ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREK Purol lij Kuwe Pailementaiie Wei, en Schrale Huid 6e Jaargang De N.V. P. Z, E. M, Bijtijds Gered. 8RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS HIv ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.2.5 f v. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 'cï .t Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Orukfeer-L'itgever j. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TJN0.'T BRESKEKS p^° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Woensdag 10 November 1926 Nummer 3175 G R A T1 S verzekering voor de abonné's tegen vu ongelukken voor: wat 'De risico gulden bij levens- gld. bij dood Hp gld. bij verlies gld. bij ver- ii gld. bij ver- Atr gld. bij ver- je gld. bij verlies lange ongeschikt- door /h van een hu lies van een éL[] lies van een /n lies van een IH van eiken heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger, van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. werd ontkend. Wij zullen niet herhalen de qualificaties, die'.oen in den socialistische hoek werden vernomen jegens den redacteur van dii orgaan, den heer Sten huis Ingezonden Mededeeling Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Ze nuwsterkende Mijnhardt's Zenuwiabletten Giazen' Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Naar wij vernemen is door den Raad van bestuur aan Burge meester en Wethouders der ge meenten in Zeeuwsch-Viaanderen het volgende schrijven gericht: In verband met de van ver schillende zijden ontvangen be zwaren omtrent het verbruik van electriciteit voor krachl, stelt de Directeur onzer vennootschap voor, de hieronder volgende wij ziging te brengen in het bestaan de tarief voor de levering van electrischen stroom. Van het thans geldende tarief vervalt de bepaling: „Bovendien zal voor het bedrag, waarmede een buiten bovenge noemde avonduren vallende be lasting de hoogste avondbelasting overschrijdt, 35 per kilowatt en per jaar berekend worden Voor de bepaling van hetjaar- lijüs door de gemeente verschul digde bedrag voor gebruik van electrischen stroom zal het totaal aantal verbruikte K W. U. here kend worden naar een grensprijs per K. W. U., welke verband houdt met het quotient van het aantal in een kalenderjaar ver bruikte K. W. U. en de maximale belasting in de speruren van de vier wintermaanden januari, Fe bruari, November en December. De gemiddelde prijs per inge kocht K. W. U. zal niet hooger worden dan de bedragen, die in onderstaande tabel zijn opgege ven. S! ^s> 800 26 4 cent 1700 16 3 cent 850 25 3 cent 1750 16.1 cent 900 24.3 cent 1800 15.8 cent 950 23 4 cent 1850 15.5 cent 1000 22 6 cent 19J0 15.3 cent 1050 21.9 cent 1950 15.1 cent 1100 21.2 cent 2000 14 8 cent 1150 20.6 cent 2100 14 5 cent 1200 20.1 cent 2200 14 1 cent 1250 195 cent 2300 13.8 cent 1300 19.0 cent 2400 13.5 cent 1350 18.6 cent 2500 13.3 cent 1400 182 cent 2600 13,0 cent 1450 17.8 cent 2700 12.8 cent 1500 17.5 cent 2800 12.6 cent 1550 172 cent 2900 12 4 cent 1600 16.9 cent 3000 12.2 cent 1650 16 6 ct. daarboven 12 0cent Uren per jaar berekend met gebruikmaking van het avond maximum. Grensprijs per K. W. U. Uren per jaar berekend met gebruikmaking van het avond- imaximum. -5^ Grensprijs per K. W. U. Een voorbeeld moge dit ver duidelijken. Het jaarlijksch verbruik in een Gemeente is 25000 K. W. U., terwijl de maximale belasting in den spertijd van de wintermaan den 20 K. W. en de maximale belasting buiten de speruren in de wintermaanden 45 K. W. is geweest. Volgens het bestaande tarief zou de berekening zijn als volgt 20 K. W. a f150 f3000. (45 - 20) K. W. a f 35 f 875. 