Purol verzacht en geneest Kloven in de Handen. Doos 30 ct. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wat staat te gsbeuien Bijtijds Gered. De oude Zwolsctie van 1895. BRESKENSCKE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poe» f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer iS ceni lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Üitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BUEK Telefoon RüpevtiKC Po«t(z)ro No. 21 cs k k «v l, a 70)7g Abonoements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur - £6s Jaargang Zaterdag 9 October 1626 Nummer 3166 GRATIS verzekering aaa gulden bij levens- jba gld. bij dood mp gld. bij verlies i>a gld. bij ver- gld. bij ver- air gld. bij ver- gld. bij verlies voor de abonné's tegen UNM lange ongeschikt- door 7h van een yl] hes van een 4(1 hes van een /h hes van een ly van eiken ongelukken voorheid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum» te 's-Gravenhage. ■■■■■■■■■MMiiTn, aii—wn i ii ii—aw—tm————paw— De bel wordt geluid voor de laatste rondte in den strijd om het Belgisch verdrag. Minister van Karnebeek heeft zijn laatste batterijen in stelling gebracht, de eindspurt kan thans beginnen. Iedere Nederlander zal nu voor zich moeten beantwoorden de vraag: Wat staat te gebeuren wan neer het verdrag wordt aange nomen of verworpen. Bezien wij beide mogelijkheden. Wat gebeurt bij verwerping van het verdrag? Wie de stelling opwerpt, dat België recht heelt op goedkeu ring van het verdrag door Neder land, moet daarvoor sterke argu menten kunnen aanvoeren. Mi nister van Karnebeek tracht dit te doen door de verzekering, dat het nieuwe verdrag rust op den grondslag van dat van 1839. Maar Minister Segers, een der Belgi sche onderhandelaars, heeft, aan den Senaat de goedkeuring van het verdrag aanbevelend, gezegd, „dat de belangrijke voordeelen welke België zal verkrijgen, nooit door Nederland geweigerd zou den zijn, indien het tractaat van 1839 dit niet had belet" Ontze nuwd wordt hiermede het hoofd argument van Minister van Kar nebeek doorniemand minder dan zijn Belgischen collega, wien ieder zal toegeven, dat door het nieuwe verdrag, dat van 1839 bijna vol komen wordt afgebroken. Wordt het verdrag verworpen, dan zal Nederland, dat in 1839 getoond heeft België gelegenheid te wil len geven zich op handels en nijverheidsgebied te ontwikkelen tot een der welvarendste Staten, zeer zeker bereid blijven opnieuw te onderhandelen, b. v. over de vervanging van het Kreekrak. Er zou dan zeker gering gevaar be staan, dat Nederland ter zake een zwaardere last zou worden op gelegd dan het thans op zich DOOR RE1NHOLD ORTMANN. Hij greep daarom naar de eerste de beste op tafel liggende cou rant, en las gedachtenloos allerlei onbelangrijke berichten, waarop het provincieblad zijn weinig eischende abonné's onthaalde. Op een berichtje echter, onder het opschrift „Vermist" bleef zijn blik onwillekeurig gevestigd. Hij had daar den naam Robert Leisz- ner gelezen, en na de gebeurtenis van den vorigen avond was het begrijpelijk genoeg, dat deze naam voor hem een bijzondere beteekenis gekregen had. Het was de uitvoerige geschie denis var) het door dezen Leiszner gepleegde bedrog, dat daar om standig beschreven werd. Meer dan de grootte van het gestolen bedrag, dat voor een bankinstel ling van eenige beteekenis toch eigenlijk betrekkelijk gering was te noemen, verleende de buiten gewone listigheid bij de tenuit voerlegging van de schurken streek aan dit voorval iets zeer bijzonders. En het waarschijn lijk uit een