Plato! lins. Het Reizend Drankweer Museum. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN Woensdag 27 Oct. 5.— 5.24 Donderdag 28 5.52 6.16 Vrijdag 29 7.02 7.26 L. Kw. Donderdag 28 Oct. vm. 11.17 Mobi vos» Rl(wl»lcn «na. Woensdag 27 Oct. nam. 5.13 Donderdag 28 5.10 Vrijdag 29 5.08 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 Oct. Tarwe f 14 00-f 15.50 Rogge f 11.00-f 12.50 Gerst fl 1.00-f 13 00 Haver f 9.00-f 10.00 Bruine boonen f 15.00—f 17. Kroonerwten f 16.00 f25.00. Erwten (Schokers) f 16.- f 32.— Maanzaad f 42.00- f47.00. nu winterkleeren en kachels te voorschijn gehaald worden en een ieder zich tracht te wapenen voor de aanstaende wintermaanden, nu achten wij het niet van belang ontbloot onze lezers te wijzen op de lastige ongemakken van ons grillig en vochtig klimaat, zooals koude vatten, influenza, rheuma- tische pijnen en wat de winter ons nog meer brengen kan. Het is bijna vanzelfsprekend, waar de lucht in ons laag gele gen land zoo'n hoog vochtgehalte heeft en weergesteldheid en tem peratuur zoo dikwijls wijzigen, dat bijna iedereen, vooral in het najaar en in den winter, meerma- malen koude vat. Op zichzelf genomen is verkouden zijn niet erg, wij zijn het helaas maar al te dikwijls. Erger is het wanneer men een gevatte koude niet be strijdt, denkende dat deze vanzelf wel overgaat. Hoewel dit in som mige gevallen waar mag zijn, mogen we toch niet vergeten dat vele pijnlijke en lastige ongemak ken door koude vatten kunnen ontstaan. Wij noemen b. v. pijnen in spieren en gewrichten, aange- zichtspijnen, koorts, influenza en griep. Deze zijn meestal van voorbijgaande aard en, mits men zijn gezondheid en de natuur te hulp komt en het goede genees middel kiest, in enkeie dagen genezen. Doch ook ernstiger kwa len, zooals rheumatiek, ischias en soortgelijke ziekten ontstaan vaak doordat men een gevatte koude verwaarloosd heeft. Stati stieken wijzen uit dat door ge vatte koude en hare gevolgen, jaarlijks millioenen guldens aan ziektedagen verloren gaan. Het zou ons te ver voeren hiervan thans alle details weer te geven het is dan ook enkel onze be doeling, nu de winter voor de deur staat, in het algemeen belang te waarschuwen tegen de gevol gen van koude en vocht. De wetenschap bezit vele middelen om bovenvermelde ziekten en ongemakken te bestrijden en te genezen. Onder deze wenschen wij de aandacht te vestigen op Mijnhardt s Sanapirin-tabletten. Reeds jaren worden deze door hare genezende en pijnstillende werking terecht aanbevolen. Bo vendien zijn Sanapirin-tabletten een product van vaderlandschen bodem en is het onbetwistbaar vastgesteld dat Nederlandsche geneesmiddels tot de beste behoo- ren welke wij kennen. Wanneer wij daar tog aan toevoegen dat Sanapirin-tabletten uit dezelfde pharmace atische fabriek afkom stig zijn waar ook Purol, het bekende middel voor genezing en verfraaiing der huid, wordt gemaakt en de fabricatie onder toezicht van een apotheker ge schiedt, cian kunnen wij onzen lezers veilig aanraden het vol gende rijmpje te onthouden en zoo noodig in toepassing te brengen Laat bij gevatte koude en pijn Sanapirin Uw helper zijn 1 Men schrijft ons over dit mu seum dat te Oostburg op 29 October tot en met 1 November geopend zal zijn, het volgende Degenen die voor eenige jaren het Reizend Drankweer Museum in Nederland hebben opgericht wilden door middel van tentoon stellingen meer bekendheid ge ven omtrent alcoholisme en wat met alcoholgebruik en -misbruik verband houdt. Zij hebben daar voor cijfers en gegevens verza meld en hebben getracht deze zoo boeiend mogelijk weer te geven. Naar de meening van de talrijke bezoekers, die in ons land aan de tentoonstelling een bezoek brachten, zijn zij daarin wel geslaagd. Zij wisten dat wanneer men bij het publiek zou komen met getallen en lijnen, men er niet in zou slagen de aandacht te vestigen op die din gen, waar men nu eenmaal de aandacht op wilde roepen. Daarom hebben zij getracht alles uit te beelden op een ma nier, waardoor men wel gedwon gen is er op te letten, omdat van zelf de nieuwsgierigheid wordt opgewekt. Het is niet mogelijk hier een opsomming te geven van alles wat er te zien is Men vindt er wetenswaardigs over de alcohol houdende dranken, over de plaat sen in ons land en buiten ons land waar ze gedronken worden. Verschillende streken