ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Goede toon. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Telefoon RRESKENS Po'Üdro No. 2t UKLancna 70i79 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur £6e jaargang Woensdag 13 October 1926 Nummer 3167 GRATIS verzekering aas gulden bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies k* gld. bij ver- ii gld. bij ver voor de abonné's tegen vRlj lange ongeschikt- 1 [J M door Q van een hM lies van een 41] hes vaneen ongelukken voor: mWW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum *k gld. bij ver- ia gld. bij verlies /Q lies van een 111 van eiken wijsvinger. anderen vinger. te 's-Gravenhage. „Weet gij waarom ik zoo graag bij onze buren komhoorden wij eeus iemand op ernstigen toon vragen. En het daarop ge geven antwoord luidde: „Omüat oaar zoo n prettige, goede toon heerscht in huis". Gelukkig als er op die manier van het gezinsleven kan worden getuigd en hulde aan hen, die onder alle omstandigheden den goeder, toon weten te bewaren. Niemand zal ons betwisten, dat heel veel afhangt van den toon waarop we uiting geven aan on ze gedachten. Immers door den toon, waarop wij iets zeggen krijgt het gesprokene eerst waar de en beteekenis. De toon kan pijnlijk aandoen, of veel goeds uitwerken, al naar mate die toon zelf boos of goed is. Er bestaat een oud gezegde: „een goed woord vindt een goede plaats' en dat is ook zoo, mits daarbij echter niet vergeten wordt, dat het op een goeden toon dient gezegd te worden. Goede toon is niet alleen het bezit van de grooten dezer aarde- van de geletterden en de goed geschoolden, al mogen wij aan nemen dezen bij hen te kunnen verwachten in al hun zeggen en doen. Goede toon heeft mets te maken met bijzondere verstande lijke ontwikkeling, maar staat in zeer nauw verband met het hart. Wie hoort en voelt niet den toon, die komt uit de diepten des har ten. De woorden kunnen zoo uiterst eenvoudig zijn, maar de toon, hier trillende van vreugde en geluk, elders juichend, weer ergens anders vol deelneming-, ja, die toon zoo warm en innig, als onbedwingbaar den trek van het hart volgend, dringt zich zelf naar de lippen. Waar het hart niet spreekt en het verstand al leen den waren toon moet zoe ken, daar wordt veelal in het duister rondgetast, want waar 't hart zwijgt, ontbreekt de ware bekoring en de zachte toover- heid. Hoe vaak wordt er gezegd: ,Ja, maar, zóó heb ik dat niet bedoeld, hoe kan die uitdrukking a e Bijtijds Gered. door RE1NHOLD ORTMANN. Dat ik toen doelloos de wereld inging dat ik op de meeste plaatsen heel minderwaardige diensten moest verrichten om mijn armzalig leven te rekken dat alles kan u onder de tegen woordige omstandigheden nau welijks meer eenig interesse in boezemen. En wanneer het u kan ver heugen, te vernemen dat mijn uiterlijke geluksomstandigheden zich onlangs door een kleine erfenis eenigszins gunstiger ge wijzigd hebben, dat ik in staat ben, minstens een paar jaar vrij en onafhankelijk te leven-welnn, dan wil ik u hiermede die vreugde bereiden. Ik ben zoo moe van het leed der laatste jaren, dat ik voor het oogenblik geen andere behoefte heb dan 't verlangen naar rust. En in dat oogenblik heb ik mij de bezielende schetsen weer voor den geest gehaald van de stille eenzaamheid en de idyl lische vrede van het Titoler berg- iemand zoo hebben gekrenkt? Mijn woorden beteekenden toch niets!". Niet de woorden, maar de toon, die heeft het gedaan, die heeft de wonde geslagen. De uitdrukking van de stem, haar toon, dient elk in zijn macht te hebben, te kunnen veranderen, verzachten, matigen. Waar de goede toon heerscht in huis, straalt die ook naar buiten, daar toeft men gaarne. Welken invloed de toon der stem uitoefent op het fijn be snaarde, teere gemoed van t kind, weet ieder, die van kinderen houdt en hen tracht te verstaan. Dat elke vermaning of berisping op ernstigen, doch tevens goeden en hartehjken toon worde uitge sproken, daarbij wekkend ver trouwen in het kindergemoed. Menige verbitterde en terugge trokken kinderziel wijt haar treu rig eenzamen toestand aan den harden, groven toon, waarmede de opvoeders hem in zijn jeugd hebben toegesproken. - En die toon khnkt nog lang na in het oor - te lang dikwijls De aantrekkingskracht, de macht en de invloed van den toon, die het hart ontroert, zijn daarentegen tot zegen van allen en alles, die er kennis mee maken. Door den toon werkt een woord of een uitdrukking of werkt het niet. Willen we dus, dat ons woord den waren, goeden zin heeft voor hén, die er naar luisteren, laten we dan steeds gedachtig zijn aan het gezegde: het is de toon, die het lied maakt, of zooals het in 't Fransch in rijmtrant heet: „C'est le