ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Pailementaiie Kalender. Gemeenteraad Bijtijds Gered. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. pe*t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Eike regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK TNo'°20in breskens P°i^° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: c6e Jaargang Woensdag 17 November 1926 Nummer 3177 GRATIS verzekering ««a gulden bij levens- j*. gld. bij dood mtr gld. bij verlies gld. bij ver- tm gld. bij ver- a* gld. bij ver- a gld. bij verlies voor de abonné's tegen 9nfJ lange ongeschikt- 1 MIJ door /h van een hij lies van een 4[] lies van een An lies van een IQ van eiken ongelukken voorWWW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. poging tot nieuwe onderhande lingen heeft verijdeld, en de schorsingsmotie werd met 53 tegen 44 stemmen verworpen Onder doodsche stilte werd daarna over het tractaat gestemd. Zeven en negentig leden waren tegenwoordig; aan de Regeerings- tafel vele Ministers, de heer van Karnebeek in hun midden; in de loges gezanten, oud-Ministers, Eerste Kamerleden, hooge auto riteiten; op de tribunes ook veel dames. Vóór stemden 24 Roomsch- Katholieken, 10 AntiRevolutionai- ren 14 Sociaal-Democraten, 1 R. K. Volkspartij, 1 Plattelander Totaal 50. Tegen stemden 5 Roomsch-- Katholieken, 2 Anti-Revolutionai ren, 10 Sociaal-Democraten, 8 Vrijheidsbond (Mr. Dresselhuys was door ziekte afwezig), 7 Vrij zinnig Democ aten, 11 Chr. Histo rischen, 1 Herv. Oeref. Staats partij, 2 Staatk. Geref. en 1 Communist. Totaal 47. Toen de President den uitslag mededeelde, bleef het stil; enthou siasme was er niet, het leek wel alsof de voorstanders na deze overwinning ietwat schuw waren om den Minister te gaan geluk- wenschen want onmiddellijk stroomde de zaal leeg Minister van Karnebeek bi ef nog even zitten toen de vergadering al gesloten was; hij is een diplo maat die zich op merkwaardige wijze weet te beheerschen, en ware hij gevallen, geen Minister zou ooit waardiger zijn gesneu veld. Maar door zijn rede van bijna vier-en-half uur heeft hij de Kamer geboeid en gemagneti seerd; hij had de Kamerleden in zijn greep, en hield ze stevig vast. Een praestatieals deze zullen wij in geen menschenleeftijd meer beleven. De behandeling van het trac taat beteekent een hoogtepunt in ons parlementarisme. Waarbij het echfer de vraag is, of de Tweede Kamer hier het gevoelen van het volk zelf juist heeft vertolkt. Zelfs de voorstanders hebben erkend, dat bij een referendum het volk zich met een verplette rende meerderheid tegen het tractaat zou verklaren. Zal de Eerste Kamer nu wèl dit gevoelen vertolken? Zij zou dan toonen te zijn de ware .Volkskamer! Ingezonden Mededeeling, Zenuwstillend en Zenuwsterkend is de werking van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. AARDENBURG. (Vervolg en Slot Van L. J. M. Blondeel was een verzoek ingekomen om zijn verzoekschrift van 22 April 1925 opnieuw in behandeling te ne men en daarop gunstig te be schikken. 22 aren 16 centiaren wordt in erfpacht gevraagd, om daarop een hooihark te bouwen. Hierbij ontspint zich eenige dis cussie over den uitweg voor het overige deel der weide. De burgemeester stelt voor, het geheel in handen te stellen van B. en W. De heer Van der Hooft is hier tegen, hij stelt voor datB enW. voor de volgende vergadering met een afgerond voorstel komen Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 voor en 2 blanco, (Mevr. Van den Broecke en den heer Van der Hooft). Aan de afdeeling van den Chr. Boerenbond wordt een lokaal der O S. tegen een kleine vergoe ding afgestaan voor