ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Pailementaire Kalender, Ls winter nadert» Bijtijds Gered. Schrale Lippen BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 m«tanden f 1.25 f p. pc?t i,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J, C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK BRESKENS Abonnement»-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen lot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 6e jaargang Woensdag 27 October 1926 Nummer 3171 GRATIS verzekering gulden bij levens- .«t gld. bij dood mtr gld. bij verlies t>£ gld. bij ver- is gld. bij ver- gld. bij ver- J e gld. bij verlies voor de abonné's tegen vM!] lange ongeschikt- JHm door /h van een hy lies van een AH lies van een /h lies van een iy van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gen verlaging van de personeele belasting, indien niet voor een goede compensatie voor de ge meenten werd zorg gedragen. Het was een technisch debat, met veel cijfers, doch waaruit ook reeds voor den leek viel at te ieiden, dat de verlichting van de inkomstenbelasting wel zal worden, goedgekeurd. Doch over de andere ontwerpen zal de be slissing zeker niet zonder strijd vallen! 20 October Minister de Geer heeft heden in een uitvoerige rede zijn belastingvoorstellen ver dedigd. Stippen wij allereerst aan de belangrijke mededeelingen, in den loop van die rede gedaan, dat een wetsontwerp tot het te gengaan van z. g. kapitaalviucht gereed is, en dat de verlaging der spoorwegtarieven hef daarvan gehoopte resultaat heeft, dat weer meer in de hoogere klassen wordt gereisd. Overigens kon men, na hetgeen de Minister bij het over leg "met de Commissie van Voor bereiding en in de Millioenennota had betoogd, geen verrassende mededeelingen meer verwachten. Met nadruk betoogde de Minister, dat men thans belastingverlaging moet laten vóórgaan bij een versnelde aflossing der crisisuit gaven, teneinde weder tot pen normaal welvaartspeil te kunnen terugkeeren. De Minister herin nerde in dit verband aan zijn- vroeger gedane mededeeling, dat iemand met een matig inkomen uit vermogen beter in het buiten land kan gaan rentenieren dan hier te blijven zelfs al krijgt hij er een goede betrekking bij. Waar de Minister dit argument uitslui tend bezigde om de noodzakelijk heid van belasting verlaging te bepleiten, volgt hieruit dat zoo danige verlaging overbodig zal maken maatregelen tot het be dwingen van de kapitaalviucht, van welker uitwerking men waar lijk niet zooveel heil behoeft te verwachten. Overigens had de Minister meer in het bijzonder te verde digen zijn voorstellen tot verlaging van het successierecht en van de personeele belasting. Wat de successiebelasting betreft, betoog de de Minister, dat deze zoo hoog is dat zij zelfs in de rechte lijn kapitaal stuk slaat, en hij kon zich in dit verband met succes beroepen op den heer Wibaut, die net een „doodzon de in ieder economisch stelsel" heeft genoemd, wanneer jaarlijks geen belangrijk deel der gewone uitgaven uit kapitaal-wordt be streden. En wat de personeele belasting aangaat, meende de Minister, dat het Rijk zich toch niet kan laten weerhouden om tot belastingverlaging over te gaan omdat de gemeenten opcenten heffen, waarbij hij becijferde, dat het nadeel van de verschuiving zeer gering is. En hij stond wel heel sterk toen hij de heeren ter Laan en Vliegen voorhield In 1923 werd gezegd, dat het land en de Kamer belasting verlaging wilden, doch niet de Regeering; ik heb die verlaging toen in' uitzicht gesteld, en zoodra ik opnieuw Minister werd heb ik woord gehouden maar nu wilt gij niet 21 October. De Hagenaar, die van het Binnenhof wel eens iets