ton, qui fait la chan son". Verbouw van voor wrat ziekte onvatbare aard appelen. Ondergeteekende vestigt met nadruk de aandacht van alle verbouwers van aardappelen op de wenschelijkheid, steeds meer aandacht te wijden aan en over te gaan tot den verbouw van aardap pelsoorten, die onvatbaar zijn voor de aardappelwratziekte. dorpje Lengenbach, die u eens voor mij ontworpen hebt lk bevond mij op weg daar heen, toen het toeval ons gisteren bijeen bracht, en ik denk binnen een half uur mijn reis voort te zetten in de vaste overtuiging dat u van mijn oprechtheid geen misbruik zult maken en de rust zult eerbiedigen van een hart dat om uwentwille al zooveel geleden heeft. Terwijl ik u nogmaals van ganscher harte heel veel geluk toewensch, blijf ik voor eeuwig, uw Magda Se-yfried. Toen Dr Werner Marold zich tegen den micdag op het station bevond en vol ongeduld wachtte op den van München komenden exprestrein, was elk woord van dezen brief onuitwischbaar in zijn geheugen geprent. En hij had tijd gehad om zijn besluit te nemen. Wel had hij de ver leiding overwonnen om Magda te volgen, maar hij dacht er ook niet meer over, om naar zijn verloofde in München terug te keeren. De wereld was immers 'groot genoeg en hij verlangde momenteel naar iets anders dan naar een stil, eenzaam hoekje, waarin hij gedurende de eerst. Uit de voorschriften, die thans vrijwel alle landen van Europa en zeer vele daarbuiten met be trekking tot den invoer van aard appelen hebben vastgesteld blijkt, dat geen aardappelziekte ernsti ger gevolgen heeft voor onzen exporthandel dan de wratziekte. Het meest doeltreffende middel om deze gevolgen te ontgaan is de verbouw van voor wratziekte onvatbare soorten. Ook in andere landen wordt aan den verbouw van dergelijke aardappelsoorten steeds meer aan dacht gewijd, om de nadeelige gevolgen van de wratziekte op den aardappelverbouw tegen te gaan In ons land hebben wij echter niet alleen met de belan gen van den aardappelverbouw, maar in niet minder mate met die van den aardappelenuitvoer rekening te houden. Toename van den verbouw van onvatbare soorten is daarom in de hoogste mate gewenscht. Het wil mij daarom voorkomen dat met het aanhouden of aanschaffen van pootgoed met de onvatbaarheid der soorten voor wratziekte veel meer dan tot nu toe rekening gehouden moet worden. Op dit oogenblik zijn van de te lande verbouwde soorten in dit opzicht geschikt gebleken de navolgende Julimuizen, Bloemgraafjes, Glad blaadjes, Berlikummergeeltjes, Lieuwe, Trenctria, Triumph, Fon tein, Express, Bevelander, Staring, Alpha, Preferent, Commandant, Monocraat, Ceres, Energie, en Robijn, terwijl de Roode Star hoe wel met volstrekt onvatbaar, toch zeer weinig aan de ziekte onder hevig is. Omtrent onvatbare soorten uit het Buitenland zullen aan hen die pootgoed willen importeeien gaarne voor zoover mogelijk nadere inlichtingen worden ver strekt. De Inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen dienst, N. van Poeteren. I volgende weken ver van het gewoel der inenschen de zwaarste aller strijden zou kunnen door staan, den strijd mei zijn eigen oproerig hart. IV. Het was eenige weken later. In de ruime, door glazen wan den afgesloten serre, die door de pensiongasten bij voorkeur voor de maaitijden gebruikt werd, omdat men van hieruit zoo'n schitterend uitzicht had op het scnilderachtige dal, omsloten door indrukwekkende berggroe pen, zat nog een enkel paartje; een wonderlijk schoone vrouw en een aardige, flinke jonge man in zeer elegant toeristencostuum. Zij waren in een zeer levendig gesprek gewikkeld en blijkbaar in vroolijke stemming. Plotseling eenter legde zij tft nand op den arm van naar metgezel en haar donkere oogen werden nog groo- ter. „Waarachtig, daar is hij 1" sprak zij met gedempte stem. „Maar ik wist het immers wel, dat hij komen zou." De blik van den jongen man had Zich in dezelfde richting gewend als waarin zij onafge broken staarde en het was of er Het bedreigde kind der Drentsche Venen. De winter nadert met rasse schreden. Kachels en verwarmingsinstal laties worden nagezien. Onderwijl vlammen de haarden lustig op en verdrijven de kilte van den herfst. Een schrille tegenstelling met de krotten, de loodsjes, de af dakken, ginds in de verarmde veenstreken. Daar giert de wind door de reten en scheuren der hokken, die nauwelijks den naam van noodwoningen verdienen. De tocht bolt het asphaltpapier, dat dienst doet als schrale be dekking van het zoogenaamde dak; de bewoners hurken samen op een paar kreupele stoelen met uitgerafelde mat of zitten op den leemen vloer. Overdag scharrelen de werk- loozen rond en teren op den steun der reeds uitgeputte ge meente. Zij ontvluchten de