorwaarden 1. De straatverlichting moet hetzelfde bedrag opleveren als dat der laatste jaren. 2. Het sfroom-register moet ter beschikking der P. Z E. M. komen. 3. Opgegeven moet worden, bij welke Maatschappij alles i« verzekerd.

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1