'Backin ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN ~ïSïiïüe57~ PatheÉirc Kalender. Bijtijds Gered. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Telefoon RRESKENS Pottglro No. 21 daDoaciio 7017g Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: c6e jaargang Zaterdag 11 December 1926 Nummer 3184 GRATIS verzekering gulden bij levens- jga gld. bij dood air gld. bij verlies rs gld. bij ver- im gld. bij ver- air gld. bij ver- ia gld. bij verlies voor de abonné's tegen yfjl] lange ongeschikt- lNn door /h van een hu lies van een 4[] lies van een Ah lies van een Ijl van eiken ongelukken voor: aUW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. 7 December: Wij durven het haast niet te vertellen, maar de Kamer heeft kans gezien nog een ganschen middag te besteden aan het restant van de Arbeids- begrooting- Het debat over de afdeeling Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling sleep te zich moeizaam voort en was onbeschrijfelijk mat. Dit was het einde van het forsche debat dat aanvankelijk werd verwacht. Te oordeelen naar de beoordeeling van het beleid van Minister Slote- maker-de Bruine in het Voor- loopig Verslag men sprak van ,slap, conservatief en reactio nair1' scheen het bij de openbare behandeling der be grooting te zullen spannen. Er waren er zelfs, die verwerping der begrooting door een .demo cratische" combinatie voorzagen. Maar het schijnt, dat de Memorie van Antwoord olie op de golven heeft geworpen, hoewel aan de voorstanders van zooveel moge lijk staatsinmenging op 't terrein van het bedrijfsleven vrijwel geen enkele concessie werd gedaan. Hoe het zij. de stemming bij het mondelinge debat is heel wat vriendelijker geweest dan bij het schriftelijke. Natuurlijk werden wel de oude klanken vernomen, dat de Mi- nister* „eerst permissie moet vragen aan de werkgevers" en „zijn gezelschap niet weet te kiezen", maar de Minister liet er zich niet door intimideeren en gaf te verstaan, dat de „slechte vrienden" waarvoor de opvolgen de Ministers van Arbeid altijd worden gewaarschuwd, toch al tijd dit op de socialis ische wereldhervormers voor hebben, dat zij de Christelijke grond slagen onzer maatschappij willen 29. DOOR RE1NHOLD ORTMANN. (Slot.) Ik begreep misschien toen pas voor het eerst, wat ik in jou bezeten, en wat ik van mij ge worpen heb, zooals een dwaas kind, dat achteloos een kleinood wegwerpt om met beide handen in een verlokkend lichtende, ver terende vlam te grijpen. Je moet me niet betreuren om het lijden, dat ik twee dagen lang moest doorstaan. Want het was zoo vreeselijk niet, als je verbeeldingskracht het je uit zal schilderen Zoo min als de on barmhartige zon, die des middags uren lang op mijn gewond hoofd brandde evenmin als de ijzige stormwind, die mijn gebroken ledematen deed verstijven noch dorst en koorts, noch de razende pijn die ik moest ver duren, hebben de lieflijke droom beelden kunnen verjagen die mij steeds en steeds weer omgaven. En wat al die beelden licht en warmte en innigheid gaf, dat was jij, mijn liefste jij steeds weerl lk wandelde met je over een veld, prijkende in teere lente glans ik zat hand in hand met je in een gezellig kamertje, dat ons tehuis was, onze kleine wereld, en alleen van ons. Ik hield je in mijn armen en voelde den zachten druk van je mond sparen en de etische waarde van het vrijwillig streven der onder nemers naar goede sociale her vormingen zöö hoog aanslaan, dat zij tot het nemen van initia tief op dit gebied zonderophou- den aandringen. Een geheele socia:istische brigade werd wel in het vuur gebracht om den Minister verder te trekken dan