Raadsvergadefing Breskens Dammen. Schrijnende Handen na de Wasch Rechtszaken. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN Woensdag 3 Nov 12.08 12.32 Donderdag 4 12.32 12.56 Vrijdag 5 1 03 1.27 N. Maan Vrijdag 5 November nm. 2.54. Goht voor RljMrialan enz. Woensdag 3 Nov. nam. 4.59 Donderdag 4 4.58 Vrijdag 5 4.57 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 1 Nov. Tarwe f 14 00-f 15.50 Rogge f 11.00-f 12.75 Gerst 112.00-f 13 00 Haver f 9.00-f 10.50 Bruine boonen f 14.00—f 16.50 Kroonerwlen f 15 00-f 25.00. Erwten (Schokers) f 20.- f 35.— Maanzaad f 4.000- f50.00. Boekbespreking» Mijn toetssteen, door C. H. Steenwinkel 3e druk. Uitgave: Oosterbaan en Le Cointre' Goes. Van bovenstaand werkje, be vattende 450 vraagstukken en vormen, geschikt v.fl.l. voor hen, die examen wenschen te doen voor eerste klasse Normaal-of Kweekschool of voor Kommies der Directe belastingen, verscheen reeds een 3e druk, wel een be wijs, dat het boekje zijn weg vindt. Wij kunnen dan ook niet an ders dan het werkje ten zeerste aanbevelen. Vooral voor hen die examen voor Kommies wenschen te doen, bevat het zeer veel goeds. Correspondentie aan de Redactie. 63 B. P. A. Kloos Z. 26, 7, 8, 12/14, 16, 18, 19 22; 24, 29. 35. W. 26, 27, 31/34, 37, 38, 40, 42/44, 47, 50. 64. A. Méandre. Z. 1, 4, 6, 8, 9, 11, 13, 14, 19, 20, 24, 36. W. 17, 22, 25, 28, 29, 32/35, 41 46. Opl. nr. 60: Wit 24-19, 35-30, 26-48, 44-39 wint. niet met oorlogsschepen over de Schelde varen, dan zou Nederland buiten den oorlog kunnen blijven. Ik stem geheel in met generaal v. O., wanneer hij de reserve gevaarlijk acht. Het eenige verschil is dat door mij het gevaar veel ernstiger wordt beschouwd. OUD-KAMERLID COLIJN TEGEN HET VERDRAG. Donderdagavond hield het oud- Kamerlid A Colijn, burgemeester van Nieuwer-Amstel en lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland, te Amstelveen een rede voor de A. R. Kiesvereeniging aldaar over het Ned.-Belgisch verdrag. Spr. liet uitkomen, dat over het algemeen aan het sluiten van verdragen geen aandacht door de bevolking wordt geschonken, maar bij het Nederlandsch-Bel- gisch verdrag zijn de gemoede ren in beweging gebracht, hetgeen volkomen verklaarbaar is. Spr. bezag de quaestie uit economisch, militair en internationaal oogpunt en wees erop, dat bij aanneming van het verdrag de zeggenschap van Nederland over de Schelde in het gedrang komt. Spreker gaat ook nog na hoe de totstandkoming van het ver drag te verklaren is en meende, dat het annexionistisch streven van België er niet vreemd aan zou zijn. Spreker meende dat, hoe men het ook bekijkt, het ook bekijkt, het verdrag niet te aan vaarden is het verdrag biedt ons hoegenaamd geen voordeelen, maar louter nadeelen. Hoewel spr. ook internationaal voelt en zich ten aanzien daarvan geheel aansluit bij minister Van Karne- beek, mag toch ons internationaal voelen niet zoover gaan, dat onze nationale be'angen in verdrukking komen. Het staat voor spr. vast, dat zoo dit verdrag, geboren in de sfeer en in den tijd, die voor ons land ongunstig waren, nu nog moest worden gemaakt, nimmer tot stand zou zijn gekomen. De kiesvereeniging nam aan het eind der vergadering nog een motie aan, die ter kennisneming van de Kamerclub zal worden gebracht, waarin de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, dat de Kamer het verdrag niet zal goed keuren. liijjozoiiden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Heer Redacteur. Daar ik mij niet kan vereenigen met de laatste zinsnede in het verslag van de vergadering van het .Groene Kruis" van Woens dag 1.1., verzoek ik UEd. onder staande in uw blad te willen plaatsenIn dit verslag wordt vermeld dat ik zou hebben ge zegd, dat de vereeniging van Nieuwvliet met andermans veeren zou pronken. Dit is beslist niet waar. Wel heb ik gezegd, dat het wenschelijk was, dat de aan gesloten vereenigingen geen leden van elkander zouden aannemen, doch van pronken met andermans veeren heb ik beslist niet ge sproken. Hoogachtend, H. HUBREGTSE, Secretaris „Groene Kruis" te Zuidzande. Ingezonden Mededeeling. verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct. PUROL Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 29 Oct. De volgende zaken werden behandeld J A V, 22 j., zonder beroep te Antwerpen, thans gedetineerd werd ten laste gelegd dat hij op 5 Oct. te Biervliet, heeft weg genomen een bankbiljet van f 10 een portemonnaie, inhoudende 2 gulden 10 cent, een halvestuiver- stuk en 3 halve centen, toebe- hoorende aan A. d. M. Eisch 3 maanden gev. staf. F J B, 46 jaar, werkman te Sas van Gent, werd beklaagd dat hij op 1 Sept. aldaar te zamen en in vereeniging met met D d' H ter uitvoering van zijn voorne men om goederen weg te nemen, toebehoorende aan Ch L d R, zich heeft begeven naar het kip- pen-hok, gelegen in een boom gaard en daar een spijker heeft gerukt van de deur of afsluiting van het kippenhok, zijnde de uitvoering van het voornemen niet voltooid, doordat de kippen be gonnen te kakelen, en hij op de vlucht is gegaan. Eisch 1 maand gev straf E M G, zonder beroep fe Rotterdam werd ten laste gelegd dat zij op 2 Aug. te St Jan Steen J H P heeft mishandeld door haar aan haar haren te te trekken te trekken. Eisch f 20 of 20 d. h. M B, 49 jaar, huisvr. van A Th d B te Ossenisse werd ten laste gelegd, dat zij omstreeks Februari aldaar heeft weggeno men een riek, toebehoorende aan C R Eisch f 50 of 50 d hecht. A d V 28 jaar, scharenslijper te Oosterhout, werd ten laste ge legd dat hij op 15 Sept. te Phi lippine opzettelijk door misbruik van gezag heeft uitgelokt, dat zijn zesjarig zoontje een plank, toebehoorende aan M d Z heeft weggenomen, doordien hij hem gelast had dat feit te plegen. Eisch f 15 of 15 d hechtenis. op Maandag 1 Nov. 1926. Afwezig met kennisgeving de H.H. du Burck en Cappon. De notulen worden onveran derd vastgeseld na eene kleine opmerking van den heer Mook- hoek. Ingekomen stukken 1. Van Ged. Staten is een uni forme regeling vastgesteld om trent de salarteering van B. en W. en Ontvanger. 2. In het College van zetters zijn aangewezen de heeren Van de Sande en De Hullu. 3. Van A Quaak is een verzoek ingekomen, een lichtpunt aan te brengen achter het huis van De Vlieger. Wegens te laat inkomen, terug naar ts en W. om advies. 4. Van de Oudercommissie is een adres ingezonden, waarin wordt aangedrongen, over te gaan tot aanstelling van een schoolarts. De afd. Volksonderwijs sloot een adhaesiebetuiging bij. De Voorzitter meent, dat dit een zeer moeilijke kwestie is, waar veel meer mee samenhangt, dan men oogenschijnlijk zou denken. Bovendien kan het nog niet behandeld worden, daar het ook pas des morgens is ingeko men Dan meent hij zeker te weten, dat reeds pogingen wor den aangewend, om te komen tot een soortgelijke prov. instelling, Het best was, inlichtingen te vragen bij den heer Fraser te Oostburg, propagandist van het Groene Kruis, die een groot ijve raar voor de instelling schoolarts is. De heer Van Luijk zou het maar willen behandelen. Licht geeft het aanleiding, dat ook an dere gemeenten er dan toe over gaan. Na eenige korte algemeene besprekingen, waarbij de heer Mookhoek meent, dat dan ook een klein ziekenhuis noodig zal zijn tot observeering der zieke kleinen, wordt besloten, eerst het advies van B. en W. af te wach ten. 5. Ged. Staten keuren de ver- huursvoorwaarden van de woning boven het Gemeentehuis niet goed. Ze willen liever de huur ieder jaar opnieuw vastgesteld zien. Aldus vastgesteld. 6. Van den heer W. Carels is bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming tot lid der Commissie van toezicht op het L. O. niet aanneemt. B en W. stellen voor, in zijn plaats no. 2 der lijst, de heer j. de Vlieger, te benoemen. Aangenomen. 7. Verzoek van den heer Andr. Klaassen tot ontheffing van ver gunning-geld, daar hij plm. een half jaar de zaak niet meer drijft. Toegestaan. 