13 IpurolI ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN itinnen land. Pailementaire Kalender. rSBHiLSTeit. Bijtijds Gered. I Gesprongen Handen i 1 ruwe huid V~ BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 frsuco p. pc>: f 1,40 A d v e r t e n 11 c p r 8 v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgevcr J, C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BUEK BRESKENS Telefoon No. 21 Postgiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag uur 6e jaargang Zaterdag 30 October 1926 Nummer 3172 GRATIS verzekering «aa gulden bij levens- jsa gld. bij dood it gld. bij verlies tra gld. bij ver- ra gld. bij ver- air gld. bij ver voor de abonné's tegen vf]!] lange ongeschikt- door /h van een Q[1 lies van een 4Q lies van een /n lies van een ongelukken voor: heid tot werken. BB» een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Vcrzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. 26 October. De Voorzitter heeft vandaag wel een heel gemakke lijke taak gehad. De heele middag is heengegaan aan de algemeene beschouwingen over het ontwerp- wegenbelastingwet, zoodat de President niets anders had te doen dan de namen af te roepen van de dertien sprekers, die trachtten over dit onderwerp nog wat nieuws naar voren te bien- gen. Hoewel over het algemeen het ontwerp niet zoo heel gunstig is ontvangen, blijkt toch de meer derheid wel overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van de stich ting van een wegenfonds, ten einde ons land zoo spoedig mogelijk aan een behoorlijk wegennet te helpen. Principieel is het heffen van een weggeld weinig of niet bestredenmen aanvaardt om practische redenen de instelling van een wegenfonds, waartoe de voornaamste gebtui- kers, die een beter wegennet noodig hebben (de houders van motoirijtuigen), een speciale be lasting zullen opbrengen. Het krachtigste argument daarvoor is wel dit, dat indien het Rijk geen wegenbelasting gaat heffen, de provincis het zoo spoedig moge lijk zullen doen, en dan verdient een centrale regeling ongetwijfeld de voorkeur. intusschen is de uitvoering verre van eenvoudig. De Regee ring heeft b. v. het gewicht van de wagens als grondslag voor de belasting genomen, maar ver schillende sprekers hadden liever een bandenbelasting gezien, om dat hij die het meest rijdt ook het meest slijt en ook de zwaar dere motorrijtuigen op die wijze het meest zouden betalen. Maar vooral het hooge tarief bevatte vele punten van aanval. Zoo kon Mr. Droogleever Fortuijn moei lijk heenkomen over het ernstige bezwaar, dat de druk het zwaarst is in de steden, terwijl deze, die reeds goede wegen hebben, er het minst van zullen proiiteeren. 17. DOOR REINHOLD ORTMANN. Telkens keek hij met zonder ling nadenken en peinzenden blik naar Magda's schoon, rustig, opgewekt gelaat. De jonge dame scheen het onderhoud van lieverlede te gaan vervelen. Zij moest een paar maal de zucht tot geeuwen achter haar zakdoekje verbergen en ein delijk zeide zij „De heeren hebben toch zeker voor het middag is, nog tijd ge noeg om alles te bespreken. Maar daar ik er nu toch al toe veroordeeld ben, uw aangenaam gezelschap gedurende twee lange dagen te moeten ontberen,' mag ik toch wel tenminste één van u beiden nog voor een uurtje in beslag nemen. Misschien be schouwt u een wandeling naar de .Roten Wande" als een nut tige vooroefening voor uw klim partij van morgen, doctor I" Werner was direct bereid, en de heer von Leiningen deed geen pogingen, om hun beiden zijn Met name pleitte deze afgevaar digde ook voor vrijstelling van de autobuslijnen, die uitsluitend op het stadsverkeer zijn aange wezen. Men kan reeds concludeeren, dat Minister de Geer ook dit ontwerp er wel door zai krijgen. Een belastingwet moge al niet populair kunnen zijn, in dit bij zondere geval behoeft zij niet impopulair te zijn, mits gevolg wordt gegeven aan den aandrang om het bedrijfsleven geen hooge re lasten op ie leggen dan strikt noodzakelijk is Dat dit op som mige punten in dit ontwerp 't ge val is, werd overtuigend aange toond. 