meer wil leeren kennen dan het vermaarde boekenstalletje van Blok en de drooggelegde fontein; de provinctaal, die door de pers verslagen in zijn courant naar het Kamergebouw wordt gelokt; de vreemdeling, dfe in de Residen tie door een roodneuzigen dienst man is opgevangen om argeloos naar de vergaderzalen der Eerste en Tweede Kamer te worden ge dreven zij allen betreden met vurige verbeelding en hoogge spannen verwachting den tempel onzer Volksvertegenwoordiging. Edoch hoe groot is meest al de ontgoocheling! in plaats van een plechtige bijeenkomst in 's Lands verga derzaal, met Volksvertegenwoor diging in hun zetels aandachtig luisterend naar de voorgedragen redevoering, ziet de ontnuchterde tribunebezoeker groepjes door elkaar woelende, luid kneuvelen- de wetgevers, alsmede eenige afgevaardigden eenzaam in bank jes gezeten, dikwijls in de meest gemeenzame en ongedwongen houdingen 19 October, hftet is een parle mentair gebruik, dat de Tweede Kame vóór den aanvang der be- grootingsdebatten een of meer belangrijke wetsontwerpen afdoet. Als zoodanig zijn dit jaar aan de orde gesteld de belastingontwer- pen, met welker behandeling in de nieuwe week werd aange vangen. Deze ontwerpen beoogen o. a verlaging van het tarief van de rechten van successie en van schenking, vermindering van de personeele belasting en voorts afschaffing van de 25 opcenten op de inkomstenbelasting ten bate van het Leeningsfonds (dit laatste in plaats van de aanvan kelijk voorgestelde halveering van de Verdedigingsbelasting 11 en de schrapping van de opcen ten op de personeele belasting en op den suikeraccijns,- terwijl de weeldeverteringsbelasting en de hotelbelasting voorloopig blij ven rusten). Tenslotte wordt voor gesteld alle bepalingen van de wet op de Inkomstenbelasting van toepassing te verklaren op de Verdedigingsbelasting. Het zoo vurig verbeide oogen- blik, dat het peil van de Rijks belastingen eenigszins kan wor den verlaagd, is derhalve aange broken. Doch in plaats van alge- meene instemming ontmoette deze voorgestelde belastingverlaging slechts critiek. Vooral bij de Ka tholieke fractie was de eensge zindheid verre te zoeken. Noem den de heeren van Vuuren en Korten horst zich groote voor standers van vermindering van den tegenwoordigen belasting druk - de heer Veraart zou het verschot aan middelen liever besteed willen zien aan „nuttige uitgaven". Dat kapitaalvorming in hooge mate wordt belemmerd door de hooge successiebelasting die kapitaal „vreet" gelijk de heer van Vuuren het- zoo kern achtig typeerde werd in het bijzonder door Prof. van Gijn aangetoond. Terwijl tenslotte de heeren Oud en de Wilde ver klaarden, bezwaar te hebben te- 16. DOOR RE1NHOLD ORTMANN. Weiner had er over gesproken dat hij binnen enkele dagen een grooten bergtocht wilde onder nemen en zich daartoe bijtijds van een goeden gids wilde ver zekeren. Hij had daarvoor den Zeihnerberg op het oog, wiens getanden top zich ver verhief boven de andere, veel lagere voorgebergten van Lengenbach En de baron had hem levendig daarin aangemoedigd Nu echter mengde hij zich terloops aldus In 't gesprek „Het is jammer dat u met alle geweld een gids mee wilt nemen. Mij bederven deze lieden, hoe goed en dapper ze soms ook mogen zijn, geregeld het heele genoegen van zoo'n heerlijke bergbeklimming. Wanneer u er mee accoord zoudt kunnen gaan af te zien van zoo'n lastig en voor geoefende bergbeklimmers bij deze onschuldige toppen ge heel overbodig aanhangsel, zou ik dolgraag van de partij willen zijn". Zijt gij dan zoo zeker van uw zaak, mijnheer von Leiningen Ik meen toch, dat u voor de eerste maal verblijf houdt in dit gpdeelte der Tiroler Alpen". „Zeker, dat