Platei Nieuws. Dammen. binnenland. Ziekte eu Pijn Her fitszaken 'kmensrd Nieuws Hoogwatergetij Breskens. vm. nam. DAOEN Woensdag 20 Oct. 12.14 12.38 Donderdag 21 12.42 1.08 Vrijdag 22 1 22 1.46 Volle Maan Donderdag 21 Oct. vm. 5.35 Licht «oor RilwiaUn anr. Woensdag 20 Oct. nam. 5.27 Donderdag 21 „5 25 Vrijdag 22 5.23 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 18 Oct. Tarwe f 13 00-fl4 50 Rogge f 11.50-f 12.75 Gerst f 11.00 f 12 00 Haver f 9.00 f 10.00 Kroonerwten f 15.00 f23 00. Erwten (Schokers) f 20 - f 32.— Maanzaad f 40 00- f46 00. Bruine boonen f 14.00—f 17 Correspondentie aan de Redactie. 60 j. Luteijn. Eindspel Z. 10, 15, 20 23, D 48. W. 24, 35, 44, D 26. Opl. nr. 56 Wit 40 34, 34 30, 39 19, 28 22, 37-31, 31 15, 15:2. Opl. nr. 57: Wit 33 28, 37-31, 38-32, 28: 10, 25: 1. Goede opl. ontvangen van A. K. Ie Z., J. L te G. en J. K. te B. wassen cursisten zijn. Voor vele onderwijzers zal er groote op voedkundige waarde voor zich zelf in zitten om als leider-die naar van zoo'n cursus op te tredenEen onschatbare ver goeding voor een trouwe plichts vervulling Om tot onze vraag terug te keeren, 't volgende Elk cursist heeft het recht, dat vak van onderwijs te kiezen, wat hij(zij) 't meest voor zichzelf noodig acht. Dit is een recht dat voor zichzelf spreekt, omdat dit een maal niet anders, om wel te be grijpen redenen, kan. Het onderwijs zal in Z VI. hoofdzakelijk, zuiver hoofdelijk zijn daardoor. Met weinig woor den veel leeren zeggen en de cursisten veel leeren doen is voor den onderwijzer het parool. Verdere bezwaren i. z. de in richting van zoo'n cursus, dient de betrokken onderwijzer, naar plaatselijke omstandigheden, sa men (zoover als t kanl) met de cursisten te overwinnen. Zal er belangstelling voor zijn, hoor ik sommige onderwijzers zeggen. In Utrecht, Enschedé, Amster dam, enz. wonen menschen, en daar is bijzonder groote belang stelling voor zulke cursussen met prachtige resultaten. In Z. VI. waar, naar het ons voorkomt, ook zulke cursussen noodig zijn, wo nen ook menschen en is ook be langstelling. Te Sasput (Schoondijke), (een gehucht!) is voldoende belang stelling naar we vernemen. Dat B. en W. van Schoondijke het initiatief tot zoo'n cursus na men, strekt die Edel Achtb. Hee- ren zeer tot eer, hoewel het ook weer van zelf spreekt, dat elk plaatselijk bestuur niet anders dan al 't mogelijke moet en zal doen om de ontwikkeling van zijn burgers te bevorderen. Dus gemeentebesturen, vereenl- gingen, aan 't werk I Onderwij zers, de hand uit de mouwen I Een groot deel van onze land bouwende bevo'king brengt de lange winteravonden door met ge tl Wen gapen en slapen. Dat moet nu veranderen in een groot deel van onze bevolking brengt de lange winteravonden door met kracMigen doelbewusten ar beid tof vermeerdering, verrijking van eigen geestelijke en zede lijke waarde. Zeeuwsch Vlaanderen vooruit! DE SPOORWEGEN. Naar „De Msb." verneemt is thans de directeur van het a. s. autobusbedrijf der Nederlandsche Spoorwegen uit het buitenland, waar hij de exploitatie van der gelijke ondernemingen bestudeer de, teruggekeerd. Nu wordt een onderzoek inge steld naar de qualiteit der we gen, welke door de bussen zullen moeten bereden worden. Bovendien wordt bereids met onderscheidene gemeentebesturen onderhandeld over de voorwaar den der standplaatsen. Ingezonden Mededeeling. ontstaan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mijnhardt's Sanapirin-tabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Breskens. Zaterdagmorgen brak door de geweldige vracht, die opgeheschen moest worden, de mast van schipper J, alhier. Hij kwam terecht op de draden der electrische geleiding, die eveneens afknapten De einden vielen op de steer.en, zoodat de vonken er uit sprongen. Gelukkig werd niemand geraakt zoodat wonder boven wonder alles zon der persoonlijke ongelukken af liep. Breskens. Maandagavond werd in de O. L. S. een druk bezochte vergadering gehouden, om te komen tot oprichting van een afdeeling van het Nut van 't