PUROL Uw Hoofdhuid Hoogwatergetij Breskens. DAGEN nam. Woensdag 17 Nov 11.07 11 31 Donderdag 18 11.50 12 14 Vrijdag 19 12 1812.42 Volle Maan Vrijdag 19 Nov. nam. 4.41 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 15 Nov. Tarwe f 14 50-f 15.40 Rogge i 12.00-f 12.50 Gerst f 12.00-f 12.75 Haver f 10.00-f 10.50 Kroonerwten f 18.00 f 26.00. Erwten (Schokkers) f 30.- f 35.— Bruine boonen f 16.00— f18 00 Maanzaad f 50.00-f53.00. Ingezonden Mededeeling, wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glan zend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30,Tube 80 ct Raad heeft besloten die f 150 te geven, dus moet dat bedrag ook in de wijziging gebracht worden; wanneer bij de toekenning van het bedrag tevens voorgesteld was de begrooting daarvoor te wijzigen, zou de Raad dat goed gekeurd hebben, nu kan niet an ders gedaan worden dan de f 150 in de wijziging op te nemen en en die in zijn geheel goed te keuren. Mevrouw Van den Broecke vraagt, of we dan voortaan over elk besluit twee maal moeten gaan stemmen. Het voorstel van Mevr. Van den Broecke om de wijziging onveranderd goed te keuren werd daarop aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (Cuelenaere en De Wispelaere), zoodat de,muziek dus de f 150 subsidie behoudt. De rekening van het Burger Weeshuis dienst 1925 stellen B. en W. voor goed te keuren, welk voorstel, onmiddellijk in stem ming gebracht, verworpen wordt met 3 tegen 2 stemmen, die der heeren Lannoye en De Wispe laere. tDe heeren Cuelenaere en Blondeel met den Gemeente secretaris hadden, als regenten van het Burger Weeshuis, de vergadering verlaten) Mevr. Van den Broecke merkte op, dat het toch de gewoonte was over dergelijke zaken eerst te spreken, en dat de voorzitter daar geen gelegenheid toe ge geven had, waarop de voorz. antwoordde .Niemand heeft het woord gevraagd" en stelt de be grooting van het Burger Wees huis, dienst 1927. aan de orde. De heer Van der Hooft merkt op, dat daarop een post van f 1250 voorkomt als subsidie aan het Wit Gele-Kruis. in art. 64 van het reglement van het Wees huis wordt gesproken van een billijke verdeeling van het batig saldo tusschen het R. K. en Ned. Herv. Armbestuur. Gaat het Weeshuis er nu toe over zulk een aanzienlijk bedrag af te zonderen voor de vereeni- ging, dan worden daardoor de Armbesturen te kort gedaan. Vroeger, toen de subsidies slechts enkele honderden guldens be droegen, heeft men zich daar niet tegen verzet, maar nu het zoo'n groot bedrag wordt, zal hij tegen die begrooting. stemmen. De voorzitter merkt op, dat hij het vorige jaar tegen elke sub sidie geprotesteerd heeft; de Raad heeft hem daarin evenwel niet gesteund; Ged. Staten en De Kroon hebben goedgevonden, dat subsidies kunnen verleend worden aan vereenigingen welke zich direct of indirect met armenzorg bemoeien en dat doet het Wit- Gele-Kruis, daar ingezetenen be neden de f1000 inkomen vrij zijn van contributie. Mevrouw Van den Broecke zegt, dat het Wit Gele-Kruis niet de geheele gemeente bestrijkt en een vereeniging is met een uit gesproken religieus karakter. Dit blijkt o. a. uit een post op de begrooting van het Wit Gele- Kruis, die bestemd is als contri butie aan de R. K. Federatie in het Bisdom Breda. Wanneer het bedrag van f 1250 uit de fondsen van het Burger Weeshuis aan Wit Gele Kruis gegeven wordt, worden beide armbesturen daarmede te kort ge daan: het Ned. Herv. Armbestuur bekomt dan naar den tegenwoor- digen maatstaf f 480 te weinig. De burgemeester zegt, dat het niet juist is, wanneer gezegd wordt, dat 't Wit-Gele Kruis een bijzondere vereeniging is. Hij heeft het reglement nagelezen en iedereen kan er lid van worden. Met 4 tegen 3 stemmen (rechts- links) wordt bedoelde post en daarop met dezelfde stemmen de begrooting goedgekeuid met een ontvang en uitgaaf van f 17151,37. De rekening van het Burger Gasthuis, dienst 1925 wordt aan gehouden tot een volgende ver gadering, dewijl een vereischte machtiging van G. S. nog niet in het bezit is van t' collegevan regenten. De begrooting voor 1927 dierzelfde instelling stellen B. en W. voor goed te keuren onder voorwaarde, dat regenten zorg dragen de achterstallige be dragen van vorige dienstjaren zoo spoedig mogelijk te