ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN ~ï55ïïT£iïïêïïr Bijtijds Gered. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. peat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM - BLIEK Telefoon H O P V F Poeiglro No. 21 HKESKBNS 70179 AbGnnements-Advertentics zeer bill|jk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 26e Jaargang Zaterdag 23 October 1926 Nummer 3170 GRATIS verzekering voor de abonné's tegen yU ongelukken voorW» De risico m gulden bij levens- ,gi gld. bij dood Ht> gld. bij verlies tra gld. bij ver- ra gld. bij ver- aar gld. bij ver- Ja gld. bij verlies J lange ongeschikt- INN door /n van een h|j lies van een 4[] "es van een /h "es van een IN van eiken heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger, van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. De Positie der partijen tegenover dit Kabinet. Met groote belangstelling wordt uitgezien naar de wijze, waarop het Kabinet na de Troonrede door de verschillende politieke partijen wordt tegemoet getreden. De gelegenheid waarbij dit tot uiting komt is het algemeen de bat over de Staatsbegrooting, dat in November aanvangt en dat thans in de afdeelingen der Ka mer wordt voorbereid. Uiteraard staan de partijen tegenover dit extra parlementair Kabinet vrijer en kunnen zij zich thans meer ongedwongen uiten. Gaan wij eens na, welk stand punt de diverse partijen bij de afdeelingsdebatten ten opzichte van dit Kabinet hebben inge nomen. Van Sociaal-Democratische zijde werd betoogd, dat men er op dient te rekenen, dat dit of een soortgelijk Kabinet nog geruïmen tijd aan het bewind zal blijven, immers van eenige toenadering der vroegere Coalitiepartijen is nog niets te bespeuren. De voor keur werd gegeven aan dit Ka binet boven dat van den heer Colijn, doch men was teleurge steld, dat nieuwe sociale voor zieningen uitbleven. Met name werd stelling genomen tegen den Minister van Arbeid, die naar men oordeelde ernstig tekort was geschoten. De Vrijzinnig-Democraten wat ren eveneens van oordeel, dat het verdwijnen der Coalitie een belangrijk voordeel moest worden geacht, doch wilden, alvorens over dit Kabinet een definitiief oordeel te vel'en, eerst zijn daden afwachten. Van Anti-Revolutionaire en Christelijk-Historische zijde werd gevraagd, welke principieele ge dachten aan het regeeringsbeleid ten grondslag liggen, en met na me of dit Kabinet als Christe lijk wil worden aangemerkt. De ze laatste vraag werd door de politieke eenlingen aanstonds ontkennend beantwoord op grond van het ontbreken van elk Chris telijk karakter aan de Troonrede. DOOR REINHOLD ORTMANN. En van het warme geluks gevoel, waarop hij zoo gehoopt had, was hij op dit oogenblik nog bedenkelijk ver verwijderd. Maar hij sprak niet langer tegen en onderwierp zich aan de kwel lende vrees, haar nog eens te moeten verliezen, vol deemoed zich voegende naar haar sterken wil. V. Gedurende de eerstvolgende dagen moest het voor de weinige pensiongasten, die zich eiken middag en avond om de table d' höte van het hotel ,De Post hoorn" verzamelden, wel den schijn geven, daterzichtusschen den pasaangekomene, wiens ge sloten en norsch uiterlijk over het algemeen weinig sympathie ver wekte, en den charmanten, overal beminden baron von Leiningen een hechte vriendschapsbend had gevormd Men zag de schoone Magda Seyfried nooit anders dan In gezelschap van beide heeren, In het Roomsch-Katholieke kamp bleek men verdeeld. De linkervleugel stelde voorop, dat van een samengaan met de So ciaal-Democraten geen sprake kon zijn, maar verwachtte en wenschte evenmin herstel der Co alitie, en dit te minder, waar ook deze groep bezwaren had tegen het