10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN PUR0L Pailementaiie Kalenden Bijtijds Gered. Hand wondjes BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK TNo.'2>in BRESKENS Poitffiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tariel. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 6e jaargang Woensdag 8 December 1926 Nummer 3183 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood at gld. bij verlies a>» gld. bij ver- im gld. bij ver- gld. bij ver voor de abonné's tegen 9[1[] lange ongeschikt- door /h van een hM lies van een lies van een /n lies van een ongelukken voor: WW» heidtot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. 2 December: Het was een welkome afleiding, dat de saaie en op zichzelf onvruchtbare be- grootingsdebatten heden werden afgewisseld door meer practisch werk Zoo nu en dan wordt on der de aanhangige kleinere wets ontwerpen opruiming gehouden, en in strijd met de gewoonte werd er ditmaal vrij lang over gediscussieerd. Een dezer ont werpen betrof de afschaffing van de speelkaartenbelasting. De motieven welke tot deze afschaf fing leiden, zijn bijzonder leer zaam. Aanvankelijk was deze heffing op twee ton geraamd, doch zij bracht nauwelijks de helft op, omdat de frauduleuze invoer,van ongestempelde speel kaarten allengs zulke afmetingen heeft aangenomen, dat de heime lijke verkoop den geoorloofden geheel verdringt Daardoor is een onhoudbare toestand geschapen, waarbij men slechts de keuze heeft tusschen afschaffing der belasting of verscherping der bepalingen, die haar heffing kun nen verzekeren. Terecht deinst de Regeering ervoor terug om voor deze betrekkelijk geringe opbrengst uitgebreide maatrege len te nemen, die een behoorlijk toezicht verzekeren. Zoo is deze impopulaire belasting bezweken aan de ziekte, welke alle te hoog opgedreven belastingen ei gen is, wanneer ontduiking niet al te moeilijk is. In optimistischen zin beant woordde Minister Kan een des betreffende vraag van den heer Lovink inzake de houding van Amerika tegenover onze bloem bollen. Wellicht staat deze mil dere houding in verband met het feit. dat in Amerika zelf (men denke aan het manifest der ban kiers) het verzet tegen de pro tectionistische tariefpolitiek al steeds sterker wordt. Een niet bijzonder schitterend figuur heeft de Kamer geslagen bij een wetsontwerp, strekkende om in naVolging van de vermin dering der wachtgelden ook de toelagen aan de gewezen arron dissementsschoolopzieners te ver lagen. De Minister had dit ont- 28. DOOR REINHOLD ORTMANN. ,Voor zoover ik weet neen! En ik geloof ste'lig, professor, dat zij wel zal ontsnappen. Een vrouw met zulk een gezicht vindt ten slotte altijd nog wei een dwaas, die haar wil helpen". «En die zich desnoods voor haar opoffert. Er moet wel een of andere demonische macht geschuild hebben in de persoonlijkheid van die voor malige actrice. En ter wille van mijn armen vriend zou ik bijna wenschen dat zij den arm der gerechtigheid niet ontging. Maar zoo goed als ik hem ken, zou het voer hem een vreeselijk ver driet zijn, haar op de beklaagden bank of in ae gevangenis te weten". Hij zweeg plotseling, want in de deur van de aangrenzende kamer knarste een sleutel en het volgende oogenblik stond zijn werp ingediend ingevolge den nadrukkelijken wensch, door de Kamer op 29 April uitgesproken. De Commissie van Rapporteurs, uit Katholieken bestaande, had medegedeeld, dat in de afdeelin- gen «zeer vele leden" zich met het ontwerp konden vereenigen, maar thans bleek de meerderheid ertegen gekant De houding der Kamer verdient weinig bewonde ring en terecht merkte de heer Beumer op, dat zij door dit vo tum erkende, op 29 April gesla pen te hebben. Aan het slot van den middag werd de behandeling van de Arbeidsbegrooting weer hervat, terwijl het eerste deel van de avondvergadering was gewijd aan de afdoening van het restant der Justitiebegrooting. Het was reeds bijna middernacht, toen Minister Donner zijn plaats ach ter de groene tafel kon inruimen voor den Minister van Waterstaat De nieuw aanbrekende dag was nl. gewijd aan de behandeling van de Postbegrooting. Er moet nog een heel sprekerslijstje wor den afgewerkt; de redevoeringen leken allen weer als twee drup pels water op die van eenige maanden geleden, en toen de Minister tegen twee uur aan het woord kwam, kon ook hij voort durend naar zijn vorige begroo- tingsredevoering verwijzen. 