hij voornemens was te gaan, maar deze gaf geen kamp Ongetwijfeld is zijn positie na deze debatten belangrijk versterkt. In de avondvergadering een ouderwetsch Waterstaatsdebat Het ongewoon groot aantal aan wezigen deed aanvankelijk ver moeden. dat vele leden naar de avondzitting waren gelokt om naar de gemoedelijke grapjes van Minister van der Vegte te komen luisteren. Doch het bleek, dat niet minder dan vierentwintig sprekers voor plaatselijke en streekbelangen moesten pleiten! En toen de Minister aan het woord kwam, was hij volstrekt niet zoo bijzonder gemoedelijk; integendeel, de sprekers werden nauwelijks doorhem beantwoord, en als het geschiedde veelal in negatieven zin. Na middernacht stonden voor de artikelen nog achttien sprekers ingeschreven. De Minister verklaarde alles nog eens te zullen nalezen en te over wegen Belangrijker was ongetwijfeld de korte vergadering van de eerste Kamer, waarin besloten werd het Belgisch Verdrag in de afdeelingen te onderzoeken. Doch dit geschiedde niet dan nadat de heer de Zeeuw uiting had gegeven aan zijn ergernis over het feit, dat de Regeering het wetsontwerp niet had ingetrokken, nadat het met zoo geringe meer derheid door de Tweede Kamer en tot zoo duidelijke ontstemming van het Nederlandsch volk was aangenomen. De grief klonk niet op de mijne. En toen ik ont waakte, toen ik de steile, onbe klimbare rotswand weer zag aan mijn linkerzijde en den onpeil- baren afgrond aan mijn rechter zijde, toen was er van het geluk mijner droomen toch nog zoo'n warme lichtglans in mijn hart achtergebleven, dat ik met een glimlach mijn oogen konsluiten, om ondanks alle lichamelijke smart geduldig te wachten op 't laatste insluimeren, dat mij na een korte beproeving den langen, den heerlijken vrede zou biengen. Ik heb het op mijn woord niet gewenscht dat moedige mannen hun kostbaar leven terwijl misschien een liefhebbende vrouw en kinderen in angstige spanning op hen wachten op het spel zouden zetten, om de korte rest van mijn bestaan nog een paar uren of dagen te verlengen. Daar het echter niet de wil van het noodlot was, dat het zoo ge schiedde, berustte ik ook daarin in deemoedige lijdzaamheid. Goede menschen hebben zoo kort voor het einde nog veel voor mij gedaan, ik kan hen niet anders meer danken in onmach tige woorden. Geen van die woorden echter zal warmer en inniger zijn dan die, waarmee ik jou danken wil voor de zalige, troostrijke droo men op mijn rustplaats tusschen de rotsen. En zooals je bij me geweest bent, toen ik mij door alle anderen verlaten en vergeten moest denken zoo za 1 je ook bij me zijn ophetoogenblikvan heel aangenaam voor den partij leider van den heer de Zeeuw die in de Tweede Kamer den uitweg, welken de motie-Marchant bood, heeft versperd De behandeling van het tractaat in den Senaat zal voor de Tweede Kamer mis schien niet erg prettig zijn, maar het volk heeft er recht op, dat bij een eventueel veto de Tweede Kamer het vonnis ook officieel thuis gestuurd krijgt! 8 DecemberFinanciën. Vele bekende onderwerpen passeerden wederom de revue, waar als een der belangrijkste kan gelden het feit dat de jongste buitengewone verhooging van den gedistilleerdaccijns niet be antwoord heeft aan de ver wachting die de toenmalige reg van dien maatregel meende te mogen koesteren. Sedert 1921 is de op brengst van den accijns sterk achteruitgegaan; bedroeg zij in dat jahr f 61 millioen, dit jaar zal de f 45 millioen nauwelijks worden gehaald. Doch daarenboven heeft de accijnsverhooging de fraude zeer sterk in de hand gewerkt, Zoo dat zij is geworden een bron van demoralisatie der bevolking. De