25000 K W. U. af 0.045 f1125. f 5000. De gemiddelde prijs per inge kocht K. W. U is dan 500000 25000 is 20 0 cent. Volgens het nieuwe tarief wordt als volgt gerekend Het jaarlijksch verbruik is 25000 K. W. U en de maximale belasting in den jwinterspertijd 30 K.W., zoodal het aantal uren van het avondmaximum per jaar is 25000 20 is 1250 uren, In de tabel wordt daarvoor een 4 November: Heden stond dan Minister van Kamebeek voor de taak. die zeker een der on dankbaarste is in de parlemen taire geschiedenis: de verdediging van het Belgisch tractaat. Steeds sterker werd de stem van het volk tegen het booze karakter van dit Verdiag, dat wegens zijn vernederend en schadelijk karak ter voor Nederland het „muilkorf verdrag" wordt genoemd De verdedigers van het tractaat wer den de een na den ander tot zwijgen gebracht, en de Minister stond reeds bij den aanvang der behandeling voor een Kamer, die bij voorbaat blijk gaf zich moei lijk te willen laten overtuigen. Intusschen, Minister van Kar- nebeekjis een uitnemend psycho loog, en op meesterlijke wijze heeft hij vermeden een r?cht- streeksche bestrijding zijner tegen standers en zich uitsluitend be paald tot een inwerken op het gevoel van de weifelaars, welke zich in de katholieke en socia listische fracties bevinden. De rede had twee sterke ge deelten: die inzake de Schelde- kwcsties en waarde Minister het algemeene politieke aspect schil derde. Maar opvallend zwak was zijn betoog ter verdediging van het kanaal Antwerpen-Moerdijk. Juist op dit punt had men een forsche verdediging mogen ver wachten, waar verschillende leden o. a. oud-Minister De Visser, hun stem van dit kanaal afhankelijk hebben gemaakt. Hoe uitstekend de redevoering overigens ook was, hoeveel succes de Minister ook oogstte met zijn openhartige uiteenzetting, wij vreezen, dat hij na de stemming toch de ver zuchting zal moeten slaken: Wie een kanaal graaft voor een ander, valt er zelf in. Maar overigens, niettegenstaan de de groote lengte bleet het een tot het einde boeiend betoog, dat tijdens't voorgedragen werd indruk maakte op de overvolle Kamer met de angstig-volgepropte tri bunes en loges. Maar de Minis- 20. DOOR REINHOLD ORTMANN. „In welke betrekking Mijn hemel, in de aangenaamste, die u zich maar denken kunt Ik acht die dame zeer hoog en ben een vurig bewonderaar van haar schoonheid. Het maakt mij ge lukkig, het voorrecht van haar gezelschap te genieten" „U weet heel goed, dat mijn vraag anders bedoeld was. En ik hoop, dat u mij niet verder met gezegden in 't algemeen zoekt te ontwijken, wanneer ik u zeg, dat ik besloten ben, die dame tot mijn vrouw te maken". „Ah I" liet Leiningen zich in blijkbare verrassing ontvallen Met haar goedvinden? wanneer het tenminste vergund is, zulks te vragen I" „Juffrouw Seyfried heeft mij een recht gegeven om aan haar wederliefde te gelooven". „Werkelijk? Met ondubbel zinnige woorden „Met woorden, die naar mijn overtuiging niet verkeerd opgevat ter verkeert in één opzicht in het nadeel: dat niet aanstonds bij stemming kon worden uitgemaakt of hij tegenstanders had bekeerd of weifelaars aan zijn zijde had gekregen. Want nu het verdere debat tot de volgende week is uitgesteld zal mea de minisleri- eele redevoering nog eens rustig kunnen nalezen, en dan ontdaan van alle franje en zonder de charme van dezen Minister. Zeer zeker zal zij tot hernieuwd ern stig nadenken stemmen, en onge twijfeld waren heden de kansen van het verdrag ver' eterd maar het is de groote vraag of de rede uit zakelijk oogpunt bestand zal zijn tegen de critiek, welke zeker niet zal uitblijven! 