ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDERE! Paiiemenlaife Kalender. wmmTLkme®. Oorlog en liefde. PUfciOL er op! Gemeenteraad BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. pmt i 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Eike regel meer 15 cent. Ingez. Medeci. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon RDFSKPNS Postgiro No, 31 70179 Abonnements-Adverteniies zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uitertjjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag i uur I 6e jaargang Woensdag 15 December Ï926 Nummer 3185 GRATIS verzekering gulden bij levens- gid. bij dood mt? gid. bij verlies tra gid. bij ver- il gid. bij ver- air gid. bij ver- ie» gid. bij verlies voor de abonné's tegen vUn lange ongeschikt- ]N(J door /h van een hy Hes van een aLN lies van een /ft Hes van een |[J van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. 9 December: Bij de verdere behandeling van de begrooting van Minister de Geer (Financiën) kwam een belangrijke quaestie aan de orde: de Regeeringsga rantie aan de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Mid denstand. In het Voorloopig Ver slag bestond oppositie, dat de Regeering eenige maanden gele den de garantie aan de midden standsorganisatie met f 10 mil- lioen had verhoogd. Uiteraard was de Kamei allerminst enthou siast over dezen noodmaatregel, doch de Minister deelde mede, dat zonder deze steunverieening groot gevaar bestond voor ver lies van de reeds gegarandeerde tl'2 millioen, terwijl thans'zeer groote waarschijnlijkheid bestaat, dat geen verlies zal worden ge leden bij reorganisatie ondereen bekwamen leider met een extra garantie van Staatswege voor een deel van het verhoogde crediet, door de Nederiandsche Bank ver leend. Dit antwoord had de op positie blijkbaar ontwapend, al thans de Kamer legde zich bij de zaak neer. In de avondvergadering is bij de Waterstaatsbegrooting natuur lijk de geheele serie spooiweg- ongevallen van de laatste maan den uitvoerig besproken. De Mi nister had in den bekenden amb telijken siijl ontkend, dat deze ongevallen een gevoel van on veiligheid op de spoorwegen wettigen, en verklaard, dat de zorg, aan weg en materieel be steed, boven eiken twijfel ver heven was, maar de Heer Heems kerk zag wel reden voor onge rustheid, en Mr Knottenbelt deed eens een boekje open welke ge rechtvaardigde klachten het rei zend publiek heeft tegen de te genwoordige exploitatie 's Minister's optimisme inzake de verkeersveiligheid bleek aanmer kelijk geluwd, al verklaarde hij eerst de rapporten der commis sies van onderzoek te willen af wachten. DOOR F. R. „Hebt u ook bekenden in Dornschied vroeg mijn met gezel, een grijsaard van reuzen gestalte en met een intelligent gezicht, dat glad geschoren, met zijn harde trekken aan dat van een Romeinschen imperator deed denken. Op den twee uur langen weg, dien ik gemeenschappelijk met den man vanaf Schwalbach was gegaan, had ik hem verteld, dat mijn wieg ook in Nassau had gestaan en dat in verschei dene dorpen van den Taunus nog familie van mij woonde. Nu zaten we gemoedelijk in deeenige herberg van het kleine Taunus dorpjeik laafde me aan een bord met dikke melk, waarin groote sneden roggebrood dreven, terwijl mijn metgezel een klein glaasje met Dauborner brandewijn voor zich had staan en daarbij een groot stuk roggebrood met gerookt spek at, dat hij uit zijn leeren zak te voorschijn had ge haald. De oude man met het sneeuwwitte haar, waarvan een Een geweldig geschermutsel ontstond over de quaestie van de Zondagsrust bij de spoorwegen. Van staatkundig gereformeerde zijde werden heftige verwijten ge richt tot de aiti-revolutionnaire groepen