PiaatsBii Niiws. Week-Menu. Rechtszaken. Bond van Muziekverenigingen, Schrale Huid GROEDE. ie Kerstdag, Kerstfeestviering van de Zondagschool in de Molenstraat des av. 5 uur. GENT. Koninklijke Nederlandsche Schouwburg van Gent. Zondag 26 December. In Middag- en avondvertooning De Lustige boer. Théatre Royal. Zondag 26 Dec. Les Pècheurs de Perles. Minard Schouwburg. Donderdag 23, Zondag 26, Maandag, 27, Don derdag 30 Dec. a.s. middag- en avondvoorstelling Opvoering van 't Groot Wereld succes „Een Laatste Wals". Zangspel in 3 bedrijven. Ter gelegenheid van Kerstmis: Groote dag en avondvertooning- Een laatste Wa's. Zaterdag 1 Januari. Polenbloed. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 20 Dec Tarwe f 14 00-f 14 75 Rogge f 11.00-f 12.00 Gerst f 11 00-f 12.00 Haver f 9.00-f 10. Kroonerwten f 14 00-f 22.00 Bruine boonen f 12.00f14 00 Maanzaad f 50.00-f60.00. Erwten (Schokkers) f 18.-f 35. Hoogwatergetij Breskens DAGEN Woensdag 22 Dec. 2 52 3.16 Donderdag 23 3.30 3 54 Vrijdag 24 412 4 36 L. Kw, Maandag 27 December vm. 5 19. UoM «oer Rilwielan enz. Woendag 22 Dec. nam. 4.18 Donderdag 23 4 18 Vrijdag 24 4.18 het verkrijgen eener betere post bestelling. Eveneens met aigemeene stem men wordt gunstig beschikt op een verzoek van J. F. Bogaard te Sluis, om vergunning voor aansluiting op het gemeente riool. Bij de rondvraag geeft de heer Albregts in overweging om den uitgekomen delfgrond van de sloot achter de R. K. Kerk van de houten te verwijderen ten einde instorting tegen te gaan. De voorzitter zegt toe den ge meenteopzichter daartoe opdracht te zullen geven. Eveneens wordt door den heer Albregts gevraagd of de afreke ning van de vereeniging „Fok- kersbelang" reeds is ingekomen. De voorzitter deelt mede, dat zulks niet het geval is, doch dat zulks pas voor 1 Januari a. s. behoeft te geschieden. De heer Albregts uit zijn ont stemming over het feit dat er zonder medeweten van den raad, cementen paaltjes zijn besteld, benoodigd op de begraafplaats. De voorzitter deelt mede, dat aankoop dier paaltjes een zaak betreft behoorende tot de uit voerende taak van B. en W. Voorts geeft de heer Albregts in overweging om te trachten de boomen staande op het z. g. .Paarden Kerkhof" en die staan de in een weide nabij de Zuid poort te verkoopen Daarmede zouden enkele ingezetenen ook weer werk hebben. De voorzitter zegt dat het wellicht aanbeveling zou verdienen, dat de boomen commissie eens rapport uitbracht omtrent eventueele vellingen. De heer Breijaert meent dat bedoelde commissie reeds lang dood en begraven was De voorzitter zegt niets te weten van opheffing dier commissie. De heer Breijaert: „dan zullen we maar aannemen dat ze door B en W. zacht in den hoek is geduwd". Na nog eenige bespreking hieromtrent wordt overeengeko men, dat de bedoelde commissie. Waarvan lid zijn de heeren Al bregts, Breijart en Brevet, advies zal uitbrengen aan den Raad. De heer Breijaert geeft in overweging den grond naast het fietspad naar Kruisdijk wat af te steken, teneinde een betere af watering van dat pad te krijgen. De voorzitter zegt een onderzoek dienaangaande toe. Nadat de Raad geruimen tijd in besloten vergadering heeft beraadslaagd, wordt de vergade ring, na het openbaar worden daarvan, gesloten. Ingezonden Mededeeling. MIJNHAROT'S nn Hoesttabletten Vil tegen hoest en verkoudheid T1 ||'T Bij Apoth. en Drog. Doos U U Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 21 Dec De volgende zaken werden uitgesproken Wederspannigheid 1. C. d. B. 40 j., landbouwer, Breskens, C. d. B. 34 j., koopman, Groede en F. M., koopman, Breskens, ieder f 25 of 25 d. hechtenis. Poging tot aanranding eer baarheid: E. Dh. 40 j., arbeider te Biervliet, 2 maanden gev. str. Politierechter te Middelburg, Zitting van 17 December. C T., 52 j., arbeider, Hoofd plaat, werd ten laste gelegd dat hij op 31 October 1926 aldaar C. v. A., Gemeente-veldwachter, die surveilleerde, opzettelijk met een bierglas op zijn hoofd heeft geslagen. Eisch 