rooke- rige, sombere hokken, zooals al leen het uitgestrekte Emmen er 600 heeft. En denk U daar het lot van zieken en zwakken, denk U daar het lot der kwijnende jeugd, die óf langzaam wegteert, óf straks op onrustbarende wijze het leger aanvult van de non-valeurs in de maatschappij. De regeering, de Provincie en vooral het Comité voor cultu- reelen, hygiënischen en econo mischen opbouw van Drenthe, waar de krachtige figuur van den Commissaris der Koningin, ter zijde gestaan door zijn aan Dren the toegewijde Echtgenoote, de leiding heeft, zij allen werken samen tot het groote doel: de genezing der zwaar beproefde provincie. Deze opbouw vordert kennis en bekwaamheid, maar vooral tijd. Naast en nauw verbonden met genoemd provinciaal Comité, onder beschermend toezicht van den Commissaris der Ko ningin en den Inspecteur voor de Volksgezondheid voorde Hygiëne van het Kind en de Tuberculo- over zijn zoo even nog zoo vroolijk gelaat een schaduw van teleurstelling gleed, terwijl hij naar den slanken, ernstig uit- zienden vreemdeling keek, die voor het huis juist uit den post wagen gestapt was en nu de begroeting van den blijkbaar aangenaam verrasten waard be antwoordde. „Een verduiveld aardig incident 1" mompelde hij binnensmonds. „Wanneer ik nu maar kon be grijpen, met welke bedoeling je aan hem je verblijfplaats bekend hebt gemaakt". Zij leunde achterover in haar stoel en lachte zacht en kirrend. „Heb je je er nog steeds niet aan gewend, mijn vriend, mij dingen te zien doen die voor jou onbegrijpelijk zijn Was het geen verklaring genoeg, wanneer ik het alleen voor mijn eigen genoegen gedaan had Maar ik had er ook nog een andere be doeling mee. En je kunt er van verzekerd zijn, dat het hier voor ons veel minder gevaarlijk is dan op andere plaatsen. Tenminste, wanneer je je handelwijze aan de omstandigheden weet aan te passen. Je herinnert je toch, naar ik hoop, nog wel alle raadge vingen die ik je gegeven heb?" sebestrijding, hebben onderwij zerscorporaties en vereenigingen voor gezondheidskolonies van alle gezindten broederlijk de han den ineengeslagen tot redding van het kind en daardoor van het komende geslacht. Het Centraal Genootschap, de Katholieke en Christelijke Ver eenigingen hebben juist in den winter, wanneer de zwakke jeugd het meest steun noodig heeft, hun mooie huizen opengesteld voor het lijdende kind der venen. Voor het veenkind vragen we Uw hulp; die hulp is tevens een mooi stuk cultureele, hygiënische en later economische opbouw. Geeft allen en geeft veell Er is veel noodig en door directe gaven worden nog groo- tere voor later overbodig. De onderwijzerscomité s ver zamelden reeds 15 mille, juist genoeg om te beginnen. Men bedenke, dat volgens on langs verschenen publicaties ze ker 3000 kinderen uit de bedreigde Zuidoosthoek uitzending noodig hebben. We vragen nu eenige tonnen, om later mi'lioenen te besparen, die dan noodig zullen zijn voor armenzorg, bestrijding van werk loosheid, tuberculose en andere ziekten. Niet alles is van de Overheid te wachten. Het particuliere ini tiatief moet hier krachtig optre den om onmiddellijke en afdoende hulp mogelijk te maken. Namens de Landelijke Veree- niging, fusie van onderwijzers- corporaties en vereenigingen voo: gezondheidskolonies van alle ge zindten: de Propagandacommissie; Th. M. Ketelaar, van het Cen traal Genootschap, Voorzitter; Ds. H. C. Hogerzeil, van de Christelijke Gezondheids- ei Vacantiekolonies in Neder land, Vice-Voorzitter; Mr. A. J. M. Leesberg, van de Roomsch-Katholieke Vereeni- ging voor Kindervacantieko- nies en Herstellingsoorden Alkmaar, giro no. 44418 Penningmeester; A- C. Bos, Egmond aan Zee, Secretaris. „Hoe zou het mogelijk zijn, dat ik ze vergeten had. Ben ik dan niet de volgzaamste en ijve rigste leerling, dien je je wen- schen kunt?" „Een snoever ben je. Maar stil toch 1 Daar is hij 1" Door de naar de eigenlijke eetzaal voerende deur was Werner Marold in de serre gekomen. Hij zag er niet goed uit. Gedu rende de acht dagen die sedert het begin van zijn reis verstreken waren, was zijn gelaatskleur nog bleeker en de schaduwen onder zijn oogen waren nog dieper en donkerder geworden. Snel ging zijn onrustigen blik door het vertrek en toen hij het paar, dat blijkbaar weer in druk gesprek gewikkeld was, gewaar werd, steeg een gloeiende blos naar zijn wangen. Hij bleef eenige secon den op den drempel talmen, dan ging hij met een stomme buiging Magda voorbij en ging aan een der andere tafeltjes zitten. Slechts een licht knikje van het mooie meisjeskopje had zijn groet beantwoord en de rustig vroolijke uitdrukking van haar gelaat was geheel onveranderd gebleven. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1