inzake beginselverzaking op dat punt. Minister van de Vegte, zelf anti-revolutionair, erkende echter het onmogelijke van dergelijke desiderata inzake de opheffing van verlaagd tarief voor Zondagsvervoer en van pleziertreinen. Tot ver na het middernachtelijk uut duurde de strijd voort 10 December: Het begon met een verrassing; terwijl de Minis ter van Waterstaat wilde afwach ten de rapporten van de com missies, die een onderzoek heb ben ingesteld naar de jongste spoorwegongevallen ging de Ka mer verder en nam zij een motie aan, waarin zij als haar wensch te kennen geeft dat los van een bepaald ongeval, door een des kundige commissie een grondig onderzoek zal worden ingesteld naar den algemeenen veiligheids toestand bij de Nederiandsche spoorwegen. Moge deze commis sie met spoed worden samen gesteld opdat zij ons volk zoo spoedig mogelijk zal kunnen voor lichten omtrent de veiligheid op onze spoorwegen. Overigens is de geheele mid dag verloopen met een scherpe discussie tusschen de vroegere Coalitievrienden. Het gold, bij de begrooting van Ónderwijs, Kunsten en Wetenschappen, we der de oude quaestie van de openbare en bijzondere univer siteiten, en Ds. Lingbeek blies het vuur nog eens stevig aan. Prof. Visscher de anti-revolu tionaire theoloog, verklaarde zich voor bijzondere universiteiten, doch Ds. Lingbeek is voorstander van theologische faculteiten aan de Rijksuniversiteiten, en hij ontzegde Prof. Visscher het recht, zich in de politiek gereformeerd te noemen, omdat men z. i niet de gereformeerde geloofsbelijde nis en het anti-revolutionaire politieke program tegelijk kan dienen. In deze discussie mengden paar lokken van onder het grijs zwarte kalotje te voorschijn kwa men, en de blauwe, trouwe oogen, was een ware vertegen woordiger van het kernachtige slag menschen, dat de dalen en hoogten van den Taunus bewoont. Uit zijn geheele wezen sprak een ruwe eerlijkheid en eenvoud. Zijn kleeding bestond uit een blauwlinnen kiel, waarboven een sneeuwwit, ongesteven hemd van grof linnen uitstak. Flinke been schachten, zware bespijkerde riemschoenen en een reusachtige knuppel met gebogen handvat, voltooiden zijn uitrusting' De leeren zak, dien de man aan een breeden riem over den schouder droeg was boordevol, er zat ook een massa kapot schoen erk in, dat de eerzame schoenmaker in Wiesbaden bij zijn klanten had opgehaald, om het huis te repa- reeren. Reeds om drie uur in de vroegte was de oude man van zijn hoog op de Kemelerheide gelegen dorpje op stap gegaan en had met volgepakten zak den zes uur langen wejj»over Schwal bach en de „IJzeren Hond'' naar Wie'baden afgelegd. Toen was hij in de badplaats van Pontius naar Pilatus geloopen, om het herstelde af te leveren en schoe nen en laarzen, die reparatie zich drie Christ.- Hist, theologen en het bleek duidelijk, dat van eenige toenadering tusschen de vroegere Coalitiegenooten niets te bespeuren valt. Minister Waszink was overi gens uiterst voorzichtig met zijn toezeggingen en heeft zich op bijzonder scherpe wijze gekeerd tegen den heer Duymaer van Twistr die dreigenden bulderend een leerstoel voor de homoeopa- tie opeischte, welke Min. de Vis ser eenige jaren geleden in be ginsel had toegezegd. De Minis ter deelde mede, dat de reeds ingekomen adviezen vernietigd waren, zoodat vermoedelijk niets van den hartewensch van den generaal zou kunnen komen. Waarop deze terugbulderde, dat hij dan voortaan ieder jaar op de meest onverkwikkelijke wijze de zaak opnieuw ter sprake zou brengen De Kamer schaterde over de boosheid van den ge neraal, die 'savonds echter vol doende was gekalmeerd om den geheelen Haagsclien Gemeente raad op banketletters te onthalen! Besluiten