beleid van den Minister van Arbeid, die immers behoort tot de Christelijk-Historische partij, welke juist de Coalitie heeft ver broken. De rechtervleugel had eveneens "bedenking tegen het beleid van den Minister, echter op grond, dat deze weigert maat regelen te nemen tot bescherming onzer industrie tegen buitenland- sche mededinging. Het meest welwillend jegens het Kabinet toonde zich de Vrij heidsbond, welke intusschen op kwam tegen het feit, dat blijk baar geen band tusschen de leden van het Kabinet bestaat en ieder op eigen verantwoordelijkheid optreedt, zoodat b. v. bij een eventueel aftreden van Minister van Karnebeek tengevolge van de verwerping van het tractaat met België, deze zonder meer door een anderen bewindsman zou worden vervangen. De gezamenlijke uitingen der partijen vestigen den indruk, dat algemeen een herstel der Coali tie in afztenbaren tijd niet wordt verwacht en rekening gehouden wordt met een langer aanblijven van dit of een soortgelijk extra parlementair Kabinet. Hetgeen voor het Kabinet ongetwijfeld een aanleiding zal zijn om te voldoen aan den billijken wensch, dat het thans nadere bijzonder heden over zijn programma zal mededeelen! Ingezonden Mededeeling. Moeilijke Stoelgang Verstopping, onregelmatige of trage stoelgang wordt zonder kramp of pijn geregeld door de zacht en zeker werkende Mijnhardt's Laxeertabletten Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. die zonder onderlinge jalouzie met ijver naar haar gunst schenen te dingen. En hoewel men er niet aan twijfelde, dat zij den eleganten, levenslustigen baron, die zoo innemend wist te ver tellen van zijn menigvuldige reis- en sportavonturen, ten slotte de voorkeur zou geven boven den stuggen, weinig spraakzamen ge leerde, toch had men heimelijk plezier in de handigheid waar mede zij haar vriendelijkheid tusschen die beiden wist te ver- deelen. Wie onder al deze oppervlak kige beoordeelaars had dan ook kunnen vermoeden, dat hier een gemarteld menschenhart uur na uur de vreeselijkste kwellingen moest doorstaan 1 Reeds den tweeden avond na zijn aankomst in Lengenbachhad Werner Marold in diepe vertwij feling zijn koffer gepakt, omdat het hem een onmogelijkheid toe scheen, den onwaardigen toe stand, waartoe hij zich door Magda veroordeeld zag, nog langer te verdragen. In de stille morgenuren van den volgenden dag had hij willen vertrekken, als een met zich zelf geen raad wetend, innerlijk ge broken man. Maar juist in dien vroegen ochtend had hij onder Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Onder leiding van mr. P. Die- leman, te Middelburg, is weer een vergadering gehouden van het hoofdbestuur der Maatschap pij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Aan de mededeelingen van den voorzitter ontleent de „N. Rott. Ct" o.m. het volgende Een rapport werd uitgebracht over het electriciteitsvraagstuk. De conclusies daarin luiden In de provinciën Groningen en Noord-Holland, die wat het gebruik van electro-motoren voor dorschen betreft, het meest met onze provincie overeenkomen, heeft men de vergoeding voor de dagbelasting afgeschaft. De P. Z. E. M. zou uit het contract de desbetreffende bepaling moe ten laten vervallen en dan alleen rekening moeten houden met de maximum avondbelasting, evenals in Noord-Holland. Deze maximum belasting ware dan voor Zeeland te meten tusschen een half uur na zonsondergang en 12 uur 's nachts. Wanneer dit geschiedt, en bovendien een vastrechttarief wordt ingevoerd met een aan zienlijke vermindering in prijs voor wat boven een zeker aantal k. W U. verbruikt wordt, dan zal het electriciteitsverbruik bij de landbouwers in sterke mate toe nemen daardoor èn