27 October. De Minister van- Financiën heelt een verdediging van hetontwerp-wegenbelasting- wet gegeven, welke niet naliet indruk te maken, en Minister van de Vegte leverde daarop, op zijn bekende humoristische wijze, een aanvullend betoog. Niet ten on rechte merkte Mr. de Geer op, dat dit soort belastingen begeerd zijn zoolang zij er niet zijn. De regeering verzette zich dan ook tegen vrijwel aile geuite wenschen; zij Dieet op haar stuk staan en verdedigde deze belas ting op grond van het motief, dat alle weggebruikers moeten betalen voor de wegen. De Mi nister nam over de voorstelling van het Rijk als bankier van het wegenfonds, en wees aantasting van de Voedingsbronnen van dit fonds met kracht af. Dit gold in de eerste plaats den aandrang tot afschafting van de rijwielbe lasting, en voorts het amendement dat de mogelijkheid wilde schep pen om autobussen, welke reeds door een lol geplaagd worden, vrijstelling of vermindering van weggeld te geven De Minister sprak bij dit laatste zelfs het woord „onaannemelijk" uit en daarvoor sloegen de voorstellers op de vlucht. intusschen deelde de Regee ring mede, dat terwijl het ont werp was gebaseerd op gegevens van Januari 1925 nadere be rekeningen een zoodanige toe neming van het aantal motor gezelschap op te dringen. Met eenige schertsende woorden nam hij afscheid van Magda en ver klaarde, dat hij naar zijn kamer ging om nog eenige br even te schrijven. De beide anderen gin gen in den heerlijken morgen naar buiten om van de krachtige berg lucht te genieten, Ook nu nog bleef Werner op vallend stil en verstrooid. Én eerst toen Magda na meer dan 'n kwartier wandelen den wensch te kennen gaf, op een bank aan den weg wat uit te willen rusten, vroeg hij midden in hun tot nu toe onverschillig en moeizaam voortgesleept gesprek „Zou je mij een groot genoegen willen doen, Magda In den iaatsten tijd had zij de gewoonte aangenomen hem steeds op een plagende, schertsende wijze te antwoorden. Ditmaal ech ter was zijn toon te ernstig daar voor geweest. En zij zeide dan ook vriendelijk „Zeker wanneer het ten minste niet iets onmogelijks is, wat je van me verlangt". .Neenl Je hebt me immers, sedert wij elkaar weergevonden hebben, geleerd om bescheiden te zijn in mijn eischen. Ik wilde je alleen vragen om dit hier vuur mij in bewuting te rijtuigen hadden aangetoond, dat de inkomsten van het wegen fonds ook bij een verlaagd tarief niet beneden de raming zullen dalen. Weshalve de autobus af slag kreeg van f12.50 tot f8.- en de vrachtauto van f 10 - op f6.- per 100 K. G. eigen gewicht. Deze verlagingen werden door de Kamer dankbaar aanvaard, alsmede de nieuwe bepaling, dat de Kroon in bijzondere gevallen geheel of gedeeltelijk vrijstelling kan verleenen en de mededeeling, dat de wegenverbetering snel en krachtig ter hand zal worden genomen en dat een weldra in te dienen wegenwet de afschaf fing van alle tollen zal voor stellen. Ingezonden Mededeeling. Doos30-60-90ct Tube ÖOct. Bij Apoth.en Drogisten Een verkeerde en onnoodige propaganda. Ons volk loopt niet spoedig warm voor zuiver politieke kwes ties, en het is een nationale deugd, dat het de zaken nuchter beziet. Wat politiek-noodzakeiijk