3 DecemberDe afdeeling -Volksgezondheid en Volkshuis vesting van de Arbeidsbegrooting bracht een groot aantal sprekers in het vuur, doch nieuwe ge zichtspunten werden niet geopend Er was veel meer aandacht voor het levendige gesprek, dat Mi nister Kan zeer geruimen tijd had met den heer van der Sluis, den Burgemeester van Goor. Gelijk de Minister in zijn ant woord op een schriftelijke vraag had medegedeeld, heeft hij on langs dezen Bnrgemeester nutttige wenken gegeven over den eer bied, welken een Burgemeester aan de gestelde machten ver schuldigd is, en heeft de heer van der Sluis zich voor deze wenken «ontvankelijk en erken telijk getoond. Dat de heer van der Sluis in dit gesprek weinig «erkentelijkheid" zal hebben getoond voor de openlijke te rechtwijzing, welke hij van den zuster op den drempel. Zij was zeer bleek, maar haar gelaats trekken schenen den professor veel rustiger, dan in de laatste weken het geval was geweest en in haar donkere oogen lag een lang ontbroken, bijna gelukkige glans, Zij aarzelde, toen zij zag, dat de waard daar nog stond, maar Hann—Tobi was natuurlijk fijn voelig genoeg, om zich direct terug te trekken Eerst, toen hij de kamer verlaten had, wendde Helene zich tot haar broeder ,Zou het niet mogelijk zijn, Rudolf, dat ik Werner dadelijk kon zien De professor verborg zijn ver rassing niet. „Je bent dus van besluit ver anderd? Want toen je den wensch uitte, mij te vergezellen, was het toch je vaste voornemen, hem slechts dan weer te zien, wanneer «Wanneer iedere hoop op het behoud van zijn leven verdwe nen zou zijn", vulde zij rustig aan. «Ja maar dat was drie dagen geleden, maar thans is het anders. Toen wist ik niet, wat Minister heeft ontvangen, kan wel worden afgeleid uit de mondelinge vraag, welke op het gebruikelijke vragenuur heden door den heer Vliegen werd gesteldl Ingezonden Mededeeling. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloedvergiftiging. Reinig ze altijd dadelijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.-Vl. te Ner Neuzen. in de Zaterdagnamiddag ge houden vergadering kwam in behandeling een voorstel van het Bureau om afwijzend te beschik ken op een verzoek van de R. K. Schoolvereeniging te Hulst om subsidie voor de R. K. Mid delbare Handelsschool aldaar. Het Bureau gaf te kennen dit voorstel met leedwezen te moe ten doen, daar de geldmiddelen der Kamer het subsidieeren van dergelijke inrichtingen nog niet gedoogt. De heer Van Waes- berghe gaf te kennen dat eenige financieele steun der Kamer met betrekking tot het verkrijgen van andere of hoogere subsidies zou ten goede komen en stelde,voor, voor 1927 f50 toe te kennen, hetgeen, gezien dat geraamd saldo geen bezwaar is. Het Bureau had tegen zoodanig bedrag geen bezwaar en de Kamer vereenigde zich met algemeene stemmen met het voorstel. Het Bureau dee dmededeeling van zijn poging om te verkrij gen dat de laatste trein uit Gent, die thans op de werkdagen slechts tot Seizaete rijdt, zou doorrijden tot Sas van Gent en aldaar aan sluiting zou verzekeren op de tram in de richting Philppine- ljzendijke en Hoek—Terneuzen- Zaamslag—Axel. Van de zijde van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram was hiervoor medewerking toegezegd, doch de directie der ik nu weet toen had ik zijn afscheidsbrief nog niet gelezen". «De brief, dien je volgens zijn wil eerst na zijn dood zou moe ten lezen Naar aanleiding daar van wil je hem dus vergeven „Je weet, dat ik hem al veel vroeger vergeven heb. Niet mijn vergeving wil ik hem brengen, maar mijn liefde". „Ik begrijp je niet, Helene 1 Na dat, wat er gebeurd is na alles, wat hij je ter wille van die vrouw heeft aangedaan „Lees, viel zij hem in de rede, hem den opengevouwen brief toereikend. „Terwille van je broederlijke trouw heb je er het recht op, dat ik geen geheimen voor je heb". Hij nam den brief, die met een mooie, regelmatige dames hand was geschreven en ging er mee naar het venster om beter te kunnen lezen. „Liefste Helene 1" las hij. „Ver gun mij, je nog één keer zoo te noemen. Het kan je niet krenken, want degene die je op zijn sterf bed dezen naam geeft, is aan alle aardsche wenschen en hoop ontrukt. Een stervende die geen spoorwegmaatschappij wenscht hiertoe, blijkens haar antwoord alleen over te gaan, indien hetzij de Kamer of de gemeente Sas I van Gent in die rit een garantie zou verstrekken gelijk aan een vervoer van 100 reizigers per dag. Het Bureau acht het uit gesloten, dat de Kamer zich voor dergelijke belangen garant zou stellen en noemt het standpunt, waarop de directie zich stelt, principeel niet juist, ai kan het zich indenken, dat de maat schappij bezwaren maakt tegen uitbreiding van haren dienst, in verband met het geringe aantal passagiers dat op het Neder- landsche gedeelte vervoerd wordt. Ondertusschen is aan het Bu reau medegedeeld, dat de directie nog overweegt, aan het verzoek tegemoet te komen, al was het bij wijze van proef alleen op Vrijdagavond. Besloten werd, het resultaat af te wachten. Door het Bureau werd mede deeling gedaan van hetgeen is verricht om trein 1063 uit Roo sendaal hersteld te krijgen als sneltrein. Sinds trein 1033 op aandringen der Middeiburgsche Kamer ten bate van eenig contort