t lm. Dammen Burgerlijke Stand, Rechtszaken. Qemersird Nieuws Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 10 Nov 3.40 4.04 Donderdag 11 4.22 4.46 Vrijdag 12 5 14 5.38 E. Kw. Vrijdag 12 November nm. 11.21. Liohl woop «n*. Woensdag 10 Nov. nam. 4.48 Donderdag 11» 4 45 Vrijdag 12 4.42 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 8 Nov. Tarwe f 14 00-f 15 00 Rogge f 12.00-f 12.50 Gerst f 12.00-f 12 75 Haver f 9.75-f 10.50 Kroonerwten f 16 00 f26.00. Erwten (Schokkers) f 18 - f 30 Bruine boonen f 15 00—f 17 00 Maanzaad f 40 00-f50.00. Correspondentie aan de Redactie. 65 J. C. Ie Bleu. Z. 5, 7, 8, 12, 15 17, 18, 20, 26. W. 16, 21, 23, 27, 28, 31, 34, 37, 41, 45. 66. B. P. A. Kloos. Z. 6, 9, 11, 13, 16, 18/20, 23, 25, 29. W. 21, 27, 28, 32, 34, 37/40, 43, 44. Opl. nr. 61 Wit 49 44, 47-41, 32-27, 44 40, 34: 1, 48:6. Opl. 62: 28-22, 27-21, 37-31, 39-33, 40 35, 45:3. Goede opl. ontv. van: J. K. te B J. L. te G en A. K. te Z. (ook nog 60). nemen, met ingang van 1 Nov. a s. de spertijd voor die maand in dit jaar te doen ingaan te 4 30 in den namiddag. Breskens. Vrijdag had B. T., de machinist der kraan op de haven alhier het ongeluk, dat zijn linkerhand door de raderen zijner machine gegrepen werd. Doordat hij nog tijdig terugtrek ken kon, werd zijn hand slechts licht gewond, waardoor hij er met een week rust af zal komen Bresfcens. Maandag had in de O L. S. een algemeene vergadering plaats van de alhier opgerichte Ontwikkelingsveree- niging. Na wijdloopige besprekingen werd besloten a. dat men niet zou aansluiten bij de Mij tot Nut van 't Alge meen, maar dat een zelfstandige vereeniging zou worden gevormd met ongeveer hetzelfde doel. b. dat een definitief bestuur eerst zou worden gekozen na de binnenkort te houden z g, „feest avond". c. dat getracht zal worden, voor dien avond de medewerking te verkrijgen van den heer Jan van Riemsdijk. d. dat de contributie zal be dragen minstens f 1 50 voor het eerste lid uit een huisgezin, ter wijl meerderen uit dat gezin als lid kunnen worden ingeschre ven tegen betaling van minstens f0.50 per persoon. e. dat de naam zal zijn Ver eeniging voor Volksontwikkeling, bij verkorting V. v. V. f. dat op een later te houden A. V. het verdere program zal worden vastgesteld. VERVOLGONDERWIJS. Breskens. Naar wij verne men zal dezen winter geen Ver volgonderwijs worden gegeven, omdat het aantal leerlingen dat zich opgaf, te gering is. Het door de Gemeenteraad vastgestelde minimum van 10 mag toch voor onze gemeente niet als te hoog worden beschouwd. Vooral niet, als de geruchten waarheid bevat ten, volgens welke te Sasput zich plm. 16 leerlingen hebben aangemeld. Het is daarom te betreuren, dat door te weinig medewerking een zoo nuttige instelling hier moet vervallen. Zuidzande, Onze verslag gever merkt naar aanleiding van de aanmerking van den heer Hubregtse op „Beslist is door hem aange voerd dat personen, (er is er slechts één) welke aan de grens van Nieuwvliet wonen, lid van de Nieuwvlielsche vereeni ging zijn. Wijders bracht hij beslist naar voren dat dit niet wenschelijk was Meer wordt er in het verslag niet van hem ge zegd. Nergens is een andere conclusie uit te trekken. Dat de vereeniging van Nieuwvliet de contributie heft en dus deels met een ander mans veeren pronkt is ter verduidelijking van den ac- tueelen toestand aangebracht en is een aanvulling van mij, die ik geheel voor mijn rekening neem''. Zuidzande. Dezer dagen is door de Rijkspolitie te Oost burg alhier geverbaliseerd de landbouwer A. K. omdat hij met zijn tractor een wagen met bie ten vervoerde, dus op grond, dat hij den weg bereed met twee aan elkander gekoppelde voer tuigen, wat volgens het Provin- vinciaal Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, zon der dat hiervoor ontheffing is verleend, niet geoorloofd is Bij Prov. blad no. 28 an 1925 is echter genoemd