Algemeen. Besloten werd de afd. te vormen en door een pro- paganda-avond te trachten, n eu- we leden te winnen. Een voor loopig bestuur werd gekozen dat de eerste werkzaamheden zal uitvoeren. Oostburg. Mond- en Klauw zeer alsnog uitgebroken onder het vee van de landbouwers J P. de Smit, E. de Badts, C. Verhage en J. A Nortier, terwijl tengevolge dier ziekte bij den landbouwer F. Buijze een koe is gedood en bij den landbouwer E de Badts een kalf gestorven is. KOMMIES RIJKSBELASTINGEN Voor het examen als kommies le klasse bij de rijksbelastingen zijn geslaagd de volgende kom miezen L. Hector te Vlissingen, D. H Meulenberg te Middelburg, E. P. Scheurs te Sluis. L de Groot te Oostburg, H, Bruijnooge te Hulst, A Verschuure te Hans- weert, J. H. Drioel te Krabben- dijke, J G. L. Exeraert en A Kraijenbrink te Ter Neuzen. Politierechter te Middelburg, Zitting van 15 October. De volgende zaken werden behandeld J. J. W 23 jlandbouwers- knecht te Biervliet, werd ten laste gelegd, dat hij op 9 Sept aldaar Ch. L. d. S. met een hard voor werp heeft geslagen. Eisch f25 of 25 d. hechtenis. Uitspraak f 25 of 15 d. hecht. J. M d. R., 27 j., huisvr. M v. B. te Sluis, werd verdacht dat zij op 2 Sept. j.l. te Sluis E. V. heeft beleedigd. Eisch vrijspr uitspraak vrijspraak. J. C. d. M31 jzonder be roep te Sas van Gent, werd ten laste gelegd, dat zij op 14 Sept. j I. aldaar M. M. heeft beleedigd. Eisch f 10 of 10 d., uitspr. id. J. A. H 24 jlandbouwer te St. Jansleen w. rd bekl agd. dat hij op 22 Aug. aldaar A. K. een klap in zijn gezicht heeft gegeven Eisch ontslag rechtsvervolging, uitspraak vrijspraak. F. V., 47 j., landbouwer te St. Jansteen, werd ten laste gelegd dat hij op 13 Sept. aldaar op zettelijk J I heeft beleedigd door hem te zeggen „dan heb je mij destijds in juni een oude kwi tantie of wel een valsche kwitantie aangeboden" Eisch vrijspraak, uitspraak id BOEKBESPREKING, WENKEN De Gezondheidsraad vestigt de aandacht op het gevaar, dat het poetsmiddel, onder den naam Cinderella Silver Slipper Clea ner" in den handel gebracht, op levert. Dit middel is besteed om zilveren of verzilverde versier selen van damesschoenen nieu wen glans te verleenen. Het is een oplossing van een hevig vergif (blauwzuur natrium en zilver), dat slechts met de aller grootste voorzichtigheid mag worden gebruikt en bewaard. Kinderen mogen het nooit in handen krijgen. De eerste kalender voor 1927 dien we ontvingen is de bekende maandkalender der firma Ls van Waesberghe-Janssens, wijnhandel te Hulst Op elk blad is een practisch flinke ruimte voor het maken van aanteekeningen. VOETBALLEN. Zaterdag 16 October j.l. des avondsom 8 uur kwamen te Ter- neuzen in hotel Centraal, in ver gadering bijeen de heeren Tim mermans van Haarlem. Wijnmalen van Amsterdam, resp. voorzitter en secretaris der Pers en propa- gandacommissie van den N V B, de heeren Oele, De Nooyer en Geljon, resp. voorzitter, vice voorzitter en penningmeester van den Zeeuwschen Voetbalbond; de heeren Goossens, van Heuchelom en Freekenhorst, resp. voorzitter, vice voorzitter en penningmeester van den Zeeuwsch Vlaamschen voetbalbond; teneinde besprekingen te voeren inzake een mogelijke fusie tus- schen deZeeuwschen en Zeeuwsch Vlaamschen voetbalbond. Deze besprekingen hebben geleid tot een gunstige oplossing en die de veidere toekomst hoopvol doet inzien. Naar de uitlatingen van den heer Timmermans liet het zich aan zien, dat de financieele moeilijk heden, die een geregeld compe titieverband tusschen den Zeeuw schen en Zeeuwsch Vlaamschen voetbalbond met zich brengt, in dien niet geheel, dan toch op aanzienlijke wijze kunnen wor- den ondervangen. Voorts werd besloten, dat ver schillende competitiesystemen zullen worden uitgewerkt en aan de bovengenoemde heeren ter beoordeeling zullen worden voor gelegd, om, nadat overeenstem ming zal zijn bereikt, aan het bestuur van den N V B, de defi nitieve plannen kenbaar te maken. Besloten werd op 31 October a. s. een buitengewone algemeene vergadering van den