een Land- bouwcursus. Van het Herv. Armbestuur is een reclame ingekomen over de verdeeling van het batig saldo van het Burger Weeshuis over 1924 en 1925 B. en W. hebben reeds enkele informaties ingewonnen maar zijn nog niet geheel klaar, waarom zij voorstellen dit schrijven aan te houden, dan zullen B. en W. er advies over uitbrengen. Aldus besloten. Van de Wijkverpleging uitgaande 11 November: De teerling is geworpen: door de goedkeuring van het tractaat met 50 tegen 47 stemmen heeft de Kamer aan Mi nister van Karnebeek een Pyrrus overwinning bezorgd. Kort samengevat, was het ver loop van den veelbewogen dag als volgt: de heer Vliegen hield wederom een rede, die den ad vocaat van België verried; Dr. De Visser verklaarde in een kort betoog, dat hij uit liefde voor zijn vaderland dit tractaat niet kon aanvaarden. De heer Korten- horst, die in zijn eerste rede een tegenstander van het verdrag had betoond, verklaarde zich door den minister bekeerd, hetgeen aanstonds een speechje uitlokte van zijn partijgenoot van Vuuren die mede namens eenige andere leden zijner fractie zich diame traal tegenover den Minister bleef stellen. De heer Albarda dekte zijn terugtocht, hetgeen zijn par tijgenoot van de Waerden aan leiding gaf te verklaren, dat hier een vreemde zuigpomp op onze havens wordt aangebracht waar tegenover geen loyale concurren tie van België staat. Na de rede van den Minister, welke niet de suggestieve kracht had van die van de vorige week, en waarin wederom het kanaal Antwerpen- Moerdijk het zwakke punt was werd de schorsingsmotie inge diend. Hier gold de belangstel ling de houding van den heer Albarda, wiens rede op 3 No vember immers één krachtig plei dooi was voor heziening van het verdrag. Met een weinig sierlij ken ommezwaai verklaarde de heer Albarda thans echter dat, nu de motie van den kant der tegenstanders kwam, hij zijn stem daaraan niet kon geven. Waarop de heer Schaper opstond en in een hartstochtelijk betoog zijn fractieleider bezwoer om de uit gestoken hand te aanvaarden. Maar het baatte niet: de heer Albarda bukte voor de dictatuur van Mgr. Nolens, die immers reeds in het Seniorenconvent deze LïaBYe». 22. DOOR RE1NHOLD ORTMANN. Maar terwijl de LeDgenbacher arts zich onhoorbaar over hem heen boog, ontwaakte hij, on danks alle in achtgenomen voor zichtigheid, uit zijn verdooving en keek met verwonderde oogen om zich heen. .Bent u het, dokter Rainier?" vroeg hij zwak. ,Ben ik dan al in Lengenbach De arts bevestigde zijn vraag en informeerde vol hartelijke deelneming naar zijn toestand. Toen bewoog Leiningen echter afwerend zijn verbonden hoofd. ,lk geloof, dat er niet veel meer van mij te maken zal zijn, dokter 1 Die beenen die beenen I zijn ze dan heele- maal gebroken, ik voel ze zelfs niet eens! En die koude die vreeselijke koude 1 Kon u maar wat doen, om me wat te ver warmen I" Men trachtte natuurlijk hem gerust te stellen omtrent zijn verwonding die naar de meening der doctoren beslist doodelijk was, en het leek, alsof hij geloof schonk aan hun bemoedigende woorden. Hij vroeg hoe laat het was, en toen men hem zeide, dat het nog enkele minuten voor middernacht was, gaf hij den wensch te kennen, den waard van het hotel te spreken. In de veronderstelling dat het voor een of andere testamentaire beschik king was, haastte men zich, aan zijn verzoek te voldoen, en met een goedaardige uitdrukking op zijn gelaat kwam de brave Hann- Tobi aan zijn bed. „U moet niet boos zijn, beste Hann-Tobi, dat ik u zooveel last veroorzaak", fluisterde de ge wonde met een zwakke poging tot glimlachen, „en u moet mij bovendien nog een kleinen dienst