8. Van den Bond van Hoofden van Gemeentediensten is een verzoek ingekomen, lid te worden. Het doel is door lezingen enz. hoofden van takken van dienst in te lichten omtrent gemeente vraagstukken. Nadat de heer De Hullu er op gewezen heeft, dat betrokkenen werkelijk van iedere gelegenheid zullen moeten profi teered wordt goedgunstig be schikt. 9. Een dergelijk verzoek is ook gedaan door de Commissie tot werkverruiming in Zeeuwsch- Vlaanderen De heer Luteijn vindt het doel heel mooi, maar meent, dat Breskens eventueele werk gelegenheden best zelf kan rege len, waarmee de heer Van Luijk instemt, Bij stemming wordt het verworpen, met de stemmen der H. H. Van Luijk, Luteijn en de Hullu tegen. 10 Van den dienst der arbeids bemiddeling wordt verzocht een correspondent te benoemen, die zich belast met het inschrijven der werkloozen, om hen aan werk te helpen B. en W. sfellen voor den Secretaris als zoodanig aan te wijzen op een vergoeding van f 100 per jaar, waarvan het Rijk 40% bijdraagt. De heer Van Luijk hoopt op die manier van Steun verlening te kunnen afkomen, want die is hem slecht bevallen, De voorz. meent, dat dat niet zal gaan omdat toch visschers moeilijk naar een andere plaats gezonden kunnen worden, om daar werk te verrichten. Ook over de vis schers is de heer Van Luijk niet te spreken. Velen hebben de steun niet beschouwd als behoef te, maar als iets, om van te plukken. Hij kan dat bewijzen, terwijl er maar een enkele uit zondering is. Hiertegen verzet zich de heer Mookhoek, die meent, dat er natuurlijk uitzonderingen zijn, maar dat velen het werkelijk noodig hadden. Zelfs op het oogenblik gaat het weer heel slecht. Verscheidenen liggen stil, wat ook de heer De Hullu toe stemt. Het voorstel wordt hierna met aig. st. goedgekeurd. 11Spuiplein. Teekeningen van den Rijkstuinbouwconsulent en den gemeente-architect komen ter tafel, waarbij de voorz. opmerkt, dat na lange bespreking B. en W eenige wijziging in het plan van den Rijkstuinbouwconsulent zou willen aanbrengen, welke wijziging hij nader bespreekt. De heer Van Luijk zou geen ruimte rond de muziektent willen, en moet die er toch komen, dan moet ze steeds afgesloten blijven, minstens voor 1 jaar, om de jeugd eerst te leeren, niet alles stuk te maken. Bovendien klinkt muziek het mooist op tamelijken afstand. De Secretaris, na bekomen verlof tot antwoorden, gaat hiermee niet accoord. Indien de tent voor den wind gedeeltelijk moet wor den afgesloten en dit is toevallig juist de voorzijde, dan is de muziek niet te hooren. De heer De Hullu vraagt bloe men aan te brengen De voorz. wil die juist niet om de jongens. Beplanting met hees ters is het beste De raming beloopt plm. f 1000, waarvan f 500f 600 aan grondbewerking. Een dwarse doorgang, zooals de heer Van Luijk vraagt, is on mogelijk. Deze dringt nogmaals op afsluiting aan. Als je des avonds over het Spuiplein gaat, is het er gewoonweg een bende. In Rotterdam is het zelfs zoo erg niet. De heer Mookhoek. Dat woord „bende" vind ik nog al overdre ven gekozen, 't Is werkelijk in Rotterdam bovendien niet beter. De heer de Hullu. Nou, ik woon vlak bij en ik vind het ook erg overdreven voorgesteld. Als er in 't begin wat de hand aan gehou den wordt, zal het best gaan. De heer van Luijk. Nou, om maar eens een voorbeeld te geven van de tegenstelling Breskens- stad: in de stad zullen ze toch in de bioscoop niet in een drink glas p De heer de Hullu. Maar daar hebben ze ook andere gelegen heid. De heer Van Luijk. Als in een bioscoop in Vlissingen de lichten uitgaan, hoor je niets meer. Hier is het een bende. De heer Mookhoek. Ik ben er in Rotterdam in geweest met eenige anderen, en wij waren de eenigen, die kalm waren. Voorzitter. Zullen we maar liever tot ons park terugkeeren en het gewijzigde plan uitvoeren? Omtrent de afsluiting kan dan nog nader besloten worden. Al dus vastgesteld. 