Zeeuwsch- Vlaamschen Voetbalbond te Ter- neuzen te houden, waarop een bestuursvoorstel in behandeling zal komen, om tot fusie met den Zeeuwschen Voetbalbond over te gaan. Op die bijeenkomst zullen tevens aanwezig zijn eenige be stuursleden van den Zeeuwschen Voetbalbond. Ten slotte werd aan den heer Wijnmalen, als secretaris der spelregelcommissie, den wensch geuit, een bekend eerste klas scheidsrechter van den N V. B. uit te noodigen tot het houden van een causerie met lichtbeel den over de spelregels te Hulst. Den volgenden dag zal het be stuur van den Zeeuwsch-Vlaam- schen Voetbalbond een wedstrijd organiseeren tusschen een beken de Zeeuwsche tweede klasser (waarschijnlijk de „vereeniging Middelburg") en een Zeeuwsch- Vlaamsch elftal, voor welken wedstrijd de spreker van den avond te voren zal worden uit- genoodigd om als scheidsrechter op te treden. VAN LEIDEN BEGINT DE VICTORIE^ Het zelfde clubje Leidsche Brievenbestellers en Assistenten, die de vorige trekking bij de N. V. Mij „De Witte Stad" op Va lot de f 100 000 hebben ge wonnen, hadden bij de laatste trekking der 342ste Ned. Staats loterij opnieuw het geluk om bij dezelfde Mij „De Witte Stad" de f 100.000 te winnen, thans op lot. Men leze een desbetreffende advertentie in dit nummer. ONTVLUCHT EN GEVANGEN Vrijdagnacht hoorde een sur- veilleerende politieagent te Gouda een plons in het water van de Oost- en Westhaven. Op het ge luid afgaande, bemerkte hij in het water een spartelenden drenkeling Door het toesteken van zijn man tel wist de politie-agent den drenkeling drijvende te houden, totdat meer hulp kwam opdagen. Toen men den drenkeling op het droge had, bleek bij onderzoek dat hij onder zijn burgerkleeding gevangeniskleeding van de Rijks werkinrichting te Veenhuizen droeg. Hij was uit Veenhuizen ontvlucht. Door de duisternis misleid, was hij in het water te recht gekomen. Hij is op trans port gesteld naar Veenhuizen. PARIJS BIJ NACHT, in den nacht van Donderdag op Vrijdag snelden twee personen naar de op de boulevard da Clichy te Parijs dienstdoende politieagenten toe met de mede deeling dat zij door een troep individuen waren aangerand. In derdaad zagen de agenten jn de verte een vijftal mannen de vlucht nemen. Zij renden ze achterna en slaagden er in ze bij de im passe de la Défense te achterha len. Dit straatje was niet verlicht en de bandieten poogden zich te verweren. Twee van hen trokken hun messen, waarop een der agenten, die zijn leven in gevaar waande, een schot loste. Zijn tegenstander stortte ernstig ge wond neer. Inturschen waren andere agen ten toegesneld. Zij wisten de bandieten te arresteeren: Spaan- sche deserteurs, die pas den 12en October de Fransche grens hadden overschreden. LOEWENSTEIN BESTOLEN? Vernomen wordt, dat de Bel gische financier Loewenstein, die thans te Biarritz verblijf houdt, daar in den afgeloopen nacht het slachtoffer zou geworden zijn van een belangrijken diefstal. Inbre kers zouden binnengedrongen zijn in een der villa's die hij bewoont en o. a juweelen ter waarde van verscheidene millioenen gestolen hebben. De politie stelt een onderzoek in. De bladen geven tal van bij zonderheden over de inbraak in de villa „Begonia" van den ban kier Loewenstein, te Biarritz. Er zou voor een waarde van 10 a 15 millioen frs. gemist worden. 't is in de villa zelf, dat de belangrijke juweelendiefstal ge pleegd wefd Een buitentrap verbindt de villa rechtstreeks met een klein strand, dat particulier bezit is; 't is bijna zeker dat de dieven langs dien weg in de villa gedrongen zijn. De diefstal moet tusschen twee uur 's nachts en het krieken van den morgen gepleegd zijn, want ongeveer twee uur begaf mevr. Loewenstein zich naar haar slaap kamer zonder iets ongewoons bemerkt te hebben. De dieven drongen in drie kamers. Niemand heeft iets ge hoord Het is wel mogelijk dat de inbrekers door het sleutelgat een slaapmiddel in de kamers brachten om de inwoners te bedwelmen. De politiehond die gewoonlijk in de kamer van zijn meester slaapt, was