ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Paiiementaife Kalender, *g«FIÏ.£S¥eSi. Bijtijds Gered. Ruwe Huid Het Hof van Revisie. BRESKENSCHË COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. paat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK tno't breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 6e Jaargang Woensdag 24 November Ï926 Nummer 3179 GRATIS verzekering gulden bij levens- j.* gld. bij dood at gld. bij verlies tra gld. bij ver- ri gld. bij ver- air gld. bij ver- ja gld. bij verlies voor de abonné's tegen yMf] lange ongeschikt- lnn door /h van een nil lies van een 411 lies van een /h lies van een ly van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. 18 November: De Minister- President heeft in een vrij korte rede de sprekers beantwoord, maar zij was belangrijker dan vele redevoeringen, waarop Mr. de Geer te antwoorden had. Trouwens hoe geringe be hoefte er aan dit politiek debat is, blijkt uit het feit, dat van den spreektijd, voor de gezamenlijke fracties op 19 uren gerantsoe neerd, slechts 10 uren waren verbruikt. Wat de positie van het Kabi net betreft, ontkende de Minis ter, dat dit intermezzo-Kabinet tot onvruchtbaarheid zou zijn gedoemd. Integendeel, het Kabi net acht zich volkomen los van de vroegere antithese-politiek, en al is het terrein van arbeid daardoor beperkt, op dat terrein kan nog veel worden gedaan. Met name keerde de Minister zich tegen Mr. Heemskerk, die de voorstelling had gewekt, alsof het kabinet geen homogeniteit zou bezitten. Deze homogeniteit moge niet principieel zijn als die der vorige coalitie-kabinetten, terecht vroeg de Minister of de anti-revolutionairen wel zoo trotsch kunnen zijn op de homo geniteit der vorige kabitetten, die immers alles moesten laten rus ten wat de diepere beginselen raakte De Minister kon twee duidelijk sprekende voorbeelden aanhalen: het militair beleid en het Belgisch tractaat. Waarbij echter de vraag rijst of dit Mi nisterie ook dezelfde collectieve verantwoordelijkheid aanvaardt als parlementaire kabinetten Of, om het met een voorbeeld con creter te stellen: Zou bij verwer ping van het Belgisch tractaat de Ministerscrisis aan Buiten- landsche Zaken ook een kabinets crisis hebben medegebracht? Inzake de onlusten in Indië werd door den Minister een korte verklaring afgelegd, nl. dat deze met kracht zouden worden be dwongen, doch dat voorloopig geen wijziging zou worden ge bracht in den milden sociaal- 24. DOOR REINHOLD ORTMANN. Het kleine handkoffertje ech ter, in welks dubbelen bodem de bij het bankbedrog buitgemaakte som verborgen was, had zij bij zich gehouden, teneinde dat geld voor het geval haar echtgenoot, ondanks zijn vermomming toch ontdekt en gearresteerd mocht worden, voor inbeslagneming te behoeden. Door toevallige ge gevens moet de Mtinchenerpoli- tie toch op het juiste spoor der vluchtelingen gebracht zijn want reeds aan het eerste station, in Rosenheim, was er een commis saris gekomen, blijkbaar met de bedoeling alle coupé's te door zoeken naar het vervolgde paar. Het gevaar was daardoor in een zeer critiek stadium gekomen, want men kon veilig aannemen, dat iedere reiziger, die er ook maar eenigszins verdacht uitzag, naar zijn papieren gevraagd zou worden. De voormalige actrice echter verloor ook in dit hache- politieken koers. Inderdaad, het is zeker te hopen, dat de Indi sche Regeering er spoedig in zal slagen, den toestand meester te worden; eenige Kameileden ble- ken echter in het bezit te zijn van particuliere telegrammen, welke te dien opzichte ongerust heid verrieden en waarin mede- deeling werd gedaan van maat regelen van verweer, door sui