ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Paiiementaife Kalendef. Bijtijds Gered. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. po»t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Orukker-Uitgever- J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK BRESKENS Telefoon No. Postgiro 70179 Abonncments-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 6 e jaargang Zaterdag 6 November 1926 Nummer 3174 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood m* gld. bij verlies ara gld. bij ver- gld. bij ver- i* gld. bij ver voor de abonné's tegen 2uU lanëe ongesc,likt- 1 door van een ÜU lies van een 4[J lies van een 'ies van een ongelukken voor: WWW heid lot werken. «WW een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevailen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. 2 November. De belangstelling voor het Nederlandsch Belgische Verdrag bleek aanmerkelijk te zijn geluwd. Dit was begrijpelijk; immers j 1. Vrijdag hadden de groote tegenstanders het woord gevoerd, terwijl vandaag de beurt was aan eenige verdedigers. Dat de heer Nolens, de Limburgsche afgevaardigde, een voorstander van het Verdrag is, was bekend; wij hoorden echter met geen woord, dat de Katholieke leider namens zijn groep of het grootste deel daarvan sprak. Integendeel, blijkens het gemompel, dat zoo nu en dan ui! de Katholieke fractie opsteeg en waartegen de heer Nolens met stemverheffing inging, zijn er in dezen hoek der Kamer nog weifelaars. Intusschen geen stem zal hij door deze rede hebben gewonnen; zij was minder inhoudrijk dan men van den heer Nolens gewend is, en zijn ge prikkelde wrange toon deed te duidelijk blijken, dat er in zijn fractie verzet is tegen zijn leiding. De heer Heemskerk, de leider der anti-revolutionaire ft actie, ging in zooverre met den heer Nolens mede, dat ook hij een verdrag met België wil, maar zijn rede was doorspekt met zóóveel critiek, dat hij met bezwaard hart zal voorstemmen, terwijl hij tenslotte de hoop uitsprak, dat nadere onderhandelingen België zouden brengen tot de erkenning van de bezwaren, welke hier te lande tegen het Verdrag bestaan. Een geheel ander standpunt werd ingenomen door zijn felsten tegen stander. Ds Kersten, die het Verdrag als onaannemelijk ver werpt, en in het neerwerpen van dit verdrag door België in 1920 een Godsbeschikking ziet. Van de Christelijk Historische fractie sprak tenslotte een voor stander, de heer Tilanus. Diens goed gedocumenteerd betoog over het veiligheidsvraagstuk was ze ker het aanhooren waard, doch vermocht toch weinig belang stelling te trekken. Hoewel de heer Tilanus zich als voorstander 19. DOOR REINHOLD ORTMANN. Maar hij zag niets van dat alles; hij zag alleen nog de wonderlijk mooie oogen die hem veelbelovend schenen toe te lachen, toen hij zijn plaats in het lichte wagentje had ingenomen, en het wuiven van het witte zakdoekje, dat hem noodzaakte, snel zijn hoofd af te wenden, omdat het hem plotseling herin nerde aan een laatsten afscheids groet, dien hij voor enkele weken op het station in Mlinchen had ontvangen. VII. Sedert het eerste morgenkrieken Stegen zij met inspanning van al hun krachten in de eenzame rotsenwildernis omhoog, en Wer ner Marold was reeds lang tot het inzicht gekomen, dat detou- risten niet overdreven hadden, die hem onlangs voor de moeilijk heden en de gevaren van den Weisztop gewaarschuwd hadden. En misschien had de onder deed kennen, wierp hij toch tal van quaesties op die tot voor zichtigheid nopen, en welker be antwoording voor Minister van Karnebeek wellicht heel wat moei lijker zal zijn dan verschillende redevoeringen van tegenstanders. 