P. Z. E. M. èn landbouw gebaat zij.i. Als uitvloeisel van het onder zoek naar de mogelijkheid van aardappelmeelfabricage hadden er besprekingen plaats met het bestuur van de Coöp. aardappel meelfabriek De drie Proviciën, te Oostwold, over den afzet van voor de consumptie ongeschikte Zeeuwsche aardappelen. Een overeenkomst werd aangegaan, waarbij de Z L. M. den aanvoer van kriel, droogziekte en andere niet voor de comsumptie geschikte aardappelen zou organiseeren en de fabriek De drie Provinciën op haar kosten voor het vervoer van Zeeland naar Groningen zou zorgen. zijn raam den lokkenden klank van een zachte, diepe vrouwen stem gehoord, die hem toeriep, of hij haar op een wandeling naar het Tyburger meer wilde vergezellen. En hij had al zijn voornemens laten varen, en ge volg gegeven aan haar verleide- lijken roep. Een geheel uur lang had hij gedurende dezemorgenwandeling het geluk genoten, met haar al leen te zijn, want de anders on vermijdelijke von Leiningen had zich pas bij het meer in hun gezelschap aangesloten. En wat Magda gedurende dit uur tot hem gesproken had, moest wel veel belovend genoeg geweest zijn, om zijn besluit nogmaals te doen veranderen. Want van een vertrek zijner zijds was geen sprake meer, en zijn houding tegenover den baron, die zich met de openhartigheid van een echt natuurkind moeite scheen te geven om zijn vriend schap te verwerven, werd van dit oogenblik af veel ongedwongener en natuurlijker. Volmaakt gelukkig echter voelde hij zich nog lang niet. Onop houdelijk geslingerd tusschen hoop en vrees en zelfs in oogen- blikken van hoop, gekweld door een neerdrukkend gevoel van Hierna deelde de voorzitter mede, dat de heer Tj. B. E. Kielstra ontslag heeft aangevraagd als secretaris van de Maatschap pij. Het dagelijksch bestuur stelde voor, den heer Kielstra het ont slag op de meest eervolle manier te verleenen Als secretaris werd daarop benoemd irj. Siebenga, secre taris van het Drentsche Land- bouwgenootschap te Assen. Het reglement op het verleenen van aanhoudingsbijdragen voor merriën met subsidie uit de prov. fondsen werd vastgesteld, zooals het aan de vergadering werd voorgelegd. Terwijl het vorige reglement nog de mogelijkheid openliet, merriën, ingeschreven in een hier te lande bestaand stamboek voor warmbloedpaarden, ter keuring aan te bieden, is thans het regle ment volkomen in overeenstem stemming gebracht met den toe stand welke in Zeeland bestaat. Zoodat na goedkeuring door Ged. Staten alleen merriën, in geschreven in een der boeken van de Vereeniging Stamboek voor het Ned. Trekpaard (Belgisch type), voor een aanhoudings- bijdrage of medaille in aanmer king kunnen komen. De kring Axel stelde vooraan de regeering te verzoeken, den invoer van vleesch en slacht- paarden uit het buitenland te verbieden, daar die invoer onze vleesch-, vee- en slachtpaarden- prijzen drukken. Besloten werd, deze quaestie nader te doen behandelen door het dagelijksch bestuur en vervolgens de zaak aanhangig te maken bij het Kon Ned. Landbouw-Comité. De kring Axel stelde verder voor, te trachten dat ook een ontvangststation voor Duitsche pootaardappelen in Zeeuwsch-Vl. worde ingesteld. Na een pauze kwam aan de orde de quaestie van de be scherming van de suikerindustrie. De voorzitter leidde dit onder werp in het kort in. Hierna verkreeg de heer A. I. Leenhouts het woord, die hetgeen ontevredenheid met zichzelf, leef de Werner Marold naast die beide steeds opgewekte men schen, van wier gezelschap hij bij al de bijna ondraaglijke kwel lingen die zij hem somtijds ver oorzaakten, toch nog geen uur afstand had kunnen doen. Weer zaten ze met hun drieën aan één der ontbijttafeltjes