fraudeurs de heer Staal man wees er terecht op wor den voortdurend brutaler in hun optreden; in zeer ruime mate en niet eens al te geheimzinnig wordt het heimelijk gestookte of over de grens gesmokkelde te koop aangeboden. Een flinke verlaging van den accijns zal niet medebrengen toeneming van het verbruik, zeker niet van het misbruik, maar wel vermindering van de fraude. Vandaar dat vele drankbestrij ders eenstemmig van oordeel zijn, dat de exorbitant opgevoerde accijns niet alleen een belangrijk nadeel voor den fiscus is, maar bovendien een zedenbedervenden invloed oefent op de bevolking het laatste scheiden, waarnaar mijn moede ziel zoo verlangt, zooals de vermoeide zwerver hunkert naar de rust van een gastvrij onderdak, welks vriende lijk verlichte vensters hij reeds in de verte ziet schitteren. Vaarwel, mijn liefste, mijn troost, mijn laatste zonnestraal I En ween niet om mij, maar gun mij rust en den vrede, waarnaar ik zoo vurig verlang 1" Nog lang, nadat hij alles gelezen had, bleef professor Bergmann met afgewend hoofd bij het venster staan en toen hij zich eindelijk weer tot Helene wendde, glinsterden de tranen nog in zijn oogen. „Kom I" zeide hij zacht Nu geloof ik ook, dat wij er goed aan doen, wanneer wij dadelijk naar hem toe gaan". En hij verliet met zijn zuster op wier gelaat nog steeds een glans van stil geluk lag, het vertrek, om den weg te vragen naar Werner Marolds zieken kamer. Sedert het oogenblik, dat Helene zich voor de eerste maal over het bed van den zwaargewonde ge bogen had, om zijn bleeke lippen te kussen, was er in zijn toestand een bijna wonderlijke verande ring ten goede gekomen. De bescheiden Lengenbacher arts was natuurlijk met liefde bereid geweest, de behandeling van den patiënt te deelen met den beroemden Noordduitschen collega, den alsautoriteiterkenden en het gebruik van minderwaar dige dranken bevordert, en de volksgezondheid wordt geschaad, Het Belgische tractaat en en het petitionnement. Druk wordt geteekend en het aantal namen, dat de lijsten zullen aangeven, zal grooter zijn, dan de stil-tegenwerkende krachten hadden doen verwachten. Op één der motieven, welke voor niet- teekenen wordt opgegeven, wen- sehen wij evenwel nog de aan dacht te vestigen. Door enkelen wordt nl. beweerd, dat de kwes tie niet zoo ernstig is, als wordt voorgesteld. Indien met ernstig wordt bedoeld de overdracht van ons landje aan België, dan hebben ze in zooverre gelijk, dat het verdrag ons niet direct in Belgische handen brengt. Maar om alleen bij ons Zeeuwsch-Vlaanderen te blijven is het nog niet ernstig genoeg, dat de heerschappij over de mond der Schelde, toch zeker een Nederlandsch water, a. h. w. aan België overgaat Is het nog niet ernstig genoeg, dat de loodsdienst zoodanig is geregeld, dat het leeuwendeel der voordeelen aan België komt? Is het nog niet ernstig genoeg dat België de kwestie van vrije doorvaart van Belgische oor logsschepen over de Westerschel- de niet buiten het tractaatwiide houden Dat er een reserve in het verdrag moest word.m aan gebracht, waaruit in de toekomst ernstige verwikkelingen kunnen voortvloeien Of zegt onderstaand overgeno men gedeelte uit de .Action Na tionale", bulletin van het „Comi té de Politique Nationale" niet genoeg Het comité bestrijdt, dat uit het verdrag economische voor chirurg. En vol oprechte be wondering had hij van dag tot dag de in 't oog vallende gun stige uitwerking gadegeslagen van de door den professor toe gepaste methode. Maar hij zette toch misschien in overgroote ver eering voor de kundigheid van zijn collega veel als verdienste op diens rekening, wat met