Reglement met een artikel 7bis aangevuld, waarin bepaald wordt, dat, waar in dit .Reglement van .voertui gen'' sprake is, daaronder niet worden begrepen motorrijtuigen in den zin der motor- en rijwiel- wet, i. c. ook niet een tractor. Waar nu uitdrukkelijk in dit Prov blad is vastgesteld dat een tractor geen voertuig is in den zin van genoemd Reglement, kan er in geen enkel geval sprake zijn van aan elkander gekoppelde „voer tuigen" daar er slechts één voer tuig is. nl. de bietenwagen. Met belangstelling zien wij de uit spraak van den Kantonrechter in deze tegemoet. Zuidzande. Toen Zaterdag avond C. H. uit Sluis achtereen vrachtauto met een flinke vaart reed, kwam hij op den weg van Zuidzande naar de Oostb. Brug, juist op een plaats waar het door de slijk bijzonder glibberig was, te vallen. H. was niet alleen be slijkt maar had zich bovendien erg bezeerd. Zijn rechterhand was ernstig geschonden. Na voorloo- pig te zijn verbonden bij den heer S is hij met zijn rijwiel, dat door den val onbruikbaar was geworden, naar Sluis gesuk keld. Zuidzande Onder het vee van de landbouwers A. Risseeuw en J. Verhage alhier is mond en klauwzeer uitgebroken. Zuidzande. Vrijdag is de heer 1. L. alhier aangevallen door den hond van den landbouwer M. d. W. alhier. Met kleerscheu ren en een wonde aan zijn been kwam L. eraf. Naar we vernemen zou deze hond nog meer van deze .liefkozingen" op zijn ge weten hebben. Door den Burge meester is gelast dat die hond aan de ketting vastgelegd moet worden. Oostburg. Alhier is benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen, de heer M. R de Bruijn, surnumirair der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen ter directie te Breda. Schoondijke. Vrijdagmorgen moest de landbouwer De R., op de straatweg IJzendijke-Schoon- dijke met paard en wagen uit wijken voor een hem tegenkomen de autobus Daar hij de achteropkomende tram niet gezien had, en deze niet tijdig kon stoppen, kwam deze in botsing met de wagens, welke deerlijk werden gehavend. De bestuurder bekwam ook ernstige verwondingen. Cadzand. De Gemeenteraad alhier heeft, in overleg met het rijksbureau voor monumenten zorg, besloten over te gaan tot den bouw van een nieuwen toren bij de kerk. Sohool- an Kerknieuws. Schoondijka. Geslaagd voor examen akte B bewaarschool onderwijzeres Mej. A. S. van Male, alhier. Aardenburg. In de Vrijdag avond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier, is de heer C. M. van den Broecke tot ouderling en de heer W. Bruijnooge tot diaken benoemd. OOSTBURG. Huw.-Voltr. 28 Oct. Alphon- sius Antonius Boussen, 24 jaar jm. en Augusta E S. Steijaert, 21 jjd 28, Paul Fijn van Draat, 27 j., jm. en Louise Ca roline Bronswijk, 25 jjd Geboorten 3 Oct. Alouisius, z van A B Maene en S M de Windt. Overlijden. 6 Oct. Pieter Ver gouwe, 86 jwedn. van C. Wei- zoet. Pieter A Ekkebus, 2 jaar, z van A 1 Ekkebus en S M le Feber. 8, Hubrecht Legrand, 47 j, echtg. van A. van Lare (wonende te Nieuwvliet). 10, Theresia Johanna Maria de Smidt, 76 j., wed. van L N Vrielijnck. 12, Elizabeth Johanna Lambregts, 3 weken, d van J J Lambregts en M C Bossand. 14, Johannes Boidin 85 j., echtg. van E Wisse. 25, Euiati Marie Janssens, 69 j ongeh. 30, Virginie de Bruijckere, 83 j, wed van GAP Dellaert. Politierechter te Middelburg. Zitting van 5 Nov. De volgende zaken werden behandeld P A J, 22 j., landbouwer te St. Jansteen, werd ten laste ge legd dat hij op 19 Augustus jl. aldaar F A B heeft geslagen. Eisch f 15 of 15 d. h., uitspr. id. L d P huisvrouw van F J v A, zonder beroep te Sas van Gent werd verdacht dat zij in den nacht van 12 op 13 September aldaar S A met een huissleutel op haar gezicht heeft geslagen. Eisch f 15 of 15 d., uitspraak id. D A P 21 j., landbouwersknecht te Stoppeldijk, werd verdacht dat hij op 20 Sept. H B op den grond heeft geslagen. Eisch f 20 of 20 d. hechtuitspraak