kerfabrieken voorgenomen. In de avondvergadering werd j de behandeling van het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken voortfee- zet. Voor de „jaarlijksche tracta- tie" zooals Minister Kan haar noemde over de burgerwach ten, politietroepen en bijzonderen vrijwilligen landstorm zorgde we der de heer van Zadelhoff Zoo lang het verbond met de katho lieken, die warme voorstanders zijn van dit instituut, nog een lievelingsdroom der sociaal-de mocraten is, zullen zij wel stem ming over deze begrootingsposten vragen. Over de werkverschaffing werd een belangwekkend debat ge voerd, waarbij opnieuw bleek, dat de Minister met name in Drente alles doet om er „den moed in te houden', gelijk hij het noemde. De ontwikkelings mogelijkheden van den tuinbouw in Drente worden nauwkeurig onderzocht, particuliere tuinbou wers zullen Rijkssteun kunnen •krijgen, terwijl plannen inzake droogmaking en ontwatering in overweging of voorbereiding zijn 19 November: De laatste dag der parlementaire week bracht het slot van het politieke debat. Nadat de „horzelder anti revolutionairen, Ds Kersten nog eens flink tegen Mr. Heemskerk had uitgepakt (Ds Lingbeek was den vorigen dag reeds duchtig slaags geweest met den aanvoer der der christelijk hbtorischen, Dr. de Visser) eindigde het de bat met de aanneming van een drietal moties (verhooging der Rijkstractementen; regeling van de rechtspositie van ambtenaren; herstel zeverde leerjaar). Welke aanneming weinig beteekenis heeft, waar de Regeering uit drukkelijk verklaard had, de lijke oogenblik haar tegenwoor digheid van geest geen moment- Zonder naar een vooraf bedacht plan te handelen, enkel de in geving van het oogenblik gehoor zamend, deed zij alsof zij hevig geschrokken was en wierp zich met een uitroep, die noodzakelijk de aandacht van de politie op haar en op haar mede reiziger moest vestigen in de armen van den niets vermoedenden doctor Marold. Om een directe ophelde ring te verhinderen en een mo gelijke, verdere doorzoeking van den trein te voorkomen, bewerkte zij door haar meesterlijk comedie- spel, dat men haar naar buiten bracht en dat haar voormalige vriend haar niet in den steek liet. Zij deed het voorkomen, alsof zij in een diepe onmacht gevallen was, waaruit zij eerst ontwaakte op het station Rosenheim, toen zij begon te vreezen dat de in middels telefonisch gewaarschuw de arts onmiddellijk zou bemer ken, dat zij gesimuleerd had. Haar begeleider, die door den commissaris zonder aarzelen ge arresteerd was, omdat deze in zijn uiterlijk eenige overeenstem ming meende te zien met het signalement van den voortvluch- moties naast zich te zullen neer leggen. Inderdaad, dit extra-par lementaire kabinet gevoelt zich wel sterk tegenover de Kamei! De rest van den Middag werd besteed aan de afdoening van de Landbouwbegrooting, waarbij weder een cycloon van wenschen en grieven losbrak. De belang stellende lezer, die er belanstel- ling voor heeft, zal het kunnen terugvinden inde „Handelingen". Ingezonden Mededeeiing, van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct P U H 0 L Wanneer wij schrijven willen over de behandeling van het Bel gisch tractaat in de Nederlandsche tste kamer zien wij deze staats instelling het liefst als hof van revisie. Herziening van het, door de 2de kamer genomen besluit tot goedkeuring zij ae taak onzer Senaat. Zij heeft natuurlijk aller eerst de, bij haar aanhangig ge maakte, wetsvoorstellen te be schouwen naar hun eigen waarde en inhoud. Maar daarnaast en daarboven heeft zij ook in het bijzonder te letten op de in de 2de kamer genomen besluiten. Aan de wijze waarop daar een besluit is verkregen dient zij bij hare beslissing een bijzonder ge wicht toe te kennen. Wanneer zij nu let op het Belgisch tractaat dan zal zij in dachtig zijn aan meerdere punten. 