25 10 Purol bij Ruwe Huid en Schrale Lippen ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEGLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Pailementaiie Kalender. gTO».'' Bijtijds Gered. Provinciale Staten van Zeeland. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. ?o<; i 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent lngez. Meded. 30 ct. p regel. Drukker-Uitgever C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon No. 21 BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijke Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur £6e jaargang Zaterdag 4 December 1926 Nummer 3182 GRATIS verzekering gulden bij levens- j^a gld. bij dood jït> gld. bij verlies irA gld. bij ver- j a gld. bij ver voor de abonné's tegen vNI] lange ongeschikt- Inn door /h van een Q[j bes van een ^[1 lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum' gld. bij ver lies van een wijsvinger, te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. 30 NovemberWie een maand geleden de voorspelling waagde, dat de dagen van Prol. Slotema- ker de Bruine als Minister geteld waren, heeft zich misrekend. In dezelfde mate als zich misrekend hebben degenen die voorspelden, dat de Coalitie weidra weer „gezond als een vischzou we zen, dat de vroegere Coalitie vrienden wel weer spoedig de vredespijp zouden gaan rooken. Minister Slotemaker de Bruine heeft in een vrij korte rede de vele sprekers bij Arbeid beant woord. Inzake de verdere uit voering heeft de Minister geen nadere toezeggingen gedaan; aan de Kamer werd de les voorge houden, dat men in de eerste plaats dient te letten op den economischen toestand alsmede op de psychologische gesteldheid van ons volk, dat voorzichtig genoeg is om het buitenland niet opnieuw vooruit te hollen, zoolang de achturendag nog vol strekt niet internationaal is. De Minister heeft nu gekozen voor de uitbreiding tot het winkel personeel, gecombineerd met een regeling inzake de winkel sluiting; daarna zal het verple- gingspersoneel aan de beurt komen. Voorts heeft de Minister aan gekondigd een regeling van de moederschapszorg; in het ont werp - Ziektewet zal een moeder schapsverzekering vooikcmen, die zich uitstrekt over zes weken vóór en zes weken na de bevalling Natuurlijk bleef de heer Sten huis onvoldaan en nijdig gromde hij voortdurend naar den Minister, die overigens een en al opge wektheid bleef. In zijn repliek was de heer Stenhuis echter buiten gewoon mak; hij wilde geen motie voorstellen, omdat de vrijzinnig - democraten toch niet wilden meegaan: ,het gaf toch niets' en hij gevoelde niets voor een manifestatie zonder meer. De heer Stenhuis die voor een DOOR REINHOLD ORTMANN. Plotseling was nu alle twijfel van den braven Hann Tobi over wonnen door de dringende stem van zijn goede hart, en het had maar weinig gescheeld, of hij had de jonge dame den hem toever trouwden brief half met geweld in de handen gedrukt. „Neemt u hem maar, juffrouw, neemt u hem maar! lk zal in hemelsnaam de verantwoordelijk heid maar op mij nemen". „Alsof zij in het bezit van een kostbaar kleinood was gekomen een heiligdom, dal zij voor nieuwsgierige blikken moest ver bergen, sloot Helene zich dadelijk met den brief op in de kamer die voor haar bestemd was, om eerst daar de enveloppe open te ma ken De professor echter liet den waard niet los, teneinde hem nog verschillende inlichtin gen te vragen. „Wij hebben alles, wat hier gebeurd is, slechts uit de berich ten der verschillende couranten gelezen", zeide hij. „En men is er nooit zeker van, of daarin niet allerlei onwaarheden en over- motie terugdeinstMen schijnt dus genoeg leergeld te hebben betaald met de drie moties bij de algemeene beschouwingen, die de Regeering thans blijkens een officieele mededeelir.g naast zich neerlegt 1 In de avondvergadering heeft Minister Donner de sprekers bij Justitie beantwoord. Zijn rede bracht weinig nieuws, en bevatte uitsluitend negatieve toezeggin gen. Wel liet de Minister duide lijk doorschemeren dat, hoewel,hij deel uilmaakt van dit intermezzo kabinet, hij zich bij zijn beslis singen uitsluitend laat leiden door zijn A. R beginselen Intusschen erkende de Minister, dat de Over heidstaak ten opzichte van het geestelijk leven ten zeerste be perkt is. Doch daarmede klopt al weer heel weinig de jacht op vereenigingen, welke een aan den Minister onwelgevallig doel na streven. Zoo nu en dan krijgt men wel een eigenaardigen kijk op de homogeniteit van dit Ka binet! Klokslag twaalf maakten de nog aanwezigen hun opwachting bij den President om dezen op de gemoedelijke wijze, die bij het middernachtelijk uur past, geluk te wenschen met zijn verjaardag! 