bewijzen. Het is dringend nood zakelijk, dat ik juffrouw Seyfried spreek Wilt u alstublieft één van de kamermeisjes naar boven sturen om haar te wekken Zij weet natuurlijk nog niets niet waar?" ,Neen baron, zij kan niets weten, want zij is al sinds gister avond niet meer hier". De matte oogen van den ver ongelukte openden zich wijd en staarden den waardverschriktaan. „Niet meer hier? Wat wilt u daarmee zeggen 1" „Dat zij vertrokken is, baron geheel onverwacht. Ik moest een extra rijtuig voor haar be stellen, want zij wilde beslist den nachttrein naar Italië nog nemen". Leiningen steunde dof. Wel een minuut lag hij onbewegelijk, toen vroeg hij met nauwelijks hoorbare stem „En heeft zij alles meegeno men ik bedoel alles, wat zij aan bagage meegebracht heeft?" „Maar natuurlijk alles, daar het niet haar bedoeling was, nog weer terug te kon: en". „Neen dat is zoo, zij zal nooit terugkomen", prevelde de gewonde. „En ik had het moe ten weten ik kende haar im mers maar al te goed". Kan ik u soms nog met het een of ander van dienst zijn, baron vroeg de waard, na een oogen blikje. Hij stelde deze vraag eenigs- zins beklemd, want de in het oogloopende verandering op het gelaat van baron Von Leiningen, de plotseling onmiskeiibaar te voorschijn tredende kenteekenen van den naderenden dood wekten zijn bezorgdheid op. „Misschien kan ik voor u aan iemand schrij ven of telegrapheeren". De verongelukte maakte een van het Burger Gasthuis is in November 1925 een aanvraag ingekomen om f 100 subsidie ter bestrijding der T. B. C. voor 1926. Van het Wit Gele-Kruis is een zelfde aanvraag ingekomen van jongeren datum. B. en W. stellen voor f 100 beschikbaar te stellen voor beide vereenigingen en dat bedrag te verdeelen naar het aantal leden. Mevr. Van den Broecke meent, dat in elke plaats maar één wijk verpleging voor rijkssubsidie in aanmerking kan komen; boven dien kan toch slechts subsidie gegeven worden, wanneer de ver- eeniging een gediplomeerde en- quêtrice heeft, en het Wit-Gele Kruis heeft die niet. De burge meester zegt, dat het ook anders kan, wanneer er in een plaats twee vereenigingen voor wijkver pleging zijn, die beide de T. B C. bestrijding ter hand nemen, dan moet er een plaatselijke commis sie benoemd worden. Het voorstel vhn B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (rechts-links.) Met hetzelfde stemmental wordt ook voor 1927 op dezelfde yoor- waarde, wat de verdeeling betreft, f 100 aan beide wijkverplegingen toegestaan. Thans heeft er nog eens weer een gedachtenwisseling plaats over al of niet aansluiten bij de waterleiding. In een vorige raads zitting heeft de burgemeester nog eens de groote voordeelen van aansluiting naar voren gebracht, hij zal deze niet herhalen. Uit hygiënisch oogpunt moet men vóór aansluiting zijn, terwijl andere voorziening van water in deze gemeente slechts lapwerk en knoeiwerk is. De heer Reepmaker is vroeger tegenstander geweest, maar nu de waterleiding er komt in an dere deelen van ons gewest, kan de aansluiting niet tegengehou den worden. Sluit men nu niet aan, dan zal men het later toch doen, daarom is hij er voor, reeds nu aan te sluiten. Mevr. Van den Broecke is er steeds vóór geweest uit hy giënisch oogpunt. Wel vond ook ontkennende beweging met zijn hoofd. „Heeft zij niets voor mij ach tergelaten, Hann-Tobi? Geen boodschap geen brief zelfs geen enkele regel „Niets, baron I Maar mis schien heeft zij het wel door de groote haast vergeten. Want zij was bij haar vertrek zoo gejaagd, als ik het bijna nog nooit bij een gast gezien heb". Hij kreeg geen antwoord meer. Von Leiningen lag met gesloten oogen en verroerde