3 November. De belang telling was heden wat grooter, omdat de eerste spreker was Mr. Mar chant, wiens fractie zich nog niet had uitgesproken over het verdrag. Vele Kamerleden hebbel zich rondom, den leider der vrij zinnig-democraten geschaard,ste len de woorden voor zijn mond weg. Maar al spoedig behoefde omtrent de houding dezer fractie geen twijfel meer te bestaan. Mr. Marchant 'verklaarde, dat zijn fractie tegen het verdrag zal stemmen, al voegde hij er aan toe, dat naar hij hoopte de be zwaren door nieuw overleg zou den worden overwonnen. Tweede spreker was de heer Vliegen, en wie nu de zaal bin nenkwam zou wanen dat een Belg aan het woord was, een Belg, bovendien die zich door gehouden diplomatie door allen zoo verfoeid, heeft vastgelegd. De heer Vliegen vindt alles in het verdrag mooi, acht alle be zwaren tegen het verdiag dwaas heid. Hier was de advocaat van België aan het woord, die alles goedpraatte alsof er geen vuiltje aan de lucht was. De heer Vlie gen schoot met deze verdediging natuurlijk zijn doel ver voorbij, en de Minister zal de verzuch ting hebben geslaagd bewaar mij voor mijn vrienden! Bepaald misnoegen wekte de heer Vliegen in de Kamer toen hij van woord breuk durfde spieken, van een te grabbel gooien van onzen naam; toen hij aan het slot gewaagde van giftige vijandschap welke bij verwerping zou ontstaan, klonken zelfs uit de rijen van zijn partij- genooten „giftige" interrupties. De beer Albarda heeft in de avondvergadering getracht, veel goed te maken van wat zijn par tijgenoot bedorven had. Immers ook de heer Albarda ontpopte zich thans als voorstander van het verdrag, al zou hij het ver- nemingslust van zijn metgezel de moeilijkheden van de onderne ming zonder dringende nood zakelijkheid nog aanzienlijk ver hoogd, doordat deze er op ge wezen had, niet de gewone route, maar den weg over den Engelen berg te nemen, dien hij volgens zijn verzekering-met 't Engelsche touristengezelschap zonder eenig ongeval afgelegd had. Tegelijk met het beklimmen van de zeer steile rotswanden waren de moeilijkheden begonnen daar zij langs een groot aantal sterk vooruitstekende rotsenmoest ten trekken, die zoo glad waren, dat zelfs geen spijkerschoen er een stevig steunpunt kon vinden, en die daarom gedeeltelijk zonder schoeisel beklommen dienden te worden Daarbij voerde de weg, dien zij telkens voorzichtig moes ten verkennen, onophoudelijk langs steile, dikwijls loodrechte afgronden van honderden meters diepte, zoodat een even uitglijden of één misstap gelijk stond met een zeker verderf. Het was Werner Marold vol komen duidelijk, dat het een baldadige lichtzinnigheid geweest was, om dezen halsbrekenden tocht zonder gids en slechts met z'n beiden te ondernemen. Maar hij kon zijn metgezel de erken- drag het liefst amendeeren; thans is al zijn hoop op nieuwe on derhandelingen gevestigd. Na diens rede stond onmid dellijk de communist de Visser op, die zeer agressief den heer Albarda te lijf ging, die immers het vorige jaar blijkens zijn publicaties tegenstander was en nu zijn „draaizou hebben ge nomen ter wille van zijn Bel gische vrienden. De heer de Visser sprak tot bij twaalven, en toen daarop even de Minister aan het woord kwam, kon deze te recht opmerken, dat hij zijn rede beter den volgenden dag kon voortzettenomdat er geen enkel Kamerlid meer aanwezig was! Ingezonden Mededeeling. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en pnregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Hilversumsche draadlooze omroep. EERSTE ZEEUWSCHE AVOND. Het zal onze lezers bekend zijn dat de Hilversumsche Draadlooze Omroep (H. D. O.) van hare op richting af de uitzendingen van het Radio-station der Nederland- sche Seintoestellen Fabriek heeft geoiganiseerd, met de uitzonde ring van een drietal avonden welke zijn geserveerd voor de Katholieke Radio Omroep, de Ned. Chr. Radio vereeniging en de Ver. voor Arbeiders- Radio Ama teurs. Elke Radio amateur kan dag aan dag en avond aan avond ge nieten van de programma's der H. D. O. welke o. m bestaan in het uitzenden van Opera's, Sympho- nie-concerten, Lezingen, Cursus sen in Vreemde talen, Handels wetenschap, Landbouwkunde, Knipcursus, Uurtjes voor Zieken- huizën en Speciale Kinderuurtjes. ning toch niet ontzeggen, dat diens zelfvertrouwen volkomen gerechtigd was en dat Zij zich op ieder oogenblik als meester over den toestand deed kennen. De beminnelijke, steeds tot lichten scherts geneigden baron was hier in de onbegaanbare wildernis op een bijna bovennatuurlijke wijze veranderd. Hij was ernstig en gesloten geworden, over zijn lip pen kwam geen woord, slechts een paar maal een volstrekt nood zakelijke verklaring over den weg, en al zijn zinnen schenen tot in het uiterste gespannen te zijn op het doorzetten van de begonnen onderneming. Bovendien was hij steeds bereid, het grootste deel van het gevaar voor zijn rekening te nemen. Op bedenkelijke plaat sen was hij steeds vooraan, en eerst dan stond hij zijn begeleider toe, hem te volgen, wanneer hij zelf een veilig steunpunt gevon den had en in staat was. hem door middel van het touw, dat hen met elkander verbond, een eenigszins betrouwbare stand plaats te kunnen geven. Het was elf uur, toen zij den zoogenaamden kansel, een klein rotsplateau aan den Voet van den Engelenberg bereikten. Von Lei- ningen stelde voor, hier een oogenblik te rusten, daar zij nu Een groote attractie van de H. D O is wel de groote Steden tocht. Dan wordt een z. g. steden avond georganiseerd. In een of ander centraal punt komen dan verschillende dilettanten vereeni- gingen voor den microfoon en laten zich dan hooren door ge heel Nede land en voor vele tienduizenden luisteraars buiten onze grenzen. Waar men zich bevindt, in de groote werkings feer van den Hilversumsche zen der, kan men met een Radio toestel de kunstprestaties van ons volk, in welke provincie ook, beluisteren. Nu eerst, door deze stedentocht, blijkt dat in Neder land de kunst bloeit, als misschien nergens ter wereld. Op haar groote zwerftocht is de H D. O. thans voor het eerst in Zeeland aangeland. De eerste Zeeuwsche avond zal plaats vin den op Maandag 8 November met een geheel Vlissingsch pro gramma. De Zeeuwsche luister aars zullen dus goed doen dezen avond vrij te houden en hun toe stel af te stemmen op Hilversum. Te 10 uur wordt het program ma gedurende enkele minuten onderbroken ten behoeve van de uirzending der persberichten van het bureau Vaz Dias Een avond als deze vormt uit de aard der zaak een bont pro gramma. De bedoeling van deze stedenavond is zooals gewoonlijk Het beste te laten hooren wat wordt geboden op elk gebied Dat deze avond hieraan zal vol doen, daarvoor zijn ons de na men borg van allemedewerkenden, het geheele programma zal op hoog peil staan. Het programma wordt geheel uitgevoerd in de groote zaal van „de oude vriendschap" groote markt te Vlissingen. in de zaal is een microfoon geplaatst, die langs de telefoonlijn alles door zendt naar Hilversum. Daar wordt een en ander op den Radio-zen der overgedragen en de ether ingezonden. Vele lezers zullen, waarschijnlijk interesse hebben voor het geheimzinnig oor, dat in de zaal alles zal opvangen en doorzenden. Ook den medewer- onmiddellijk voor 't gevaarlijkste gedeelte van de klimpartij ston den. „De rotswand is, zooals u ziet, wel wat erg steil", zeide hij met een opvallend gedwongen po ging, om op zijn gewonen op- gewekten toon te spreken, ,en we kunnen deze moeilijkheid