is, laat de gemiddelde Nederlander gaarne ter beslissing aan de Volks vertegenwoordiging over, en al leen dan komt de zaak in het midden der belangstelling te staan, wanneer zij als een bepaald on recht wordt gevoeld. Een zoodanige aangelegenheid is ongetwijfeld geworden die van het Belgisch Verdtag, welke ge lukkig geheel buiten de politieke sfeer is gebleven, daar in alle partijen zoowel de weinige voor standers als de vele tegenstan ders worden gevonden. Aan vol komen zakelijke, objectieve voor lichting heeit't niet ontbroken; in nemen, totdat ik met von Leinin gen van mijn bergtocht terug- gekeetd ben'. Hij had het verzegelde couvert uit zijn portefeuille genomen. Magda echter maakte een af werende beweging. „Waarom moet ik dat in be waring nemen?" vroeg zij. ,Het geld zal in de kast van den eer lijken Hann-ToBi,', zonder twijfel veel beter bewaard zijn dan bij mij". „Het zal bij jou net zoo min verloren gaan als bij Hanni-Tobi antwoordde hij aarzelend. „Maar ik ik heb er mijn bijzondere redenen voor, het liever in jouw handen te zien". „En die redenen zijn Mag ik die van je* vernemen „Kijk eens het zou toch kunnen zijn ik reken er wel niet op, maar men moet toch steeds de mogelijkheid in over weging nemen het kon toch wei gebeuren, dat ik dat ik eens niet terugkeerde en in dat geval „O, wat zijn dat nu voor redenen! Wanneer je den tocht voor zoo gevaarlijk houdt, waarom zeg je dan niet eenvoudig tegen den baron, dat je er bij nadere be schouwing toch maar liever van afziet? Wanneer je het wat pijn de pers, in brochures, op verga deringen, zijn de gevolgen van het verdrag aan het publiek voor gehouden. En hoe ingewikkeld het tractaat op zichzelf ook is, men kan veiljg aannemen dat, werd het aaneen referendum on derworpen, het door ons volk met een verpletterende meerder heid zou worden afgewezen. Inderdaad heeft zich aan de hand van rustige en deskundige voorlichting een uitgesproken volksovertuiging gevestigd. In tusschen wordt in de laatste da gen, door middel van groote advertenties in de dagbladen en van suggestieve reclameplaten, de „kiezer" geweldig bestookt. Uit welke beurzen deze kostbare, anonieme campagne wordt be kostigd, is niet bekend; zij wekt echter den schijn, als zouden uitsluitend grootkapitalistische be langen door het Verdrag worden geschaad. En een zoodanige indruk zou geheel onjuist zijn; immers de volksovertuiging is vooral ge grond op het beset, dat in de eerste plaats groote groepen van neringdoenden en arbeiders door dit Verdrag worden bedreigd, en voorts op het feit, dat het nati onaal bewustzijn wordt verloo chend door een te groote toe- geefelijkheid; dat het nationaal prestige wordt geschaad door een poging om door zelfvernede ring de vriendschap van de Bel gische groep te koopen; dat der halve de algemeene gemeenschaps belangen en niet de particuliere belangen van enkelen, zich tegen dit anti-nationale Verdrag verzet ten. Eveneens is het daarom ge heel onnoodig, een beroep op de „kiezers" te doen om druk uit te oefenen op hun afgevaardig den. Men mag aannemen, dat ook zonder dat onze Volksvertegen woordigers rekening zullen hou den met wat in het volksbesef als een algemeen belang wordt gevoeld, en dat zij voldoende karaktervastheid bezitten om weer stand te bieden aan elke poging om die volksovertuiging als van minder groote waarde en betee- kenis voor te stellen! lijk vindt om hem dat te zeggen, wil ik het ook wel voor je doen. „Neen neen onder geen voorwaarde weersprak hij haar haastig „Je begrijpt mij verkeerd, wanneer je gelooft, dat ik eenige angst gevoel voor mijn leven. Ik denk