voor reizigers naar Middelburg en Vlissingen van stoptrein in sneltrein is veranderd, doch als gevolg daarvan trein 1063 stop trein moest worden, ondervindt Zeeuwsch Vlaanderen en ook Schouwen daarvan zoowel ten opzichte van passagiers en post vervoer groot ongerief. Het Bu reau had dit voor de verande ring in den dienst reeds voorzien, doch het bezwaar dat het daar tegen bij den Spoorwegraad heeft ingebracht en dat gesteund werd zoowel door Gedep. Staten als door het Hoofdbestuur der Pos terijen heeft niet mogen baten. In den loop van dit jaar is opnieuw geprotesteerd, doch bij het in werking treden van den winter- dienst bleef deze regeling behou den. In het Westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen ondervond men nu pas bij den winterdienst het voorziene nadeel, en is daar een actie ontstaan bij de ge meentebesturen, waarvoor ook den steun der Kamer is inge roepen. Het Bureau stelde thans voor een commissie af te vaardigen wenschen meer heeft, behoeft echter niet meer te loochenen. En daarom mag ik het nog wel eenmaal zeggen, dat ik jou lief heb, dat ik je nog nooit zoo op recht en zoo innig heb liefgehad als nu, van aangezicht tot aan gezicht met den dood, dien ik verlangend verwacht. Wel is er een hard louteringsproces noodig geweest, om mijn verblinde ziel te bevrijden van al het leeüjke onedele eener lage hartstocht; maar de loutering is nu ook een zoo volmaakte geworden, dat alle opwinding van dien walgelijken roes nu achter mij ligt als een verwarde koortsachtige droom. Ik wensch mij niet vrij te pleiten en ik tracht ook niet een uit legging te geven van iets, waar van ik u nu zelfs in mijn eigen hart geen verklaring kan vinden. Maar ik ben ook niet bevreesd, dat je mij niet vergeven zult Deze duistere episode in mijn leven een noodlottige episode zelfs,zal mij in jouw herinnering niet meer bezoedelen, nadat je weet, dat er in de laatste uren van mijn leven niets meer over is van den onrelnen gloed, die die ter bevoegder plaatse dit be lang van Zeeuwsch-Vlaanderen zal bepleiten en aan de gemeente besturen in het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en aan de Middenstandsvereeniging te Zierikzee te verzoeken in die commissie ook een afgevaardigde te willen benoemen. Aldus is besloten. Hoewel door het Bureau daar toe reeds zonder resultaat po gingen zijn aangewend, zal alsnog worden getracht een met het oog op het vervoer geschikt gelegen opslagplaats voor stroo te ver krijgen. In verband met den voor gekomen brand van opgeslagen stroo, maken de autoriteiten van den rijkswaterstaat bezwaar, doch de Kamer is van oordeel dat een toevallig ongeval toch geen aan leiding behoort te zijn dat het vervoer van een bepaald artikel over deze have zoo goed als on mogelijk zou worden. Mededeeling werd gedaan van de resultaten van de te Utrecht gehouden vergadering van het comité van actie ter bestrijding van den verkoop met cadeaux. waar het stelsel algemeen be streden werd, en de aanwezige vertegenwoordigers van groote firma's die artikelen met cadeaux beschikbaar stellen en van wie verdediging van het stelsel ver wacht werd, het stilzwijgen be waarden. Hoewel de Kamer haar volle aandacht voor deze kwestie heeft, besloot zij slechts een belangstellend standpunt in te nemen en alzoo geen behoefte te gevoelen deel te nemen aan een vergadering van het Comité van Actie met afgevaardigden van Kamers. Bij de begrooting wees de heer Oggel er op, dat door de aardappelhandelaars bezwaren worden gemaakt tegen de kosten die door hen moeten worden betaald voor certificaten en keu ring van aardappelen bij vervoer naar het buitenland. Aangezien de Kamer niet in de gelegenheid is de gewone retributies te verminderen meende hij dat toch de prijs der certtficaten van 50 op 25 cent kon teruggebracht, te meer, waar die verklaringen voor aardappelen, die ook bij de Burgemeesters verkrijgbaar zijn, in sommige gemeenten voor 18 waarschijnlijk niets anders is geweest dan een overspanning van mijn zwakke zenuwen. «Wanneer men, zooais ik, achtenveertig uur alleen is ge weest met zijn herinneringen en zijn gedachten den dood voor oogen en volkomen bevrijd van alle kleine, zelfzuchtige dingen van het leven dan, liefste Helene, vindt men nog gemak kelijker en beter dan in de kerk of in de kloostercel door alle duisterheden heen den weg tot zichzelf terug. En zooals Ik in de lange uren van eenzame samenspraak met mijn geweten de armzalige juistheid en ver gankelijkheid heb leeren erken nen van een slechts uit opstan dig bloed geboren lage en on betrouwbare hartstocht, zoo heb ik ook in deze uren leeren be grijpen, wat mij, half onbewust, in vroegere betere dagen zoo onweerstaanbaar aantrok in jouw stille, reine persoonlijkheid. (Slot volgt.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1