is waarEn op den Zeihnerberg, dien ik nog niet ken, zal ik me daarom ook niet licht wagen. Maar ik heb mij den tweeden dag van mijn ver blijf hier aangesloten bij een touristengezelschap dat denWeis- top ging beklimmen, en ik heb toen zoo buitengewoon veel ge noten, dat ik dien tocht met het grootste genoegen nog eens zou willen meemaken. Voor twee er varen bergbeklimmers zooals wij, die op elkaar vertrouwen kunnen, is er aan den tocht volstrekt geen gevaar verbonden". „En toch staat hier de Weisz- top als een heel gevaarlijke be kend", merkte Werner op „Ik ben bij mijn vorig verblijf hier uitdrukkelijk voor dezen top ge waarschuwd. „Dat begrijp ik niet. Vanwege de rotskloven misschien Of omdat het gesteente hier en daar wat bros is? Het moet al een heel zonderlinge tourist zijn, die zich daarvoor laat terugschrikken. Wanneer het om een fatsoenlijke weddenschap ging, zou ik het er best op wagen om geheel alleen naar boven te klimmen". „Ik zal het wel uit mijn hoofd laten, een dergelijke weddenschap met u aan te gaan. Ik weet maar al te goed uit eigen ervaring, welk een baldadige lichtzinnig heid het is om een bergtocht te ondernemen zonder eenig gezel schap. Maar wanneer u inderdaad den Weisztop niet voor overmatig moeilijk en gevaarlijk houdt, dan kunnen wij wel eens over uw voorstel praten". .Natuurlijk neefh ik geenerlei verantwoording op me", haastte zich de heer von Leiningen te verzekeren. Ten slotte ken ik noch uw activiteit, noch uw ondernemingsgeest, doctorEen beetje tegenwoordigheid van geest en moed moet men steeds in den rugzak maenemeh, wanneer men naar boven wil. Wien het alleen maar om een gemakkelijke wan deling te doen is, doet beter maar niet met zulk een berg beklimming te beginnen". ,U moet u niet door hem laten overreden, doctor", mengde zich nu ook Magda in het gesprek. Vooral heden zou men door dit beeld zijn getroffen, Immers, de algemeene beschouwingen over de belastingontwerpen wa ren geëindigd, zoodat thans de technisch zoo ingewikkelde wet ten zeiven aan de orde kwamen. Allereerst de Successie wet, waar op verscheidende amendementen en sub-amendementen waren in gediend. Waar de meeste Kamer leden niet doorkneed zijn in het onderwerp, vormden zich overal druk converseerende groepjes; de debatten werden uitsluitend ge voerd door de deskundigen on derling en met de Regeering maar de bezoeker moest dikwijls veel moeite doen om eindelijk den redenaar in de vergaderzaal te ontdekken. Het is ondoenlijk bij alle on- derdeelen stil te staan; hoofdzaak is dat de Kamer, na de verkla ring van Minister de Geer, dat de geweldige verhooging van het successierecht van 1921 als een van de grootste vergissingen is te beschouwen, het nieuwe tarief, dat deze vergissing voor de helft herstelt, goedkéurde. De eenige verrassing hierbij was, dat ook Prof. Veraart, die Dinsdag nog wel de rij der bestrijders had geopead, zijn stem gaf aan deze belastingverlaging. 22 October. Het tweede belas- tingontwerp, waarmede reeds gister in het late middaguur door de sterk gedunde vergadering werd aangevangen, was de her ziening van de personeele belas ting. Tegen de verlaging der ta rieven heeft niemand bezwaar geopperd; het debat liep uitslui tend over een amendement van Aalten, dat den gemeenten de bevoegdheid wilde geven, een eigen tarief voor een plaatselijke personeele belasting vast te stel len. Dit vrijzinnig-demoncratisch amendement vond scherpe be st'ijding van de zijde van den heer J. ter Laan, die vreesde dat van gemeentelijke vrijheid inzake de personeele belasting de ar beiders het slachtoffer zouden worden, terwijl de Min. 