aan de mogelijkheid van een ongeval niet anders dan men denkt aan de mogelijkheid van een spoorwegongeluk wanneer men een reis onderneemt. En wanneer het nu in jouw macht staat, mij voor deze hoogst on waarschijnlijke gebeurtenis gerust te stellen, waarom wil je je er dan tegen verzetten om aan mijn verzoek te voldoen „Maar ik begrijp niet, in hoe verre het tot jouw geruststelling kan dienen, dat geld juist in mijn handen te weten". „Vergun mij dan het je uit te leggen. Je weet dat ik geen naaste bloedverwanten heb - alleen nog een paar heel ver verwijderde familieleden, die ik nauwelijks bij name ken. Aan hen zou ik bij mijn overlijden tt$t kleine vermogen te beurt vallen, dat in mijn vaderland achtergelaten heb, en zij ontvin gen dan meer, dan zij op grond van onze verre verwantschap zouden durven verwachten. Deze sotn echter, die ik zelf geheel Ingezonden Mededeeling. Hoestende Kinderen geett men de verzachtende, hoeststillende Mijnhardt's Thijmsiroop Bij Apothekers en Drogisten. Fla con 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hier op. NEDERLANDSCH FABRICAAT. In „de Financier" is deze week een metaalindustrieel aan het woord. Hij vertelt het volgende staaltje van ambtelijke waardeering van het Nederlandsche fabrikaat „ln den oorlog kreeg een Metaalindustrie bezoek van enke le autoriteiten van het Ministerie van Oorlog. Het doel was be zichtiging van de fabriek, om evenlueel inet den Nederlandschen fabrikant van gedachten te wis selen over de vervaardiging vat: artikelen, welke tot nu toe door het Ministerie van Oorlog in Duitschland bij de firma Krupp waren besteld Zeer verwondert waren de heeren, toen zij zagen, dat de fabriek waarvan zij nog nooit gehoord hadden, de artike len, welke zij wenschten aan te schaffen, serie-gewijze vervaar digde. De fabrikant deelde toen den heeren mede, dat hij tallo'oze malen vergeefs beproefd had zijn artikelen aan den Nederlandschen Staat te verkoopen. Hij kreeg als regel ten antwoord, dat zulke artikelen in Duitschland werden besteld, waar men ervaring had Nog vreemder keken de heerer. echter op, toen de fabrikant bestellingen toonde van buiten- landsche regeeringen „Onder deze weinige waardee ring heeft de Nederlandsche metaalnijverhiid steeds te lijden gehad. Misschien is deze weinige waardeering en de weinige sym pathie historisch te verklaren. Toen Nederland nog niet door overbevolking gedwongen werd te industrialiseeren, d. w. z niet gedwongen werd arbeid in den vorm van exportgoederen naar onverwacht in mijn bezit gekre gen heb, zou ik in het veronder stelde geval, niet in handen wil len zien, maar ik wees er niet boos om Magda 1 ik zou je willen vragen om het te beschou wen als een kleine erfenis, die ik je achtergelaten heb". Thans scheen haar toch het oogenblik gekomen aan het ge sprek een minder ernstige wen ding te geven. „Een soort testament dus 1" Vergeef me, maar ik gevoel me heusch niet in staat, die gansche geschiedenis zoo tragisch op te nemen. De baron heeft zijn kostbaar leven en de vele kleine genoegens die het hem nog zal geven, veel te lief dan dat hij dat alles lichtzinnig op het spel zou zetten. Onder zijn bescher ming weet ik je zóo zeker, dat ik er wel voor zal oppassen mis bruik te maken van je momen teel edelmoedige stemming". „Maar je wilt het geld toch wel in bewaring nemen niet waar of weiger je dat ook „Wanneer het werkelijk zoo'n groote geruststelling voor je is nu, dan wil ik-dat wel doen 1 Maar het is toch wel vroeg ge noeg, wanneer je het mij bij je vertrek overhandigt. (Wordt vervolgd)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1