1 December. Heden voortzet ting van Arbeid. Het gaat met de begrootirg steeds trager; vele leden schijnen hun redevoerin gen van een halfjaar geleden nog eens te hebben overgeschreven en draaien die bij gebrek aan beter nog maar eens af En de Minister antwoordt natuurlijk pre cies hetzelfde als slechts enkele maanden geleden Ge'ukkig ver staat hij de kunst om den schijn te wekken alsof hij heel gewich tige dingen zegt, maar op de keper beschouwd en ontdaan van schoone woorden, blijft er niet heel veel over, en is men aan het slot nog even wijs. Staatspensioen blijft de Minis ter contrabande noemen hij acht dreven voorstellingen gepubli ceerd worden. Is het waar dat mijn ongelukkige vriend werkelijk zesendertig uur, zwaar gewond, tusschen de rotsen gelegen heeft, alvorens hem hulp verleend werd? .Zesendertig uur, voor zij hem vonden en toen nog een heelen nacht, voor zij bij hem konden komen. Want het was een zware arbeid zelfs voor onze beste en moedigste gidsen. Het is bijna een wonder te noe men, dat zij het eindelijk toch zoo ver hebben gebracht om hem in veiligheid te brengen. Wanneer het touw direct bij den eersten val onder het gewicht van zijn lichaam gebroken was, dan zou hij zonder eenigen twijfel ineens van de geheele hoogte van den rotswand in duizeling wekkende vaart zijn omlaag ge slingerd en dan zou er wel geen redding meer voor hem mogelijk geweest zijn. Maar hij vertelde, dat het touw hem eerst nog tegenhield en dat, toen het even daarna toch bezweek, zijn verdere val meer een glijden was geweest langs de ruwe, steile rotshelling, dan een bepaald vallen, zoodat hij niet met al te veel geweld op de rots sloeg, die hem het leven gered heeft". ,Toch is het nog hard genoeg dit niet passend in het „groot- sche geheel der sociale verzeke ring". Toegezegd werd voorts de instelling van een commissie voor de vraag van de- tewerk stelling van ongevals-invaliden. Hiermede zou het debat zijn afgeloopen, ware de heer Braat niet op den zonderlingen inval gekomen, plotseling met'n slecht gestelde motie te komen, strek kende om alle invaliden en 65 jarigen een minimum inkomen van f5 per week uit 'sRijks schatkist te waarborgen, en om in één moeite door de premie betaling door werkgevers en de geheele pensionneering van amb tenaren af te schaffen. De Kamer weigerde terecht dit broddelwerk en was verstandig genoeg om deze dwaze motie niet in be handeling te nemen. De heer Braat had er zelf danig schik in 1 Dinsdagavond werd de winter- zitting der Staten van dit gewest geopend door den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, in naam der Koningin. O. m. werden behandeld: VEERHUIS BRESKENS. Bij de mededeeling van Ged. Staten inzake de stichting van een veerhuis bij de nieuwe aan legplaats der Provinciale Stoom bootdiensten te Breskens, dient de heer v. Zuijen een motie in, waarin Ged. Staten van Zeeland worden uitgenoodigd den Minis ter van Waterstaat te verzoeken terug te komen op zijn weige ring op het bewuste verzoek van S M. de Vuijst, te Breskens, tot het verkrijgensvan een stuk grond in erfpacht bij de nieuwe aan legplaats aldaar. De mededeeling en de motie geweest", merkte de professor op, ,als hij niet alleen een arm en een been, maar ook nog een zware verwonding aan zijn hoofd bovendien heeft opgeloopen". „Jawel dat is wel waar 1" stemde Hann-Tobi toe .Maar u moet niet vergeten, professor„de rols, die hem stuitte in zijn val, bevindt zich tweehonderd meter onder het punt waar hij zijn evenwicht verloor. Zoo oud als ik ben, heb ik hier in de bergen nog nooit zoo iets wonderbaar lijks beleefd als deze redding". „En hij was bij zijn bewustzijn, toen zij hem vonden „Bij volle bewustzijn En ik zeg u, professor: ,Uw vriend is een held 1 U m^est eens hooren, hoe de mannen die hem in vei ligheid hebben gebracht, over hem spreken. Zij hebben hem niet anders naar boven kunnen brengen, dan doordat één van hen met levensgevaar naar be neden is geklommen en hem aan het dubbele touw bevestigd heeft, waarmee zij hem naar een veilige plaats konden omhoog trekken. Kunt u zich eenigszins voorstel- len, wat een ondraaglijken toe stand dat voor hem moet hebben beteekend met gebroken en verbrijzelde ledematen en dat na een schier eindelooze acht- Ingez. Med. worden gezonden naar de af- deelingen NED. BELGISCH VERDRAG. De heer Adriaanse houdt hier na de volgende redevoering: ik heb reden om Ged. Staten erkentelijk te zijn voor de atten tie aan mijn vraag van 17 Nov. j.l. nopens het Verdrag met Bel gië, verleend. Gebleken is opnieuw dat ook Ged. Staten zich kunnen ver eenigen met een geheimhouden van hunne adviezen betreffende het Ned.