wij ons overzicht met de mededeeling, dat volgens ge ruchten het Voorloopig Verdrag van de Eerste Kamer over het Belgisch traclaat ongunstig moet zijn en dat de kansen op ver werping zijn toegenomen! Ingezonden Mededeeling. Dit moet Uw eerste ge dachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest Oostburg. Vrijdag j. 1. kwam de raad der gemeente alhier, onder voorzitterschap van den Burgemeester in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heer de Zeeuw. Onder de inge komen stukken bevinden zich: noodig hadden, op te halen zoo werd het bijna twee uur voor hij op den terugweg kon gaan, waarop ik hem toevallig trof en mij bij hem aansloot daar we een heel eind denzelfden weg hadden. Zijn vraag, of ik ook bekenden in Dornschied had, kon ik slechts ontkennend beant woorden. Nog nooit was ik op mijn tochten door het kleine nest gekomen, dat niet op den toe- ristenweg ligt, en voor dezen geen bijzondere aantrekkings kracht bezit Op mijn vraag, waarom mijn tochtgenoot infor meerde of ik juist in Dornschied bekend was, antwoordde hij „Daar is de ouwe Anne Mar- greet de vorige week gestorven, die de herberg in het dorp ge had heb. Van die wordt een vreemd verhaal verteldMien vader zaliger heb het nog mee gemaakt van dien heb ik het As u het wilt hooren we gaan nog 'nen heel stuk samen, dan za 'k het u verteilen I" Daarna dronk de oude zijn borrel uit, hing den leeren zak om en nam zijn zwaren knuppel uit den hoek. Ook ik maakte me reisvaardig, en na een vrien delijk afscheid van de oude waar din stapten we naar buiten in de nog trillende lucht van denjuli- een schrijven van den commis saris der Kon. houdende benoe ming zettters; van Ged. Staten bericht van verdaging hunner beslissing inzake verordening paardenmarkt verder een mede deeling van den raad van bestuur der P. Z. E. M. betreffen de toepassing maximale belasting bij gebruik van het Röntgenap- paraat. Van de bewoners van het einde der Langestraat was een verzoek ingekomen om ver betering van den weg voor hun woningen tot aan de vaart. Besloten wordt dit verzoek te renvoijeeren aan B. en W.; een zelfde besluit wordt genomen ten aanzien van eén door den Burgemeester overgebracht mon deling verzoek van eenige bewoners der Nieuwstraat be treffende een door de gemeente aldaar aan te leggen rioleering. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs wordt met a. s. herbenoemd de heer H. O. Fraser. Tot leden der commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs worden herbenoemd de heeren, R. J. de Milliano, F. H E. Modde en H. G. Fraser. In ver band met de benoeming van den Burgemeester tot commissaris der Z. VI. Waterleidingmaatschappij was noodig de benoeming van een nieuwen vertegenwoordiger naar de vergaderingen dier maat schappij. De heer van de Plassche plaatsvervanger van den Bur gemeester, wordt thans opvolger als vertegenwoordiger terwijl tot diens plaatsvervanger benoemd wordt de heer de Milliano. Uit drukkelijk wordt hierbij bepaald, dat de afgevaardigden als zoo danig slechts zitting in die ver gaderingen zullen mogen hebben zoolang hun mandaat als raads lid duurt. De heer de Milliano verklaart, onder dank, de benoe ming aan te nemen. Aan de orde is de vaststelling van de verordening bedoeld bij art. 114 bis der gemeentewet be treffende het gas- en electrisch bedrijf, welke artikelsgewijze wordt behandeld. Bij artikel 19 wordt door eenige leden opge- avond, om onze wandeling voort te zetten. Met bedachtzame stap pen ging de oude man naastmij, zwijgend zijn krommen pijp roo- kend, totdat de heuvel achter 't dorp beklommen was, waar het bosch begon, waarin een breed, tamelijk regelmatig voetpad de wandeling gemakkelijk maakte, j Wat de wakkere schoenmaker mij onder de beuken vertelde, waar in de kruinen de avondwind ge heimzinnig fluisterde, het was een merkwaardig verhaal van het hoogste geluk en de diepste smart; het bewees, dat ware zielegrootheid ook in de harten leeft, die onder een boerenkiel kloppen, dat ook in het volk de oud-germaansche adellijke geest worstelt die gebiedt eigen harts tochten te bedwingen en van eigen rechten afstand te doen, als het gaat om het welzijn van een geliefd wezen. 