1. Het aanhangig verdrag be rust op een onzuivere basis. Er wordt in gemist ieder bewijs van wederkeerigheid. Het is a. h. w. vertrouwen hier tegenover wan trouwen ginds. Het is alleen ge ven zonder iets te vragen hier, het is alleen eischen zonder iets terug te willen doen over onze grens. Het is gebaseerd op en ter vermijding van te plegen on- tigen Leiszner, had intusschen voldoende zijn identiteit bewezen om iedere achterdocht weg te nemen. En de commissaris had ook toen zijn medereizigster vol doende gelegitireerd geacht, zoodat hij de beide bij vergissing aangehoudenen onder betuiging van duizend verontschuldigingen voor het begane onrecht direct in vrijheid stelde. Robert Leiszner echter had ongestoord zijn reis kunnen voort zetten. In het toilet van het station te Innsbrück had hij zijn vermomming afgelegd, ten stel ligste overtuigd, dat men hem nu niet meer zou aanhouden. Van daar reisde hij verder naar een ander klein station, dat door een regelmatig postwagenverkeer met Lengenbach in verbinding staat. Het was op dit onbedui dende s'ationnetje, dat hij den volgenden middag zijn vrouw ontmoette, die met den eersten trein van Rosenheim uit haar reis voortgezet had. Daar haar juiste meisjesnaam aan de politie te Berlijn niet bekend was, en het signalement haar aanduidde als een zekere Maria Serla, zooals zij zich als actrice genoemd had, hield zij het voor veilig, in Len genbach te vertoeven als Magda recht, dat Nederland zich on- noodig en zonder de minste fierheid opolfert. Want erkende de dictator Nolens zelve niet als het groote voordeel van dit Ver drag, dat Nederland in den ver volge geen Belgisch annexionis- me meer behoefde te vreezen. 2 En daarnaast bevat het trac taat economische en politieke bepalingen zoo nadeelig voor ons land, in het bijzonder Zeeland en Zuid-Holland ten Zuiden, zonder eenige tegenwaarde een beperk te, twijfelachtige toezegging ten bate van Terneuzen dan niet meegerekend. Een toezegging bovendien die Terneuzen niets meer geeft dan waarop die plaats op grond der historie ten volste recht heeft. 3. Het verdrag laat zooveel kwesties onopgelost (de Wielin gen, vreemde oorlogsschepen op de Schelde in tijd van oorlog) en bevat daarnaast zoo tal van verklaringen, die vast en zeker aanleiding zullen worden tot punten van wrijving tusschen de beide contracteer ende partijen, dat het tractaat in plaats van blijvende toenadering zal brengen voortdurend meeningsverschil en dus verwijdering tusschen Neder land en België. 4. Als nu verder mag worden aangenomen, dat een duidelijk gebleken volksovertuiging richt snoer behoort te zijn bij de be slissingen der volksvertegen woordiging, dan dient de 1ste kamer zich te overtuigen of de beslissing der 2e kamer overeen komstig de, in ons volk, levende overtuiging is. Dan heeft zij er op te lelten, dat het besluit der 2e kamer viel ten gunste van het tractaat, doordat drie leden, van wie bekend was dat ze aanvan kelijk tegenstanders waren, door ziekte verhinderd waren. Hadden zij ten .tegen" kunnen uitbren gen, de beslissing ware anders gevallen en het tractaat verwor pen. Maar ook wanneer zij (de 1ste kamer) let op de wijze van stemming dan moet zij opmerken, dat van de voorstemmers meer dere voor gestemd hebben op bijoverwegingen, hoewel zij over- Seyfriedzij spraken verder af, dat Leiszner haar den volgenden dag daarheen zou volgen en zich voor een baron von Leiningen uit zou geven. Het spel was schitterend ge slaagd, en niemand had eenige