worden met elkaar vergeleken. Men kan er zien en tevens vernemen hoeveel er in Holland wordt verbruikt aan alcoholhoudende dranken, men wordt er ingelicht over de werking van de alcohol op de nakomelingschap, over het aantal menschen die misdaden deden onder den invloed van de drank, over de werking van de alcohol op het menschelijk bestaan, op levensduur en gezondheid. Het verband tusschen drankgebruik en tuberculose-sterfte, de invloed bij uithoudingsvermogen, sport, enz., wat niet al, wordt er aan getoond Degenen, die zich van het al cohol-vraagstuk op de hoogte willen stellen, kunnen thans van deze gelegenheid gebruikmaken, maar ook aan hen die om welke reden ook minder belang aan de zaak schenken, wordt een bezoek .aangeraden. Het alcoholvraag stuk is immers een maatschap pelijk vraagstuk. Iedereen, die wat voelt voor de vragen van zijn tijd zal er kennis willen mee maken. Velen zullen op de opening, Vrijdag 29 October te 7 uur tegenwoordig zijn. Ds J. Scholte uit St. Anna ter Mdiden zal een inleidend woordje spreken en de heer Harders uit Amsterdam, leider van het mu seum zal tevens een korte rede houden. Allen daar heen In verschillende gemeenten brachten de hoofden van school met de meisjes en de jongens van de hoogste klassen een be zoek aan het „Reizend Drank weer museum". De leerlingen van de middelbare onderwijsin richtingen deden dit onder lei ding van een leeraar. Hier te Oostburg en omstreken zou dit ook kunnen geschieden, ledereen is welkom, iedereen kan de ten toonstelling gaan bekijken daar de inkomprijs op een dubbeltje is gesteld. IJzendijke. Zaterdagmorgen vergaderde de Raad onzer ge meente. Alle leden waren tegen woordig. Als eenigst punt op de agenda stondBenoeming vertegenwoor diger der gemeente en eventueele plaatsvervanger ter vergadering Waterleiding-commissie. De gemeente heeft recht op vier stemmen. Tot vertegenwoordiger wordt met algemeene stemmen benoemd de Ed Achtb. Heer A. AE. Hen- drikse, Burgemeester en de heer C. J. Sturm, Secretaris. De benoemden danken den Raad voor hun benoeming en geven de belofte hen zooveel mogelijk op de hoogte te houden van alles wat op het gebied van Waterleiding wordt behandeld, vooral wat de finantieele belan gen der gemeente betreft Nadat het tarief der in gebruik te nemen Lijkwagen was vast gesteld, en was medegedeeld, dat vaste dragers zullen aangesteld worden, werd de vergadering gesloten. Groede, Donderdag 21 Oct. werd aan de Openbare Lagere School A alhier weer een ouder avond gehouden. Het aantal bezoekers was grooter dan de vorige maal. Na een kort openingswoord van het Hoofd der school, werd door den secretaris der ouder commissie een keurig jaarverslag uitgebracht. Duidelijk bleek daar uit, dat de commissie nuttig werk had verricht. Door het Hoofd der school werd een inleiding gehouden over rapporten. Het geven van rap porten aan de leerlingen werd door den heer Waelput uiteen gezet De beteekenis van ons Lager Onderwijs en waarom Her- hahngsonderwijs voor de leer lingen, die de school verlaten, nuttig en onontbeerlijk is. in de pauze, waarin de aan wezigen onthaald werden op thee en sigaren, konden de ouders het schriftelijk werk hunner leerlin gen inzien en aan het personeel inlichtingen vragen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Bij de rondvraag bracht de voorzitter der oudercommissie dank aan de sprekers en aan de dames, die voor de thee hadden gezorgd. Verschillende aanwe zigen stelden nog enkele vragen, die door het Hoofd der school werden beantwoord. Daarna werd deze nuttige en geanimeerde vergadering na een slotwoord door den voorzitter gesloten. Schoondijke. Zaterdag j.l. vergaderde alhier in „De Zwaan" de Afd. W. Z Vlaanderen van het Ned. Onderwijzers-Genoot schap onder presideum van den vice-voorzitter de heer Hoste; de voorzitter, de heer Bosdijk, is nog steeds ongesteld Tegenwoordig waren 9 leden, waaronder het nieuwe lid, de heer Van Lare, hoofd der Openb. school te Kruisdijk, die door den voorzitter hartelijk werd ver welkomd. De contributie over 1927 werd weer op 7/,6 pCt. vastgesteld, te betalen in 4 termijnen. Voortaan zullen de vergade ringen gehouden worden in Januari, April, Juli en October. De heer De Vogelaar van Biervliet bracht a's afgevaardigde verslag uit van het huishoudelijk gedeelte van de