groot Berlijnsch dag- zou nemen. In elk geval zou na de verwerping kunnen worden vastgesteld, desnoods in hoogste instantie door het Permanente Hof van Internationale Justitie, dat het verdrag van 1839 geen schaduw schept van de rechten, welke men in het nieuwe trac taat „nauwkeurig bepaald" en „geregeld" wil hebben! Wat gebeurt bij aanneming van het verdrag? Ter verdediging van het ver drag wordt door de (nog slechts weinige voorstanders aangevoerd, dat bij de verwerping België zich in de armen van Frankrijk zal werpen, en kans loopt uiteen te vallen. Hierop valt aanstonds te antwoorden: moet Nederland dit zeer bezwarende tractaat aanvaar den om Belg af te houden van Frankrijk; zal een land, dat een verstandig en rechtvaardig be stuur heeft en aan groote groe pen van onderdanen volledig recht laat wedervaren, zoo licht ondergaan? Maar hoe dit zij, de voorstanders beroepen zich hier op het nationaal bewustzijn van een ander volk. Wenschen zij dan echter wèl, dat Nederland zijn eigen nationaal bewustzijn zal verloochenen, door een groote toegeeflijkheid te toonen zonder eenige tegenprestatie te vorderen? Niemand zal toch in ernst geloo- ven dat daarmede de vriend schap van de Belgische groep zal zijn gekocht; integendeel, men zal zich bij toekomstige nieuwe eischen sterk gevoelen tegenover Nederland, dat immers toch voet stoots toegeeft. En afgescheiden van het feit, dat het aanzien van ons land in Europa sterk zal da len, doemt een nieuw gevaar op: wat zullen wij doen wanneer straks een andere naburige Staat die ook belang heeft bij onze onze rivieren, zich zal beroepen op onze houding tegenover Bel gië? Of duidelijker gezegd; wan neer in Duitschland herleeft de oude wensch: Keulen zeehaven? De overweging van de be!de blad overgenomen bericht, be handelde dan ook zeer breed voerig de tot nu toe ingestelde nasporingen der politie naar den vermetelden bedrieger. Ondanks zijn gedrukte stemming moest Werner Maroldeven glim lachen bij de gedachte, dat men hem had aangezien voor dezen brutalen oplichter wiens vinding rijke sluwheid en driest vertrou wen in de lichtgeloovigheid van zijn medemenschen hem bijna bewondering afdwongen. Aan het einde van dit sensatiebericht werd ook nog in eenige regels een beschrijving gegeven van zijn opvallend knappe echtgenoote, die hem vermoedelijk vergezelde op zijn vlucht. Men had met betrekking tot haar niet veel meer kunnen vaststellen, dan dat zij voor haar huwelijk met Leiszner aan vele Oostenrijksche provincie theaters als tooneelspeelster werkzaam was geweest onder den naam van Mia Seria, en dat de oplichter bijna onmiddellijk nadat hij zijn laatste gevangenis straf had uitgezeten had, in Qraz met haar in het huwelijk was getreden. Door de bijzondere bekoorlijkheid harer verschijning, vooral door de schoonheid van haar wonderlijke mooie, rood- blonde haar, was zij overal op- mogelijkheden kan dus tot geen andere conclusie leiden dan deze: wordt het verdrag door Neder land aanvaard, dan zal het na tionaal prestige van België even sterk stijgen als het onze zou dalen. „O Nederland, let op U saeck!" Vrijwillige verkeers - inspectie Z. Vlaanderen Westelijk Deel. Woensdagmiddag had onder leiding van den Ed.Achtb. Heer M. Wagtho in hotel Stamperius te Oostburg de jaarvergadering plaats van bovengenoemde veree- niging. Aanwezig waren 20 leden Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek, dat de Vereeni- ging het afgeloopen jaar opvoed kundig heeft gewerkt. Meer en meer wordt de hand gehouden aan de regels van den weg. In het