5 November: Daar het drama van het Belgisch tractaat (in veie bedrijven) eerst de volgende week voortzetting vindt, prijkten heden een tweetal sensatiestukken (helaas geen één-actes) op het parlementaire affiche, n.l. de so cialistische en communistische interpellaties over de militaire relletjes te Assen en Ede. Men kan er verschillend over denken of hiervoor interpellaties noodig waren, of het gebeurde niet even goed bij de begrootings- debatten ter sprake had kunnen zijn gebracht. Hoe het zij, de interpeflanten hebben van hun opzet weinig pleizier beleefd. Immers, Minister Lambooy, die vooropstelde, dat hij het voor gevallene van zeer ernstigen aard acht, en dat hij al het mogelijke zou doen om een herhaling te voorkomen, verklaarde met stel ligheid, dat de uitbarsting een gevolg was van het voortdurend inwerken van de socialistische pers op den geest der soldaten. Onder stijgende verontwaardiging wierp de Minister den interpel- !anten voor de voeten, dat ver band moest worden gelegd tus- schen de socialistische ontwa peningsmeeting en de onlusten. Toen hiertegen protesten weer klonken, vouwde de Minister het orgaan van het N V. V. open, waarin het verband russchen de groote betooging en de opstan digheid der troepen allerminst kunnen worden. Of kunt u aan dezen brief een andere ver klaring geven Hij had het schrijven, dat Magda in Rosenheim voor hem achter gelaten had, uit zijn rugzak ge nomen en gaf het aan zijn met gezel. Het was dr Marolds onverzettelijk besluit, aan den onwaardigen toestand, waartoe hij zich zoo lang had laten dwin gen, een einde te maken en een beslissing uit te lokken, tot welke onaangenaamheden dit ook mocht leiden. Von Leiningen had haastig naar den brief gegrepen en hem snel doorgelezen. De uitdrukking van zijn gelaat scheen onveranderd, toen hij hem teruggaf, alleen in zijn oogen vertoonde zich een eigenaardige flikkering. „Ik feliciteer u, doctor" sprak hij toen. „U zult te benijden zijn, wanneer u uw doel bereikt hebt". „Wanneer ik het bereikt heb Hebt u misschien de bedoe ling, mij daarin te dwarsboomen? „Neen! Tusschen ons kan toch ten slotte niets anders be slissen dan de wil van de dame in kwestie, die wij och, waar om zou het niet gezegd mogen worden die wij beiden lief hebben. En ik geef u mijn woord, doctor,' dat alleen haar wil ge schieden zal. Vindt u het nu goed, dat wij onzen tocht voort zetten? En staat u er nog steeds op, vooraan te gaan ,Ja! verklaarde nu Werner Marold beslist, „ik zal in de eerste plaats dat kleine uitstekende gedeelte daar bovenaan zien te bereiken, terwijl u hier voorloo- pig op deze plaats achterblijft. Daar boven kan ik dan wel het touw voldoende vastmakenu kunt dan veilig en wel volgen". Von Leiningen stemde toe. „Wacht, totdat ik het touw hier aan die betrouwbare rotspunt bevestigd heb", zeide Werner. „ZooNu kan ik het meter voor meter laten vieren, naar mate ik vorder. Het is sterk genoeg, om in elk geval van nood ons beiden te dragen". Verder spraken zij geen woord meer. Werner onderzocht nog eenmaal de lus van het touw, die onder zijn armen door om zijn lichaam gelegd was en sprong toen op het kleine piateautje, vanwaar uit het zoogenaamde paadje begon. Dit paadje was smal en bijna horizontaal loo pend, maa» dikwijls onderbroken door tot op een handbreedte vernauwde uitstekken van den loodrechten rotswand. Zijn lichaam dicht tegen de rotsen geklemd, moest hij zich pas voor pas zijdelings vooruit schuiven, steeds er op bedacht wezen, een steunpunt voor zijn handen te vinden aan een of ander randje of uitstekje van het gesteente. Zelfs de moeilijkste en