idem. M O R 36 jhuisvr. C R zon der beroep, werd verdacht dat zij op 21 September te Hoek J R gewelddadig in haar gezicht heeft geslagen. Eisch f 15 of 15 d., uitspraak f 10 of 10 d. h. E J R 34 jhuisvr. M. S werd ten laste gelegd dat zij op 21 Sept. te Hoek M P op den grond heeft gegooid en aan de haren heeft getrokken. Eisch f 15 of 10 d. h. H B 38 j., arbeider te Honte- nisse, werd verdacht dat hij in den nacht van 19 op 20 Sept. te Hontenisse D P heeft mishan deld door hem in zijn gezicht te stompen Eisch f 20 of 20 d. h. uitspraak idem. S d C, 39 j., koopman te Groede, werd verdacht dat hij op 23 Aug. jl. aldaar opzettelijk den gemeente- en onbezoldigden rijksveldwachtter M P D. die daar surveilleerde, heeft belee- digd. Eisch f 15 of 15 d. hecht, uitspraak idem, Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 9 November. De volgende vonnissen werden uitgesproken DiefstalJ. F. V., 22 j., zonder be oep, Antwerpen, gedetineerd, 3 maanden gev. straf, met aftrek van het voorarrest. Poging tot diefstalF. J. B., 48 jwerkman te Sas van Gent, 1 maand gev. straf, voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. MishandelingE M, G., huisvr. Th. Th., 31 j., zonder beroep, thans te Rotterdam, f 20 of 20 d. hechtenis. Diefstal M. Bhuisvrouw A. Th. d. Bzonder beroep, te Ossenisse, vrijgesproken. Door J. J. v. N., 31 jaar, reiziger te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middel burg van 22 October j.l. waarbij hij ter zake van liet aangeven van een brief met f 2500 waarde, terwijl hij wist dat er niets in zat dan waardeloos papier, op het postkantoor te Axe', is veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 9 maanden. De eisch was 1 jaar en 6 maanden gev. straf. De Officier van Justitie was reeds in hooger beroep gekomen. SPORT. VOETBALLEN. Zondag 7 November speelde de Sluische voetbalclub Zeelan- dia Breskensche Boijs. Met uitslag 4-0 in 't voordeel van Sluis, zoodat deze club welver diend de medaille won. HET HUWELIJK VAN DEN BELGISCHEN KROONPRINS. De Koningin heeft onzen ge zant te Brussel, jhr. dr. C. C. W. F. van Vredenbuich, opgedragen, haar in bijzondere zending, met den rang van ambassadeur, te vertegenwoordigen bij het Ker kelijk huwelijk van den kroon prins van België met de hertogin van Brabant. Aan deze zending zijn toege voegd de schout-bij-nacht K F. Sluijs, chef van den marinestaf, en de le luitenant jhr. C. E J M Verheijen, ordonnance-officier der Koningin. DE AANKOMST VAN PRINSES ASTR1D. De Zweedsche kruiser „Fylgia" welk oorlogsschip in een jacht getransformeerd was, is Zondag morgen omstreeks 9 uur op de reede te Vlissingen aangekomen, waarbij door het bij de Marine haven opgestelde geschut 21 sa luutschoten werden gelost Het op de reede komen van de „Fylgia" leverde een prachtig gezicht op, dat door zeer velen werd gadegeslagen Tal van stoomschepen, die op de reede waren, lieten ook hun begroeting hooren, w. o. ook het geheel gepavoiseerde motorschip ,Van Heutsz". Ook de verschillende marine-vaartuigen waren gepa- voiseerd. Voorafgegaan, geflankeerd en gevolgd door vier torpedobooten van het Z type, stevende de .Fylgia" om ongeveer half 11 de haven binnen, waar gemeerd werd aan een der pontons. Nadat het schip vast lag, begaf de kapitein ter zee W Lam zich aan boord ter begroeting, terwijl ook de Zweedsche gezant Von Ad- lercreuts met zijn echtgenoote zijn opwachting ging maken, zoomede de waarnemende Bel gische gezant Comte de Lalaing De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford, had de opdracht Van H. M, onze Koningin om aan prinses Astrid, die zich met haar moeder, de hertogin van Goth land en met haar zuster Martha aan boord der „Fylgia" bevond, een bloemenhulde te brengen. Mede werd de bruid gehuldigd door mevr. Van Boven, die haar echtgenoot, den heer J. van Bo ven, consul van België en waar nemend vice-consul