zich niet, ook niet, toen .een van de dokters een vraag tot hem richtte. ,Ik zal zien, dat ik een zuster krijg, om vannacht bij hem te waken", zeide doctor Rainer zacht „Wij beiden, collega, kun nen immers toch niets meer voor hem doen". Hij verwijderde zich, en reeds na verloop van nauwelijks twintig minuten kwam er een orde-zuster, een dertigjarig meisje, met een lieftallig, zacht gelaat. Er waren niet veel verklaringen en aanwijzingen toe noodig, om haar op de hoogte te brengen van de taak, die haar hier wachtte. Ook zij besefte met den eersten blik, dat zij hier niets anders meer doen kon, dan een ster vende zijn laatste lijdensuren te zij de verplichte aansluiting een bezwaar, ze wil echter vertrou wen op de soepele toepassing hiervan. De leden van de water voorziening Commissie zullen met haar eens zijn, dat er op geen andere manier woldoer.de water te krijgen is bij brandgevaar, dat is gebleken na langdurig onder zoek. Bovendien zal latere aan sluiting met veel hoogere kosten gepaard gaan. De Secretaris opent een kaart met het plan der waterleiding. De heer Lannoye moet die kaart niet zien, wij heb' en in Aardenburg water genoeg, zegt hij en is tegen aansluiting. De heer Blondeel is niet tegen de leiding, maar schrikt terug voor de hooge kosten. De heer De Wispelaere meent, dat de gemeente door aansluiting in een strop loopt, waar zij niet meer uit kan geraken. Mevr. Van den Broecke vraagt de tegenstanders voorstellen te doen om de gemeente dan op andere wijze van voldoende water te voorzienook vraagt zij, of B. en W. met een voorstel ko men, waarop de voorzitter ont kennend antwoordt. De heer Lannoye stelt voor, niet tot aansluiting over te gaan, hetgeen aangenomen wordt met 4 stemmen voor, 2 tegen en 1 blanco. Tegen stemden Mevr, Van den Broecke, en de heer Reepmakerde heer Van der Hooft stemde blanco. Aardenburg sluit dus niet aan! Tot lid van de commissie van toezicht op het L O. wordt met algèmeene stemmen herbenoemd de heer J. Schippers en eveneens met algemeene stemmen tot lid van het Algemeen Armbestuur de heer M. A. Pieters. Tengevolge van raadsbesluiten genomen in de voorlaatste ver gadering moet een wijziging der begrooting dienst 1926 plaats hebben. B. en W. stellen voor daarin niet goed te keuren de f 150 welke op wonderlijke ma nier in de vorige vergadering als meerdere subsidie aan de muziek is toegekend. De heer Van der Hooft vindt dit niet in orde. De verlichten, reeds de voorzichtige, geruischlooze wijze van hande len, de bijna moederlijke zorg, waarmede zij, zonder hem pijn te veroorzaken, zijn kussens op schudde, de goedige uitdrukking in haar oogen hadden al dadelijk een kalmeerende uitwerking op den stervende alleen. De post- beheerder Hann-Tobi was de laatste, die na een langen, mede lijdenden blik op den schijnbaar sluimerende de kamer verliet. Buiten wendde hij zich tot den Lengenbacher arts: ,Een goed mensch jammer voor hem 1 Maar wanneer ik aan de an dere denk, die nu buiten tusschen de rotsen ligt, dan gaat mij dat nog veel meer aan het hart. Die had u moeten kennen, dokter niet zooals hij nu geweest is, want zoo heb ik hem zelf niet herkend, maar zooals hij een paar jaar geleden was, gedurende zijn eerste verblijf hier. Een pracht- mensch, zeg ik u 1 Ik weet niet, wat er in dien tusschentijd met hem gebeurd is, maar zooals hij nu hier was, zoo in* zich zelf gekeerd en treurig gestemd ik geloof bijna, dat het hem onver schillig zou hebben gelaten, wan neer hij vooruit geweten had, dat deze tocht in de bergen zijn laatste tocht op deze wereld zou zijn geweest, (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1