gevaarlijkste klimpartij over een steile rots van losse steenen had niet inspannender en op windender kunnen zijn dan dit regelmatige omhoog klimmen, met het bewustzijn, boven een afgrond van duizend meters diepte als het ware vrij in de lucht te zweven. Meer dan van zijn groote koelbloedigheid en handigheid was hij afhankelijk van de hoe danigheid van het gesteente, waarvan het losbreken onderzijn tastenden voet of onder zijn zich vastklemmende hand een onver mijdelijken val in den afgrond beteekende. Zooals afgesproken en door de omstandigheden geboden was, liet von Leiningen het touw dat om een vooruitstekende rotspunt geslingerd was, langzaam vieren. Plotseling echter voelde Werner onder zijn armen een ruk, die hem dwong, op de plaats waar hij zich bevond, te blijven staan. Het pad was juist op dat punt zoo smal, dat het nauwelijks Ingez Med. prijs van 19 5 cent per K. W. U. ■opgegeven, zóodat het voor den ingekochten stroom te betalen bedrag wordt 25000 x f0 195 is f4875. Zelfs al ware de belasting buiten de wintersperuren nog hooger geweest dan 45 K W dan wordt volgens de nieuwe regeling voor het totaal per jaar ingekochte aantal K. W. Uren niet meer dan f 4875 berekend. Tot nog toe hebben de Gemeen ten ook in de avonduren van de overige acht maanden een sper tijd ingevoerd met het oog daar op, dat de belasting buiten den winterspertijd niet te hoog zou worden. Aangezien het risico, voor wat betreft de belasting buiten den winterspertijd, met het nieuwe tarief zal wegvallen, is het niet uitgesloten, dat in de avondtijden van de overige acht maanden krachl gebruikt zal wor den. De directeur vestigt echter de aandacht op de waarschijnlijkheid, dat in sommihe nelten het kracht verbruik in den avond storend kan werken op de lichtvoor ziening. Er bestaat kars, dat het licht onru tig zal brar.den en dat de sterkte belangrijk zal afnemen wegens het spanningsverlies, dat door het krachtverbruik zal op treden. Door het bedrijf zijn spannings metingen uitgevoerd, welke een verlies van 18 tot 40 pCt ople verden. Evenredig met dit ver lies gaat vrij zeker ook de licht sterkte achteruit. Lezen en het verrichten van handwerken zal dan in dergelijke gevallen zeer bezwaarlijk zijn. Wij overwegen, met dit tarief eene proef te nemen gedurende één jaar, ingaande 1 Januari 1927. Gaarne zullen wij spoedig van U vernemen, of daarmede wordt ingestemd. Hef ligt voorts in ons voor- eene ruimte genoeg bood voor de geheele lengte van zijn voeten, en bijna loodrecht steeg de ruwe rotswand voor hem op, waaraan hij zich met inspanning van al zijn krachten moest vastklemmen om zich in evenwicht te houden. Slechts langzaam en met de grootste moeite gelukte het hem, het hoofd in de richting te wen den, vanwaar hij gekomen was, om de oorzaak te kunnen ont dekken van het onder de gegeven omstandigheden zoo afschuwelijk gevaarlijke trekken aan het touw. Een enkele blik echter was vol doende, om hem de vreeselijke bedoeling van zijn metgezel te doen inzien. Met vast tegen elkaar geklemde voeten, het bovenlichaam tegen de rotspunt gedrukt, hield von Leiningen het strak aangetrokken touw in beide handen en staarde naar Werner met verschrikkelijk veranderd, door-hevige opwindingvertrokken gelaat. Werner Marolds handen grepen in de rotsen, zoodat zijn nagels braken. .Moordenaar!" schreeuwde hij woest. Maar reeds in hetzelfde oogenblik trok een vernieuwde, heftiger ruk aan het touw hem van zijn onzekere standplaats los en zonder verder nog eenig ge luid te geven, stortte hij achter over in de vreeselijkste diepste (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1