1. Het was de 17de Juni 1815. De nacht was over de aarde gezonken en had onaangenaam weer gebracht. Onophoudelijk stroomde de regen omlaag en maakte het den soldaten moeilijk de wachtvuren aan te maken en den brand er in te houden, de merkt dat ze zijn tegen arbeids overeenkomst met het personeel en zouden liever zien. dat zeals gemeente-ambtenaar werden aan- geme kt; immers na een groot aantal jaren trouwe dienst worden ze met aan f3,- in de week af gescheept. De voorzitter verde digt het artikel, immers het zijn losse werklieden, waarmee elk oogenblik verwikkelingen te wach ten zijn. Hij zegt dat de bezwa ren tegen vaste aanstelling zeer overwegend zijn, waarom hij het verkeerd acht, de werklieden als vaste ambtenaren te beschouwen Hij wii wel trachten tegemoet te komen aan het bezwaar der pen sioneering. Ten slotte doet de voorzitter, namens burgemeester en weihouders, de toezegging, dat getracht zal worden een of andere regeling te treffen, waarbij zooveel mogelijk vooizien wordt in pensioen voor het personeel, al naar de jaren dat ze werkzaam waren. De verordening geeft ver der geen bijzondere opmerkingen en wordt m. a. s vastgesteld- Op voorstel van B en W. wordt de heer F.Yntema weder voor een jaar tot keurmeester voor de veemarkt benoemd en de veldwachter M. Beun voor het zelfde tijdvak als marktmeester op een jaarwedde van resp. f 200 en f40. Vastgesteld worden de pensi oensgrondslagen voor den bur gemeester, den keurmeester der veemarkt en den marktmeester voor 1927. Ter tafel werdt gebracht een voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening ex. art. 38, 4e lid der L O wet 1920, waarbij o. a, bepaald is dat aan een onderwijzeres, die voor haar 45ste jaar huwt, op dien grond ontslag zal worden verleend en voorts ook aan on derwijzers en ondeiwijzeressen bij het bereiken van den 65 ja rigen leeftijd. Het ontwerp wordt met a. m. s. vastgesteld. Ingekomen was een verzoek schrift van het bestuur der R. K. St. Bavo school alhier, om alsnog toekenning van een bedrag ad. f0.50 per leerling wegens adrni- wachtvuren, die zoo ver het oog reikte, op de heuvelrijen, die het riviertje de Dasne in België in 't Noordwesten begeleidden, op vlamden. Daar lagen de ver bonden legerscharen van de En- gelschen, Nederlanders en Duit schers onder bevel van den Brit- schen veldheer, den hertog van Wellington, die, na beraadslaging met de andere bevelhebbers, be sloten had, in deze gunstig lijken de streek den aanval van Napo leons leger, dat triomfeerend uit het Zuiden kwam aanrukken, af te wachten. Reeds flikkerden op de heuvels in het Zuiden hi'er en daar wachtvuren op, die be stendig in aantal toenamen, een teeken, dat het Fransche leger daar zijn tenten opsloeg. Wel lington was er vast van over tuigd, dat het Pruisische leger, dat twee dagen geleden door de Franschen bij Ligny teruggedron gen was onder veldmaarschalk Biticher, zich den volgenden dag bij hem zou aansluiten, zoodat de Corsikaan, die overtuigd was van zijn overwinning een over macht tegenover zich zou vinden, die voor de verbondenen een gunstigen afloop van den slag deed hopen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1