Alg. vergadering, gehouden in Augustus 1.1. te Enschedé. Bij het referendum over de conclusies van het Pacificatie rapport waren alle stemmen voor de voorstellen der commissie de beide amendementen werden verworpen. Bij de bespreking van het ver werven van nieuwe leden werd gewezen op degenen, die ner gens lid van zijn, de zoogenaamde „klaploopers". De circulaires van het Hoofd bestuur werden na uitvoerige discussies voor kennisgeving aan genomen. ook die van de afd. Rotterdam over oneerlijke con currentie van het bijz. onderwijs. Aardenburg. Bij Ministe- rieële beschikking is benoemd tot controleur bij den Planten-Ziek- tenkundigen Dienst, de heer C. M. v/d Broecke te Aardenburg, en tot hulpcontroleur, de heer M. de Koning aldaar. Aan deze ambtenaren is o. a. opgedragen de keuring van con sumptie-aardappelen geëxporteerd uit West Zeeuwsch-Vlaanderen, en het afgeven van certificaten. St.Kruia. Woensdag j 1. kwam de Raad dezer gemeente in vol tallige vergadering bijeen; nadat de notulen der vorige vergadering ongewijzigd waren vastgesteld en eenige ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, werd de gemeentebegrooting voor 1926 gewijzigd met het oog op de Rijksvergoeding. Met algemeene stemmen besloot de Raad niet in te gaan op de jongste, door den Commissaris der Koningin voorgestelde ver hooging van jaarwedde van den gemeente-veldwachter. Nadat van gedachten is gewis seld over de aanvrage van het Bestuur van het Wit-Gele Kruis te Aardenburg om te beginnen met 1926 een jaarlijksche subsi die van f 150 wordt eveneens aan het Wit-Gele Kruis te Oostburg een subsidie van f 30 per jaar tot wederopzegging verleend. Op voorstel van het dagelijksch bestuur wordt besloten tot een maximum van f 5000 aan kasgeld uit te zetten bij twee bepaalde lijk aangewezen banken. Op voorstel van den heer Bonle zal in een volgende vergadering uitgemaakt worden, of de gemeen te-ambtenaren in den vervolge al dan niet vrijgesteld zullen blij ven van de betaling van pensi oensbijdragen. Op een vraag van den heer Hubregtse omtrent den wateraf voer in de Roeselaerestraat zegt de voorzitter een onderzoek toe. Sluis. Het is een goed idee, van de directie van de bioscoop alhier, om de film „IJslandsche Visser" (vertaling van het be kende Fransche werk Pecheurs d' IJslande van Pierre Loti) te vertoonen. Vooral goed omdat vele H. B. S. ers nu van deze film konden genieten ook voor hun eindexamen. De toch al ruime zaal was dan ook overvol. En 't was de moeite waard deze film te zien spelen. Hartroerende momenten werden afgewisseld door komische ta bleaux. Bij de vischvangst te IJsland werden prachtige kleur- schakeeringen aangeboden, zoo dat het over 't geheel genomen een pracht film was. Het geheel werd opgeluisterd door 't Sluis- sche strijkje, dat gepaste nummers tengehoore bracht. Sluis Nu het kanaal van Sluis naar Brugge weer op ge woon peil is (men weet dat wegens werkzaamheden deze vaart afgetrokken geweest is) was het te voorzien, dat weldra hier weer een bedrijvige drukte zou heerschen vanwege de bieten campagne en aardappelen-ver voer. Het kanaal ligt dan ook vol met schepen, die zoo gauw ze zijn geladen terug naar de fabriek varen. De suikerbieten en aardappelen worden goed betaald, zoodat vele boeren uit den omtrek hun waren hier komen leveren. Het is ook weer een voordeel voor de werk- loozen, die nu weer volop werk hebben Sluis, Bij de laatstleden ge houden aanbesteding van het schilderen van het houtwerk en de wijzerplaat der Stadhuistoren alhier, waren de volgende in schrijvers J. P. Daansen, voor f 188 60 Jac. Wage f 179 50 P. J. van Horck f 165.50 Het werk werd aan den laag- sten inschrijver gegund. Hoofdplaat. Vrijdag 22 October werd alhier aanbesteed het bouwen van een openbare lagere school. Ingeschreven werd door de heeren P. F. Barra, Groede f14300 Jac Cornelis en Reijnhout IJzendijke f 13450 W. L Hoevenagel, Biervl. f 13148 L. B. Verstraete, alhier f 12761 J.P. H. Dierick f 12548 E. P. v. d. WaeterenW. P. Schilleman, Biervl. f 12455 W. de Vlieger, Breskens f 12370 A. Luteijn, Breskens f 12354 Th. Wieleman, alhier f11480 Oostburg Een motorrijder, komende van Molentjeskermis te Maldeghem, verloor Zondagavond op den Rijksweg tusschen Draai brug en Oostburg zijn duorijder. Door het al te krachtig remmen kwam hij over zijn stuur op