meer recht toegeschreven moest wor den aan de jonge verpleegster, door wie de ordezuster in de zorg voor den zieke was afgelost geworden. En die kleine mis rekening was hem wel te ver geven, want van de geneesmid delen, die door Helene als het ware onbewust werden aange wend, stond immers in geen enkel wetenschappelijk leerboek iets vermeld. De korenvelden in het Lengen bacher dal waren al lang af gemaaid, en tot aan de grens der bosschen beneden waren de berg hellingen al met sneeuw bedekf, toen de drie laatste zomergasten van den brave Hann-Tobi af scheid namen. Maar het was een afscheid, waarbij men niets dan vroolijke gezichten zag, ofschoon toch heel duidelijk ook een lichte ontroering viel waar te nemen in hun vroolijke groeten. Het was zijn beste equipage, die depostbeheerder van Lengen bach voor de vertrekkenden had laten voorkomen hij zelf was met zijn sterke armen den bleekefi man, die bij het loopen nog heel zwaar op een stok moest leunen, bij het instijgen behulpzaam. deelen voor België voortvloeien, zooals Minister Vandervelde heeft beweerd. Het comité merkte op dat geen enkele eisch in zake de veiligheid van Belgisch grond gebied in vervulling komt, zoodat een betere gelegenheid moet worden afgewacht. Een betere gelegenheid moet Ingezonden Mededeeling. PLUMCAKE met rozijnen naar Oetker 'ssRecept, gebakk. m. Dr" Oetker's Bakpoeder een door Dr Oetker op wetenschappelijker! grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gist. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet, zooals gist, aan bederf onderhevig. 80 gr. boterca. f 0.25 2 eieren0.12 150 gr suikerca. 0.07 250 gr. tarwebloemO.OS l/9 pakje Dr- Oetker's Backin 0.01 l/a liter roomca. 0.20 150 gram rozijnen 0.18 150 gr. krenten0.12 hi citroen0.03 f 1.09 Bereiding: Men roere dc boter tot room, voege suiker, eieren, geraspte citroenschil, het gezeefde en met Backin vermengde meel en de room toe, dan rozijnen en krenten. Vul een in» gevetten vorm met dit deeg en bak de cake bij middelmatige hitte ruim 1 uur. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker. en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Wcaar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis«reccptenboekje toezenden. „Dank, beste Hann-Tobi, dank!" zeide dr Werner Marold bewogen, zijn woorden vergezellend met een warmen handdruk „Op uw bergen zal ik met mijn stijve been wel moeilijk weer kunnen klim men. Maar terugkomen terug komen zal ik zeker. Want al moeten wij dan ook op bevel van dezen onverbiddelijken professor onze huwelijksreis naar 't warme, zonnige Zuiden maken met de zwaluwen zijn wij toch weer hier. Want zonniger dan hier, waar ik mijn geluk weergevonden heb, is het toch zeker nergens in de heele, wijde wereld. Een lieve, kleine hand nestelde zich zacht in de zijne Dan nog een groeten en wuiven van beide kanten. Een lustig zweepgeknal en de vroolijke klank van den posthoorn, die de lange koetsier zelden met meer gevoel geblazen kon hebben dan op dezen herfst morgen, was het laatste. Het hartelijke afscheid was voorbij en uit de stilte van het rustige dal ging het in gestrekten galop weer terug naar 't woelige leven. Dat de schoone duivelin, die hen zooveel bitter leed berokkend had, nog eenmaal hun weg zou kunnen kruisen, daarvoor vreesden de beide gelukkfge jonge men schen niet meer, want Magda was spoorloos verdwenen, en alle tot de politie behoorende hulpmid delen waren machteloos gebleven, haar ongeëvenaarde vroolijke sluwheid en haar machtigste wapen, haar verderfelijke schoon heid, te overwinnen.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1