alleen overwinnen door het smalle paadje te volgen, dat u hier tegenover ons ziet beginnen. Op vele plaatsen is het nauwelijks breed genoeg voor een dames voet maar er bevinden zich over al spleten en gleuven in het gesteente, die iemand het beklim men mogelijk maken, voor zoover enfin, voor zoover zij niet onder onzen last bezwijken. Maar wij zullen er wel komen. Het is geen goede bergbeklimmer, die zich niet op zijn toeristengeluk verlaat". Werner Marold zag op naar de steile, bovenaan bepaald over hellende rotswand en wierp dan een snellen blik in de onmee- doogend aan hun voeten gapende, verschrikkelijke diepte. Toen zeide hij „Wanneer ik over de tallooze gevaren van dezen tocht verbon den, beter ingelicht was gewor den, dan zou ik u hierheen waarschijnlijk niet gevolgd zijn, kenden zal het niet aan belang stelling ontbreken. Waar echter de Radio-uitzending hoofdzaak is, zal er slechts een beperkt aan tal plaatsen beschikbaar zijn voor den verkoop, waarbij leden van medewerkende vereenigingen, die kaarten willen afnemen de voor keur genieten. Indien er dan nog kaarten beschikbaar zijn voor het publiek, wordt zulks nader be kend gemaakt per advertentie. Ten slotte zij vermeld dat het bericht omtrent deze Radio-avond dat een week geleden in een ge deelte der Zeeuwsche Pers de ronde deed waarbij het Zuid- Bevelandsch a Cappelle Koor t stedelijk muziekkorpsvan Mid delburg als medewerkenden wor den vermeld, geheel onjuist was, zooals ons van officieele zijde is medegedeeld. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Mij. Vorige week werd te Terneuzen in het Hotel des Pays-Bas ge houden de eeiste Algemeene Vergadering van Aandeelhouders van de Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding Maatschappij, onder Voorzitterschap van Mr P Diele- man, waarbij alle gemeenten ver tegenwoordigd waren. Tot leden van den Raad van Commissarissen werden gekozen: A Adriaansens te Hontenisse, Lid Gemeenteraad, F van Campen. Burgemeester Qraauw en Langen- dam, B Trutfino, burgemeester te Hulst, J W Vienings, burgemees ter te Clinge, A Rosseels, burge meester te Ossenisse, P Vael, wethouder te Sint Jansteen, A Aarnoudts wethouder te Sluis, A AE Hendrikse, burgemeester te IJzendijke, P Erasmus, burg. te Oostburg, D H van Zuijen, bur gemeester te Breskens, J Huisin- ga, burgemeester te Terneuzen, L W G Hoefnaegele, burge meester te Sas van Oent, F Blok, burgemeester te Axel, A Dierick burgemeester te Koewacht, teiwijl Mr P. Dieleman reeds eerder vanwege het College van Oed. Staten van Zeeland tot Commis saris werd benoemd. Tot leden van den Raad van mijnheer von Leiningen 1 Maar daar van een terugkeer nu na tuurlijk geen sprake meer kan zijn, stel ik ten minste de voor waarde, dat wij bij het passeeren der rotswand de rollen omdraaien. Ik geloof een goeden kijk op de vastheid of broosheid van het gesteente te hebben, waarop het hier vóór alles aankomt, en ik zal daarom voorgaan". „Zooals u wilt, doctor I Maar denkt u er wel aan, dat het uw wensch is en niet de mijne". „Het komt niet in mij op, u ook maar eenige verantwoording op te leggen voor iets, wat mo gelijk zou kunnen gebeuren. Maar ik wil, voor wij ons weer op weg begeven, een vraag tot u richten een vraag, waarop u mij als man van eer naar waarheid moet antwoorden". „Dat klinkt erg gewichtig. Vindt u zelf ook niet, doctor, dat de situatie momenteel zich niet erg tot dergelijke besprekingen leent? „Ik kan niet vinden dat zij daartoe slechter geschikt Is dan een an dere. Ik zou van u willen weten, mijnheer von Leiningen, in welke betrekking u staat tot mejuffrouw Magda Seyfried". (Wordt vervolgd)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1