innen en een kleine verandering bren gen in het geraamde bedrag voor aankoop van inschrijvingen op het Grootboek der N. W. S waartoe zonder hoofdelijke stem ming besloten werd. De ont vangsten en uitgaven zijn ge raamd op f24836,01. Voor de bespreking wijziging vleeschkeuringswet gaat de ver gadering over in een besloten zitting; na heropening wordt over dit punt niets meer verhandeld en komt de begrooting 1927 aan de orde die post voor post voorgelezen wordt. Voor meubileering der groote raadszaal en een weinig meubilair in 't archiefkamertje is f2750 uitgetrokken. De stoelen der raadzaal dienen vernieuwd te worden, de tafel ligt uit elkaar en kan niet meer hersteld wor den; verder zijn noodig gordijnen en vloerbedekking. Alles is zeer laag geraamd; toch zal het bedrag noodzakelijk zijn. Mevr. Van den Broecke lijkt het bedrag veel te hoog; ook zou zij het niet in eens uitvoeren maar bijv. in 2 jaar; 't moet niet luxieus zijn. De burgemeester't Zal heel eenvoudig zijn, en B. en W zul len erg zuinig zijn. De heer Reepmaker is er niet zoo erg tegen, maar de burgerij heeft er niets aanbij andere posten wordt er op kleine be dragen gesnikkerd, of zij worden met tegenzin toegestaan. Bij stemming over den post stemmen Mevr. Van den Broecke met de heeren Reepmaker en Van der Hooft tegen, de heer Lannoye stemde blanco, de an dere 3 leden stemden voor, zoo dat de stemmen staakten. De burgemeester komt met een nieuw voorstel om dezelfde post te ramen op f 2700 en dit voorstel zonder discussie in stemming te brengen. De heer Van der Hooft verzet zich hier tegen hij dient een amendement in om het bedrag op f 1500 te bepalen, hetwelk verworpen wordt met 4 tegen 3 stemmen (rechts links), waarop het voorstel van den burgemeester verworpen wordt met 4 tegen 3. De heer Lannoye stemde met links tegen, waarop De Wispe laere 't op f 2500 wilde brengen, welk voorstel eveneens met de zelfde 4 stemmen tegen verwor pen werd. De heer Lannoye zeide f 2000 en geen cent meer. Toen was het 12 uur geworden en werd de zitting geschorst tot 2 uur, Bij de heropening zeide de heer Lannoye van gedachten ver anderd te zijn en deed het voor stel de post meubileering op f2400 te brengen. De heer Reepmaker vroeg of het de bedoeling was de levering zoo veel mogelijk door ingeze tenen te doen plaats hebben; dhr. Lannoye was hier ook voor; de Voorzitter zegde zulks toe. Het voorstel Lannye werd aan genomen met 4 tegen 3 stemmen (rechts-links). Bij den post: rechtskundige adviezen informeert dhr, Van der Hooft welke adviezen er in 1927 gevraagd moeten worden. De Voorzitter noemt de elec- triciteitsvoorziening en vindt het gewenscht een post voor dat doel op de begrooting te zetten; er kunnen zich altijd gevallen voordoen, waarvoor het wen- schelijk is daarvoor een bedrag te hebben geraamd. Bij den post; onderhoud van straten en pleinen vestigde dhr. Reepmaker andermaal de aan dacht op den slechten keiweg in de Kerkstraat (St. Bavostraat) en het verlengde daarvan langs het Ruiterkwartier, benevens op dien van den ingang van de Busschieterstraat; met enkele tien tallen guldens zou daar veel ver beterd kunnen worden, waarop Mevr. Van den Broecke voorstelt den post te verhoogen met de f 300 uitgespaard op de meubi leering, hetgeen goedgekeurd wordt. De burgemeester belooft aan dacht te schenken aan de op merkingen van den heer Reep maker. Er zullen zeker wegen verbeterd moeten, wat meteen werkverschaffing van gemeente- zijde kan geven. De heer Van der Hooft merkt op, dat de post bediening van klokken enz met f 80 verminderd is. De burgemeester zegt, dat met 1927 het klokluiden afgeschaft wordt. De tegenwoordige ambte naar zal evenwel als klokluider betiteld blijven, maar in de plaats van klokluiden zullen hem andere werkzaamheden opgedragen wor den, om hem financieel niet' te benadeelen, ook met het oog op later pensioen. Betwijfeld wordt, of wel beslo ten is het klokluiden te doen ophouden. De burgemeester meent dit een logisch gevolg te zijn van het verbreken van het contract. De heer Reepmaker zegtdat de klokluider hem medegedeeld heeft, dat hij niet toegestemd heeft andere werkzaamheden in plaats van klokluiden te willen verrichten. De burgemeester beweert van wel De