van Zweden alhier, aan boord vergezelde, terwijl de Zweedsche kolonie te Hilversum en de Belgische kolo nie alhier eveneens bloemen aanboden. Dit laatste werd, nadat zij door den Zweedschen consul waren voorgesteld, gedaan door de jonge dames Decrop en Deroy, waarbij de laatste de prinses als volgt aansprak Mevrouw, Het is een groote eer, die ons te beurt valt de gelegenheid te hebben Uwe Koninklijke Hoog heid uit naam van het Belgisch loodspersoneel, gestationneerd te Vlissingen, onze eerbiedige hulde- bewijzen en onze innige geluk- wenschen aan te bieden Wij wenschen U een vroolijke „inkomste" in ons dierbaar Bel gië toe en bidden God, dat Hij U een lang en gelukkig leven beschikke naast uw doorluchtigen gemaal, onzen prins Leopold, hertog van Brabant Als nederig stoffelijk blijk onzer gevoelens van diepe sympathie en van onwankelbare toewijding, verzoeken wij U, mevrouw, deze enkele bloemen te aanvaarden. Evenals met de officieele per sonen onderhield de prinses zich op beminnelijke wijze met deze jongedames en verklaarde een aangename reis gehad te hebben. Na de begroeting begaven de dames zich door de Koninklijke wachtkamer naar het perron, waar een eerewacht van het op leidingsschip. gecommandeerd door den luitenant ter zee le klasse Josselin de Jonge, opge steld stond Terwijl de vorste lijke personen voorbijgingen, werd de wachtparade geblazen. Tijdens de oogenblikken wachten, tot de Noordduitsche mailtrein, waar mee de hertog van Gothland, met een getrouwde zuster der prinses en haar man, benevens een jon gere broer aankwamen, werd de heer Gasinjet, commissaris van rijks- en gemeente-politie alhier, aan prinses Astrid voorgesteld. Toen de trein aankwam, werd weer een saluut van 21 schoten afgevuurd, welk salvo zich her haalde bij het aan boord gaan der vorstelijke personen. Nadat het Zweedsche volkslied gespeeld was, werd de eerewacht door den hertog geïnspecteerd, waarna allen zich door de Ko ninklijke wachtkamer naar de „Fylgia" begaven, die korten tijd later in vollen vlaggentooi de haven verliet, voorafgegaan door een sleepboot. Met dezelfde be geleiding als bij het binnenko men, stoomde de „Fylgia" de rivier op, waar ze den nacht verbleef om heden te Antwerpen binnen te vallen. Dan wordt ze overgenomen door den Belgi schen loods Willem de Poortere. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat in Brunsbuttel aan boord gekomen zijn de Holland- sche zeeloodsen De Bie van IJmuiden en Klaessen van hier en de rivierloods Kamermans. Een der torpedobooteh, die Zondagmorgen den Zweedschen kruiser moest escorteeren, bekwam een boei in de schroef eiï moest naar Vlissingen terugkeeren. Des middags kon de boot zich weer bij het escorte voegen. Maandagmorgen is de „Fylgia" te Antwerpen aangekomen. Een batterij, opgesteld aan het loods wezen, heeft 33 saluutschoten gelost. De eerewacht stond onder het bevel van kolonel Gilson en het opperbevel van generaal majoor de Posch. Zij was samengesteld uit twee detachementen van het 5e en twee van het 6e linie. Bij de aankomst van de „Fylgia" werd eerst het Zweedsche volks lied en daarna de „Brabangonne, gespeeld, evenals bij het vertrek van den koninklijken trein. VI. Crt. EEN ERNSTIG ONGELUK. Een autobus van de lijn Elle- woutsdijk—Goes is Vrijdag nabij het station Baarland door een zandtrein gegrepen bij het pas- seeren van een onbewaakten overweg' De chauffeur, zekere Louisse, uit Ellewoutsdijk, werd op slag gedood en mej. Mol uit Oudelande werden beiden beenen afgereden. Zij is in zorgwekkende toestand naar het Ziekenhuis te Goes vervoerd. De overige 7 passagiers werden minder ernstig gewond en zijn ter plaatse ver bonden De „Maasbode" meldt nog de volgende bijzonderheden Vrijdagavond omstreeks zes uur heeft er nabij het station te Baarland een zeer ernstig onge«

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2