dien nacht in de kamer van den masseerder. Deze laatste was het die den diefstal ontdekte toen hij, in de kamer van den bankier komend de kleeding- stukken op den grond zag liggen. De dief heeft inderdaad al de kleeren doorzocht en daaruit alle kostbaarheden ontvreemd. Daar entegen liet hij een welgevulde portefeuille achter. EEN AFGRIJSELIJK ONGELUK Naar de Sunday Times uit Shangai meldt, heeft aan biord van een groote Chineesche stoom boot een ontploffing van granaten p'aats gehad, waarbij 1200 Chi - neezen werden gedood en een groot aantal gewond. De ontploffing had plaats bij Kiukiang. Het schip had 1500 man aan boord en moest granaten en andere munitie voor generaal Sunta Chuang Fang naar de be- velhe bers van Shanghai over brengen. EEN JAWOORD. DAT MILLIOENEN BETEEKENDE Een „ja" gestameld van de lippen van een aardig manne- quintje uit Chicago heeft een 23 jarigen jongeman aldaar niet alleen gelukkig (naar men moet aannemen) maar ook inulti-milli- onnair gemaakt. Dat zat zóó zijn stiefmoeder had hem een groote bezitting in Texas, ter waarde van 36 millioen gulden in Nederlandsch geld vermaakt onder het beding, dat hij binnen zes maanden trouwde. Te midder nacht van Woensdag op Donder dag was de fatale termijn ver streken en Woensdagavond klonk het „yes" waarom de jongeman haar al zoo vaak gevraagd had. Het paartje kon nog juist voor het middernachtelijk uur in den echt worden verbonden. AANVAL OP EEN POSTAUTO. Te Elizabeth (Newjersey) heb ben roovers een aanval gedaan op een postwagen met aange- teekende brieven, die door de handelswijk op weg was naar Elizabeth Port Plotseling ver scheen aan beide zijden van den postwagen een groote automo biel, waarvan een den politie agent die op een motorfiets als bewaker vóór den wagen uitreed onderstboven reed, terwijl de an dere een regen van kogels uit een machinegeweer op den be stuurder van den postwagen en zijn metgezel op den stuurstoel afgaf. De bestuurder stortte zwaar gewond op het plaveisel, de an dere man deed den wagen stop pen De roovers in een der auto's maakten zich daarop van de mail meester en verdwenen met groote vaart. De roovers in de andere auto schoten verscheidene kogels in het lichaam van den politie agent en reden verscheidene kee ren over hem heen om hem te dooden, waarna zij wegreden zonder dat iemand poogde, hen aan te houden. In de zakken, die de bandieten stalen, bevond zich een bedrag ter waarde van 360 000 gulden, dat door een bank te Elizabeth aan de Federal Reserve Bank te New York was gecon signeerd. BRUTALE OVERVAL TE NEW-YORK. Een van de stoutmoedigste beroovingen, welke tot dusverre gepleegd zijn, vond Zaterdaga vond plaats, toen bandieten de vrouw van een gewezen senator, mevrouw Caldor, haar dochter en mevr. Robort Lee geschaakt hebben, die van een theatervoor stelling in Manhattan naar haar woningen in Brooklyn terug keerden De auto, waarin het gezelschap zich bevondt had juist voor het huis van mevrouw Lee gestopt, toen plotseling drie uiannen uit een andere auto sprongen, die de eerste auto reeds geruimen tijd had gevolgd, Zij bedreigden het gezelschap met revolvers en bevalen te zwijgen. Den chauffeur en diens vrouw dwongen zij achterin bij de overigen te gaan zitten. Een der bandieten plaatste zich aan het stuur, terwijl een der beide anderen de dames van haar juweelen ter waarde van 125.000 dollar beroofde. De ban dieten reden daarop met de auto naar een naburig park, terwijl de derde bandiet in den auto der roovers volgde. In een der meest verlaten gedeelten van het park dwongen zij de dames en den chauffeur uit te stappen, waarna zij er met beide auto's in volle vaart vandoor gingen. De auto's werden later bij het station van den ondergrondspoor weg van Manhattan gevonden. EEN VERIJDELDE AANSLAO OP DEN KONING EN PRIMO? Naar het B. T. A. meldt bevat de Parijsche editie van de „Chi cago Tribune" het aanstonds tegengesproken verhaal, dat het blad den 16 Oct Van eert

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2