f80 voor klokluiden wordt na eenige discussie op voorstel van den heer Van der Hooft weer op zijn gewone plaats gebracht. De heer Van der Hooft vraagt: waarom niets geraamd is voor retributie aan de Nederlandsch Herv. Kerk voor gebruik van het torenuurwerk. De burgemeester antwoord omdat delovereenkomst met genoemde kerk over het gebruik van het torenuurwerk opgezegd is. De heer Van der Hooft wil zich houden aan het contract en stelt voor, voor 1927 de post weer op f 200 te brengen, welk voorstel met 4 tegen 3 stemmen verworpen wordt (rechts links) Mevr. Van den Broecke merkt op, dat bij de post subsidies aan muziekgezelschappen geen reke ning is gehouden met een even- tueele subsidie van f150, die nu ook voor 1926 toegestaan is. De burgemeester zegt, dat geinformeerd is in naburige ge meenten, en dat Aardenburg geen slecht figuur maakt voor wat betreft ondersteuning der muziek met f 325. Mevr. Van den Broecke hier bij is f 125 voor de muziektent, daar heeft de muziek niets aan zij stelt voor den post met f 150 te verhoogen. De burgemeester: Wij kunnen er toch geen stedelijk muziekcorps van maken? Mevrouw Van den Broecke: zij heet koninklijke! Het voorstel van Mevr. Van den Broecke wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Met links stemde de heer Blondeel mede vftrV. De begrooting werd daarop goedgekeurd met vier tegen 3 stemmen (rechts-links). Om reeds vroeger gemelde be zwaren stemden Mevr Van den Broecke met de heeren Reepma ker en Van der Hooft tegen. Bij de rondvraag vestigde Mevr. Van den Broecke de aandacht op de onmogelijkheid om zich met een rijwiel te begeven langs den steenweg, voornamenlijk in de richting der Heerendreef, maar ook in de richting Draaibrug en vroeg tijdelijke wegneming der waarschuwingsborden, evenals verleden jaar. De heer Reepmaker meende, dat dit niet kon, met het oog op het politiereglement. De Burgemeester meende, dat het veel te gevaarlijk was de trottoirs met fietsen te laten be rijden. Als er een ongeluk ge beurt is het te laat. Hij vindt het jammer voor de fietsers, maar hij meent, dat deze dan maar dat eindje met de fiets aan de hand moeten loopen. Naar zijne meening gaat de vei ligheid voor. Gesproken wordt nog van het slijk van den steen weg te verwijderen, maar dit acht men niet gewenscht, dewijl de gemeente dien keiweg niet onderhouden moet, waarop be sloten wordt geen borden te ver wijderen. De heer Blondeel vestigt de aandacht op eenige doode en treurende olmenboomen De Voorzitter belooft er met de Wethouders de aandacht aan te schenken, waarna de verga dering gesloten wordt. Oostburg. Zaterdag 13 No vember 1.1. had alhier de jaar- lijksche Koningschieting plaats der Maatschappij „Ons Genoegen' waaraan werd deelgenomen door 20 schutters; le prijs f 6,—. De Koningsvogel werd gescho ten door Ed Doolaege alhier. Deze krasse 72-jarige schutter werd alzoo Koning der schutters Door de zelfde Maatschappij had vervolgens een prijsschieting plaats, waaraan door alle leden werd deelgenomen. De hoofdvogel en 1 zijvogel werden geschoten door Verdegem terwijl door C de Bruijckere en P. du Bu ck een kalvogel ge schoten werd. Als een bijzonder heid dient nog vermeld dat door den schutter 1. van de Sande alhier 7 vogels werden geschoten, hetgeen zeker zelden voorkomt. Oostburg. 't Is ellendig als je hier eens iets extra's wilt zien of hooren, dat je altijd de Schelde over of Belgie in moet." Dergelijke klacht wordt meer malen vernomen en nu men in de gelegenheid was iets prettigs en degelijks te zien en te hooren, was men weggebleven. The joy full band uit Vlissin- gen onder leiding van den heer Jacques Dutreau gaf in de zaal van den heer de Vuijst j. I. Vrij dag een Cabaretavond en werke lijk, de afwezigen hadden dub bel en dwars ongelijk. Het was een zeer prettige avond met af wisselend programma, waarin ernst en kortswijl, zang en mu ziek elkaar afwisselden De avond werd met een gezellig dansje besloten. Mogen wij The joy fnll band dezen winter nog eens terug zien? Sluis. Gedurende de bieten campagne moeten de kettingen, die bij het begin van het kanaal aangebracht zijn, opengemaakt worden, natuurlijk tot groot ge noegen van de jongens. Daar het nu door de bieten nogal glad geworden