achterdocht jegens hen gekoes terd ook niet, toen plotseling doctor Werner op het tooneel' verschenen was, door het ver langen naar zijn oude vriendin naar Lengenbach gedreven. Want Magda had haar man niet ver zwegen, dat eens een zeer in tieme verhouding tusschen haar en den jongen gymnasiumleeraar bestaan had, een verhouding, die door haar op een niemand en niets ontziende wijze verbroken was, toen zij het besluit genomen had, zich aan het tooneel te verbinden. Zij had er haar echtgenoot ook op voorbereid, dat Marold zeer waarschijnlijk naar Lengenbach zou komen en toen hij haar daar over verwijten maakte, dat zij den doctor feitelijk hun schuilplaats verraden en daardoor het gevaar eener ontdekking verhoogd had, had zij hem lachend verzekerd, dat het haar met die mededee iing er juist om te doen was wegende bezwaren hadden tegen het verdrag zelve. Speculatieve beschouwingen over de inter nationale beteekenis van het tractraat, vriendschappelijke be trekkingen met partijgenooten in België, persoonlijke invloed van personen als min. v. Karnebeek, Nolens en Heemskerk enz. Al deze overwegingen moeten de 1ste kamerleden wel tot de erkenning brengen, dat de volks overtuiging in groote meerder heid is tegen dit verdrag. Bij de tegenstanders in het land rees nu de vraag hoe de 1ste kamer deze erkenning beter is bij te brengen. Heeft men zich verder te onthouden van actie? Heeft men argumenten te ver zamelen in adressen aan den Senaat Heeft men namen van kiezers op te sommen om dus doende aan de weifelende leden te doen weten, dat het volk wacht op de daad der ver werping. Zal men in bang zwij gen afwachten wat in den Haag de vroede vaderen na wijs over leg over land en volk beslissen? Of zal men denken aan het Vox popuii-vox dei en door een forsch petitionnement storm loopen en de beslissing in ge- wenschte richting trachten te forceeren. Voor Zeeland staat met dit verdrag een beslissing genomen te worden van vergaande strek king, van-onbepaald langen duur Een beslissing, van dusdanig belang als er wel nog nooit eene door ons Parlement is genomen. Zou Zeeland dan stil blijven zwijgen, zonder alles te doen, wat er gedaan kan worden, het dreigend gevaar af te wenden? Het Zeeuwsch comité van actie heeft deze vraag met een neen meenen te moeten beantwoorden. Het comité besloot tot het rich ten van een petitionnement aan de le kamer, ten einde alle Zeeuwsche kiezers en kiezeressen in staat te stellen aan de volks vertegenwoordiging die ook de Zeeuwsche belangen heeft te be hartigen te doen kennen hun vastgegronde overtuiging dat dit tractaat niet is in 't lands-belang. Aan de Zeeuwsche kiezers en geweest, dat gevaar te vermin deren. „Die arme jongen is op onze gemeenschappelijkereis van Mün. chen naar Rosenheim weer op nieuw doodelijk verliefd op mij geworden", had zij gezegd, ,en ik meen hem wel zoo goed te kennen, dat hij na een korten tijd van strijd en twijfel in blinde hartstocht alles in het werk zal stellen, om mij. die hij immers nog altijd voor ongehuwd en voor een arme verkoopster of iets dergelijks houdt, voor zich te winnen Wanneer hij nu eens onder den invloed van dien vurigen wensch direct begonnen was, met mijn verblijf uit te vorschen of desnoods de hulp van rechercheurs in te roepen, dan was het er daardoor voor ons veel ingewikkelder en ge vaarlijker op geworden, terwijl hij mij hier nu waarschijnlijk een paar weken onder jouw oogen het hof zal maken. Dat ik hem slechts als spel voor ons wel zijn gebruik totdat voor ons het juiste moment om te verdwijnen gekomen is, zul je toch wel begrepen hebben!" (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1