den grond tereeht. Met eenige schram men aan de handen kwam hij er evenwel nog goed af. Minder gelukkig trof zijn metgezel het, dien hij hevig bloedende op den weg vond liggen. Te voet, daar de motor weigerde te werken, heeft daarna de motorrijder, ze kere v. H. uit Groede, genees kundige hulp te Oostburg. inge roepen. De dokter heeft, na eenige wonden boven het oog te hebben verbonden, de patient, zekere H. eveneens uit Groede, naar het St. Anthoniusgesticht doen overbrengen. De motorfiets is door de po litie in beslag genomen. Oostburg Maandagmiddag kwam de Raad der gemeente alhier in openbare zitting, onder Voorzitterschap van den Burge meester, bijeen. Tegenwoordig alle leden. Onder de ingekomen stukken bevinden zich, het pro ces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger; een be sluit van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van het besluit tot wijziging der begroo ting 1925 en definitieve goed keuring der begrooting 1926; schrijven van Ged. Staten inzake regeling jaarwedde Burgemeesters Secretarissen Ontvanger en Wet houders; bericht van on'vangst van Ged. Staten strafverordening inzake wijziging politieverorde ning: schrijven van het zelfde college waarbij medegedeeld wordt de goedkeuring van Ged. Staten en van den Minister van Binnenlandsche Zaken inzake de verdeeling der gemeente in twee stemdistricten; schrijven houden de Koninklijke goedkeuring der verordening op de heffing van begrafenisrechten en een circu laire van de commissie tot werk verruiming in Zeeuwsch-Vlaande ren Alle bovenstaande stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter deelt mede dat hem door het Bestuur van den Brugschevaartpolder is gevraagd, een aldaar te plaatsen waterge maal, op het electrisch net aan te sluiten. De afstand van het gemaal tot de laatste paal van het electrisch net bedraagt 313 Meter; de kosten van aanleg van het net zullen op f 475 komen te staan, waarvan 13 pCt. of f62. garantie betaald zal moeten wor den. De Voorzitter stelt voor op de gestelde voorwaarden het verzoek van het Bestuur van het gemaal in te willigen Met alge meene stemmen wordt aldus besloten de aansluiting tot stand te brengen. Aan de orde is het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening op de Paardenmarkt. De Voorzitter deelt mede dat bij het College van Burgemeester en Wethouders de klacht is ingekomen dat de Paardenmarkt alhier in Juli en November te laat komt, in ver band met de Paardenmarkt in die beide maanden te Brugge. Ver zocht wordt nu die Markt alhier 2 dagen vroeger te stellen. Bur gemeester en Wethouders stellen in verband hiermede voor de desbetreffende verordening te wijzigen in dien zin, met deze uitzondering, dat, mocht de Markt dag door deze regeling op een Zondag vallen, de vervroeging niet 2 maar 3 dagen zal bedra gen. Aldus wordt besloten. Ter tafel wordt gebracht de verordening voor het gas- en electrisch bedrijf, bedoeld bij art. 114bis der Gemeentewet. De Voor zitter stelt voor daar deze ver ordening vrij uitvoerig is en moeilijk bij enkele voorlezing zal te beoordeelen zijn, deze bij de leden te doen circuleeren zoodat de leden gelegenheid hebben deze te bestudeeren. Overeenkomstig Ijet voorstel van den Voorzitter wordt besloten. Daarna komt in behandeling de vaststelling der jaarwedde van den directeur der gemeente bedrijven. De Voorzitter zegt, dat nog niet definitief geregeld is de jaarwedde van den heer 1. Wes dorp, directeur van het Gas en Electrisch bedrijf. Tot het vorige jaar had de directeur die toen nog in dienst stond van de M. A. B. E. G. te Utrecht, f 1800, met eenige emolumenten deze jaarwedde is toen op voorstel van de Directie der „Mabeg', verhoogd tot f2450, met dezelfde emolumenten, maar dan onder beding, dat, zoo de gemeente tot electrificatie mocht overgaan, Wesdorp zich tegen de vastge stelde belooning beschikbaar zou stellen; deze heeft toen hiermede instemming betuigd. Burgemeester en Wethouders stellen thans voor de jaarwedde van den directeur op f2450 te stellen waaronder begrepen ver goeding voor het houden van kantoor met de emolumenten, vrij wonen, vrij vuur en licht; vrij van personeele lasten en 10 pCt. in de installatiewinst, alles met ingang van 1 Juli 1926. Met algemeene stemmen wordl

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2