is, verloor Zaterdag morgen een der jongens door het spelen zijn evenwicht en viel in 't water. Direct was er hulp aan wezig, zoodat hij met een nat pak en de schrik huiswaarts kon keeren. Sluis. Bij het 1.1. gehouden Notarieel Staatsexamen te 's-Gra- venhage slaagde o. m. de Heer J. Fanoy, alhier. RECTIFICATIE. In het Raadsverslag stond bij no 13, behandeling der salarissen, voor gemeentewerklieden, de heer Albregts vermeld. Genoemde heer verzoekt ons te melden, dat niet hij, maar de heer Van der Linde daar genoemde opmerkingen maakte. Zuidzanda. Voor den cursus herhalingsonderwijs hebben zich alhier geene leerlingen aangemeld Retranchement. De Ge meenteraad alhier heeft besloten tot electrificatie, om zich bij ge noegzame deelname aan te slui'en bij de P. Z. E, M. Het is toch waarlijk wel tijd dat hierin eenige verbetering komt, daar men hier nog bijna in Egyptische duisternis leven. Spoed-Vergadering van den Raad der Gemeente Breskens, op Maandag 15 Nov. Afwezig de heeren Mook- hoek en Cappon, de laatste met kennisgeving. De notulen werden onveran derd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken Van de Kroon de goedkeuring op de verordening op de begra fenis-rechten Veemarkt verandering. Van de Vereeniging „Zeeland" tot verzorging van arme kinderen, aan welke vereeniging jaren lang f 10 subsidie is verleend, de kennisgeving dat zij liquideert en dus geen subsidie meer noodig heeft. Het eigenlijke doel, waartoe de vergadering was bijeengeroepen, komt nu in behandeling Verzoek van den heer L. Lijk aannemer alhier, om voor 4 in de Dorpsstraat te bouwen wonin gen de rooilijn niet in acht te moeten nemen. B. en W hebben de zaak grondig onderzocht en doordacht en moeten tot hun spijt advisee- ren, het verzoek niet toe te staan. De heer Lijk wil 2 M. binnen de bestaande rooilijn bouwen, om naar buiten-slaande ramen te kunnen aanbrengen. Art. 1 van de bouwverordening zegt, dat alleen in bijzondere gevallen toestemming kan worden ver leend buiten de rooilijn te gaan. B. en W. achten dit nu geen bijzonder geval. Wel zou het dit zijn, wanneer bijv. een villa werd gebouwd met rondom tuin. De heer Lijk wil echter een aan eengesloten rij huizen plaatsen. Komen later de buren, dan moeten die eveneens toestemming worden verleend. De heer De Hullu vindt het in dit geval ook bezwaarlijk. Geeft men eenmaal A toestemming dan volgt weldra het heele alphabet. Een werkelijk bijzonder geval als villa zou men toe kunnen staan, dit niet. Wethouder Van de Sande haalt een voorbeeld aan, dat een der gelijk verzoek reeds is afgewezen. De heer Van Luijk meent, dat 't gevaar van navolging der bu ren denkbeeldig is. Hij kent er niet één, die tot verbouwing zou kunnen overgaan. Bovendien kan door bijzondere bouwwijze, als het plaatsen van een muurtje toch de rooilijn aangehouden wor den. Wethouder Van de Sande brengt daarop nog naar voren, dat, wanneer de heer Lijk die huizen verkoopt of verhuurt, het best kan voorkomen, dat een timmerman of metselaar, die er in komt, die ruimte voor opslag plaats gaat gebruiken, wat zeker allerminst een sieraad zal zijn. Wethouder. De Burck vindt het door de onregelmatigheid der bouw toch al niet mooi. Bij den ingang 1 M. en verder 2 M. naar binnen kan niet netjes staan, in een gebroken straat. De voorzitter meent ook, dat de straat er niet door zal ver fraaien en hoe gaarne hij ook de requestant ter wille zou zijn, het kan niet. De heer Van Luijk had in het geval Van de Sande niet voorzien en meer het oog gehad op ge wone burger-woonhuizen. In stemming gebracht wordt het verzoek afgewezen met 4 stemmen tegen en 1 blanco (de heer Van Luijk.) B. en W. hebben de licht kwestie op de Markt (verzoek Quaak) nader onderzocht en be vonden, dat een dergelijk licht punt alleen uit persoonlijk belang is aangevraagd. Indien werkelijk de Markt meer moest worden verlicht, zou het lichtpunt op het midden moeten komen. Omdat het derhalve geen algemeen be lang is, stellen B. en W. voor, afwijzend te beschikken. Wel beroept requestant zich op den rommel, die daar ligt, maar degenen, die om melk komen, zullen er toch wel geen last van hebben. De heer Van Luijk constateerd,

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2