-Belgisch Verdrag. Dat nu door hunne medewer king bereikt is de kennisneming der adviezen door de Statenleden, is zeker te waardeeren. Waar evenwel, zooals in de toelichting bij mijn vraag uiteengezet, het hier betreft een zaak van alge meen publek en speciaal ook een Zeeuwsch belang, ben ik van oordeel dat het bereikte resul taat niet geheel kan voldoen. Intusschen gevoel ik wel dat, nu de Regeering in haar verzet tegen de publicatie der adviezen volhardt, Ged. Staten van oor deel zijn dat zij moeten blijven bij de eenmaal door hen uit het verzoek tot vertrouwelijkheid ge trokken conclusie. Dit neemt echter de bevoegd heid van Ged. Staten niet weg om indien zij daartoe worden aangezocht, aan de Staten hun oordeel over de vooral voor onze provincie zoo gewichtige gevol gen van het Verdrag, indien dit wordt aangenomen, kenbaar te maken, zonder het hoofd „ver trouwelijk", opdat dit oordeel ons volk en speciaal de inwoners onzer Provincie kunnen te weten komen. Naar mijne bescheiden meening is dit hun, zij het buiten schuld van Ged. Staten, reeds veel te lang onthouden. Als een van hun vertegenwoor digers in onze Prov. Staten ge voel ik den plicht bij Ged. Sta- en-veertig uur, die hij daar moederziel alleen met vreeselijke pijnen boven den verschrikke- lijken afgrond heeft doorgebracht? „Niet zoo luid alstublieft 1 zeide de prr fessor, uit wiens wangen alle kleur geweken was, niettegenstaande hij al dikwijls genoeg getuige was geweest van menschelijk leed. Mijn zuster hiernaast mag niets van deze bijzonderheden hooren. Zij heeft alleen door die courantenberich ten al zoo ontzettend geleden". „Dat wil ik graag gelooven. Ook ik voelde als het ware mijn keel toeknijpen, toen zij hem hier brachten op een draag baar en toen hij glimlachend zijn eenen gezonden arm naar mij uitstrekte. Het zou voor zijn behandeling beter geweest zijn, wanneer wij hem naar lnnsbrtick hadden kunnen brengen, maar ook onze dokter zeide, dat hij het niet op zijn verantwoording durfde nemen, om den gewonde, die natuurlijk erg verzwakt was. ook nog de reis in den schok- kenden trein, te laten doorstaan. Ik heb toen direct naar een professor in Innsbrück getele grafeerd, en die is daarop een paar uur lang met Dr Rainier bij hem geweest, samen hebben zij hem verbonden. Ik zou er heel ten met kracht aan te dringen bedoelde mededeeling zoo spoe dig mogelijk aan de Statenleden rond te zenden. Ik stel er ten slotte prijs op hier uitdrukkelijk te verklaren wel te begrijpen dat wij met de ont vangst dezer mededeeling moe ten volstaan en deze niet tot on derwerp eener discussie in o nze Statenzitting kan strekken Aangenaam zou het mij zijn, het antwoord van Ged. Staten op mijn verzoek indien mogelijk in deze zitting en anders zoo spoe dig mogelijk te mogen vernemen. De voorz. zegt dat Ged. Staten bereid zijn- spoedig hun ziens wijze omtrent het tractaat kenbaar te maken. Dè heer Wallien wenscht een vraag te doen in geheime zitting, waartoe wordt overgegaan, gedu rende een goed uur. Na heropening wordt besloten de e v. bijeenkomst te houden op Dinsdag 21 Dec. a. s. des v. m. te uur. Hierna wordt de vergadering gesloten. HET NEDERLANDSCH BELGISCH VERDRAG EN HET PETITIONNEMENT. In Oostburg, de eersfe gemeente, waar de lijsten ter teekening worden aangeboden, overtreft de uitslag de verwachtingen. De volgende week zal te Breskens worden rondgegaan en we twij felen niet, of zeer vele hand- teekeningen zullen ook hier het resultaat zijn. NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. De afdeeling Breskens van den Dem. Bond heeft de volgende motie aangenomen: „De afdeeling „Breskens, van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, op 29 November 1926 in vergadering bijeen, spreekt als haar meening uit, dat het bij de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal aanhangige Nederlandsch- wat voor willen geven, professor, wanneer wij hem er boven op kregen". „Gij hebt als een goed en edel mensch gehandeld. Ik dank u daarvoor van ganscher harte. Maar die andere de moorde naar Bevat die romantische geschiedenis, die in de couranten vermeld stond, dan werkelijk waarheid „lk heb er niets van gelezen, maar ik denk, dat het wel over eenkomstig de waarheid geweest zal zijn. Nadat de heeren van het gerecht hier geweest waren, hebben wij den baron, die welis waar in het geheel geen baron geweest is, in de bergen begra ven in ongewijde aarde na tuurlijk bij de zelfmoordenaars. En in het holle van den nacht. Er is niemand anders achter zijn lijk mee naar het kerkhof gegaan dan lk. Want op het laatst kreeg ik toch nog medelijden, dat hij den weg zoo heel alleen moest maken. Hoe slecht hij dan ook geweest is, hij heeft er hier op aarde toch al zwaar genoeg voor moeten boeten". „Maar zijn vrouw dan, die den eenen tegen den anderen heeft uitgespeeld, om ten slotte beiden te bedriegen heeft men haar nog niet achterhaald (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1