in de serre, toen de echt Tiroler, trouw hartige waard, met zijn impo- neerende Andreas-Hofer gestalte binnentrad. De moedige Hanna-Tobi, die tevens postbeheerder van Len- genbach was, hield een dikken brief, voorzien van 5 zegels, in zijn hand en legde dien benevens een ontvangstbewijs naast Wer ner Marold op tafel. „Voor u, doctor I" zei hij ge wichtig. „Omdat het zoo'n be langrijke som is wilde ik u den brief liever zelf overhandigen". Terwijl Werner haastig het ontvangstbewijs teekende, lag de brief naast hem op tafel, en de beide anderen behoefden er slechts een vluchtigen blik op te werpen om het met groote letters geschreven opschrift te kunnen lezen„inhoud vijftienduizend gulden". Zij bleven zwijgen, tot dat de waard zich weer terug getrokken had en slechts een in de vergadering van het Kon. Nederl. Landbouwcomifé te Am sterdam is besproken, nader be keek. Ook hij voelt veel voor het in het leven roepen opnieuw van een Brusselsche conventie. Hij ziet echter het bezwaar, dat men den kant van protectie zal uitgaan. Daarom dient men voor zichtig te zijn, vooral, omdat men op het oogenblik een over productie van suiker heeft. Spr. gelooft dan ook niet, dat de suikerproducent zou geholpen zijn met een productie-premie van f3. Verder wees spr. er op, dat ook andere onderdeelen van den Landbouw er verre van roos kleurig voorstaan. Deze malaise zal een verlaging van levenspeil ten gevolge hebben, zoodat de suikercomsumptie zal teruggaan. Dit zal de overproductie nog grooter maken, zoodat ook daar om niet met een premie van f3 steeds kan worden volstaan. Spr. staat ten slotte vooreen wijziging van de sociale wetgeving. De heer Jac. Welleman be streed de meening van den heer Leenhouts. De heer W. Kakdbeeke meende, dat de heer Leenhouts idealiseert, door de remedie te zoeken in een andere organisatie van den staat. Hoe lang zal het nog duren, voordat men in het staatsorga nisme een verandering zal krijgen ten gunste van het platteland? De heer Van Bommel van Vlo ten bracht een artikel uit de „Middelburgsche Courant" ter sprake. In dit artikel, dat sympa thiek jegens het plan van den Bond van Coöp Suikerfabrieken staat, werd gevraagd, of de po sitie van tegenwoordig van die fabrieken niet gedeeltelijk is toe te schrijven aan te geringe af schrijvingen; spreker ontkent dat. Verder zeide spr., dat de bewe ring, dat de pachten thans te hoog zijn, niet opgaat. De heer Zwagerman zeide, dat men den steun zoodanig moet voordragen, dat iedereen daar voor iets zal voelen. Dat zelfs alle boeren thans al voor een premie voor de suikerbietencul tuur voelen, gelooft spr. niet. enkele, snelle blik van verstand houding was tusschen Magda en den baron gewisseld. Maar toen zij weer alleen waren," zeide Magda glimlachend „U moet wel groote plannen hebben, doctor, wanneer u zich zóóveel reisgeld laat sturen". Werner, die den brief onge opend in zijn portefeuille had geborgen, gaf zich moeite, om op haar schertsenden toon in te gaan. „Waarschijnlijk vermoedt gij, dat ik een slecht geweten heb en nu op het punt ben naar Amerika of Australië te vluchten Neen, de oorzaak vau deze zending is van weinig gevaarlijken aard. Het is een legaat, dat een mijner bloedverwanten die een paar maanden geleden gestorven is, mij in zijn testament vermaakt heeft, en dat de notaris mij nu hierheen zendt, in plaats van mijn thuiskomst af te wachten, wat ik veel liever had gewild". Hiermede was het onderwerp afgehandeld, waarvoor noch Mag da noch de baron verdere inte resse aan den dag legden, en men zette het zoo juist onder broken gesprek weer op den zelfden voet voort. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1