't amen dement onaannemelijk verklaar de, volhoudend, dat de regeling van het ontwerp goed was, dank „Hetgeen voor zoo'n mensch als onzen baron slechts kinder spel is, behoeft daarom nog niet voor iedereen bereikbaar te zijn I" Het kon zijn, dat Werner mis leid werd door zijn door afgunst aangewakkerd wantrouwen, toen hij een lichten klank van spot in haar woorden meende te hooren. Maar haar opmerking had hem in ieder geval het bloed naar het hoofd gedreven, en met een haast, die duidelijk genoeg zijn opwin ding verried, zeide hij „Ook zonder aanspraak te ma ken op den roem van een kracht- mensch, ben ik bereid, den tocht met u te ondernemen, mijnheer von LeiningenWanneer u wilt reeds morgen 1" Het zegevierend lachje, dat bij deze woorden om Magda's lip pen speelde, ontsnapte helaas aan Werners aandacht. De baron wierp door het ven ster een onderzoekenden blik naar de lucht. Het ziet er wel naar uit, dat wij goed weer zullen houden. En zulk een kans moet men eigenlijk altijd benutten. Maar ik moet er u opmerkzaam op ma ken, dat wij dan reeds vroeg in den namiddag van hier moeten vertrekken, om nog voor het zij de vrijheid welke de gemeenten krijgen om voortaan hetzij een uniform aantal opcenten te heffen, hetzij de progressie al dan niet gewijzigd te handhaven. Intus- schen bleven de heeren van Gijn en de Wilde moeilijkheden voor vele gemeenten vreezen. weshal ve op uitstel van behandeling werd aangedrongen, hetgeen te eer mogelijk was, nu deze ver laging, ingevolge het door den Minister aanvaarde amendement van de Commissie van Rappor teurs, eerst op 1 Januari 1928 in werking zal treden. Waarop de Minister zich bereid verklaarde te overwegen, een regeling, welke aan de technische en principieele bezwaren tegemoet komt, waarbij tevens zal worden overwogen, of een plaatselijke personeele belas ting, dan wel een geheel over dragen van de opbrengst van de personeele belasting aan de ge meenten, mogelijk zal zijn. Na deze toezegging trok de heer van Aalten zijn amendement in en ging de wetswijziging er met nagenoeg algemeene stemmen door. Vermelding verdient tenslotte, dat de Kamer, zonder eenige discussie besloten heeft op 29 October een aanvang te maken met de behandeling van het Bel gisch Verdrag, en ditzoonoodig in avondzittingen af te doen vóór de begrooting. Ingezonden Mededeeling. en ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en ge neest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct P U R 01 Nu de laatste mooie dagen van September en begin October bijna weer vergeten zijn, de eerste herfststormen de boomen hebben ontbladerd, nu koude en regen ons dagelijks bedreigen en alles op den naderenden winter wijst, vallen van den nacht de Am- berger hut te bereiken. Want als wij niet minstens om vier uur 's morgens met stijgen beginnen, hebben wij weinig kans, weer vóór het vallen van de duisternis beneden bij de vluchthut te zijn. U bent toch volledig uitgerust? Een houweel om het ijs stuk te hakken hebt u overigens niet noodig, daar het hier bijna uit sluitend het beklimmen van rots punten en het overbruggen van kloven betreft. Hij ging voort op de deskun dige manier van een ervaren bergtourist, over den voorgenomen tocht te spreken, en hij rede neerde met zulk een levendigheid, ja bijna hartstocht over deze bergbeklimming, dat het voor Werner nu feitelijk onmogelijk geworden was, zich aan de af spraak te onttrekken, ook al zou hem de gegeven belofte berouwd hebben. En het had er bijna den schijn van, dat hij er werkelijk spijt van had. Want hij bleef in tegen stelling met de spraakzaamheid van den baron zeer stil, en be paalde zich slechts tot de vol strekt noodzakelijke antwoorden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1