12. Suppletoir-kohier honden belasting vastgesteld tot een be drag van f 43 25. Verder werden voorgelezen en vastgesteld de verordening op het L. O., de school-instructie en de schoolgeldenregeling. BEGROOTING 1926/1927. De rekening 1926 sluit met een batig slot van f 11270.02. Bij de post onkosten Gezond heidscommissie ad f 25 51 vraagt de heer Van Luijk, wat daarvoor wordt gedaan. VoorzitterDaar is een lijstje voor bijgevoegd. De heer Van LuijkStaat er toch wel eens wat op? De voorz. reikt het ter controle spreker aan. Onder volgnr. 70 komen de onkosten voor wijkverpleging, B. en W. stellen, naar aanlei ding van een desbetreffend ver zoek der Commissie Wijkverple ging, voor, de subsidie van f 500 op f 750 te brengen, ten einde een tweede Wijkverpleegster te kuunen aanstellen. Met alg. st. goedgevonden. De voorzitter spreekt daarbij echter de volgende wenschen uil: 1. De zuster zal eenmaal per week de Bewaarschool bezoeken. 2. In het Bestuur van Groene Kruis worden een paar vrouwen opgenomen. 3. Bij eventueele instelling schoolarts zal de verpleegster behulpzaam zijn (de heer De Hullu). De post schoolgelden O. L S. vermindert door verschillende omstandigheden van plm. f800 tot f 470, terwijl ze bij de Bijz. School verhoogt. Voor vervolgonderwijs is even als andere jaren f 100 - uitgetrok ken (adres Volksonderwijs) met verwarmd lokaal enz. Goedge vonden. De nieuwe rekening bevat een post „onvoorzien" van f7000 18 en beloopt in inkomsten en uit gaven f60643.75. Nu de lijkwagen is gekomen, blijkt de aarden weg naar de begraafplaats onmogelijk te vol doen. B. en W. stellen dus voor de weg te verharden met kromme klinker. De kosten zijn beraamd op f 650. De heer Van Luijk heeft ge hoord, dat de lijkwagen afgele verd is en had eigenlijk verwacht, dat hij uitgenoodigd zou zijn, den wagen te bezichtigen. Wat de verharding betreft, vindt hij grind beter. Hij stemt de heer Van de Sande toe, dat het on derhoud moeilijker zal zijn, maar kromme klinker kan zoo krom zijn. Hij wil dien weg goed hebben. De voorzitter zegt, dat dat ook de bedoeling is, en zal een monster laten overleggen. De heer de Hullu vraagt, tot hoever die bestrating gaan zal, waarover zich nog eenige dis cussie ontspint. Hierna wordt het voorstel goed gekeurd. Bij de rondvraag vestigt de heer Mookhoek de aandacht op den zeer slechten staat van het Men- netje aan den Kijkuit. Bij de bespreking hierover blijkt de moeilijkheid, een goede opl te vinden, zonder al te groote kosten te moeten maken. Hierbij deelt de Voorz mee, dat B. en W. reeds een paar jaar rondloopen met het plan de dorpsstraat van een trottoir te voorzien, maar dat het om de hooge kosten steeds is uitgesteld. De hierdoor vrijko mende steenen zouden dan heel goed gebruikt kunnen worden, om andere gedeelten op een dege gelijke wijze te bestraten, zooals de weg onderaan langs Crinse, de weg bij Vogelenzang enz. Daar de Menne in dezen tijd van bietenvervoer toch niet in orde gemaakt kan worden, wordt be sloten, nog eens af te wachten. Verder vraagt de heer Mook hoek of, nu de heer P. van de Sande reeds in zijn nieuwe wo ning huist in de dorpsstraat, de straat niet in goeden staat terugge bracht kan worden. De voorz. deelt mede, juist bericht te hebben ontvangen, dat het eerstdaags gebeuren zal. Niets meer aan de orde zijnde, wordt hierna de vergadering gesloten. Wateplandkerhje. Toen Zondagmorgen de landbouwer J. B. M. zich per rijtuig begaf van uit IJzendijke naar huis, had hij het ongeluk dat in de Zevenhof- stedenstiaat zijn paard schrok van een parapluie, waardoor het zijwaarts sprong en het rijtuig terecht kwam op een hoop mac adam, waardoor het omviel en in de sloot terecht kwam. Wonder boven wonder liep een en ander nog al tamelijk goed af. Alleen de vrouw van M. liep vele schrammen op aan haar hoofd. De kap van het rijtuig was geheel en al in elkaar gedrukt. Het paard had zich vrij gewerkt en liep naar huis. Oostbupg, Te Utrecht zijn ge slaagd voor het diploma machine- schrijven tienvinger-systeem, de dames M. de Ridder, Albertha Maat, beiden alhier en Marie Leenhouts te Retranchement, allen leerlingen der R. H. B. S. te Oost burg, alsmede A. P. Bollaert te Utrecht (vroeger Oostburg), resp.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2