14 dagen gev. straf, uit spraak idem. Zondag jl. had in hotel „De Zwaan" te Schoondijke de Ai gemeene najaarsuitvoering plaats van den Bond van Muziekvere nigingen. Na opening door den- voorzitter, den heer 1 A. de Brau- we en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van een schrijven van dhr. Caro, waarin de heer de Zwarte te Schoondijke wordt uitgenoodigd aan een concert te Middelburg mee te werken. Hierna kwam het eigenlijke doel der vergadering in bespre king, n. I zal in 1927 een con cours worden georganiseerd, ja dan neen? De uitslag der be sprekingen was, dat van de 13 corpsen, 9 zich bereid verklaar den, hun medewerking te ver- leenen, zoodat 1927 ook een concours zal hebben. Bij de vraag, wie het organiseeren zal, bleek Groede bereid te zijn. Evenwel had de vereeniging bezwaren tegen den datum. De voorzitter de heer Waelput zet deze nader uiteen en geeft te kennen, dat eind Mei of begin Juni het beet gelegen valt. Het stuk kon dan pl.m. 3 mnd van te voren worden uitgereikt. Konden de andere ver- eenigingen hier niet mee accoord gaan, zoo zou het Groede on mogelijk zijn, mee te werken De Bondsvoorzitter meent met het oog op de vacanties Augus tus te prefereeren, terwijl hij het betreurt, dat Groede min of meer dwang uitoefent. Bovendien zijn in Juni zoo moeilijk Juryleden te krijgen. De heer Van der Boom (IJzen- dijke) vindt het voorjaar voor de ambachtslui zoo moeilijk, terwijl de heer Cransberg het standpunt van het bestuur verdedigt De heer Herman te Groede verklaart nogmaals het besluit van Groede. De heer Waelput verzocht hierna stemming. Eerst wil de voorzitter evenwel uitgemaakt zien, of concours gehouden zal worden. De heer Visscher valt nu de heer Waelput bij en geeft in overweging eerst het advies der corpsen in te winnen Dit Wordt met 15 stemmen voor aangeno men. In Januari zal de uitslag der stemming worden meege deeld. In de vereenigingen zal nu worden beslist, of het con cours zal worden gehouden in Augustus (Oostburg) of Zondag voor Pinksteren (Groede). Omtrent de Jury stelde het bestuur voor den heer Caro als voorzitter op te dragen, twee leden er bij te nemen. De heer Schijve zag graag.dat de voorzitter der Jury de partijen eerst controleerde, omdat er vaak zooveel drukfouten in voorkomen, terwijl de heer van der Boom de stukken liefst gekozen zag in overeenstemming met de bezet ting. Omtrent het critisch verslag werd besloten, dit weer te laten verschijnen. De voorzitter deelt hierna mede, dat Aardenburg voorstelt, de concoursen om de 2 jaar te hou den, welk voorstel in de bestuurs vergadering verworpen is. Bij de rondvraag vraagt de heer Waelput, of de vereenigingen, die een bepaalden datum kiezen, tegelijkertijd willen meedeelen of ze ook deelnemen, als de andere datum gekozen wordt. Tot slot verzocht de Secretaris nog, de ledenlijst zorgvuldig te willen nazien, daar er bij het dit jaar gehouden concours slechts 3 vereenigingen waren, welker bezetting door den Directeur aan de Jury te overhandigen, klopte met de ingezonden leden lijst. Ingezonden Mededeeling. verzacht en geneest met met Doos 30, Tube 80 ct P (J R 0 L Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Heer Redacteur. Wilt U het onderstaande stukje s. v. p. in Uw geëerd blad plaatsen In Uw krant las ik, dat onze Burgemeester wordt „beschul digd" het stuk, dat ik voor eenige maanden terug aan Uw blad zond, om teen Raadsverslag recht te zetten, te hebben geschreven. Dat Aardenburgsche schrift geleerden zich vergissen is al dikwijls gebleken, maar dat ze in Middelburg ook al niet wijzer zijn, doet de deur dicht en dan nog wel heeren, die de Recht bank in Middelburg moeten bij staan in schriftkundig onderzoek. Ik heb dadelijk den Burgemeester de noodige inlichtingen gegeven, zoodat wij binnenkort er wel meer van zullen hooren. Mijn dank voor de plaats ruimte Hoogachtend, E. DE WISPELAERE, Wethouder, Aardenburg. Aardenburg, 20 Dec. 1926. Aan de Redactie van de Breskensche Courant. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het volgende In Uw blad van Zaterdag j l. komt een verklaring voor van de Aardenburgsche „schriftkun digen", waarbij na schriftkundig onderzoek de ondergeteekende als schrijver wordt aangeduid van het destijds ingezonden stuk van den heer De Wispelaere. Binnen niet te langen tijd hoop ik aan te toonen, dat niet alleen de Aardenburgsche schriftkundi gen zich vergissen, maar dat ook de Middelburgsche Rechtbank verstandig zal doen zich met bekwamen spoed voor andere experts te voorzien, om eventueel gerechtelijke dwalingen te voor komen: De vier onderteekenaars van bedoeld stuk wenschen niet ver der in discussie te treden, voor hen is de zaak uit. Dit is een heel gemakkelijke manier, om er zich van af te maken maar voor mij is de zaak niet uit en ik verwacht, dat, als door mij hun vergissing is aangetoond, ze deze ook publiek zullen erkennen. Tevens vertrouw ik er op, dat de geschriften, betrekking heb bende op deze zaak, niet zoek zullen raken. Ten slotte zou ik nog willen wijzen op het m i. niet toelaat bare, dat redacties van kranten en zelfs een gemeentebestuur (hier de heer J. van der Hooft, gemeente-secretaris van St Kruis) er zich toe leenen brieven van mijn hand te ge- (mis-) bruiken, om ze, weliswaar als verkeerde troef, tegen mij uit trachten te spelen en mede daardoor min- persoonlijk gedoe in Aardenburg te bevorderen. Intusschen wie het laatst lacht, lacht het best. Met dank voor de plaatsing, Uw dw„ Th. M. OVERMAAT, Burgemeester van Aardnburg. Onderschrift van de Redactie! Dat de heer Overmaat over legging van aan kranten-redac- tie's toegezonden stukken ontoe laatbaar acht, bewijst: a. dat hij de kern dezer zaak niet begrijpt of niet wil begrijpen. b. dat hij zijn eigen uitlatingen niet voldoende kan of weet te overzien. Wat a betreft het volgende De redactie van een krant moet bij Ing. stukken de zekerheid hebben, dat ze geplaatst worden op verantwoordelijkh.id van den onderteekenaar. Deze zekerheid heeft zij alleen, indien de onder- teekening echt" is Dit was ze in het onderhavige geval niet, zooals al heel spoedig bleek. Met a. w. iemand plaatste op naam van een ander een stuk, waarvan het de onderteekenaar, indien noodig, gemakkelijk zou vallen, alle ver antwoordelijkheid van zich af te schuiven, want het was zijn handschrift en zijn handteekening niet. Wie is dan de schuldige? Stel U voor, mijnheer O., dat iemand de aardigheid uithaalde, ons een stuk ter plaatsing toe te zenden, onderteekend met uw naam Indien dat schrijven nu een beleediging bevatte, welke gerechtelijk vervolgd werd, wie zou dan bij slot van rekening de gevolgen moeten dragen Begrijpt U nu, dat het niet alleen ons recht, maar vooral onze „plicht" is, een „echte" hand teekening te eischen? Uit bovenstaande volgt nood zakelijk, dat, waar zich een der gelijk geval voordoet, direct ge tracht moet worden, de schuldige te ontdekken. U werd als zoo danig gesignaleerd, hetzij dan terecht of, ten onrechte. En nu houden wij ons het recht voor, in een dergelijk geval gebruikte maken van de te onzer beschik king zijnde middelen, zooals hier een persoonlijk door U geschre ven brief. Was dat zelfs niet in Uw voordeel? Zou, in verband met Uw „slag om dearmsche" ontkenning dat niet juist het middel geweest zijn, om Uw on schuld aan het licht te brengen? En zoo naderen wij punt b. U hebt Uw aanvallers getart, te bewijzen, dat hun beschuldiging waarheid bevatte. Evenwel, om iets te bewijzen, zijn bewijsstuk ken noodig En deze konden al leen zijn, eigenhandig door U geschreven epistels. U hebt dus door Uw uittarting tevens stil zwijgend Uw goedkeuring ver leend, gebruik te maken van de ter beschikking zijnde stukken, waarbij wij om ons aandeel in de kwestie, onze medewerking moesten verleenen. Wij hebben hiermee ons stand punt uiteengezet en daarnaar gehandeld, zonder ons iets van „persoonlijk gedoe" aan te trek ken. Wij zijn niet voldoende op de hoogte der Aardenburgsche toestanden, om