geheel zijn 90 ritten met de rijkspolitie gehouden, 67 waarschuwingen zijn gegeven en 27 procesverbalen opgemaakt. De Voorz. bracht den Secretaris dank voor zijn jaarverslag en een bijzonder woord van dank aan den Majoor-Veldwachter Van der Vlugt te Qroede, voor het nauw keurig opmaken van de verslagen der gehouden ritten wat door hem geheel belangloos is gedaan. Uit de rekening van den Pen ningmeester blijkt, dat een batig slot van f95.23 in kas is. Besloten wordt dit jaar de contributie van f 2,50 terug te brengen op f2 De heer Van de Sande be spreekt de wenscheiijkheid de wegen te doen verbeteren, in hoofdzaak de gevaarlijke bochten. De vergadering is het hiermede eens en spreekt den wensch uit een Commissie te benoemen die zich voor dat doel in verbinding stelt met de Wegencommissie, afdeeling van den A. N. B. Deze commissie wordt gevormd, bestaande uit de heeren J. van gevallen, waar zij zich in gezel schap van haar man had vertoond. En de schrijver van het artikel uitte ten slotte het door de politie gedeelde vermoeden, dat het op vallend uiterlijk van de jonge vrouw, de arrestatie der vluch telingen, die weliswaar reeds een belangrijken voorsprong verkre gen zouden hebben, ten zeerste zou vergemakkelijken. De overige inhoud van het blaadje interesseerde Werner ab soluut niet. Hij legde het ter zgde, betaalde zijn rekening en gaf opdracht, dat men zijn ba gage voor den middag naar het station zou brengen, daar hij plan had niet meer in het hotel terug te komen. Nog was het uur niet aange broken, waarop Magda hem zou verwachten, maar hij voelde zich niet in staat, zijn ongeduld nog langer te bedwingen, en op ge vaar af dat hij afgewezen zou worden, begaf hij zich op weg naar 'haar hotel. „Juffrouw Seyfried herhaalde de portier zijn vraag. "Zeker, die dame heeft in den afgeloopen nacht in ons hotel gelogeerd, maar zij is reeds met den eersten trein naar Insbrück doorgereisd." Het was Werner, of hij den grond onder zijn voeten voelde Baal, E. Boom en P. J. van de Sande. Hierna wordt de maximum snelheid in de dorpen besproken. Besloten wordt de gemeente besturen, waar een maximum snelheid bestaat, te verzoeken een unanieme maximale snelheid vast te stellen, en deze te bren gen op 30 K.M. Het bestuur zal zich in ver binding stellen met den overste van de Kon. Marechaussée, ten einde te trachten, ook de Mare chaussée te laten deelnemen aan de ritten. De heer Mazijk acht het beter de ritten hoofdzakelijk te houden in dien tijd dat het druk is op den weg en de ritten in den stil len tijd te laten vervallen, daar deze toch geen doel hebben. Zoodoende zal elk lid ook maar éénmaal per jaar behoeven te rijden. De heer Van Melle acht het gewenscht de politie te verzoe ken meer waarschuwend op te treden, ook in gevallen, wanneer zij niet uitsluitend dienst hebben voor maximum-snelheid der autos. Wanneer zij constateeren dat een automobilist te hardt rijdt in de kom der gemeente, en zij geven een waarschuwing, dan zal dit het verkeer ten goede komen en zij zelve zullen bij de automobilisten in achting stijgen Na sluiting dezer vergadering werd nog met een 20tal auto mobilisten een na-vergadering gehouden, ter bespreking van belangen op het verkeersgebied. In deze vergadering werd be sloten een adres te richten aan den Minister van Financiën in België, verzoekende de bekende 10-frankbelasting te laten ver vallen voor de bewoners van Z. Vlaanderen, omreden die met hun auto's geheel op België zijn aangewezen. Ook zal de Kamer van Koop handel verzocht worden hun medewerking hierin