daarin partij te kunnen kiezen. Alleen, zooveel weten wij er wel van, dat wij den heer O in overweging ge ven, eens nauwkeurig na te gaan, van wanneer dat z.g. persoonlijke op den voorgrond is gekomen. Ook voor ons is hiermee de zaak niet uit. Indien de heer O. weet aan te toonen, dat de „schriftkundigen" zich hebben vergist, dan wil dat voor ons zeggen, dat er een andere schul dige is, die, gezien het feit, dat hij de verdenking zoo lang op den heer O. heeft laten rusten, geen vriend van hem kan zijn. Daarom wachten wij af, wat de toekomst zal brengen en hopen wij voor den heer O., dat hij door aanwijzing van den wa ren schuldige „het laatst zal kunnen lachen". De Vrijheidsbond en de Prov. Staten. In den Zondag in het lokaal van den heer Bruijnooge te Schoondijke gehouden vergade ring van den Vrijheidsbond zij op de candidatenlijst voor d Provinciale Staten geplaatst 1 P. Erasmus, Oostburg, 2 C H. van Zuijen te Breskens, 3 IV A. Bleiker te Schoondijke, 4 A I. Leenhouts te Retranchement. W. Verplanke te Biervliet, 6 J. de Hullu te Breskens, 7 J B. Becu—de Hullu te Groede, 8 M. E. Pruissen te Biervliet, 9 J. v d. Hooft te Aardenburg, 10 A. H- Beuningh te Groede Zuidzande. Onder het vee van den landbouwer I. Luteijn- Basting alhier is mond- en klauwzeer uitgebroken. Kruisdijk. Zaterdagavond had alhier in het lokaal van de heer Roofack de eerste uitvoering plaats van de Rederijkerskamer E N. Z. K Ruim 'n ICO tal bezoe kers was aanwezig en heeft ge noten van het werkelijk aardige spel Een woord van hulde voor leider en spelers om wat ze voor een eerste uitvoering te zien gaven is zeer zeker op zijn plaats. Een gezellig bal besloot dezen voor Kruisdijk buitengewonen avond. Biervliet. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag geraakte de schuur van dhr. Van Belois, wonende in de Gentsche straat, in brand. Een paard kreeg zoo veel brandwonden, dat het uit med. lijden afgemaakt werd. De oorzaak van den brand is onbe kend. Biervliet. In de bij den heer M van der Hooft gehouden aigemeene vergadering der land- bouwvereeniging „Eigenbelang" werden als bestuursleden her kozen de heeren W B. Dondt en W. P. Verplanke, de eerste mer 43, de tweede met 40 stem men. Aanwezig waren 48 van de 62 leden. Met de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 40.061 en de uitgaven f 40 032 96, zoo dat er een goed slot is f 28.04. Biervliet. Vrijdagavon Biervliet's Kinderkoor onde ding van den directeur J. P kebeeke en met medewei van Mej. C. Maarleveld aan de piano een goed geslaagde uit voering in de oude school. Voor de pauze werden op verdienste lijke wijze een aantal liedjes ten gehoore gebracht, waaronder een drietal speelliedjes, die bijzonder in den smaak vielen. Na de pauze werd de kinder operette „Hoe een molenaarsdoch ter prinses werd' opgevoerd. De prachtige kostuums en aar dige zangwijzen, alsmede de mooie begeleidende muziek op piano en viool, trokken zeer de aandacht van het talrijk opge komen publiek, dat na elk be drijf door levendig applaus zijn tevredenheid over het geziene en gehoorde te kennen gaf. Alles liep dan ook vlot van stapel en toonde, dat er ijverig en veel geoefend was. De heer Kakebeeke dankte al len, die hem bij de uitvoering de behulpzame hand hadden ge boden, inzonderheid Mej. Maarle veld. wie hij een prachtigen ruiker aanbood en den Heer Koster, die met een verrassing bedacht werd. Ds. Vrijlandt sprak bij het einde nog een toepasselijk woord en wees o a. op de beteekenis van het lied ook wees hij er op, dat dergelijke uitvoeringen wei er toe bijdragen den band tus- schen onderwijzer en kinderen te versterken. Vrijdag 17 en Zaterdaj December had te Goes het men plaats voor huisbezoe voor de Tuberculosebestrij' Geslaagd zijn o a de Zustei Minderhout te IJzendijke, A.r. Smallegange te Oostburg, voor het volledig theoretisch en prak tisch examen. De Zusters M. J. Grondijs te Schoondijke en Marguerite te

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2