tewillen verleenen. wegzinken, toen hij deze mede- deeling ontving en hij had groote moeite om zijn ontsteltenis voor den portier te verbergen. „Reeds vertrokken? Bentu daar wel heel zeker van En heeft zij niets voor mij achter gelaten? Mijn naam is Marold Dr Werner Marold". „Jawel doctor een brief. Alstublieft hier heb ik hem al". Werner nam den brief, waarvan de enveloppe met den naam van het hotel bedrukt was, in ont vangst en ging haastig heen. Eerst, toen hij er zeker van was, door niemand gadegeslagen te kunnen worden, schenrde hij bevend het couvert los en begon te lezen. Alleen reeds bij het zien van de welbekende, sierlijke letters, die hem zoo dikwijls de grootste vreugde en het hoogste geluk hadden gebracht, steeg zijn op winding tot een haast hartstoch telijke overspanning, en zijn oogen vlogen over de regels heen, zoo dat hij ten slotte nog maar half begrepen had, wat hij had ge lezen. Magda schreef „Beste vriend 1" Oordeel niet te streng over mij, omdat ik mijn belofte niet houd en u niet nogmaals wil ontmoe- Ook zal de Kamer van Koop handel worden verzocht pogin gen aan te wenden om de Grens- kantoren later open te stellen en deze niet om 5 uur te doen sluiten. Een drietal nieuwe leden tra den tot de Vereeniging toe. Besloten werd te trachten een Automobiel-club in Zeeuwsch- Vlaanderen op te richten. In de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Verze kering Maatschappij „De Oude Zwolsche van 1895" te 's Gra- venhage, gehouden den 18 Sep tember 1. 1. werd met algemeene stemmen de balans en Winst- en Verliesrekening over 1925, zijnde het 31ste boekjaar, goedgekeurd, sluitende met een netto winst van f 50 824 85, welke een uit- keering toelaat van 8 pCt. divi dend. Aan het Jaarverslag ontleenen wij de navolgende gegevens: Het bedrijf van deze ongeval len-verzekering maatschappij is verdeeld in 2 groepen en wel Landbouwrisico's: n.l. Paarden- en Veeverzekering en Brandver zekering voor Landbouwbedrijven. Burgerl. risico's: n.l. Persoon lijke Ongevallen, Automobiel-, Wettelijke Aansprakelijkheids-, Brand-, Glas-, Inbraakverzekering enz. Aan totale premiën werd over 1925 ontvangen: door de ee'Ste groep een bedrag van f 333.952.45 en door de tweede groep een bedrag van f 460.156 53, totaal f 794.108 98 Als schade werd ever het ge heel uitgekeerd f 321. 438 06 Terwijl terugontvangen werd uit Herverzekering f 42.069.09 De bedrijfsonkosten en uitbe taalde provisie bedr. f 293 247.44 terwijl voor de invoering van ten. Toen wij gisteren van elkaar scheidden, was zulks nog geens zins mijn bedoeling. Maar de gedachten tijdens een slapeloozen nacht hebben mijdaartoegebracht. U hebt mij met vrees vervuld voor mij zelf en met bangen twijfel aan mijn kracht, om de gisteren op mij genomen rol ook vandaag nog verder te spelen. Ik wil niet nog eenmaal voor oogen zien, wat ik door het heldhaftig besluit van een grootsch moment heb prijsgegeven, en ik voel mij niet sterk genoeg in zekeren zin ooggetuige te zijn van het nieuwe geluk, dat ik eens in het volle bewustzijn van mijn daad, met mijn hartebloed voor u gekocht heb. Wat zouden wij elkander nu dan ook nog te zeggen hebben? Ik denk te mooi over u, om aan te nemen, dat u alleen tot be vrediging van uw ijdelheid uit mijn eigen mond wilt hooren, dat ik slechts één keer in mijn leven onoprecht tegenover u ben geweest op het oogenblik namelijk, waarinjik schreef, dat ik opgehouden had, u lief te hebben. En wat blijft mij anders nog over om u te vertellen? (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1